Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
mężczyzna trzymający się za brzuch
©9nong/Fotolia
Styl życia

Co wpływa na rozwój raka jądra?

Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna powstawania raka jądra. Prawdopodobnie ma on związek z predyspozycjami genetycznymi. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli krewni pierwszego stopnia również borykali się z tym rodzajem raka. Jako powody rozwoju nowotworu wskazuje się m. in. infekcje, przepuklinę pachwinową i nietypowy przebieg ciąży matki mężczyzny.

Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna powstawania raka jądra. Prawdopodobnie ma on związek z predyspozycjami genetycznymi. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli krewni pierwszego stopnia również borykali się z tym rodzajem raka. Jako powody rozwoju nowotworu wskazuje się m. in. infekcje, przepuklinę pachwinową i nietypowy przebieg ciąży matki mężczyzny.

Niezstąpienie jądra do moszny

Niezstąpienie jądra do moszny to jedna z głównych przyczyn rozwoju raka tego narządu. Zwiększa ryzyko zachorowania 17-krotnie. Prawidłowo u noworodka jądra powinny już znajdować się w mosznie. Jednakże czasami jądro pozostaje w jamie brzusznej (tam się rozwija) na skutek zahamowania procesu zstąpienia jądra przez kanał pachwinowy do moszny, gdy chłopiec jest jeszcze w brzuchu matki. Jeżeli to nie nastąpi, czeka się jeszcze rok, ponieważ w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka jądro powinno samoistnie przedostać się do moszny. W przeciwnym wypadku stosuje się terapię hormonalną lub chirurgiczną, by zapobiec nowotworowi i umożliwić w przyszłości chłopcu prokreację.

Nietypowy przebieg ciąży matki mężczyzny

„Nietypowy” w tym przypadku oznacza nadmiar estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) w organizmie kobiety, w czasie gdy kształtują się jądra u dziecka, czyli około 7. tygodnia jego życia płodowego. Nadwyżka tych hormonów może wynikać z problemów kobiety z płodnością i być rezultatem podjętego leczenia. Ponadto jeżeli kobieta rodziła po 35. roku życia, to jej męski potomek również znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka jądra.

Infekcje bakteryjne i wirusowe

Czynnikiem zwiększającym 5-cio, a nawet 10-ciokrotnie ryzyko zachorowania na raka jądra są powracające infekcje bakteryjne i wirusowe. Mogą skutkować zapaleniem jąder lub najądrzy. Wpływ na jądra poprzez nasieniowód mogą mieć także infekcje układu moczowego.

Inne czynniki powodujące raka jądra

Ryzyko zachorowania na raka jądra rośnie 3-krotnie, jeżeli mężczyzna miał operację przepukliny pachwinowej. O przepuklinie w tym miejscu mówi się, gdy pojawia się tam wypukłość powodująca ból i pieczenie. Na rozwój raka jądra mogą mieć wpływ również zanieczyszczenia środowiska i siedząca praca. Dodatkowo jako czynnik ryzyka wskazuje się zarażenie wirusem HIV czy niewielką wagę chłopca po urodzeniu. Stopień ryzyka zachorowania na raka zależy także od rasy: rak jądra częściej rozwija się u mężczyzn rasy białej niż afrykańskiej.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyzna leżący w szpitalu
©contrastwerkstatt/Fotolia
Styl życia
Metody leczenia raka jądra i rola samobadania
Rak jądra jest rozpoznawany w czasie badania palpacyjnego, czyli poprzez dotyk i uciskanie. Diagnozę potwierdza wynik USG, poziom markerów nowotworowych AFP, beta-HCG i LDH w surowicy krwi. Czasem wykonuje się też tomografię komputerową jamy brzucha.

Rak jądra jest rozpoznawany w czasie badania palpacyjnego, czyli poprzez dotyk i uciskanie. Diagnozę potwierdza wynik USG, poziom markerów nowotworowych AFP, beta-HCG i LDH w surowicy krwi. Czasem wykonuje się też tomografię komputerową jamy brzucha.   Jeśli rak jądra jest wcześnie wykryty, wówczas chory ma 100% szans na wyleczenie. W stopniu zaawansowanym większość chorych przeżywa kolejne 5 lat od momentu postawienia diagnozy.   Skutecznym sposobem terapii jest usunięcie jądra i okolicznych węzłów chłonnych. Usunięty guz zostaje poddany badaniu histopatologicznemu i zaleca się dalszą kurację. Leczeniem uzupełniającym jest chemioterapia lub radioterapia (czasem są stosowane łącznie).   Warto zaznaczyć, że usunięcie jądra nie wpływa na płodność mężczyzny, ponieważ drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość plemników. Po operacji można prowadzić życie seksualne, gdyż jedynym widocznym rezultatem zabiegu jest brak jądra. Można jednak wszczepić sztuczne jądro do worka mosznowego. Koszt protezy to około 1000 złotych. Co prawda, chemioterapia może wpłynąć na zaburzenia erekcji i płodności, jednak ustępują one po 2 latach od zakończenia kuracji. Natomiast w przypadku radioterapii może dojść do niepłodności . Jak przeprowadzić samobadanie jąder? Ważne, by nie lekceważyć żadnych zmian w obszarze jąder i szybko rozpocząć leczenie. Aby jak najwcześniej wykryć raka jadra, mężczyzna co miesiąc powinien wykonać samobadanie jąder. Zaleca się również, aby co najmniej raz w roku sprawdził stan układu moczowo-płciowego u urologa.   Samobadanie jąder najlepiej przeprowadzić w czasie kąpieli albo tuż po niej, kiedy skóra krocza jest miękka. Jądra można badać na leżąco lub w pozycji siedzącej. W czasie badania trzeba sprawdzić, czy na powierzchni jąder są zgrubienia, czy jądra...

mężczyzna na łóżku
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Objawy nowotworu jądra: bezbolesne powiększenie jądra i zaczerwienienie skóry moszny
Choroby jąder mogą skutkować niepłodnością. W przypadku raka może wystąpić zagrożenie życia. Rak jądra dotyka przede wszystkim mężczyzn młodych, bo przed 40. rokiem życia.

Choroby jąder mogą skutkować niepłodnością. W przypadku raka może wystąpić zagrożenie życia. Rak jądra dotyka przede wszystkim mężczyzn młodych, bo przed 40. rokiem życia.   W Polsce każdego roku wykrywane jest 700 przypadków nowotworu jąder . Symptomy nowotworu jądra Rak jądra najczęściej objawia się powiększeniem męskiego narządu rozrodczego na skutek opuchlizny lub obrzęku. Nie jest ono bolesne. Powiększeniu może ulec również moszna w wyniku gromadzenia w niej płynu. Jednak u 30% przypadków obserwuje się ból i wrażenie dyskomfortu i przeciążenia w mosznie, podbrzuszu i pachwinie . W czasie dotykania jąder można wyczuć zgrubienie.   Rak jądra może przyczynić się do nasilenia męskich cech. Waga mężczyzny wrasta, a owłosienie na jego ciele staje się gęstsze. U 7 pacjentów na 10 przypadków zachorowań można też zaobserwować powiększenie gruczołów piersiowych (jednego lub obu), czyli tzw. ginekomastię . Do powiększenia sutków u mężczyzn dochodzi na skutek rozrostu tkanek: gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej.   Rak jądra szybko daje przerzuty. Wówczas obserwuje się kolejną grupę objawów: ból brzucha na skutek powiększenia węzłów chłonnych zaotrzewnowych, plucie krwią i duszność w wyniku przerzutów do płuc. Jeżeli nowotwór zaatakuje mózg, pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak: ból głowy, nudności i wymioty, a gdy zajmie układ kostny, doskwiera bolesność kości.  Jeśli miałeś operację przepukliny pachwinowej, sprawdź czy nie masz raka jąder . To główna przyczyna tego schorzenia. Dowiedz się, jak można wyleczyć raka jąder . Samobadanie możesz przeprowadzić zaraz po kąpieli. 

Mężczyzna stoi tyłem i ogląda swoje jądra
©andriano_cz/Fotolia
Styl życia
Samobadanie jąder pozwala ustrzec się przed rakiem jąder
Samodzielne badanie jąder powinno się wykonywać regularnie co miesiąc. Badanie trwa około 3 minut i najlepiej wykonywać je pod prysznicem lub w trakcie kąpieli w wannie, siedząc. Badanie USG jąder jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, nie ma ryzyka kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem.

Samodzielne badanie jąder powinno się wykonywać regularnie co miesiąc. Badanie trwa około 3 minut i najlepiej wykonywać je pod prysznicem lub w trakcie kąpieli w wannie, siedząc. Badanie USG jąder jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, nie ma ryzyka kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem.   Męskie samobadanie jąder jest odpowiednikiem kobiecego samobadania piersi. Każdy mężczyzna w wieku 18-40 lat powinien badać się regularnie. Jak samemu badać jądra Jądra powinno się badać raz w miesiącu, a każde z jąder bada się osobno. Nieprawidłowości w worku mosznowym najlepiej wykryć, gdy skóra jest miękka i rozluźniona, dlatego dobrze jest wykonywać badanie pod prysznicem lub podczas kąpieli w wannie. Zajmuje ono maksymalnie 3 minuty i nie jest skomplikowane.   Oto jak zbadać jądra samemu krok po kroku: chwyć jedno jądro w dłoń, siedząc bądź leżąc, palcami sprawdzaj, czy powierzchnia nie jest chropowata, podrażniona i czy nie odczuwasz dyskomfortu. Grudki i zgrubienia pod skórą są naturalnym stanem, ale obserwuj, czy nie pojawiają się większe guzki, przetaczaj jądro palcami po wnętrzu dłoni, uciskaj je, upewniając się, czy jest miękkie i gładkie i nie wyczuwasz żadnych nowych nieregularności, powtórz te same czynności z drugim jądrem.   Podczas badania i obserwacji organizmu zaniepokoić powinny: zmiany w rozmiarze jednego lub obu jąder, powiększenie lub tkliwość piersi, ból w pachwinie lub w podbrzuszu, uczucie ciężkości w jądrach lub gromadzenie się płynu w kroczu. Jak wygląda badanie USG jąder Badanie USG jąder jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne. Można je wykonywać w każdym wieku i nie istnieje ryzyko kontaktu moszny z żadnym szkodliwym promieniowaniem ani wysoką temperaturą. Przed badaniem jądra i ich okolice powinny zostać dokładnie umyte....

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner