blizna na ręce
© fredmantel/Fotolia.comKimberly Reinick
Styl życia

Samookaleczanie się może być skutkiem depresji lub przewlekłego stresu

Cięcie się jest wynikiem zaburzeń psychicznych. W przypadku autoagresji najważniejsze jest wsparcie, opieka i kontrola nad chorym.

Cięcie się jest wynikiem zaburzeń psychicznych. W przypadku autoagresji najważniejsze jest wsparcie, opieka i kontrola nad chorym.

 

Samookaleczanie się, czyli umyślne uszkadzanie własnego ciała, może być wynikiem niskiego poczucia własnej wartości. Może przybrać formę podcinania skóry i żył za pomocą ostrych narzędzi (głównie żyletki lub noża). Samookaleczenia są przejawem autoagresji bezpośredniej, czyli przemocy skierowanej w stosunku do własnej osoby.

Kto jest narażony na samookaleczanie się?

Samookaleczanie się dotyka osób z zaburzeniami psychicznymi. Przyczynami cięcia się mogą być:

 • Depresja – smutek, poczucie beznadziei, negatywne myśli, utrata dawnych zainteresowań, zaniżone poczucie własnej wartości, bezsenność oraz brak energii do działania są objawami depresji. Chory nie radzi sobie z dolegliwościami i nadmiarem problemów, więc stara się rozładować napięcie poprzez samookaleczanie się.
 • Niska samoocena – samookaleczenia to przypadłość osób, które nie akceptują siebie, mają silne poczucie winy, są osamotnione lub nie mają wsparcia ze strony najbliższych.
 • Przewlekły stres – osoba, która się samookalecza, może czuć trwałe  napięcie, które trwa od kilku dni do kilku lat. Stres jest związany z trudnościami w życiu osobistym (na przykład konfliktem z bliskimi, urodzeniem dziecka, rozwodem) lub problemami w sferze zawodowej (mobbingiem w pracy, nadmiarem obowiązków, zbyt odpowiedzialnym stanowiskiem pracy). Cięcie się ma przynieść ulgę i sprawić, że poziom napięcia spadnie.
 • Perfekcjonizm - za żyletkę chwytają osoby, które nie są w stanie spełnić wygórowanych oczekiwań własnych i otoczenia. Mogą być to: modelki, szkolni prymusi, sportowcy, dyrektorzy firm lub artyści.
 • Przebyte traumy – osoby, które przeżyły traumy (na przykład: agresję ze strony rodziców, molestowanie, gwałt, wypadek) mogą nie radzić sobie z trudną przeszłością. Ich sposobem na rozwiązanie problemu jest podcinanie skóry lub żył.

Jakie są cele cięcia się?

Osoby, które podcinają sobie żyły i skórę czują ulgę, gdy pojawia się ból i krew. Samookaleczenia mają na celu:

 • rozładowanie napięcia
 • karanie siebie lub innych,
 • wyrażanie gniewu i złości,
 • oczyszczanie się z negatywnych emocji,
 • regulowanie poziomu lęku,
 • poprawienie nastroju,
 • przejęcie kontroli nad własnym ciałem,
 • uniknięcie myślenia na temat bieżących problemów (próba odwrócenia uwagi od nich).

Sposoby na zapobieganie samookaleczeniom

Ryzyko wystąpienia autoagresji wzrasta podczas kryzysów psychicznych. Sposobami na zapobieganie samookaleczeniom są:

 • rozmowa, zrozumienie i wsparcie osoby z zaburzeniami psychicznymi (na przykład: pomoc w poszukiwaniu metody leczenia, przejęcie części obowiązków),
 • psychoterapia indywidualna lub grupowa,
 • wizyta u psychiatry (pozwoli zdiagnozować i rozpocząć leczenie ewentualnych chorób, na przykład depresji),
 • nadzorowanie osoby, która ma skłonności do samookaleczeń (kontrolowanie stanu skóry, chowanie ostrych narzędzi).

 

Osoby, które mają wysoką samoocenę i czują akceptację ze strony bliskich łatwiej radzą sobie z problemami psychicznymi i są mniej narażone na samookaleczenia.


Depresja maskowana
© Martinan/Fotolia.com
Styl życia
Depresja maskowana – jak rozpoznać ukrytą chorobę?
Depresja maskowana objawia się bezsennością, napięciem mięśni, bólem głowy, objadaniem się lub utratą apetytu. Leczenie choroby opiera się na przyjmowaniu leków, odpoczynku i psychoterapii.

Depresja maskowana objawia się bezsennością, napięciem mięśni, bólem głowy, objadaniem się lub utratą apetytu. Leczenie choroby opiera się na przyjmowaniu leków, odpoczynku i psychoterapii.   Depresja maskowana (zwaną też ukrytą) nie daje symptomów charakterystycznych dla typowej depresji. Zamiast widocznego obniżenia nastroju , smutku i ograniczenia aktywności fizycznej występuje bezsenność oraz bóle różnych części ciała. Organizm w nieoczywisty sposób daje znać o chorobie. Jakie są przyczyny depresji ukrytej? Depresja ukryta może być spowodowana przewlekłym stresem, przeżytą traumą, nagromadzeniem problemów osobistych, zaburzeniami hormonalnymi oraz czynnikami genetycznymi. Osoba chora nie chce lub nie może pozwolić sobie na gorsze samopoczucie, więc lekceważy stres i emocje (takie jak smutek czy niepewność siebie). Człowiek blokuje się psychicznie , a z tego powodu depresja nie ma szansy objawić się tradycyjnymi sposobami, czyli melancholią, poczuciem winy, obniżonym nastrojem, przygnębieniem lub utratą zainteresowań. Pojawiają się różne dolegliwości fizyczne, opisane poniżej. Są one rodzajem maski, która ma ukryć przed chorym i otoczeniem stan depresyjny.   Depresja maskowana może dotknąć osoby, które: mają wiele obowiązków (na przykład matki opiekujące się dziećmi), są pracoholikami (nie potrafią odpoczywać), są perfekcjonistami (wszystko, co robią, musi być na najwyższym poziomie), są samotne (obawiają się, że nikt się nimi nie zajmie w przypadku choroby). Objawy depresji maskowanej Do najpopularniejszych objawów depresji maskowanej zalicza się: zaburzenia snu, czyli bezsenność, wybudzanie się w nocy oraz nadmierna senność (ponad 8 godzin snu dziennie), zaburzenia odżywiania, czyli brak apetytu lub...

Biofeedback
Flickr/Army Medicine/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jak lepiej poznać swoje ciało? Metoda biofeedback na stres
Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje. Jest widoczny nie tylko w sferze psychicznej, ale także w ciele – napięte mięśnie, przyspieszone bicie serca, płytki szybki oddech. Wyraźnie pokazuje jak wielki wpływ mają na siebie ciało i umysł. Walka ze stresem może być prowadzona przy pomocy metody biofeedback, która pomaga odzyskać kontrolę nad reakcjami organizmu i zwiększa świadomość ciała.

Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje. Jest widoczny nie tylko w sferze psychicznej, ale także w ciele – napięte mięśnie, przyspieszone bicie serca, płytki szybki oddech. Wyraźnie pokazuje jak wielki wpływ mają na siebie ciało i umysł. Walka ze stresem może być prowadzona przy pomocy metody biofeedback, która pomaga odzyskać kontrolę nad reakcjami organizmu i zwiększa świadomość ciała. Jak wygląda metoda biofeedback? Biofeedback to metoda trenowania mózgu , która pozwala lepiej zrozumieć jak funkcjonuje organizm, a dzięki temu pozwala zwiększyć kontrolę nad reakcjami ciała. Biofeedback polega na monitorowaniu (przez specjalne urządzenie) stanu organizmu i przekazaniu informacji na ten temat, czasem w formie animacji lub dźwięku. Pozwala to nauczyć się świadomej kontroli takich funkcji organizmu jak: napięcie mięśni, temperatura ciała, aktywność mózgu, oddech. Dodatkowo biofeedback pomaga wyrobić zdrowe nawyki. Urządzenie, którego się używa podczas terapii, bada puls, napięcie mięśni, aktywność gruczołów potowych, aktywność mózgu i temperaturę ciała. Zastosowanie biofeedback Biofeedback znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu nadmiernego stresu i niepokoju, ale także przy depresji , nadciśnieniu, migrenach, ADHD, objawach menopauzy, chronicznym bólu, nadmiernej potliwości, trądziku i astmie . Proces terapii za pomocą biofeedback wymaga cierpliwości i motywacji, ponieważ w celu osiągnięcia właściwego efekt, może trwać dość długo. Biofeedback nie ma skutków ubocznych, ponieważ jest metodą biologiczną. EEG biofeedback, czyli neurofeedback Neurofeedback to metoda, która umożliwia zmianę pracy fal mózgowych . Sprzyja temu otrzymywanie informacji zwrotnej o tym, jak przebiega praca mózgu. Może polegać na wzmacnianiu fal...

Antydepresanty
© nofear4232/Fotolia.com
Styl życia
Najpopularniejsze leki antydepresyjne – SSRI, trój- i czteropierścieniowe
Leki antydepresyjne podzielone są na rodzaje. Środki przeciwdepresyjne SSRI stosowane są głównie w leczeniu napadów paniki. Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w sobie serotoninę, przez co poprawiają nastrój.

Leki antydepresyjne podzielone są na rodzaje. Środki przeciwdepresyjne SSRI stosowane są głównie w leczeniu napadów paniki. Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w sobie serotoninę, przez co poprawiają nastrój.   Lekarz rodzinny lub psychiatra wybiera rodzaje leków przeciwdepresyjnych, jakie będzie przyjmować osoba z depresją. Symptomy świadczące o tym, że zaburzenia nastroju mogą mieć podłoże depresyjne to: przygnębienie i smutek bez konkretnej przyczyny, zaburzenia snu, wzmożony apetyt lub brak ochoty na jedzenie, myśli samobójcze lub nieuzasadniony ból brzucha. Leki antydepresyjne typu SSRI - działanie Środki przeciwdepresyjne SSRI to inaczej selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny . Leki typu SSRI stosuje się głównie w leczeniu napadów paniki.   Wskazania do przyjmowania środków SSRI to: nerwica natręctw, depresja wywołana alkoholizmem , zespół lęku napadowego, żarłoczność psychiczna (napady objadania się). Trójpierścieniowe leki antydepresyjne – stosowanie, dzienna dawka Kolejnym rodzajem leczenia depresji są trójpierścieniowe i czteropierścieniowe leki antydepresyjne. Nazwy tych leków pochodzą od schematu budowy chemicznej. Trójpierścieniowe leki stosuje się w leczeniu depresji oraz niektórych stanów lękowych , jak agorofobia, czyli paniczny strach przed otwartą przestrzenią. Leki działają nasennie i uspokajająco, łagodzą objawy nasilonej emocjonalności. Przeciętna dzienna dawka leku wynosi 150 - 200 miligramów dziennie, na noc. Leczenie trwa od 4 dni do tygodnia. Leki czteropierścieniowe na depresję Czteropierścieniowe leki antydepresyjne zawierają w swoich składzie mianserynę – organiczny związek chemiczny powodujący zwiększone wydzielanie dopaminy...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner