Party Stories
Smutny mężczyzna na terapii
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Myśli, emocje, uczucia, zachowania – psychoterapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia poznawczo-behawioralna nastawiona jest na osiąganie szybkich i wymiernych rezultatów. Powodzenie psychoterapii poznawczo-behawioralnej zależy przede wszystkim od pracy osoby poddawanej terapii.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna nastawiona jest na osiąganie szybkich i wymiernych rezultatów. Powodzenie psychoterapii poznawczo-behawioralnej zależy przede wszystkim od pracy osoby poddawanej terapii.

 

Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna szczególnie w oduczaniu fobii, leczeniu nerwic, lęków, zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń odżywiania.

Podstawowe założenia terapii poznawczo-behawioralnej

Psychoterapia poznawczo-behawioralna opiera się na założeniu, że temu, czego doświadczamy w życiu, towarzyszą określone: myśli, emocje, odczucia fizjologiczne, zachowania. Każdy z tych czynników jest powiązany z pozostałymi i ma na nie wpływ. Fobie oraz inne zaburzenia psychologiczne często są nabywane wskutek utrwalenia negatywnych wzorców myśli, emocji, uczuć i zachowań związanych z określonym bodźcem lub sytuacją. Wyobraźmy sobie, że osoba, która obawia się publicznych wystąpień, stanęła właśnie przed koniecznością wygłoszenia krótkiego przemówienia do kilkunastu słuchaczy. W takiej sytuacji w głowie tej osoby mogą pojawić się myśli, że nie poradzi sobie z wystąpieniem, zabraknie jej słów, pomyli się, jest do niczego, wszyscy wezmą ją za niekompetentną.

 

Tego rodzaju myśli mogą sprawić, że ta osoba straci dobry nastrój, stanie się spięta, zacznie się pocić, jej gardło zaciśnie się tak, że nie będzie w stanie mówić pełnym głosem. To sprawi, że poczuje się ona jeszcze gorzej i prawdopodobnie w przyszłości będzie unikać kolejnych wystąpień publicznych, odbierając sobie tym szansę na przełamanie schematu i skorygowanie błędnych wzorców.

Jak działa terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga osobie, która w niej uczestniczy, rozłożyć problem na czynniki pierwsze. Osoba ta wraz z psychoterapeutą analizuje osobno bodziec, osobno swoją interpretację tego bodźca oraz swoje emocje, uczucia, objawy fizjologiczne i zachowania wiążące się z obecnością bodźca. Następnie przez zmianę myśli i uczuć stara się zapanować nad objawami fizjologicznymi, jest też zachęcana przez terapeutę do konfrontacji z sytuacjami budzącymi lęk i do stosowania nowych wzorców w praktyce. Dopiero wtedy mają one szansę utrwalić się i zastąpić stare, dysfunkcjonalne i powodujące dyskomfort.

Jakie zaburzenia leczy się podczas terapii poznawczo-behawioralnej?

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga w leczeniu takich problemów psychicznych, jak:

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zamyślona twarz kobiety
Flickr/Andrea Guerra/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Załamanie nerwowe – jak przetrwać kryzys?
Psycholodzy używają szeroko rozumianego pojęcia „kryzys” zamiast „załamanie nerwowe”. Mówi się także o kryzysach rozwojowych i załamaniu psychicznym. Jak przetrwać ten ciężki czas?

Psycholodzy używają szeroko rozumianego pojęcia „kryzys” zamiast „załamanie nerwowe”. Mówi się także o kryzysach rozwojowych i załamaniu psychicznym. Jak przetrwać ten ciężki czas?   W kontekście załamania nerwowego możemy mówić o kryzysie. Specjaliści zajmujący się interwencją kryzysową, wyróżniają cztery rodzaje kryzysów, w zależności od momentu, w jakim się pojawiają – rozwojowy, egzystencjalny, środowiskowy i sytuacyjny. Niezależnie jednak od rodzaju, objawy i przebieg są podobne. Załamanie nerwowe – objawy Załamaniu towarzyszy smutek, lęk, stres, ogólne napięcie emocjonalne. W związku z tym czasem jest mylone z depresją lub nerwicą . Różni się od nich czasem trwania – zazwyczaj człowiek potrafi przeanalizować swoją sytuację i zmobilizować się do dokonania zmian w życiu . Można powiedzieć, że w wyniku załamania można nauczyć się nowych sposobów reagowania i radzenia sobie w różnych sytuacjach.   Objawy kryzysu możemy podzielić na trzy grupy: objawy somatyczne – problemy ze snem, ciągłe zmęczenie, brak apetytu, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, kołatanie serca , nadmierna potliwość; objawy poznawcze – zaburzenia pamięci, brak koncentracji uwagi, zaburzenia myślenia, natręctwa, amotywacja; objawy emocjonalne – drażliwość, lęk, nastroje depresyjne, wybuchy gniewu, wrogość. Sposoby radzenia sobie z kryzysem Kiedy mamy poczucie, że świat się wali, podstawową pomocą jest obecność kogoś, kto zamiast oceniać i pouczać, wesprze i wysłucha. Przede wszystkim porozmawiaj z zaufaną osobą . Wyrzucenie z siebie wszystkich emocji pomaga je oswoić i przejść do kolejnego etapu. Dopiero wtedy przychodzi czas na racjonalne przeanalizowanie, co właściwie się stało i jakie są w tym momencie możliwości rozwiązania sytuacji. Psychoterapeuta i terapia poznawczo-behawioralna Gdy...

smutna dzewczyna
Flickr/The home of Fixers on Flickr/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Leczenie bulimii – sposoby walki z zaburzeniami odżywiania
Bulimia (żarłoczność psychiczna, bulimia nervosa) to choroba, która dewastuje psychikę i zdrowie. Jej leczenie jest szczególnie trudne z uwagi na częsty opór ze strony osoby leczonej na podejmowane działania naprawcze,co jednak nie wyklucza szansy na wyleczenie.

Bulimia (żarłoczność psychiczna, bulimia nervosa) to choroba, która dewastuje psychikę i zdrowie. Jej leczenie jest szczególnie trudne z uwagi na częsty opór ze strony osoby leczonej na podejmowane działania naprawcze,co jednak nie wyklucza szansy na wyleczenie. Czym jest bulimia? Po czym ją poznać? Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które polega na napadach objadania i przejadania się, po których wywołuje się wymioty, zażywa środki przeczyszczające czy wykonuje się forsowne ćwiczenia fizyczne. Objawy bulimii: psychiczne: zły nastrój, rozdrażnienie, stany depresyjne, poczucie wstydu, upokorzenia. fizyczne: nieregularne miesiączki, sucha skóra, zaparcia, pęknięcia naczyń krwionośnych w oczach, zgrubienia, blizny i rany na zewnętrznej stronie dłoni powstałe na wskutek prowokowania wymiotów (tzw. efekt Russella). Większość osób chorych na bulimię potrafi jednak wywołać wymioty używając jedynie odruchu tłoczni brzusznej. Bulimików charakteryzuje zmęczenie, ospałość, nieprzyjemny zapach z ust i uszkodzenie szkliwa zębów wskutek działania kwasów żołądkowych, opuchlizna twarzy i policzków. Osoby cierpiące na bulimię po zwymiotowaniu często odczuwają tak wielką ulgę, że objadają się ponownie tylko po to, aby móc znów ją poczuć. Psychoterapia w leczeniu bulimii Leczenie bulimii nie jest możliwe bez motywacji osoby chorej. Leczenie bulimii musi składać się z terapii psychologicznej, farmakologicznej oraz odbudowania i dożywienia wyniszczonego organizmu. Odsetek osób wyleczonych jest stosunkowo niski i zawiera się w przedziale 30-60%. Aby terapia zakończyła się sukcesem niezbędne są dwa kluczowe czynniki: silnie zmotywowana osoba chora oraz wysoko wykwalifikowany personel medyczny. W psychoterapii bulimii stosuje się następujące metody terapii: terapia...

Chłopiec pod kocem
Pixabay/tkoscak/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Terapia habituacyjna i psychoterapia poznawczo-behawioralna w walce z mizofonią
Mizofonia, inaczej SSSS (Selective Sound Sensitivity Syndrome), to ograniczona tolerancja dźwięków. Jest jednym z rodzajów nadwrażliwości na dźwięki. Aby zapobiec nasilaniu się mizofonii należy rozpocząć terapię pod okiem specjalisty.

Mizofonia, inaczej SSSS (Selective Sound Sensitivity Syndrome), to ograniczona tolerancja dźwięków. Jest jednym z rodzajów nadwrażliwości na dźwięki. Aby zapobiec nasilaniu się mizofonii należy rozpocząć terapię pod okiem specjalisty.   Osoba cierpiąca na mizofonię doznaje negatywnej reakcji emocjonalnej na różne rodzaje odgłosów (szczególnie odgłosów wydawanych przez ludzi z najbliższego otoczenia, np. mlaskanie, chrząkanie, połykanie, plucie, ssanie, kichanie, żucie gumy, pociąganie nosem, klikanie, stukot naczyń). Reakcja osoby z mizofonią często jest kompilacją złości i bólu z pragnieniem walki bądź ucieczki. Pierwsze oznaki mizofonii można dostrzec już w dzieciństwie, a najczęściej objawiają się okresie dojrzewania. Choroba nie mija z wiekiem, a reakcja emocjonalna nie ulega osłabieniu. Wraz z upływem czasu pojawiają się kolejne bodźce, które dla osoby z mizofonią są nie do zniesienia. SSSS może powstać m.in. w efekcie urazu głowy, migreny lub boreliozy. Mizofonia jest powszechną dolegliwością wśród osób zmagających się z problemem szumów usznych (występuje u ok. 60% osób). Reakcja na dźwięk jest uzależniona od skojarzeń z przeszłości i cech pozaakustycznych (np. psychiki, okoliczności pojawienia się dźwięku). Jak radzić sobie z mizofonią? Na rynku farmaceutycznym lek na mizofonię nie jest dostępny. Niektórzy cierpiący na SSSS wykorzystują technikę unikania drażliwych dźwięków, jednak często skutkuje to izolacją i osłabieniem więzi społecznych. Czasowy wpływ ma także używanie słuchawek, pozytywne myślenie i dbanie o siebie. W leczeniu mizofonii ważna jest przede wszystkim współpraca z terapeutą. Osoba cierpiąca przez nadwrażliwość na dźwięki, sama nie jest w stanie zapobiec nasilaniu się mizofonii. 1. Terapia habituacyjna (TRT) w...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner