Jak przygotować samochód na sezon zimowy?
© Laszlo/Adobe Stock
Styl życia

Jak przygotować samochód na sezon zimowy?

Zima w Polsce jest bardzo nieprzewidywalna. Z tego względu kierowcy powinni być przygotowani nawet na ekstremalnie trudne warunki pogodowe. Aby uniknąć problemów i kłopotliwych sytuacji związanych zarówno z samą jazdą, jak również funkcjonowaniem auta należy odpowiednio przygotować samochód. Późna jesień jest na to ostatnim dobrym momentem.

Zima w Polsce jest bardzo nieprzewidywalna. Z tego względu kierowcy powinni być przygotowani nawet na ekstremalnie trudne warunki pogodowe. Aby uniknąć problemów i kłopotliwych sytuacji związanych zarówno z samą jazdą, jak również funkcjonowaniem auta należy odpowiednio przygotować samochód. Późna jesień jest na to ostatnim dobrym momentem.

 

Okres zimowy w naszym kraju jest zdecydowanie najtrudniejszym dla kierowców i właścicieli aut. Dodatkowo wiele osób nie wie, jak prawidłowo przygotować samochód na tę porę roku. Sama wymiana opon z letnich na zimowe może okazać się niewystarczająca.

Przygotowanie auta do zimy krok po kroku

Zanim dokona się wspomnianej już zmiany ogumienia na zimowe wskazane jest zadbanie o podwozie i nadwozie samochodu. Zimą służby drogowe nie szczędzą wysypywanej soli na ulice, co niszczy karoserię. O ile w przypadku ochrony lakieru wystarczy czyszczenie i polerowanie go specjalnymi środkami, o tyle podwozie należy zakonserwować. Można to zrobić samemu, ale czynność zajmuje wiele godzin i bez możliwości podniesienia auta jest trudna do dokładnego zrealizowania. Lepiej oddać auto do zakładu, który wykonuje takie usługi. Należy przy tym pamiętać, że konserwacje samochodów wykonuje się przy dobrych warunkach pogodowych (warunek: nie może być mokro i wilgotno). Najlepiej zatem wykonać ją jeszcze latem lub w cieplejszym momencie jesieni.

 

Kolejnymi kwestiami, o które trzeba zadbać przed zimą są:

 • konserwacja uszczelek – można użyć wazeliny lub specjalnego środka do uszczelek samochodowych. Dzięki takiemu zabiegowi unika się przykrych konsekwencji wynikających z przymarznięcia elementów gumowych,
 • sprawdzenie, a w razie potrzeby też wymiana płynów eksploatacyjnych,
 • wymiana wycieraczek do szyb – najlepiej używać tych wykonanych z kompozytów grafitowych. Taki rodzaj jest mniej podatny na sztywnienie z powodu niskiej temperatury,
 • sprawdzenie żywotności akumulatora,
 • sprawdzenie stanu przewodów akumulatora,
 • wymiana płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy.

Co warto posiadać w samochodzie zimą?

Odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego kierowców, to nie tylko zadbanie o stan auta, ale również wyposażenie go w przydatne akcesoria. Zimą w każdym samochodzie powinny znaleźć się:

 • odmrażacz do zamków,
 • odmrażacz do szyb,
 • skrobaczkę do szyb,
 • szczotkę do odśnieżania,
 • kable rozruchowe,
 • rękawice robocze,
 • saperka.

 

Nawet najlepsze przygotowanie samochodu do zimy nie gwarantuje bezproblemowej jazdy w tym sezonie. W znaczącym stopniu redukuje jednak szanse nieprzyjemnych przygód na drodze.

Samochód na zasypanej śniegiem drodze.
© candy1812/Adobe Stock
Styl życia
Co każdy kierowca powinien posiadać w samochodzie w okresie zimowym?
Okres zimowy dla kierowców nie jest łatwy i przyjemny. Mimo że w ostatnich latach zimy w Polsce są łagodniejsze niż kiedyś, to i tak potrafią uprzykrzyć życie osobom prowadzącym pojazdy. Szczególne problemy mogą mieć ci, którzy nie pamiętają o wyposażeniu auta w kilka podstawowych rzeczy mogących przydać się zimą w czasie podróży. Większość z nich nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się nawet w małych samochodach.

Okres zimowy dla kierowców nie jest łatwy i przyjemny. Mimo że w ostatnich latach zimy w Polsce są łagodniejsze niż kiedyś, to i tak potrafią uprzykrzyć życie osobom prowadzącym pojazdy. Szczególne problemy mogą mieć ci, którzy nie pamiętają o wyposażeniu auta w kilka podstawowych rzeczy mogących przydać się zimą w czasie podróży. Większość z nich nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się nawet w małych samochodach.   Stosunkowo łagodne zimy w naszym kraju z jednej strony są dużym plusem dla kierowców, z drugiej jednak sprawiają, że wielu z nich  nie przygotowuje się na wypadek trudniejszych warunków pogodowych. Jak powinno być wyposażone auto podczas jazdy po mieście zimą? Każda awaria samochodu niezależnie od tego czy ma miejsce w mieście czy na trasie może wprowadzać kierowców w stan stresu i zdenerwowania. Jeśli problemy z autem mają miejsce zimą, to dodatkowo pojawia się ryzyko późniejszego wystąpienia problemów zdrowotnych. O wychłodzenie organizmu bowiem nietrudno. Kierowcy, którzy nie pokonują długich tras i głównie jeżdżą po mieście w swoim aucie powinni posiadać: skrobaczkę do szyb, odmrażacz do zamków, płyn odmrażający do spryskiwaczy, zapas zimowego płynu do szyb , małą, poręczną szczotkę, kable rozruchowe, preparat przeciwko parowaniu szyb.   Większość powyższych pozycji przyda się osobom, które zimą trzymają auta na zewnątrz. Wówczas przygotowanie auta będzie łatwiejsze i szybsze, a sama jazda bezpieczniejsza. Co powinno znaleźć się w samochodzie podczas pokonywania długich tras zimą? Ci kierowcy, którzy wyjeżdżają w dłuższe podróże oprócz „miejskiego wyposażenia” powinni posiadać jeszcze kilka przydatnych rzeczy. Takich jak:...

Szyba samochodu w śniegu i lodzie.
©Milos Cirkovic/Fotolia.com
Styl życia
Odmrażacz samochodowy: sposób użycia, zalety. Przepis na odmrażacz do szyb domowej roboty
Odmrażacz do szyb samochodowych działa błyskawicznie jedynie wtedy, gdy warstwa lodu jest bardzo cienka. Z grubym szronem trzeba walczyć od kilku do kilkunastu minut.

Odmrażacz do szyb samochodowych działa błyskawicznie jedynie wtedy, gdy warstwa lodu jest bardzo cienka. Z grubym szronem trzeba walczyć od kilku do kilkunastu minut.   Polewanie szyby gorącą wodą może spowodować nawet jej pęknięcie, dlatego decydując się na sposoby niemechaniczne, lepiej wybrać odmrażacz w atomizerze lub sprayu . Przy wietrznej pogodzie warto zaopatrzyć się też w skrobaczkę. Jak używać odmrażacza do szyb Odmrażacze w atomizerze, w przeciwieństwie do tych w sprayu, nie pozostawiają smug na szybach. Używanie odmrażacza to też komfort zawsze gładkich, pozbawionych rys szyb .   Stosowanie odmrażacza do szyb : Spryskaj obficie wszystkie szyby samochodu preparatem. W przypadku wietrznej pogody proces ten może być znacznie utrudniony. Wówczas lepiej użyj skrobaczki. Uruchom samochód , włącz ogrzewanie i nawiew na przednią szybę. Odczekaj (najlepiej wewnątrz samochodu) od 3 do 5 minut, w przypadku cieniutkiej warstwy lodu lub od 5 do 15 minut, gdy szybę pokrywa grubsza warstwa. Uruchom wycieraczki.   Jeżeli lód dalej utrzymuje się na szybie , konieczne będzie użycie skrobaczki. Próby starcia szronu wycieraczkami (gdy nie jest on dostatecznie rozpuszczony) mogą spowodować ich trwałe uszkodzenie i zarysowanie szyb. Lód z szyb bocznych trzeba usunąć ręcznie, np. suchą ściereczką z mikrofibry . Odmrażacz do szyb domowej roboty Domowy odmrażacz do szyb to tani sposób na szybkie pozbycie się szronu z przeszklonych powierzchni.    Do przygotowania odmrażacza do szyb , będą potrzebne: woda (najlepiej z filtra, zdemineralizowana lub destylowana), butelka z atomizerem, np. po płynie do mycia szyb, 90%-99% alkohol izopropylowy (dostępny w sklepach technicznych, np. żelaznych lub komputerowych i w supermarketach budowlanych)....

Jak przygotować samochód na sprzedaż?
© oneinchpunch/Adobe Stock
Styl życia
Jak przygotować samochód na sprzedaż?
Każdemu sprzedającemu samochód zależy na szybkim dokonaniu transakcji, która będzie dla niego opłacalna. Problem w tym, że rynek aut używanych w Polsce jest bardzo przesycony. Potencjalni klienci mają sporo możliwości, dzięki czemu są w stanie wynegocjować atrakcyjne ceny. Aby możliwie najwięcej zarobić na sprzedaży, jednocześnie szybko dokonać transakcji, warto zastosować kilka praktycznych zasad dotyczących przygotowania samochodu.

Każdemu sprzedającemu samochód zależy na szybkim dokonaniu transakcji, która będzie dla niego opłacalna. Problem w tym, że rynek aut używanych w Polsce jest bardzo przesycony. Potencjalni klienci mają sporo możliwości, dzięki czemu są w stanie wynegocjować atrakcyjne ceny. Aby możliwie najwięcej zarobić na sprzedaży, jednocześnie szybko dokonać transakcji, warto zastosować kilka praktycznych zasad dotyczących przygotowania samochodu.   Handlarze stosują różne sztuczki, aby szybko sprzedać auta w dobrej cenie. Nie zawsze są to jednak działania uczciwe. Maskowanie wad i niedoskonałości, manipulacja przy stanach liczników, fałszowanie książek serwisowych – ryzyko natknięcia się na takie praktyki jest duże. Lepiej jednak nie wcielać ich w życie. Jak zadbać o auto na sprzedaż z zewnątrz? Przed wystawieniem samochodu na sprzedaż warto poświęcić trochę czasu na jego pielęgnację. Czysta karoseria i wnętrze będą nie tylko lepiej wyglądały na zdjęciach i przyciągały potencjalnych zainteresowanych, którzy zobaczą auto. Będą również sygnałem dla klientów, że właściciel dbał o swoje „cztery kółka”. Jeśli chodzi o sposoby na poprawienie wyglądu samochodu z zewnątrz, to każdy sprzedający – poza umyciem karoserii – powinien: wypolerować i nawoskować lakier, wypolerować reflektory, usunąć ślady korozji, wymienić wycieraczki do szyb , nabłyszczyć elementy plastikowe, wypielęgnować opony i felgi przeznaczonymi do tego środkami.   Poza wymienionymi czynnościami osoba sprzedająca samochód koniecznie powinna sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i stan oleju silnikowego. Warto również poświęcić czas na wyczyszczenie silnika. Jak zadbać o auto na sprzedaż wewnątrz? Po przygotowaniu auta z zewnątrz...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik