gałązki choinkowe i bombki
©Chodyra Mike/Fotolia.com
Styl życia

Kiedy rozbieramy choinkę? Po święcie Trzech Króli lub do święta Ofiarowania Pańskiego

To, do kiedy choinka będzie zdobiła dom, zależy m.in. od tego, czy drzewko jest żywe, czy sztuczne. Zgodnie z tradycją choinka powinna stać w domu przynajmniej do święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia, i nie dużej niż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego.

To, do kiedy choinka będzie zdobiła dom, zależy m.in. od tego, czy drzewko jest żywe, czy sztuczne. Zgodnie z tradycją choinka powinna stać w domu przynajmniej do święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia, i nie dużej niż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego.

Tradycja ubierania choinki do Polski przyszła z Niemiec stosunkowo niedawno, bo na przełomie wieków XVIII i XIX. Zarówno drzewko, jak i wieszane na nim ozdoby, miały znaczenie symboliczne. Współcześnie drzewko bożonarodzeniowe dekoruje się na różne sposoby, a baza może być naturalna lub sztuczna. Niekiedy choinka jest tylko symboliczna, np. gdy na ścianie wiesza się lampki, formując z nich kształt drzewka iglastego.

Kiedy rozbiera się choinkę? Daty i ich uzasadnienie

Tradycyjnie choinkę powinno się ubierać 24 grudnia, chociaż w praktyce robi się to nawet kilka dni wcześniej. A kiedy rozbiera się choinkę? Pierwszy proponowany termin to 6 grudnia, czyli święto Trzech Króli. Nawet w przypadku żywego drzewka to bardzo krótki czas, dlatego w niewielu domach rozbiera się choinkę właśnie wtedy.

Drugą propozycją jest pierwsza niedziela po 6 stycznia – Niedziela Chrztu Pańskiego. Do tego czasu żywa choinka może zacząć osypywać igły i się przerzedzać, przez co wygląda mniej estetycznie. To dobra pora na to, by się jej pozbyć. Sztuczne drzewko może zostać jeszcze dłużej.

Trzecim terminem na rozebranie choinki jest 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego (potocznie święto Matki Bożej Gromnicznej). Do tego dnia choinka stoi na Placu Świętego Piotra przed słynną bazyliką w Watykanie.

W praktyce to, do kiedy choinka jest ubrana, zależy od kondycji drzewka i indywidualnych preferencji domowników. Drzewka żywe najlepiej rozebrać wcześniej, gdy tylko zaczną gubić igły, a sztuczne – mogą stać nawet dłużej niż do 2 lutego.

Rozbieranie choinki żywej

Kiedy rozbiera się żywą choinkę, najpierw należy pozbyć się wody ze stojaka, jeśli drzewko przez cały czas było podlewane. W przypadku drzewka w donicy warto usunąć ewentualny nadmiar wody z podstawki.

Rozbieranie choinki jest łatwiejsze, jeśli ozdoby zdejmuje się warstwowo – w odwrotnej kolejności niż były one na drzewko zakładane, czyli np. łańcuchy, bombki i inne wiszące ozdoby, a dopiero potem światełka. Wiszące ozdoby choinkowe warto od razu układać w pojemnikach, segregując je ze względu na rodzaj i wielkość. To ułatwi w kolejnym roku tworzenie choinkowej aranżacji.

Lampki choinkowe najlepiej zwijać podczas zdejmowania, tak by się nie poplątały. Można umieścić je potem w papierowej torbie – to zabezpieczy je przed pomieszaniem z innymi ozdobami i ułatwi zakładanie na nowe drzewko w przyszłym roku.

Ogołocone drzewko można pociąć albo porąbać i wyrzucić na kompost. Podczas wynoszenia rozebranej choinki z domu lepiej usunąć z drogi wszystkie dywany i chodniki, żeby uniknąć ich uporczywego czyszczenia z osypanych igieł.

Rozbieranie choinki sztucznej

Żeby rozebrać sztuczną choinkę, wystarczy pozbawić ją ozdób, porządkując je przy tym i wkładając do odpowiednich pudełek czy toreb. Warto też uważnie zdjąć i zwinąć lampki choinkowe, żeby się nie poplątały.

Następnie choinkę wystarczy rozkręcić i złożyć do pudła lub – jeśli jest dość miejsca – w całości wynieść ją w miejsce, w którym będzie czekała do następnych świąt Bożego Narodzenia.

Fragment choinki z bombkami
© DN6/Fotolia.com
Styl życia
Ekologia i zapach kontra wygoda i wątpliwa estetyka – choinka naturalna czy sztuczna?
Dobrej jakości choinka sztuczna nie jest tania, ale posłuży przez kilka lat. Natomiast żywe drzewko trzeba po świętach wyrzucić, ale roztacza w mieszkaniu piękny zapach, kojarzący się ze świętami. Wybór powinien być podyktowany m.in. tym, czy będziemy wiedzieli, co z choinką zrobić po świętach.

Dobrej jakości choinka sztuczna nie jest tania, ale posłuży przez kilka lat. Natomiast żywe drzewko trzeba po świętach wyrzucić, ale roztacza w mieszkaniu piękny zapach, kojarzący się ze świętami. Wybór powinien być podyktowany m.in. tym, czy będziemy wiedzieli, co z choinką zrobić po świętach. Sztuczna choinka nie jest ekologiczna, żywa – tak Chociaż popularna była opinia, że sztuczna choinka jest ekologiczna, to nie miała ona wiele wspólnego z prawdą. Do wyprodukowania sztucznej choinki używa się materiałów, które rozkładają się około 400 lat. Poza tym trudno poddać ją recyklingowi, ponieważ metal i sztuczne tworzywo są ze sobą mocno połączone. Podczas utylizacji, ale i podczas produkcji takiego drzewa wydzielają się toksyczne opary, które z ekologią nie mają nic wspólnego.   Z kolei żywa choinka nie tylko łatwo spala się całkowicie, ale za życia, kiedy jeszcze jest na plantacji, produkuje tlen, jak wszystkie rośliny. Nie generuje też problemu pt. „Co zrobić z choinką po świętach?”, ponieważ może zostać wykorzystana jako opał albo pozostawiona do rozkładu na kompost. To prawda, że sztuczne choinki mogą być używane przez kilka, a nawet kilkanaście lat, jednak ten okres nie jest na tyle długi, by zrekompensować straty dla środowiska związane z rozkładem takiego drzewka. Najbardziej ekologiczna jest natomiast żywa choinka w donicy – po zimie, kiedy spełni swoją rolę, może być wysadzona do ogródka . Wady i zalety choinki sztucznej i choinki żywej Święta kojarzą się nie tylko z zapachem korzennej przyprawy, ale i z aromatem drzewka wybranego na choinkę. Żywa choinka roztacza woń, która wypełnia pomieszczenie i podkreśla świąteczny nastrój. Jeśli jednak drzewko będzie miało zbyt ciepło, szybko zacznie gubić igły. Wymaga to częstego odkurzania, a...

Choinka wykonana z gałęzi
© poplasen/Fotolia
Styl życia
Ozdoby na Boże Narodzenie - jak zrobić choinkę z drewna?
Choinka z drewna to dobry wybór dla osób nielubiących sypiącego się świerku. Taka choinka nie zwiędnie i przez cały czas będzie się dobrze prezentować. Choinka wykonana z drewna będzie pasować do każdego rodzaju wnętrza – zarówno do surowego loftu, jak i do przytulnego domku na wsi.

Choinka z drewna to dobry wybór dla osób nielubiących sypiącego się świerku. Taka choinka nie zwiędnie i przez cały czas będzie się dobrze prezentować. Choinka wykonana z drewna będzie pasować do każdego rodzaju wnętrza – zarówno do surowego loftu, jak i do przytulnego domku na wsi.   Głównym surowcem potrzebnym do wykonania choinki jest oczywiście drewno. Mogą być to kawałki drewna na opał, ale mogą to być także grubsze lub cieńsze gałęzie – wybór należy do wykonawcy. Choinka z drewna na opał Do jej wykonania potrzebne będą: około 80 klocków drewna o długości od 20 do 60 cm; drewniany kij; około 80 wkrętów do drewna; stojak na choinkę; wiertarko-wkrętarka; lampki choinkowe; bombki. W stojaku na choinkę należy umieścić drewniany kij. Będzie on stanowił podstawę „drzewka”. Następnie trzeba wywiercić w klockach drewna kilkucentymetrowe otwory, w które trzeba wkręcić haki. Drewno z hakami należy zaczepić na kiju, pamiętając, że najdłuższe powinny znaleźć się na dole, a na samej górze najkrótsze. Tak wykonane drzewko można ozdobić przygotowanymi lampkami oraz bombkami. Choinka z gałęzi Do przygotowania takiej choinki potrzebne są różnej długości gałęzie, gwoździe oraz wybrane ozdoby choinkowe. Choinka będzie wisiała na ścianie, trzeba więc wbić w ścianę gwoździe, na których zostaną zaczepione gałęzie. Liczba wbitych gwoździ zależy od długości gałęzi – jeśli gałąź mierzy 100 cm, to można wbić 5 gwoździ, zachowując między nimi 20 cm odstępu.   Kiedy gwoździe zostaną przybite i gałęzie będą na miejscu, można zacząć ozdabiać choinkę . Ozdoby mogą być różne, wszystko zależy od gustu i upodobań wykonawcy. Choinka z drewnianych malowanych desek...

Biała choinka w nowoczesnym wnętrzu
© Vadim Andrushchenko/Fotolia.com
Styl życia
Jak z białego drzewka zrobić nowoczesną choinkę?
Do nowoczesnego wnętrza będzie pasowała nowoczesna choinka – np. z białymi gałęziami. Można ją ozdobić bombkami i łańcuchami w jednym kolorze, np. czerwonym bądź niebieskim, lub wielobarwnymi, tworząc wzór.

Do nowoczesnego wnętrza będzie pasowała nowoczesna choinka – np. z białymi gałęziami. Można ją ozdobić bombkami i łańcuchami w jednym kolorze, np. czerwonym bądź niebieskim, lub wielobarwnymi, tworząc wzór. Biała choinka i kolorowe ozdoby Nowoczesna choinka powinna być oryginalna, ale musi też pasować do wnętrza, w którym będzie stała. Dlatego jeśli decydujemy się na białe drzewko, powinniśmy je udekorować tak, by komponowało się z otoczeniem . W surowych wnętrzach lepiej będzie wyglądała choinka w ozdobach jednego koloru, natomiast u dzieci czy w pomieszczeniu, gdzie przeważają kolory jasne i delikatne – drzewko może być wielobarwne.   Bardzo ważne w strojeniu świątecznego drzewka jest światło, tym bardziej w przypadku choinki nowoczesnej. Lampki mogą być zarówno białe, w jednym kolorze, jak i wielokolorowe – w zależności od wybranego pomysłu na kompozycję.   Na nowoczesnej choince mogą wisieć tradycyjne ozdoby – bombki i łańcuchy. Szczególnie ciekawie na białym drzewku będą się prezentowały dekoracje granatowe, czerwone, zielone czy czarne. Monochromatyczna choinka, a więc udekorowana ozdobami w odcieniach jednej barwy, nie jest nowością, ale zupełnie innego, nowoczesnego charakteru nabiera, gdy drzewko nie jest tradycyjne – np. ma białe gałęzie. Ekstrawaganckim pomysłem jest stworzenie choinki biało-czarnej, chociaż nie jest to proste, ponieważ czarne ozdoby nie są popularne.   Biała, nowoczesna choinka może też być przystrojona wielobarwnie . Do tego wykorzystamy ozdoby tradycyjne, np. bombki w różnych kolorach i o różnych fakturach. Takie połączenie sprawi, że świąteczne drzewko będzie niebanalne, a my wykorzystamy ozdoby, które już mamy. Bądź eko! Dowiedz się, jak zrobić ozdoby świąteczne z recyklingu ....

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik