
Skaza krwotoczna, w zależności od tego, czy jest naczyniowa, płytkowa, czy osoczowa, będzie miała różne objawy i przyczyny. Leczenie skazy krwotocznej polega głównie na doprowadzeniu do wzrostu liczby płytek krwi w organizmie.
Zaburzenia homeostazy hamują wypływanie krwi poza naczynia krwionośne. W przypadku, gdy proces ten zostanie zaburzony, pojawiają się nadmierne krwawienia.
Skaza krwotoczna – przyczyny skłonności do krwawień
Przyczyny skazy krwotocznej zależą od rodzaju skazy, jaka wystąpiła w organizmie. Wyróżnia się skazy: naczyniowe, płytkowe oraz osoczowe. Przyczyny skazy naczyniowej to zaburzenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niedobory lub niewłaściwe działanie płytek krwi (trombocytów) są przyczyną skazy krwotocznej płytkowej. Z kolei skazy osoczowe powodują zaburzenia białek znajdujących się we krwi, odpowiedzialnych za procesy krzepnięcia.
Objawy skazy krwotocznej
Objawy schorzenia to zasinienia wywołane przez krwawienia podskórne. W celu rozróżnienia czy plamy na ciele są oznaką skazy krwotocznej czy innej dolegliwości wystarczy ucisnąć na ciemniejsze miejsce. W przypadku skazy krwotocznej plamka nie blednie. Z kolei kolor chwilowo ustępuje, kiedy siniak powstał, np. z powodu powiększonych naczyń krwionośnych.
Najbardziej charakterystyczne objawy skazy krwotocznej to:
- ciemne plamki na ciele, tworzące swego rodzaju wysypkę,
- skłonność do tworzenia się siniaków,
- przedłużające się krwawienia, np. po wyrwaniu zęba,
- krew w kale i moczu,
- problem z tworzeniem się naturalnych skrzepów (strupów),
- zmiany zwyrodnieniowe w stawach,
- powtarzające się krwawienie do stawów (głównie kolanowych i łokciowych).
Skaza krwotoczna – jak przebiega leczenie
W przypadku wad wrodzonych i genetycznych, jak np. nowotwory mogące wywołać skazy płytkowe, choroba jest nieuleczalna. Zaburzenia wywołane np. przez alkohol same ustępują, gdy tylko zaprzestanie się jego przyjmowania. Ryzyko wystąpienia problemów z krzepliwością krwi można zminimalizować stosując dietę bogatą w witaminę C, witaminę K oraz wapń.
Skaza krwotoczna u dzieci
Niedobór krwinek płytkowych w krwi obwodowej to skaza krwotoczna małopłytkowa mogąca wystąpić także u najmłodszych. Leczenie choroby u dzieci polega na doprowadzeniu do jak najszybszego wzrostu płytek krwi oraz zahamowaniu produkcji autoprzeciwciał. W leczeniu skazy krwotocznej u dzieci stosuje się kortykoterapię (przyjmowanie hormonów kory nadnerczy) i zabiegi usunięcia śledziony.
Skaza krwotoczna u dziecka – objawy
Następstwem skazy krwotocznej u dziecka są plamy na skórze i ustach oraz tendencja do krwawień, np. z nosa i dróg moczowych. Dziewczynki w okresie dojrzewania mogą mieć bardzo silne krwawienia miesiączkowe.
Diagnostyka i profilaktyka skazy krwotocznej
Pierwszym etapem diagnostyki skazy krwotocznej jest wywiad lekarski. W trakcie rozmowy lekarz szczegółowo wypytuje o przebyte wcześniej choroby pacjenta oraz członków jego rodziny. Następnie wykonuje się badanie krwi. Najbardziej istotne są: czas krwawienia, APTT, czyli wskaźnik oceniający krzepliwość krwi oraz liczba płytek krwi. Zdarza się, że osoba z podejrzeniem skazy krwotocznej skierowana zostaje na biopsję skóry. Ryzyko choroby można zminimalizować, stosując odpowiednią dietę, np. produkty bogate w witaminę C, K oraz wapń.
- Miewasz częste krwotoki? Jak zatamować krwotok z palca?
- Cierpisz na częste krwawienia? Czym jest trombocytopenia: przyczyny, objawy, leczenie.
- Szukasz naturalnego leku przeciwzapalnego? Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie krwawnika.
- Nadużywasz tabaki? Poznaj skutki zażywania tabaki.
- Martwią cię krwawienia z odbytu? Co oznaczają krwawienia z odbytu: hemoroidy, szczelina czy nowotwór?