Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
maluszek uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak niemowlę rozwija się w pierwszych dwunastu miesiącach?

Rozwój fizyczny dziecka kształtuje się z miesiąca na miesiąc. W ciągu pierwszego roku życia dziecko uczy się, w jaki sposób poznawać otoczenie, jak stawiać pierwsze kroki i wypowiadać słowa.

Rozwój fizyczny dziecka kształtuje się z miesiąca na miesiąc.  W ciągu pierwszego roku życia dziecko uczy się, w jaki sposób poznawać otoczenie, jak stawiać pierwsze kroki i wypowiadać słowa.

Rozwój fizyczny niemowlaka miesiąc po miesiącu

1 miesiąc życia dziecka – maleństwo po urodzeniu ma zaczerwienione policzki i podpuchnięte powieki. Wszystkie te objawy z czasem zanikają, dlaczego nie masz się czym martwić. Nóżki i rączki maleństwa są charakterystycznie zgięte w stawach. Wzrok niemowlaka nie jest jeszcze rozwinięty i skupiony jest głównie na rodzicach. Maluch nie odróżnia jeszcze kolorów, z wyjątkiem bieli i czerni. Miesięczne dziecko rozpoznaje już dźwięki i unosi główkę do góry.

 

2 miesiąc życia dziecka – w drugim miesiącu życia niemowlę potrafi kontrolować ustawienie główki i unieść ją z pozycji na brzuszku na wysokość 5 cm. Coraz częściej jego uwagę przykuwają zabawki i widzi już z większej odległości. Bobas zaczyna reagować na mimikę twarzy i głosy ludzi z otoczenia. Uwielbia noszenie na rękach. W drugim miesiącu życia pojawia się często kolka żołądkowa, przez co dziecko często płacze.

 

3 miesiąc życia dziecka – niemowlę unosi główkę coraz wyżej. Coraz częściej obraca się z boku na bok i śledzi ruchy swoich rodziców. Przy tym zaczyna gruchać i bawić się grzechotką.

 

4 miesiąc życia dziecka – maluszek waży dwa razy więcej niż zaraz po urodzeniu. W tym czasie zaczyna też sięgać rączką po interesujący go przedmiot i przewraca się z boku na bok. Możemy usłyszeć częsty śmiech malca, jak i jego cmokanie. W nocy śpi nawet 7 godzin, a w dzień upomina się regularnie, czyli co 3-4 godziny o jedzenie.

 

5 miesiąc życia dziecka– niemowlę urosło około 2-2,5 cm i przytyło 0,5 kg. Oprócz przekręcania się z brzucha na plecy i na odwrót potrafi też unieść klatkę piersiową i zastosować pozycję foki. Siedzi już pewnie, oczywiście podpierając się, a zabawkę bez problemu przekłada z ręki do ręki.

 

6 miesiąc życia dziecka – w tym miesiącu dziecko poznaje swoje ciało i lepiej koordynuje ruchy. Mogą pojawić się już pierwsze ząbki. Jest to czas, w którym każde dziecko rozwija się inaczej.

 

7 miesiąc życia dziecka – dziecko potrafi siadać i przesuwać się do przodu. Inną cechą typową dla tego miesiąca jest umiejętność gryzienia i żucia. Niektóre maleństwa w siódmym miesiącu reagują na swoje imię.

 

8 miesiąc życia dziecka – to odpowiedni czas, w którym można nauczyć maleństwo klaskania. Dziecko umie samodzielnie siedzieć i trzymać zabawki całymi dłoniami.

 

9 miesiąc życia dziecka – w dziewiątym miesiącu niemowlę powtarza sylaby „ma-ma” czy „ta-ta” i uczy się raczkować. Rozpoznaje w bajkach, czy na rysunku zwierzątka.

 

10 miesiąc życia dziecka – dziecko jest uśmiechnięte, radosne i przyjmuje postawę otwartą wobec osób znanych z otoczenia. Bawi się z rodzicami, np. zakładając i zdejmując kocyk na główkę. Wydaje coraz bardziej intensywne dźwięki i odgłosy, gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Potrafi też wstać z pozycji siedzącej i reaguje na polecenia rodziców, np. „Zrób papa”, bądź „Daj buziaka”.

 

11 miesiąc życia dziecka – jedenastomiesięczne dziecko potrafi zjeść pokrojone w plasterki czy drobne kawałeczki owoce, warzywa i wszystko to co jedzą rodzice. Maluszek pije z też z kubka bądź ze szklanki. Potrafi siedzieć bez podparcia i coraz częściej powtarza usłyszane wyrazy. Dziecko chodzi po mieszkaniu podtrzymując się osoby dorosłej.

 

12 miesiąc życia dziecka – roczne dziecko samodzielnie już chodzi bądź trzyma się za rączkę rodziców. Maleństwo w tym czasie posiada około sześciu zębów i wypowiada samodzielnie słowa. Doskonale rozpoznaje osoby z otoczenia. Powtarza czynności, które wywołują u maleństwa radość i wykonuje polecenia wydane przez rodziców.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
niemowlę przytulone do misia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak rozwija się dziecko przez pierwsze 6 miesięcy?
Pierwszy rok życia dziecka to czas zmian zachodzących z tygodnia na tydzień. W okresie niemowlęcym dziecko przekształca się z noworodka w niemowlaka, który rozumie słowa rodziców i zaczyna mówić. Dziecko rozwija się fizycznie, umysłowo i psychicznie.

Pierwszy rok życia dziecka to czas zmian zachodzących z tygodnia na tydzień. W okresie niemowlęcym dziecko przekształca się z noworodka w niemowlaka, który rozumie słowa rodziców i zaczyna mówić. Dziecko rozwija się fizycznie, umysłowo i psychicznie . Pierwszy miesiąc W pierwszym miesiącu życia dziecko ma cienką i różową skórę, przez którą kontaktuje się z otoczeniem. Odczuwa dotyk, reaguje na bodźce prostowaniem i naprężaniem kończyn. Na pogładzenie po policzku reaguje odwróceniem głowy i otwarciem ust jak do karmienia. Odruch ten zanika po 3-4 miesiącach. Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do ciała i niekształtna. Powieki są opuchnięte. Można odnieść wrażenie, że dziecko ma zeza, to jednak nieskoordynowane jeszcze ruchy gałek ocznych. Może w tym czasie przybrać na wadze około pół kilograma. Drugi miesiąc Dziecko przestaje być noworodkiem. Zmienia się płodowe ułożenie ciała dziecka. Jeśli położy się je na brzuchu, to podniesie główkę na wysokość 5 centymetrów i utrzyma ją w tej pozycji 10 sekund. Niemowlę patrzy na twarze ludzi i rozpoznaje twarz matki . Niektóre dwumiesięczne dzieci same dopominają się o jedzenie. Na koniec drugiego miesiąca życia niemowlę wypowiada pierwsze samogłoski. Trzeci miesiąc Niemowlę reaguje na dźwięki, odwracając głowę w kierunku ich źródła. Poznaje swoje ciało, dotykając poszczególnych jego części i wkładając palce do ust. Można u niego już zaobserwować głużenie ( dziecko wydaje krótkie gardłowe dźwięki ). W trakcie trzeciego miesiąca życia, dziecko przybiera na wadze około 700 gramów. Ciemiączko tylne powinno w tym miesiącu zarosnąć. Czwarty miesiąc W czwartym miesiącu życia dziecko podnosi główkę i klatkę piersiową. Wyciąga ręce w kierunku zabawek, które wiszą nad jego łóżkiem. Rytm dnia niemowlęcia jest usystematyzowany: obejmuje 3-4 drzemki...

Dziecko gra na bębenkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecko zdobywa nowe umiejętności – rozwój psychoruchowy
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się. Rozwój psychiczny i ruchowy noworodka Nowonarodzone dziecko dopiero przyzwyczaja się do życia poza łonem matki, jego wzrok jest bardzo wrażliwy i słaby. Malec do 4. tygodnia życia umie unosić główkę, leżąc na brzuchu i obracać ją , gdy będzie leżał na plecach. Noworodek sygnalizuje swoje podstawowe potrzeby krzykiem lub płaczem. Reaguje też na zbyt silne bodźce świetlne czy dźwiękowe. Patrzy na twarze. W 2. miesiącu życia rozwój psychoruchowy jest już mocno zauważalny W 8. tygodniu życia dziecko zauważa i rozpoznaje kolory. Umie nie tyko wodzić wzrokiem za osobami czy przedmiotami, ale też zatrzymać na nich spojrzenie. Malec po 2. miesiącu życia może być w stanie samodzielnie obrócić się z boku na plecy. Stara się chwytać zabawki, które ma w zasięgu rąk, wkłada rączki do buzi. Dziecko uczy się w tym czasie wyrażać pierwsze emocje , np. radość, naśladuje mimikę dorosłych, głuży. Jest w stanie rozpoznać twarze rodziców. Rozwój psychoruchowy 3-miesięcznego dziecka Dziecko w 3 miesiącu życia ma coraz bardziej rozwinięte zmysły i rosną jego zdolności ruchowe. Umie utrzymać w rączce grzechotkę, sięga po to, co znajduje się w jego zasięgu. Niemowlę w wieku 3 miesięcy obraca się już nie tylko z boku na plecy, ale próbuje przekręcać się też z pleców na bok . Umie przez dłuższy czas utrzymać główkę wysoko, kiedy leży na brzuchu. Jest w stanie utrzymać główkę i ramiona podczas podciągania go za nadgarstki, by usiadło. Rozwój psychofizyczny 3-miesięcznego malca jest szczególnie wyraźny w jego sferze emocjonalnej –...

malutka stopa niemowlaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak niemowlak przez 12 miesięcy rozwija się psychicznie?
Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców.

Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców. Jak rozwija się dziecko przez pierwszy rok życia 1-2 miesiąc – w tym czasie dziecko przeważnie śpi i nie reaguje na czynniki z zewnątrz . Niemowlę skupia się na swoich doświadczeniach i potrzebach. Poznaje czym jest ból, ciepło, zimno i głód. Na tym etapie maluszek potrzebuje bliskości matki i poczucia bezpieczeństwa. Należy często mówić do niego, tulić go i głaskać. 3-4 miesiąc – maluszek zaczyna uśmiechać się i rozpoznawać głos matki. W tych miesiącach można zauważyć zainteresowanie dziecka światem zewnętrznym. Zaczyna wykształcać się pamięć i koordynacja ruchowo-wzrokowa . 5-6 miesiąc – w tych miesiącach dziecko reaguje na każdą osobę w inny sposób, raz się śmieje, raz piszczy, a czasem i wymachuje rączkami. W szóstym miesiącu niemowlę zaczyna odróżniać obce twarze i niekiedy boi się nieznajomych osób. Jest radosne, kiedy widzi koło siebie znane twarze. 7-8 miesiąc – to okres, w którym dziecko doskonale już rozpoznaje obce osoby. Przeważnie odczuwa lęk i na ich widok zaczyna płakać. Sympatię wobec tych osób, jak i antypatię wyraża poprzez mimikę i postawę ciała . Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, macha rączkami i zaczyna gaworzyć. 9-10 miesiąc – maluszek w dziewiątym miesiącu zaczyna przytulać, całować i dotykać mamę . Wobec innych, obcych osób, kiedy próbują zaczepić maluszka, reaguje płaczem. Dziecko obawia się samotnych chwil, a kiedy zostawisz go samego wybucha płaczem, aby zwrócić tym samym na siebie uwagę. 11-12 miesiąc – to okres, w którym dziecko podejmuje swoje pierwsze wybory, np. podczas ubioru czy mycia się . Potrafi stanowczo powiedzieć „nie”, jeśli nie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner