akwarium z krewetką
Pixabay/uzilday/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Rośliny akwariowe: tatarak trawiasty, rogatek sztywny, pistia rozetkowa

Akwariowe rośliny powinny przypominać te znajdujące się w naturalnym środowisku ryb. Rośliny w akwarium spełniają wiele istotnych funkcji, między innymi produkują tlen, są pożywienie i nośnikiem tarła oraz stanowią walor estetyczny. Warto wybierać rośliny akwariowe, które nie sprawiają dużych problemów w uprawie.

Akwariowe rośliny powinny przypominać te znajdujące się w naturalnym środowisku ryb. Rośliny w akwarium spełniają wiele istotnych funkcji, między innymi produkują tlen, są pożywienie i nośnikiem tarła oraz stanowią walor estetyczny. Warto wybierać rośliny akwariowe, które nie sprawiają dużych problemów w uprawie.

Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując rośliny do akwarium:

  • rośliny powinny mieć zielone, mocne i niepołamane łodygi, liście i korzenie;
  • przeczytaj, w jakich warunkach należy je uprawiać (zwróć uwagę np. na oświetlenie i temperaturę wody);
  • ilość i rodzaj roślin, które zamierzasz kupić wiąże się z rozmiarem akwarium – na jedną roślinę należy przeznaczyć około 40 cm².

Niewymagające rośliny akwariowe

  • Tatarak trawiasty karłowaty

Roślinę należy umieścić w przedniej lub w środkowej części akwarium. Tatarak trawiasty karłowaty osiąga długość około 15-25 cm. Ta roślina akwariowa rozmnaża się przez podział pnącza. Ma długie, cienkie, zielone liście.

  • Rogatek sztywny – naturalny filtr wody

Roślina akwariowa – rogatek sztywny posiada kruche gałęzie, na których rosną w pewnych odstępach liście. Skład chemiczny wody nie wpływa niekorzystnie na uprawę rogatka. Tę roślinę akwariową można umieścić w akwarium na dwa sposoby: przymocować do dna lub pozwolić swobodnie się przemieszczać. Roślina rozmnaża się przez podział łodygi. Rogatek lubi intensywne światło. Doskonale oczyszcza akwarium i szybko rośnie, więc podcina się go co około dwa tygodnie.

  • Pistia rozetkowa – ozdoba do akwarium

To bardzo dekoracyjna roślina akwariowa, która osiąga około 10 cm długości. W wyglądzie przypomina rozetę (rozwinięty kwiat), nazywana jest także sałatą wodną. Pistia jest rośliną pływającą, potrzebuje jasnego oświetlenia i temperatury nie niższej niż 22 stopnie. Rozmnaża się przez oddzielanie pnączy. Pistia rozetkowa świetnie zacienia akwarium.

korzeń imbiru
Pixabay/ 683440/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Uprawa i pielęgnacja imbiru
Uprawa imbiru wymaga częstego podlewania i nawożenia kłączy. Imbir uprawiamy w doniczce i ustawiamy w oświetlonym miejscu, latem imbir można wynieść na balkon lub do ogrodu.

Uprawa imbiru wymaga częstego podlewania i nawożenia kłączy. Imbir uprawiamy w doniczce i ustawiamy w oświetlonym miejscu, latem imbir można wynieść na balkon lub do ogrodu.   Imbir to roślina pochodząca z wysp na Oceanie Spokojnym. Niemal niemożliwe jest spotkanie jej dziko rosnącej w naturalnym środowisku. Najwięcej upraw imbiru znajduje się w krajach o ciepłym klimacie, np. Indiach, Japonii, Brazylii i Afryce. Uprawa imbiru Imbir to bylina, która z wyglądu przypomina trzcinę. Rozmnaża się z kawałków świeżych kłączy . Kłącza rozrastają się i wypuszczają długie, osiągające nawet metr wysokości łodygi. Łodygi imbiru pokryte są ciemnozielonymi lancowatymi liśćmi. Świeże kłącza imbiru są jędrne i zdrowe. Nie powinny mieć śladów butwienia ani gnicia. Aby zasadzić imbir duże kawałki kłączy dzielimy na mniejsze i pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia (wilgotne kłącza mogą zacząć gnić w ziemi). Imbir sadzimy w doniczce . Powinna być szeroka i płytka, ponieważ kłącza imbiru rozrastają się na boki. Najlepszy czas na uprawę imbiru to wczesna wiosna . Imbir szybko puszcza wtedy pędy, a czasem nawet kwitnie. Podłoże do uprawy imbiru Doniczka, w której mamy umieścić kłącze powinna być wypełniona próchniczno-gliniastą ziemią (np. torf wymieszany z gliną w proporcji 2:1). Kłącze trzeba ułożyć poziomo i przysypać około dwoma centymetrami ziemi. Całość podlewamy. Doniczkę przykrywamy przezroczystą folią. Kłącze imbiru powinno wypuścić pierwsze pędy po 4-6 tygodniach w temperaturze 20-25°C. W chwili, gdy zauważymy pierwsze pędy, należy usunąć folię z doniczki . Miejsce uprawy imbiru Doniczkę z zasadzonym imbirem trzeba ustawić w dobrze oświetlonym miejscu (np. na parapecie okna). Latem można wynieść ją na balkon lub do ogrodu. Podlewanie imbiru Podłoże doniczki...

kwiaty w doniczkach
©JackF/fotolia
Styl życia
Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu?
Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc. Kwiaty, które ozdobią mieszkanie Kwiaty doniczkowe można podzielić na rośliny o ozdobnych kwiatach i na rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą całego mieszkania. Należy jednak dobrać odpowiednie rośliny i pielęgnować je.   1. Cyklamen perski – kwitnie od października do kwietnia i jest jednym z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Kwiaty rośliny są łososiowe, różowe, ciemnoczerwone i szkarłatne. Na liściach z kolei widoczne są marmurkowe, srebrzyste wzory. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, uważając aby nie zalać bulwy. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. 2. Begonia – kwitnie na biało i ma intensywny zapach. Liście begonii pokryte są łagodnym meszkiem. Najlepiej służy jej wilgotne podłoże i stały dostęp do światła. Begonię powinno się podlewać każdego dnia . 3. Anturium – to egzotyczna roślina o liściach w kształcie łódki i dosyć charakterystycznej kolbie. Kwiaty mogą być różowe, czerwone bądź kremowobiałe. Anturium wymaga pokojowej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać go wodą po brzeg doniczki, a po 15 minutach można wylać jej nadmiar z podstawki. Anturium kwitnie cały rok i doskonale ozdabia wnętrze mieszkania. 4. Paproć – roślina o drobnych zielonych liściach, z których wyparowuje dużo wody. Dlatego też podłoże kwiatu powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Paprocie powinno się podlewać regularnie i umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami , gdyż najlepiej rośnie...

czerwona gwiazda betlejemska
©li84/Fotolia
Styl życia
Gwiazda betlejemska – pielęgnacja rośliny
Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i piękną dekoracją mieszkania. Roślina wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji.

Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i piękną dekoracją mieszkania. Roślina wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji. Gwiazda betlejemska – czym jest i jak wygląda? Gwiazda betlejemska , inaczej zwana wilczomleczem pięknym, bądź poinsecją, jest rośliną, która kwitnie w miesiącach zimowych, ale wymaga właściwej temperatury (18-21 stopni) . Gwiazda betlejemska ma mocne, zielone i gęste liście i osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Barwa kwiatów może być czerwona, biała, różowa albo złota. Przy zakupie poinsecji należy zwrócić uwagę na temperaturę w jakiej jest przechowywana. Nie warto kupować jej na targach, czy kiermaszach, gdyż stojąc w niskiej temperaturze wskutek przechłodzenia zaczyna po kilku godzinach zrzucać liście. Gwiazda betlejemska – jak uprawiać roślinę? Gwiazda betlejemska wymaga dobrze nasłonecznionego pomieszczenia, ale nie można stawiać jej przy kaloryferach. Temperatura w mieszkaniu nie może przekraczać 21 stopni, ponieważ liście rośliny wtedy wysychają i opadają . Poinsecja wymaga dobrze przepuszczalnego, wilgotnego podłoża i właściwego nawożenia. By zadbać o jej piękny wygląd należy ją nawozić raz na dwa tygodnie substancją dla roślin kwitnących. Pod koniec zimy warto skrócić jej pędy, tak by na bocznych gałęziach zostały po 2-3 pędy, nie więcej. Po ich obcięciu gwiazdę betlejemską trzeba postawić w pomieszczeniu o temperaturze nie większej niż 15 stopni i zaprzestać nawożenia i podlewania. Na wiosnę wilczomlecz piękny należy przesadzić do świeżej ziemi o odczynie gleby od 5,8 do 6,5 pH i postawić w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Co miesiąc, aż do sierpnia zaleca się nawożenie poinsecji. Jesienią widoczne będą nowe liście rośliny, ale by zakwitła przed świętami Bożego Narodzenia należy od listopada przykrywać ją folią bądź kartonowym pudełkiem o godzinie 17...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner