Strzykawka na nodze
©markobe/Fotolia
Styl życia

Skleroterapia piankowa: jak skutecznie pozbyć się żylaków i pajączków?

Skleroterapia piankowa to jedna z najskuteczniejszych i bezbolesnych metod usuwania żylaków i pajączków. Polega na wprowadzeniu za pomocą małych igieł środka farmakologicznego do wnętrza żył. Dzięki niemu żylaki się kurczą, a nieestetycznie wyglądające pajączki znikają.

Skleroterapia piankowa to jedna z najskuteczniejszych i bezbolesnych metod usuwania żylaków i pajączków. Polega na wprowadzeniu za pomocą małych igieł środka farmakologicznego do wnętrza żył. Dzięki niemu żylaki się kurczą, a nieestetycznie wyglądające pajączki znikają.

 

Skleroterapia piankowa stosowana jest przy występowaniu bolących, rozległych żylaków i dużych pajączków. Ta małoinwazyjna metoda leczenia, polegająca na wprowadzeniu środka farmakologicznego do wnętrza żył, powinna być powtórzona kilkakrotnie, aby uzyskać końcowy efekt. Lekarz prowadzący (flebolog) wyznacza nam właściwą liczbę zabiegów po wcześniejszej diagnozie na podstawie badania USG. Polecane jest połączenie skleroterapii piankowej z leczeniem laserowym lub za pomocą pary wodnej, dla uzyskania lepszego efektu.

Skleroterapia piankowa: na czym polega?

Skleroterapia piankowa to metoda wstrzykiwania leku do żył, która powoduje ich kurczenie się oraz widoczne znikanie pajączków z zewnętrznej powłoki skóry. Ściany żylaka wiotczeją i zamykają się z powodu zaniku ciśnienia w żylaku (zamykanie się ścian żylaka nazywane jest fachowo obliteracją) i powoli zanikają. Zabieg powinno wykonywać się pod stałą obserwacją USG, aby wszelkie zachodzące w żyłach zmiany były od razu widoczne. Tylko kilkukrotne powtórzenie skleroterapii piankowej może doprowadzić do ostatecznego zaniku żylaków i pajączków. Jeden zabieg trwa od 15 do 30 minut.

Skleroterapia piankowa: dla kogo?

Skleroterapia piankowa polecana jest osobom, które mają poważne problemy krwionośne, czyli żylaki: naczyniowe, głębokie lub powstałe w wyniku operacji. Pacjenci z owrzodzeniem żylakowym i pajączkami są również klasyfikowani do tego zabiegu.

 

Kto nie powinien stosować skleroterapii piankowej:

 • kobiety w ciąży,
 • osoby z chorobą nowotworową,
 • osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową,
 • osoby cierpiące na chorobę reumatyczną,
 • osoby cierpiące na zakrzepicę żył głębokich,
 • osoby z niewydolnością żylną,
 • osoby w podeszłym wieku.

Skleroterapia piankowa: jak postępować po zabiegu?

Po skleroterapii piankowej przez miesiąc trzeba nosić opaskę uciskową. Należy unikać gorących kąpieli, dłuższego stania lub siedzenia. Zalecany jest aktywny tryb życia – przynajmniej godzinę dziennie należy poświęcić na spacer. Należy też obserwować nogi, czy nie wystąpiły powikłania po zabiegu. Należą do nich:

 • przebarwienia skórne,
 • martwica tkanek,
 • zapalenie żył,
 • wstrząs uczuleniowy jako reakcja alergiczna na wstrzykiwany środek alergiczny.

 

Skleroterapia piankowa jest stosunkowo drogim zabiegiem, ponieważ jego cena waha się od 200 zł w mniejszych miastach do nawet 1000 zł w renomowanej klinice w centrum Warszawy. W związku z tym, że zabieg często trzeba jeszcze kilka razy powtórzyć, koszt jest dość znaczny. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Damskie nogi
Flickr/PROPaul Falardeau/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak pozbyć się „pajączków”? Skleroterapia, czyli nieinwazyjne usuwanie żylaków
Skleroterapia jest metodą, za pomocą której usuwane są drobne i powierzchniowe zmiany w obrębie naczyń krwionośnych.

Skleroterapia jest metodą, za pomocą której usuwane są drobne i powierzchniowe zmiany w obrębie naczyń krwionośnych.   Geny oraz indywidualne uwarunkowania przyczyniają się do rozwoju zaburzeń żylnych różnego rodzaju. Problem z żyłami w rodzinie daje nam do 40% pewności, że też będziemy się z nim borykać. Należy pamiętać, że czynniki takie jak: ciąża, długie stanie, wzmożone i dalekie chodzenie sprzyjają ich powstawaniu. Skleroterapia – inaczej obliteracja, ostrzykiwanie Jest to nowoczesna, nieinwazyjna metoda stosowana do leczenia drobnych żylaków oraz śródskórnych żylaków naczyniowych tzw. „pajączków”. Polega ona na wprowadzeniu do światła żyły środka obliterującego w postaci pianki lub płynu zawierającego odpowiednią dawkę leku. Wprowadzenie płynu lub pianki powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych poprzez zwłóknienie ich ścian. W rezultacie żylak znika całkowicie. Następuje więc obliteracja, czyli zarastanie naczyń, w których występował żylak.   Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, trwa od 20 do 40 min. Pacjent tego samego dnia powraca do swoich aktywności. Na efekt finalny czeka się około 12 miesięcy, wpływ na to mają indywidualne uwarunkowania oraz wielkość naczynia krwionośnego. Zdarza się, że skleroterapię należy powtórzyć, ponieważ organizm, broniąc się przed zamknięciem naczynia wypłukuje lek, dlatego uzyskanie satysfakcjonującego efektu wymaga czasem kilku sesji. Skleroterapia – bezbolesny, bezinwazyjny zabieg Podczas zabiegu podawany jest lek o różnym stężeniu – jego dobór zależy od wielkości żył i wymaga od lekarza dużego doświadczenia. Dzięki tej metodzie oddala się konieczność operacyjnego usuwania żylaków, wiążącego się z zastosowaniem znieczulenia oraz powikłaniami....

stopy na piasku
Pixabay/ burningriver/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Usuwanie żylaków laserem: bez bólu, bez blizn, bez hospitalizacji
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg małoinwazyjny. Zaletami metody laserowej są bezbolesność, brak konieczności hospitalizacji, brak blizn i nacięć, niskie ryzyko powikłań i krótki czas zabiegu. Laserowe usuwanie żylaków trwa ok. 30 do 60 min i może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Energia lasera szybko obkurcza i zamyka niewydolną żyłę.

Laserowe usuwanie żylaków to zabieg małoinwazyjny. Zaletami metody laserowej są bezbolesność, brak konieczności hospitalizacji, brak blizn i nacięć, niskie ryzyko powikłań i krótki czas zabiegu. Laserowe usuwanie żylaków trwa ok. 30 do 60 min i może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Energia lasera szybko obkurcza i zamyka niewydolną żyłę. Przygotowanie do zabiegu usuwania żylaków laserem Minimum 3 tygodnie przed usunięciem żylaków laserem zaleca się odstawienie leków hormonalnych (szczególnie antykoncepcyjnych). Tydzień przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania – morfologię oraz badania krzepliwości krwi. Osoba mająca się poddać zabiegowi powinna w dniu zabiegu ogolić włosy ze skóry na obszarze, gdzie planowany jest zabieg. Dwie godziny przed zabiegiem należy wstrzymać się od jedzenia. Biorąc pod uwagę konieczność założenia opatrunków uciskających, dobrze, aby osoba wybierająca się na zabieg założyła luźne ubranie i wygodne obuwie na płaskiej podeszwie . Przebieg laserowego usuwania żylaków Pierwsze etapy zabiegu polegają na mapowaniu (zaznaczeniu) układu żylnego przy pomocy aparatu USG. Lekarz zaznacza na skórze punkty przebiegu głównych pni żył oraz ich rozgałęzienia . Zaznaczane są także miejsca, gdzie ma zostać wprowadzone włókno laserowe. Po zakończeniu mapowania osoba przechodzi do sali, w której ma odbyć się zabieg. Lekarz znieczula skórę i tkankę podskórną. Po przygotowaniu do zabiegu lekarz wprowadza do żyły cewnik (czynność ta kontrolowana jest przez urządzenie USG). Cewnik zostaje wprowadzony przez nakłucie lub nacięcie (ok. 5 mm). Końcówka cewnika wyprowadza światło lasera (długość fali od 808 nm do 1470 nm) do żyły. Zwykle miejsce wprowadzenia lasera (nakłucie żyły) znajduje się pod...

kobieta o smukłej figurze z nagim brzuchem
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Zabiegi na brzuch, czyli skuteczne wyszczuplanie
Zabiegi na brzuch skutecznie modelują sylwetkę i usuwają nadmiar tłuszczu z tej części ciała. Lipoliza iniekcyjna jest dobrym rozwiązaniem na pozbycie się tłuszczu z brzucha.

Zabiegi na brzuch skutecznie modelują sylwetkę i usuwają nadmiar tłuszczu z tej części ciała. Lipoliza iniekcyjna jest dobrym rozwiązaniem na pozbycie się tłuszczu z brzucha. Lipoliza iniekcyjna - na czym polega? Lipoliza iniekcyjna jest dobrą metodą na pozbycie się tkanki tłuszczowej nagromadzonej w okolicach brzucha. Przed zabiegiem należy udać się do gabinetu medycyny estetycznej w celu konsultacji lekarskiej. Lipoliza iniekcyjna wymaga znieczulenia miejscowego. Operacja polega na wprowadzeniu przez nacięcia na brzuchu za pomocą kaniuli (cienkiej igły) specjalnej substancji, która rozbija komórki tłuszczowe . Są one transportowane do wątroby i usuwane z organizmu w procesach metabolicznych. Koszt lipolizy iniekcyjnej to około 400 zł. Lipoliza iniekcyjna na brzuch - zalecenia Bezpośrednio po lipolizie iniekcyjnej pojawiają się zaczerwienienia, obrzęki a czasem siniaki i krwiaki. Po kilku minutach od zabiegu można wracać do domu, a dolegliwości bólowe łagodzi się za pomocą chłodnych okładów. Po tygodniu od operacji lekarz zdejmuje szwy . Po zabiegu przez miesiąc należy prowadzić spokojny tryb życia i unikać wysiłku fizycznego. Zaleca się też picie dużej ilości wody przez kilka dni po zabiegu w celu uniknięcia spadku ciśnienia krwi. Lipoliza iniekcyjna na brzuch – efekty i przeciwwskazania By uzyskać zadowalający efekt zabieg należy powtórzyć 3-4 razy w odstępie 3-4 tygodni . Spektakularne rezultaty widoczne są dopiero po kilkunastu tygodniach od ostatniego zabiegu. Nie każdy może się poddać zabiegowi lipolizy iniekcyjnej. Nie zaleca się jej osobom z cukrzycą, chorobami nerek, wątroby, chorobami krwi i tarczycy. Zabrania się także stosowania zabiegu kobietom w ciąży i karmiącym piersią.  Bez konieczności przyjmowania znieczulenia ogólnego możesz zastosować zabieg lipolizy laserowej...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner