Kobieta z bóle ręki
©pathdoc/Fotolia
Styl życia

Skręcenie nadgarstka objawia się bólem i sztywnością stawu

Podczas urazu może dojść do skręcenia nadgarstka. Powoduje to ból, sztywność w stawie, opuchliznę i krwiak. Uraz ten wymaga natychmiastowego usztywnienia i łagodzenia obrzęku. Leczenie polega na unieruchomieniu nadgarstka na czas rekonwalescencji i jego rehabilitacji. Czasem konieczna może być operacja.

Podczas urazu może dojść do skręcenia nadgarstka. Powoduje to ból, sztywność w stawie, opuchliznę i krwiak. Uraz ten wymaga natychmiastowego usztywnienia i łagodzenia obrzęku. Leczenie polega na unieruchomieniu nadgarstka na czas rekonwalescencji i jego rehabilitacji. Czasem konieczna może być operacja.

Objawy skręcenia nadgarstka po urazie

W wyniku urazu kość może nienaturalnie przesunąć się w torebce stawowej, a nawet wypaść z panewki. To powoduje silny ból i unieruchomienie skręconego nadgarstka. Gdy dojdzie również do pęknięcia torebki stawowej, skręcenie nadgarstka skutkuje opuchlizną, w okolicy stawu robi się siniak. Czasem uraz jest bardzo rozległy i uszkodzeniu ulegają też więzadła, chrząstki i łąkotki.

Skręcenie nadgarstka wymaga rehabilitacji, a czasem interwencji chirurga

Skręcenie stawu już na początku powinno być usztywnione – zapobiega to dalszym urazom w stawie. Na obrzęk i krwiak należy zastosować zimne okłady i preparaty ułatwiające wchłanianie krwiaka. Skręcenie nadgarstka usztywnia się w ortezie przeznaczonej specjalnie na nadgarstek. Gdy podczas badania okaże się, że doszło również do zerwanie więzadeł lub gdy ból nie ustępuje, przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Podczas niego zszywa się więzadła i stabilizuje nadgarstek specjalnymi drutami. Po operacji konieczne jest usztywnienie nadgarstka w szynie albo w gipsie i jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

 

Do powrotu do zdrowia rehabilitacja jest niezbędna, niezależnie od tego, czy konieczna była operacja, czy nie. Ćwiczenia ruchowe powinny być wykonywane na początku z małym, a później z coraz większym obciążeniem. Oprócz terapii ruchowej stosuje się też fizykoterapię, która ułatwia gojenie się tkanek i działa przeciwbólowo.

 

mężczyzna trzymający się za kostkę u nogi
© ave_mario/Fotolia.com
Styl życia
Pęknięta torebka stawowa powoduje obrzęk i ból uszkodzonego stawu
Zerwanie torebki stawowej jest bolesne i powoduje obrzęk uszkodzonego stawu. Leczenie polega przede wszystkim na usztywnieniu miejsca z urazem i na likwidowaniu opuchlizny.

Zerwanie torebki stawowej jest bolesne i powoduje obrzęk uszkodzonego stawu. Leczenie polega przede wszystkim na usztywnieniu miejsca z urazem i na likwidowaniu opuchlizny.   Torebka stawowa osłania staw i łączy powierzchnie stawowe kości. Zawiera maź, która sprawia, że nie odczuwa się bólu, zginając kończynę w stawie. Jej zadanie to zmniejszenie tarcia kości o kość podczas ruchów i zapewnienie tym kościom przyczepności. Objawy zerwanej torebki stawowej Do skręcenia stawu dochodzi podczas urazu. Najczęściej dotyczy to stawów skokowych i kolanowych. Uraz ocenia się w czterostopniowej skali i przeważnie wedle tego podejmuje odpowiednie leczenie. Pęknięta torebka stawowa oznacza drugi lub trzeci stopień skręcenia, w zależności od tego, czy podczas kontuzji doszło także do rozerwania więzadeł .   Po czym rozpoznać skręcenie stawu drugiego lub trzeciego stopnia? Zerwana torebka stawowa powoduje duży ból, a w miejscu uszkodzenia bardzo szybko pojawia się obrzęk i krwiak . Skóra wokół opuchniętego stawu może być gorąca. Leczenie zerwanej torebki stawowej Leczenie polega na jak najszybszym usztywnieniu stawu i próbach zmniejszenia obrzęku. Najpierw jednak powinno zostać wykonane badanie USG, które pozwoli stwierdzić, z jakim dokładnie urazem trzeba sobie poradzić. Pęknięta torebka stawowa wymaga założenia ortezy lub gipsu, a co najmniej opaski uciskowej. Opuchliznę zmniejsza się poprzez przykładanie do kończyny w miejscu urazu lodu albo chłodzących opatrunków. Można także w tym celu wykorzystać maści na obrzęki.   Masz problemy z obrzękami stawów? Zobacz, jak sobie radzić z opuchniętymi kostkami i stopami . Uchron się przed kontuzją. Wypróbuj ćwiczenia na rozciąganie dynamiczne . Lubisz biegać? Sprawdź przyczyny, rodzaje...

upadek kobiety
©Narong Jongsirikul/fotolia
Styl życia
3 najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego
Staw skokowy dolny nazywany jest także stawem skokowo-piętowym lub stawem skokowym tylnym. Odpowiada on za ruch pochylania stóp w bok (ruch supinacji – rotacja zewnętrzna i pronacji – rotacja wewnętrzna). Najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego to skręcenia, złamania i niestabilność stawu.

Staw skokowy dolny nazywany jest także stawem skokowo-piętowym lub stawem skokowym tylnym. Odpowiada on za ruch pochylania stóp w bok (ruch supinacji – rotacja zewnętrzna i pronacji – rotacja wewnętrzna). Najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego to skręcenia, złamania i niestabilność stawu.   Urazy stopy stanowią 29% wszystkich obrażeń narządu ruchu. Najczęściej obrażeń stawu skokowego dolnego i górnego doznają osoby młode, które rekreacyjnie lub profesjonalnie zajmują się sportem . Urazy stóp najczęściej dotyczą koszykarzy (40%), piłkarzy (30%), siatkarzy (20%) i lekkoatletów. Ryzyko urazów stóp zwiększają czynniki takie jak: otyłość, cukrzyca i osteoporoza. Urazy stawu skokowego dolnego – skręcenia, złamania, przewlekła niestabilność Uszkodzenie stawu skokowego może być wynikiem urazu bezpośredniego lub pośredniego.   Najczęstszym urazem stawu skokowego dolnego jest skręcenie. Powstaje ono pod wpływem gwałtownej supinacji lub pronacji. W efekcie uszkodzona zostaje przednia część torebki stawowej oraz więzadła boczne stawu . Objawem skręcenia jest ostry ból, który pojawia się w trakcie upadku lub w momencie nieprawidłowego ustawienia stopy. Skutkiem skręcenia może być naciągnięcie więzadeł, częściowe zerwanie włókien lub rozerwanie struktury. Skręcony staw skokowy staje się opuchnięty i może pojawić się na nim krwiak. Leczenie skręconego stawu jest zależne od zaawansowania urazu. W przypadku łagodnego skręcenia (naciągnięcia więzadeł) polega na stosowaniu maści i okładów chłodzących oraz ograniczaniu ruchu. Leczenie częściowo zerwanych włókien wymaga noszenia opatrunków lub opasek usztywniających, które mają za zadanie ustabilizować kostkę. W przypadku zerwania więzadeł konieczne będzie unieruchomienie nogi w gipsie przez ok. 3 tygodnie lub 6-tygodniowe noszenie stabilizatora .   Przewlekła...

Kolano
©kosmos111/Fotolia
Styl życia
Zabieg chirurgiczny i rehabilitacja – konsekwencje zerwania więzadeł w kolanie
Więzadła krzyżowe odpowiadają m.in. za czucie w kolanie i prawidłowe zginanie nogi w stawie kolanowym. Zerwanie ACL wiąże się z bólem, czasem słychać podczas urazu trzaśnięcie czy głośne chrupnięcie. Zerwane więzadła krzyżowe leczy się operacyjnie.

Więzadła krzyżowe odpowiadają m.in. za czucie w kolanie i prawidłowe zginanie nogi w stawie kolanowym. Zerwanie ACL wiąże się z bólem, czasem słychać podczas urazu trzaśnięcie czy głośne chrupnięcie. Zerwane więzadła krzyżowe leczy się operacyjnie.   Zerwanie więzadeł krzyżowych jest wynikiem urazu   Na zerwanie ACL narażone są osoby, które uprawiają sporty obciążające nogi, w tym gry zespołowe z piłką, narciarstwo czy sztuki walki. Więzadła krzyżowe zapewniają stabilność stawu, jego prawidłową pracę i czucie w obszarze kolana. Nieznaczne uszkodzenie – naderwanie więzadeł krzyżowych - można leczyć bez konieczności interwencji chirurga, ale gdy więzadła zostaną zerwane, niezbędna jest ich rekonstrukcja. Ból, opuchlizna i niestabilność stawu – objawy zerwania ACL Zerwanie więzadeł krzyżowych przednich (ACL) objawia się intensywnym bólem podczas urazu, przeważnie też słychać charakterystyczne chrupnięcie albo trzaśnięcie w stawie . Krótko po zdarzeniu pojawia się opuchlizna. Często zdarza się, że zerwanie ACL daje uczucie „ucieknięcia” kolana, jego niestabilności. Po ustąpieniu obrzęku i zmniejszeniu bólu nadal odczuwalny jest brak stabilności stawu, noga boli, gdy jest obciążana. Leczenie zerwanego więzadła krzyżowego przedniego – rekonstrukcja Rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych dokonuje się podczas operacji. Zabieg może obyć się od 6 tygodni do 6 miesięcy od urazu. Zazwyczaj zerwanie ACL to nie jedyny uszczerbek podczas silnego urazu, często uszkodzone zostają także inne elementy stawu. By powrót do zdrowia przebiegał prawidłowo, pozostałe urazy muszą zagoić się do czasu interwencji chirurga w sprawie więzadeł krzyżowych przednich. Do odbudowania uszkodzonego więzadła wykorzystuje się pobrane z uda fragmenty mięśni. Po zabiegu przez kilka dni konieczne jest korzystanie z kul podczas...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner