strzykawka i mikroskop
©RTimages/Fotolia
Styl życia

Jak wygląda badanie nasienia? Przebieg seminogramu i jego parametry

Badanie nasienia pozwala na określenie objętości, lepkości, koloru, konsystencji i pH spermy, a także na ocenę budowy, ruchliwości i liczby plemników. Każdy z tych parametrów ma znaczenie w diagnostyce niepłodności. Seminogram nie jest jednak badaniem tylko dla mężczyzn bezskutecznie starających się o potomstwo – służy też w profilaktyce stanów zapalnych i bakteryjnych.

Badanie nasienia pozwala na określenie objętości, lepkości, koloru, konsystencji i pH spermy, a także na ocenę budowy, ruchliwości i liczby plemników. Każdy z tych parametrów ma znaczenie w diagnostyce niepłodności. Seminogram nie jest jednak badaniem tylko dla mężczyzn bezskutecznie starających się o potomstwo – służy też w profilaktyce stanów zapalnych i bakteryjnych.

Kiedy zrobić badanie nasienia?

Badanie nasienia, stanowi podstawę diagnostyki niepłodności. Posiew nasienia trzeba zrobić, kiedy starania o dziecko są bezskuteczne mimo regularnego współżycia (3–4 razy w tygodniu przez okres 12 miesięcy). Jednak to nie jedyne wskazanie do wykonania seminogramu. Lekarze twierdzą, że każdy mężczyzna choć raz w życiu powinien zbadać swoje nasienie w celu profilaktycznym. Dzięki mikroskopowej obserwacji spermy można zdiagnozować stany zapalne gruczołu krokowego czy pęcherzyków nasiennych, jak również zapobiec rozwojowi infekcji bakteryjnej (jeśli w porę wykryje się obecne w nasieniu drobnoustroje). Poza tym drogą obserwacji mikroskopowej DNA możliwe jest poznanie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u potomstwa. Tymczasem statystyki wykazują, że seminogram wykonało tylko 13% mężczyzn – większość z powodu poważnych problemów zdrowotnych bądź niepłodności.

Jak się przygotować do seminogramu?

Miarodajność badania nasienia zależy w głównej mierze od jakości próbki dostarczonej do laboratorium. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by pobranie ejakulatu odbywało się w sterylnych warunkach. Zarówno dłonie, jak i prącie powinny być starannie umyte wodą z mydłem, natomiast pojemnik na nasienie (kupiony w aptece lub otrzymany w laboratorium) – czysty i sterylny. Bardzo ważne jest, aby całość spermy znalazła się w pojemniku (jeśli się nie udało, trzeba o tym poinformować laboratorium). Najlepiej pobrać próbkę po 3–5 dniach od ostatniego stosunku (stosowanie w tym czasie używek może zafałszować wynik badania).

Przebieg badania nasienia

Seminogram rozpoczyna się samodzielnym pobraniem próbki ejakulatu, które powinno odbywać się w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Mężczyzna otrzymuje pojemniczek, do którego oddaje nasienie drogą masturbacji. Tylko w szczególnych przypadkach zezwala się na dostarczenie pojemnika ze spermą z domu (np. kiedy mężczyzna ma blokadę psychiczną przed masturbacją w miejscu publicznym), ponieważ jakiekolwiek wahania temperatury podczas transportu próbki mogą skrócić żywotność plemników (optymalna temperatura to 36,6ºC). Ważne jest także, żeby nasienie znalazło się w laboratorium jak najszybciej, bo bezpośrednio po ejakulacji rozpoczyna się proces upłynniania, którego długość to pierwszy z parametrów do odnotowania. Dopiero po upłynnieniu bada się pozostałe właściwości spermy, tj.:

1. Objętość, lepkość, kolor, konsystencję i pH nasienia,

2. Ruchliwość, budowę i liczbę plemników (w tym odsetek plemników żywych).

Do próbki w laboratorium trzeba dołączyć wypełnioną ankietę, w której znajdują się pytania m.in. o dokładny czas wstrzemięźliwości seksualnej, przebyte choroby i nałogi.

lekarz z pojemnikiem do badania
©glisic_albina/Fotolia
Styl życia
Wyniki badania nasienia: oznaczenia, normy i interpretacje seminogramu
Badanie nasienia, czyli seminogram lub spermiogram określa wszystkie parametry ejakulatu, które mogą mieć wpływ na płodność mężczyzny. Większość obserwacji prowadzi się pod mikroskopem, dzięki czemu można dokładnie ustalić np. ilość plemników w spermie. Dla każdego parametru istnieją normy, ale nie można interpretować ich w izolacji, czyli w oderwaniu od konkretnego przypadku, ani przesądzać na podstawie wyniku badania o płodności lub bezpłodności mężczyzny.

Badanie nasienia, czyli seminogram lub spermiogram określa wszystkie parametry ejakulatu, które mogą mieć wpływ na płodność mężczyzny. Większość obserwacji prowadzi się pod mikroskopem, dzięki czemu można dokładnie ustalić np. ilość plemników w spermie. Dla każdego parametru istnieją normy, ale nie można interpretować ich w izolacji, czyli w oderwaniu od konkretnego przypadku, ani przesądzać na podstawie wyniku badania o płodności lub bezpłodności mężczyzny. Badanie nasienia: jak odczytywać wynik? Odczytanie wyniku badania nasienia od strony technicznej nie powinno nastręczać trudności, bo dla wszystkich parametrów zostały przyjęte normy, które uznaje się za prawidłowe. Wbrew pozorom jednak, na podstawie samego pomiaru nie można z całą pewnością stwierdzić, czy mężczyzna jest płodny , ponieważ: 1. Nieprawidłowe parametry nasienia to tylko 40% przyczyn niepłodności , 2. Analiza pobranej próbki nasienia może być niemiarodajna (np. jeśli część spermy się rozlała, mężczyzna nie zachował wstrzemięźliwości seksualnej na co najmniej 3-5 dni przed pobraniem nasienia lub jest długotrwale narażony na stres czy uzależniony od używek). 3. Jeden zaniżony wskaźnik może być równoważony przez inny, który jest na poziomie powyżej normy. Seminogram jest więc tylko punktem wyjścia w diagnostyce niepłodności – w razie nieprawidłowego wyniku wskazuje kierunek dalszych badań. Nieprawidłowa ilość plemników w spermie Jedną z najważniejszych wartości badanych przez seminogram jest ilość plemników w spermie (tym większa, im więcej czasu minęło od ostatniej ejakulacji). Trzeba jednak pamiętać, że duża ilość plemników nie musi decydować o wyższej jakości nasienia , bo po wielu dniach gromadzenia się spermy komórki rozrodcze zaczynają obumierać. Prawidłowa ich ilość to 20–250 mln w 1 ml ejakulatu. Zaburzeniami związanymi...

lekarka objaśnia parze wyniki badań
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Jakie badania zrobić, by sprawdzić płodność? Pod lupą wizyta u ginekologa i urologa
Badania na płodność powinny poprzedzać konsultacje z ginekologiem i urologiem, którzy za pomocą badania palpacyjnego i ultrasonograficznego mogą wykryć nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Kolejnym krokiem w sprawdzaniu płodności są badania hormonalne i genetyczne na próbce krwi obwodowej. U mężczyzn można też zrobić posiew nasienia, który jest jedną ze skuteczniejszych metod oceny płodności.

Badania na płodność powinny poprzedzać konsultacje z ginekologiem i urologiem, którzy za pomocą badania palpacyjnego i ultrasonograficznego mogą wykryć nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Kolejnym krokiem w sprawdzaniu płodności są badania hormonalne i genetyczne na próbce krwi obwodowej. U mężczyzn można też zrobić posiew nasienia, który jest jedną ze skuteczniejszych metod oceny płodności. Badanie płodności u ginekologa Pierwszym etapem w diagnostyce niepłodności jest badanie fizykalne. Wizyta u ginekologa wyznacza kierunek dalszych badań. W ramach konsultacji lekarskiej przeprowadzany jest obszerny wywiad i już podczas niego można ustalić prawdopodobną przyczynę problemów z zajściem w ciążę. Bardzo ważne są zwłaszcza: regularność cyklu menstruacyjnego, obfitość krwawienia, wykorzystywane metody antykoncepcji i regularność współżycia, o które lekarz pyta podczas wizyty. Równie istotne jak wywiad jest badanie palpacyjne, polegające na wprowadzaniu palca przez pochwę i rozpoznawaniu za pomocą dotyku rozmiarów, kształtu, twardości i położenia struktur anatomicznych w obrębie układu rozrodczego. Często stosuje się też USG transwaginalne (dopochwowe) – dużo dokładniejsze od tradycyjnej metody badania. Daje ono ogląd na zmiany w budowie narządów płciowych – torbiele, narośle czy nowotwory. Podczas badania ginekologicznego można też pobrać wymaz z pochwy do cytologii – oceny mikroskopijnej komórek nabłonka szyjki macicy (to badanie jest szczególnie cenne w diagnostyce chorób nowotworowych). Badanie płodności u urologa Również mężczyzna, zanim zdecyduje się na bardziej szczegółowe badania na płodność, powinien skonsultować się w urologiem. Już na etapie badania per rectum (wprowadzania palca przez odbyt) można wykryć żylaki powrózka nasiennego, zmiany w obrębie gruczołu krokowego, wnętrostwo czy nieprawidłową budowę...

gabinet ginekologiczny
© Elnur/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie niepłodności metodą inseminacji – podanie nasienia wprost do macicy
Sam zabieg inseminacji polega na wprowadzeniu do macicy nasienia w celu zapłodnienia czekającego już na nie jajeczka. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna wymagają odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem.

Sam zabieg inseminacji polega na wprowadzeniu do macicy nasienia w celu zapłodnienia czekającego już na nie jajeczka. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna wymagają odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem.   Procedura inseminacji jest bezbolesna i przeprowadza się ją w gabinecie ginekologicznym, bez konieczności znieczulenia. Potrzebna komórka jajowa – przygotowanie kobiety do inseminacji Leczenie niepłodności metodą inseminacji stosuje się wówczas, gdy występują problemy z owulacją lub gdy w grę wchodzą nieprawidłowości hormonalne po jajeczkowaniu, a także przy problemach dotarcia nasienia do macicy. Przed wprowadzeniem nasienia do macicy przeprowadza się monitoring owulacji , a jeśli trzeba – wywołuje się ją farmakologicznie we właściwym momencie cyklu miesiączkowego . Do stymulacji jajeczkowania używa się cytrynianu klomifenu albo gonadotropin, substancje te podaje się kobiecie w 10 bądź 11 dniu cyklu. Chodzi o to, żeby uzyskać dwa prawidłowe pęcherzyki owulacyjne . Potem należy badać, czy pęcherzyki są odpowiednie – robi się to dzięki ultrasonografowi. Jeśli pęcherzyki są dojrzałe, podaje się leki wywołujące owulację i 24 godziny później dokonuje się inseminacji. Zabiegu nie przeprowadza się wówczas, gdy pęcherzyków jest 3 i więcej. Selekcja plemników – mężczyzna też musi przygotować się do inseminacji Nasienie do inseminacji powinno być odpowiednio przygotowane, by zwiększyć szansę na zapłodnienie . Przed pobraniem materiału zaleca się dwudniową abstynencję seksualną. Ejakulat pozyskuje się poprzez masturbację i najlepiej zrobić to krótko przed zabiegiem. Przygotowanie nasienia trwa od około 10 do 60 minut, w zależności od wybranej metody. W tym czasie jest ono wirowane i płukane, żeby wyeliminować bakterie, wirusy i prostaglandyny, a także żeby wybrać plemniki zdrowe i odpowiednio ruchliwe. Dodaje się też do nich...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner