Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
opakowanie na soczewki kontaktowe
©Sawek/Fotolia.com
Styl życia

Soczewki kontaktowe do korekcji wzroku - najczęstsze błędy w ich pielęgnacji i użytkowaniu

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych powinno zawsze odbywać się czystymi dłońmi. Brak higieny i nie stosowanie płynów odkażających (w przypadku soczewek miesięcznych) grozi poważnym podrażnieniem oczu, a nawet pogorszeniem się wady wzroku. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest również dobieranie soczewek bez konsultacji z lekarzem i nie przestrzeganie trybu ich noszenia.

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych powinno zawsze odbywać się czystymi dłońmi. Brak higieny i nie stosowanie płynów odkażających (w przypadku soczewek miesięcznych) grozi poważnym podrażnieniem oczu, a nawet pogorszeniem się wady wzroku. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest również dobieranie soczewek bez konsultacji z lekarzem i nie przestrzeganie trybu ich noszenia.

Soczewki kontaktowe to sposób na korekcję takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, krótko- i dalekowzroczność czy starczowzroczność. Wykonane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzują się dużą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu noszenie soczewek jest bardzo komfortowe. Szkła kontaktowe można również nosić tylko w celach kosmetycznych. Kolorowe soczewki, bez mocy optycznej, zmieniają kolor oczu lub jedynie delikatnie podkreślają ich naturalną barwę.

Dobieranie soczewek bez konsultacji z okulistą

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który pomimo tego, że jest dostępny bez recepty, powinien być wybierany przez okulistę. Profesjonalne badanie wzroku pozwoli ocenić natężenie wady oraz dobrać najbardziej odpowiednią metodę jej korekcji. Podczas wizyty okulistycznej, lekarz poprosi również o założenie wybranych szkieł kontaktowych, aby za pomocą lampy szczelinowej ocenić, czy są one idealne dopasowane do oka i nie powodują uczucia dyskomfortu. Wybranie soczewek bez konsultacji lekarskiej grozi podrażnieniem oczu, a nawet ich uszkodzeniem.

Soczewki kontaktowe a brak higieny

Najczęstszym błędem, jaki popełnia się, użytkując szkła kontaktowe, jest nie stosowanie się do podstawowych zasad higieny. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno być zawsze poprzedzone dokładnym umyciem dłoni, najlepiej delikatnym mydłem lub żelem antybakteryjnym. Na szkłach kontaktowych osadzają się zanieczyszczenia i osady białkowe. Soczewki miesięczne wymagają zatem codziennego mycia specjalnym płynem oraz przechowywania w pojemniku, aby usunąć z nich wszelkie drobnoustroje i brud, które mogłyby dostać się później do oczu. Czyszczenie szkieł kontaktowych zwykłą wodą, śliną czy mydłem może uszkodzić delikatny materiał z jakiego wykonana jest soczewka, a także doprowadzić do podrażnień oka.

Nieodpowiedni lub przeterminowany płyn do soczewek

Płyn do soczewek to podstawowy preparat do codziennej pielęgnacji szkieł kontaktowych miesięcznych. Dwa ich główne rodzaje to: preparaty do soczewek twardych oraz miękkich, których nie wolno ze sobą mieszać ani stosować zamiennie. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest brak kontroli nad datą ważności preparatu odkażającego.

Nieprzestrzeganie trybu noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki jednodniowe czy miesięczne przeznaczone są do użytku w czasie dnia. Szkła kontaktowe przed snem należy zdjąć z oczu. Używanie soczewek dłużej niż wynosi ich tryb noszenia może spowodować poważne pogorszenie się wzroku. Korekcyjne soczewki na noc służą tylko do ortokorekcji krótkowzroczności.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
pudełko z soczewkami trzymane w dłoni i nalewanie płynu do niego
©pixarno/Fotolia.com
Styl życia
Soczewki kontaktowe: jaki płyn do soczewek wybrać i jak go używać?
Płyn do soczewek kontaktowych wybiera się na podstawie rodzaju szkła kontaktowego. Preparaty dzielą się na płyny jednostopniowe do jednoczesnej dezynfekcji i oczyszczania lub dwustopniowe, czyli osobny do mycia i osobny do przechowywania soczewek, który pielęgnuje i nawilża ich delikatny materiał.

Płyn do soczewek kontaktowych wybiera się na podstawie rodzaju szkła kontaktowego. Preparaty dzielą się na płyny jednostopniowe do jednoczesnej dezynfekcji i oczyszczania lub dwustopniowe, czyli osobny do mycia i osobny do przechowywania soczewek, który pielęgnuje i nawilża ich delikatny materiał. Soczewki kontaktowe miesięczne wymagają specjalnej pielęgnacji. Używanie soczewek wiąże się z przestrzeganiem zasad higieny, jak i stosowania specjalnych preparatów do ich czyszczenia, a także przechowywania ich w pojemniku. Zakładanie lub zdejmowanie soczewek  brudnymi rękami lub zaniechanie ich codziennego czyszczenia może spowodować uszkodzenia materiału z jakiego są wykonane, a także poważne podrażniania oczu. Płyn do soczewek jednostopniowy i dwustopniowy Płyn pielęgnacyjne należy dopasować do konkretnego rodzaju soczewek kontaktowych , które można podzielić ze względu na materiał: na miękkie oraz twarde. Pierwsze z nich wykonane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów. Do pielęgnacji soczewek kontaktowych miękkich najlepiej sprawdzają się płyny jednostopniowe , które jednocześnie oczyszczają, dezynfekują oraz nawilżają. Soczewki twarde wykonane są z bardziej sztywnego materiału, w porównaniu do miękkich i stosuje się je najczęściej wtedy, kiedy korekcja innymi soczewkami nie jest możliwa. Do pielęgnacji szkieł kontaktowych lepiej sprawdza się płyn dwustopniowy - oddzielny do mycia oraz do przechowywania. Płyn do soczewek - jak używać? Soczewki miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji. Jest to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni, zdejmując na noc i przechowując w specjalnym pojemniku. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno być poprzedzone dokładnym umyciem i osuszeniem rąk. Po wyjęciu soczewki z oka, należy położyć ją na zagłębieniu dłoni i...

Młoda kobieta zakłada soczewki kontaktowe na oczy.
©puhhha/stock.adobe.com
Styl życia
Soczewki kontaktowe sferyczne a wady wzroku. Jak dobierać soczewki sferyczne?
Wady wzroku można leczyć za pomocą soczewek kontaktowych. Do korekcji dalekowzroczności i krótkowzroczności przeznaczone są soczewki sferyczne. Wyrób medyczny dobiera się w gabinecie okulistycznym, po przeprowadzeniu szczegółowego badania wzroku.

Wady wzroku można leczyć za pomocą soczewek kontaktowych. Do korekcji dalekowzroczności i krótkowzroczności przeznaczone są soczewki sferyczne. Wyrób medyczny dobiera się w gabinecie okulistycznym, po przeprowadzeniu szczegółowego badania wzroku.   Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który służy korekcji różnych wad wzroku. Wykonane są z delikatnego hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego materiału, który charakteryzuje duża przepuszczalność powietrza, dzięki czemu oczy mogą swobodnie oddychać przez cały dzień. Istnieją również kolorowe soczewki kontaktowe bez mocy korekcyjnych, które jedynie zmieniają kolor oczu bądź pogłębiają ich aktualną barwę.   Soczewki kontaktowe sferyczne a dalekowzroczność   Dalekowzroczność (nazywana również nadwzrocznością) to wada refrakcji oka , na skutek której obrazy widziane zarówno z daleka, jak i bliska są rozmazane. Układ optyczny jest zbyt słaby, aby prawidłowo ogniskować promienie świetlne dostające się do oka, czego efektem jest powstawanie widzianego obrazu za siatkówką, a nie (jak w przypadku zdrowego oka) na siatkówce. Do korekcji dalekowzroczności stosuje się soczewki kontaktowe sferyczne o wypukłych szkłach skupiających i mocach dodatnich.   Soczewki kontaktowe sferyczne a krótkowzroczność   Szkła kontaktowe sferyczne stosowane są także do leczenia krótkowzroczności. Wada wzroku, nazywana również miopią, polega na gorszym widzeniu przedmiotów oddalonych, przy zachowaniu ostrości widzenia obiektów z bliska. Krótkowidze w charakterystyczny sposób przybliżają do siebie przedmioty , aby móc przeczytać widniejący na nich napis. Dzięki zastosowaniu soczewek kontaktowych sferycznych o wklęsłych szkłach rozpraszających...

Kobieta zakłada sobie soczewkę kontaktową przed lusterkiem
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać soczewki kontaktowe? Wybierz ich okres noszenia i sprawdź wygodę
Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe.

Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe. Część techniczna doboru soczewek – rola okulisty i optometrysty Nie trzeba wiedzieć, jak dobrać soczewki do wady wzroku pod kątem parametrów technicznych, ponieważ tym zajmie się okulista lub optometrysta. Aby soczewki spełniały swoją rolę i były wygodne w noszeniu, konieczne jest dopasowanie ich średnicy, a także promienia i krzywizny. Gdy soczewki zostaną źle dobrane, mogą zaburzać widzenie, powodować przekrwienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Specjalista może też doradzić, czy lepsze będą soczewki miękkie, czy twarde – to też zależy od problemów okulistycznych. Soczewki twarde powinny nosić osoby z astygmatyzmem, dużymi wadami wzroku czy np. zespołem suchego oka . Miękkie są przeznaczone dla wszystkich innych, którzy chcą je nosić. Okres noszenia i wygoda powinny decydować o wyborze soczewek Soczewki należy dopasować do swojego trybu życia i przyzwyczajeń. Bardzo ważny jest okres noszenia i to, czy soczewki nadają się do ciągłego noszenia, czy wymagają zdejmowania przed pójściem spać. Używanie szkieł kontaktowych wymaga restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny, aby nie nabawić się infekcji oka. Dlatego pod uwagę trzeba wziąć, czy tryb życia i przyzwyczajenia pozwolą na właściwe używanie soczewek, które wymagają zdejmowania i zakładania. Czas, przez jaki można nosić pojedynczą parę, jest różny – od soczewek dniowych, poprzez tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne do rocznych. Także soczewki do ciągłego noszenia mają różne okresy ważności: od 7 d 30 dni (i nocy) . Najwygodniejsze soczewki dobrać można metodą prób i błędów, testując różne marki i modele...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner