Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
lekarz bada tarczycę kobiety
©sebra/Fotolia.com
Styl życia

Rak tarczycy – przyczyny, leczenie i objawy nowotworu tarczycy

Rak tarczycy – przyczyny, leczenie i objawy nowotworu tarczycy

Nowotwór złośliwy to choroba, która jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Niewiele osób jednak wie, że rak może dotknąć każdego narządu, w tym tarczycy. Nowotwory tarczycy występują dość rzadko, ale liczba zachorowań wciąż wzrasta. Aby rozpoznać raka tarczycy we wczesnym stadium, należy regularnie badać poziom TSH i robić USG. Najczęstsze objawy i leczenie nowotworu tarczycy.

Rak tarczycy - na czym polega?

Rat tarczycy jest nowotworem złośliwym, która najczęściej tworzy się z z komórek pęcherzykowych tarczycy. Niekiedy pojawia się również  rak rdzeniasty, wywodzący się z komórek C, czyli komórek okołopęcherzykowych.

Możemy wyróżnić różne typy raka tarczycy. Najczęściej występującą odmianą nowotworu jest rak brodawkowaty, rzadszą rak pęcherzykowy. Większość występujących typów choroby to wysokozróżnicowane nowotwory, które dają dość dobre rokowania na przyszłość.

Wśród złośliwych nowotworów tarczycy wyróżnić można cztery postacie histopatologiczne: brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniasty i anaplastyczny, a także nowotwory innego pochodzenia: chłoniak tarczycy i mięsak tarczycy.

Przyczyny nowotworu tarczycy

Rak tarczycy występuje niezwykle rzadko, stanowi niecały 1% wszystkich nowotworów złośliwych. Występuje najczęściej u osób po 40 roku życia. Najczęstsze czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju raka

  • czynniki genetyczne, dziedziczne - występowanie raka tarczycy w rodzinie,
  • promieniowanie - radioterapia szyi w dzieciństwie,
  • płeć - nowotwór tarczycy zdecydowanie częściej dotyka kobiet,
  • mała dostępność jodu w środowisku.

Charakterystyczne objawy raka tarczycy

Najbardziej charakterystycznym objawem raka tarczycy są guzki podskórne w obrębie szyi oraz powiększone węzły chłonne. Trzeba jednak pamiętać, że większość guzków wyczuwanych podczas badania nie jest guzami nowotworowymi i nie wymagają one leczenie.

Niekiedy, choć rzadko, występują również takie symptomy jak:

  • ból gardła, 
  • chrypa,
  • trudności w przełykaniu,
  • biegunka.

Wczesne rozpoznania raka tarczycy wymaga wykonania biopsji guzka. Dzięki temu dowiemy się czy guzek jest łagodną zmianą czy nowotworem złośliwym.

Nowotwór tarczycy - sposoby leczenie

Leczenie chirurgiczne raka tarczycy

Jedną z podstawowych rodzajów leczenie raka jest całkowite usunięcie tarczycy, najczęściej wraz z węzłami chłonnymi szyi. Niekiedy stosuje się także częściowe usunięcie tarczycy, polega ono na wycięciu wybranego płatu.

Po operacji może nastąpić wiele nieprzyjemnych powikłań, takich jak: niedoczynność przytarczyc, hipokalcemia, tężyczka i uszkodzenie nerwu krtaniowego.

Leczenie raka jodem promieniotwórczym

W przypadku nowotworu brodawkowatego lub pęcherzykowego często stosuje się uzupełniające leczenie jodem. Wprowadza się je najczęściej po leczeniu chirurgicznym, po 1-3 miesiącach od operacji. Ten rodzaj leczenia jest bezpłatny. Niestety niesie ze sobą częste powikłania: zapalenie ślinianek i tarczycy, nudności i wymioty

Przeciwwskazaniem do leczenie jodem promieniotwórczym jest ciąża i karmienie piersią.

Leczenie farmakologiczne nowotworu tarczycy

U każdej osoby po zabiegu usunięcia tarczycy stosuje się lewotyroksynę, która uzupełnia niedobory hormonów. Odpowiednią dawkę lewotyroksyny ustala endokrynolog-onkolog. Niekiedy zaleca się przyjmowanie lewotyroksyny w dawce, która powoduje niewielki nadmiar hormonu. Dzięki temu TSH zostaje zahamowane, co zmniejsza prawdopodobieństwo przerzutów.

Teleradioterapia i chemioterapia

Chemioterapii nie stosuje się u wszystkich chorych z rakiem tarczycy, każdorazowo decyzję podejmuje onkolog.

Jeśli chodzi o teleradioterapię to wykorzystywana jest ono w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej u chorych na raka anaplastycznego lub po operacji raka rdzeniastego.

 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jodowanie tarczycy
© glisic_albina/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie tarczycy jodem: jak wygląda terapia?
Jodowanie tarczycy, obok leczenia farmakologicznego i zabiegów operacyjnych, to najpopularniejsze metody terapii powiększonej tarczycy. Na nadczynność tarczycy cierpią głównie kobiety między 20. a 40. rokiem życia.

Jodowanie tarczycy, obok leczenia farmakologicznego i zabiegów operacyjnych, to najpopularniejsze metody terapii powiększonej tarczycy. Na nadczynność tarczycy cierpią głównie kobiety między 20. a 40. rokiem życia.   Nadczynność tarczycy objawia się zmienionym funkcjonowaniem całego organizmu. Chory jest osłabiony, apatyczny, nerwowy, odczuwa niepokój, cierpi na problemy ze snem. Ma duży apetyt, ale jego waga spada, nieustannie odczuwa ciepło, pojawia się drżenie rąk i kołatanie serca. Czym jest nadczynność tarczycy Tarczyca to niewielki narząd u podstawy szyi. Wytwarza i uwalnia hormony odpowiedzialne za regulowanie funkcjonowania tkanek ludzkiego organizmu, metabolizm i produkcję ciepła. Pracę tarczycy kontroluje przysadka mózgowa , która współpracuje z nią na zasadzie sprzężenia zwrotnego – podwyższony poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę hamuje pobudzanie przysadki do produkcji hormonów aktywujących pracę tarczycy. Gdy jednak tarczyca uwalnia zbyt dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu, mamy do czynienia z jej nadczynnością . Jest to spowodowane najczęściej chorobą Gravesa i Basedowa oraz guzkami tarczycy. Ta najczęstsza choroba endokrynologiczna dotyka najczęściej kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jak wygląda leczenie jodem Oprócz leczenia farmakologicznego i operacyjnego w terapii nadczynności tarczycy stosuje się leczenie jodem promieniotwórczym. Lekarz wykonuje niezbędne badania (określa stężenie hormonów tarczycy we krwi, mierzy jodowychwytność tarczycy, przeprowadza USG lub biopsję tarczycy) i rozpoczyna leczenie. Jod podaje się jednorazowo, doustnie, w celu stopniowego, skutecznego uszkodzenia wychwytujących jod z krwi komórek tarczycy. Efekty zabiegu obserwuje się do kilku miesięcy od zakończenia leczenia.  ...

lekarz bada tarczycę kobiety
©sebra/Fotolia.com
Styl życia
Nadczynność tarczycy w wynikach badań krwi – normy TSH, ft3 i ft4, interpretacja wyników
Wyniki badań w nadczynności tarczycy są ważne do diagnozy i podczas leczenia w celu monitorowania jego skuteczności. Podstawowymi badaniem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w pracy tarczycy jest badania TSH. Gdy jego wynik jest nieprawidłowy, bada się też ft3 i ft4.

Wyniki badań w nadczynności tarczycy są ważne do diagnozy i podczas leczenia w celu monitorowania jego skuteczności. Podstawowymi badaniem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w pracy tarczycy jest badania TSH. Gdy jego wynik jest nieprawidłowy, bada się też ft3 i ft4. Nadczynność tarczycy najczęściej jest skutkiem choroby Gravesa-Basedowa (choroby autoimmunologicznej), guzów tego gruczołu lub zapalenia. Może być objawem gruczolaka przysadki mózgowej. Niekiedy nadczynność tarczycy jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Nadczynność tarczycy: wyniki badań krwi TSH, ft3 i ft4 Podstawowym badaniem weryfikującym podejrzenia zaburzeń pracy tarczycy jest badanie TSH , czyli tyreotropiny. Norma TSH wynosi od 0,23 do 4,0 (lub do 5) mikrojednostek na mililitr krwi (µU/ml). O nadczynności tarczycy świadczy wynik poniżej dolnej granicy normy. Na jego podstawie zleca się wykonanie kolejnych badań krwi na hormony, by zweryfikować choroby tarczycy (lub przysadki mózgowej). Gdy wynik TSH jest nieprawidłowy (zbyt niski), wykonuje się badania ft3 i ft4, czyli odpowiednio wolnej trójjodotyroniny i wolnej tyroksyny. Te dwa hormony pozwalają stwierdzić konkretną chorobę tarczycy (niedoczynność lub nadczynność). Prawidłowe wyniki ft4 powinny mieścić się w przedziale od 10 do 25 pikomoli na litr krwi (pmol/l). Norma fT3 wynosi od 2,25 do 6 pmol/l. O nadczynności tarczycy świadczą niskie TSH i jednocześnie wysokie ft3 i ft4. Podczas interpretacji wyników badań na nadczynność tarczycy należy zwrócić uwagę na jednostki i zakres referencyjny, ponieważ mogą się one różnić w zależności od laboratorium. Leczenie nadczynności tarczycy Pierwszym wyborem w leczeniu nadczynności tarczycy najczęściej są leki hamujące wytwarzanie hormonów połączone z beta-blokerami, które łagodzą...

Leczenie tarczycy
© ALDECAstudio/Fotolia.com
Styl życia
Jak wygląda leczenie nadczynności tarczycy: leki, jod, operacja
Nadmierna produkcja hormonów wywołuje nadczynność tarczycy. Leczenie tej choroby może obejmować środki farmakologiczne, terapię jodem bądź zabieg chirurgiczny.

Nadmierna produkcja hormonów wywołuje nadczynność tarczycy. Leczenie tej choroby może obejmować środki farmakologiczne, terapię jodem bądź zabieg chirurgiczny.   Nie należy bagatelizować schorzenia - skutki nadczynności tarczycy mogą być groźne np. dla serca. Nadczynności tarczycy – leczenie Nadczynność tarczycy najczęściej leczy się farmakologicznie, stosując tyreostatyki. Hamują one wytwarzanie hormonów tarczycowych. Ich działanie można zauważyć po około 2-4 tygodniach od rozpoczęcia stosowania. Tyle czasu organizm potrzebuje, by zużyć uwolnione wcześniej hormony.   Działanie tyreostatyków uzupełnia się często ß-blokerami , zmniejszających niektóre objawy nadczynności tarczycy, m.in. przyspieszone bicie serca lub drżenie rąk.   Podczas stosowania leków należy wykonywać badania kontrolne . Lekarz powinien monitorować działanie tyreostatyków i zwracać uwagę na występujące działania niepożądane. Analizując wyniki i samopoczucie pacjenta, dostosowuje się dawkę przyjmowanych preparatów.   Kolejnym sposobem leczenia nadczynności tarczycy jest terapia promieniotwórczym jodem. Uszkadza on komórki tarczycy, aby nie wytwarzały hormonów. Promieniowanie nie ma poważnych skutków ubocznych. Jednak nie wolno stosować jodu kobiet w ciąży, aby nie uszkodzić płodu.   Najbardziej radykalna metoda leczenia nadczynności to zabieg chirurgiczny. Wykonuje się go w przypadku stwierdzenia nowotworu tarczycy lub przy występowaniu wola toksycznego. Poza tymi schorzeniami, zabieg jest też alternatywą dla leczenia jodem. O jego zastosowaniu pacjent decyduje wspólnie z lekarzem.   Kobiety chorujące na nadczynność tarczycy powinny jak najszybciej poinformować lekarza prowadzącego o zajściu w ciążę. Dostosuje on...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner