Włókniak na ramieniu kobiety
©Damian Gretka/Fotolia
Styl życia

Skąd się bierze włókniak i jak go rozpoznać? Metody zapobiegania i leczenia włókniaków miękkich i twardych

Włókniaki pojawiają się na skutek uwarunkowań genetycznych, otarć skóry i stanów zapalnych. Zmiany zazwyczaj przyjmują kształt kulistych, workowatych guzków. Włókniakom można zapobiec poprzez noszenie luźnej odzieży. Zmiany można usunąć laserem, prądem lub wysokimi temperaturami.

Włókniaki pojawiają się na skutek uwarunkowań genetycznych, otarć skóry i stanów zapalnych. Zmiany zazwyczaj przyjmują kształt kulistych, workowatych guzków. Włókniakom można zapobiec poprzez noszenie luźnej odzieży. Zmiany można usunąć laserem, prądem lub wysokimi temperaturami.

 

Włókniaki, z łaciny fibroma, zawdzięczają swą nazwę tkance łącznej włóknistej, z której powstają. Mogą pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej występują u osób starszych.

Czym jest włókniak miękki oraz twardy i jak wygląda?

Włókniak jest rodzajem brodawki, czyli guzowatej narośli skórnej, która zazwyczaj osiąga wielkość od 2 milimetrów do 5 centymetrów. Włókniak często ma kulisty oraz workowaty (rozciągnięty) kształt i może występować na całym ciele. Ta zmiana skórna jest łagodnym nowotworem, jednak nie zagraża zdrowiu człowieka. Włókniaki dzielą się na dwa główne rodzaje:

  • włókniak miękki – najczęściej pojawia się w grupie innych, drobnych włókniaków, głównie na dekolcie, szyi i w pachwinach. Jest miękki w dotyku (można go wcisnąć w ciało) i ma kolor zbliżony do odcienia skóry;
  • włókniak twardy – jest duży (osiąga wielkość nawet kilku centymetrów) i twardy w dotyku. Ma ciemny kolor (brązowy, brunatny lub czarny) i występuje pojedynczo, zazwyczaj na kończynach.

Przyczyny włókniaka: uwarunkowania genetyczne, urazy skóry i stany zapalne

Włókniaki mogą występować na skórze już od urodzenia lub pojawiać się na niej przez całe życie. Głównymi przyczynami powstawania zmian są:

  • uwarunkowania genetyczne – jeśli rodzice lub dziadkowie mieli włókniaki, dzieci mogą je dziedziczyć,
  • stany zapalne skóry (powstające, między innymi, w wyniku rozrastania się i pękania kurzajek),
  • uszkodzenia skóry, czyli otarcia (na przykład przez odzież), ślady po ukąszeniu owadów lub zranienia,
  • zespół Recklinghausena (czyli nerwiakowłókniakowatość typu 1) – choroba genetyczna, która objawia się zmianami skórnymi, kostnymi, nerwowymi i obejmującymi oczy.

Sposoby na zapobieganie powstawaniu włókniaków, czyli noszenie luźnej odzieży i inne

Pojawianiu się włókniaków można zapobiec poprzez:

  • noszenie luźnej odzieży, która nie ociera skóry (dotyczy to głównie bielizny),
  • dezynfekowanie zranionych, ukąszonych, otartych lub uszkodzonych miejsc na ciele,
  • dezynfekcję skóry po goleniu (szczególnie na twarzy i pod pachami).

Jak leczyć włókniaki?

Włókniaki nie znikają samoistnie, nie ma też na nie lekarstwa. W celu pozbycia się włókniaków miękkich i twardych należy udać się do dermatologa. Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, obejrzy włókniaka i zdecyduje, czy nadaje się on do usunięcia. Guzki nie zagrażają zdrowiu, więc ich leczenie ma jedynie wartość estetyczną. Duże, kilkucentymetrowe zmiany można wyciąć, zamrozić lub poddać działaniu prądu. Warto jednak pamiętać, że włókniaki mogą odrastać, nawet w miejscu usuniętej zmiany. Leczenie guzków nie powinno być prowadzone przez kosmetyczkę.

 

Lekarz bada plecy pacjenta, ogląda jego skórę
©Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia
Najpopularniejsze objawy i leczenie mięczaka zakaźnego. Jak zapobiec zakażeniu wirusem?
Mięczak zakaźny objawia się guzkami białego lub perłowego koloru. Leczenie polega na wycięciu, wyciśnięciu lub zamrożeniu zmian skórnych. Zakażeniu można zapobiec poprzez mycie rąk i unikanie kontaktu z osobą chorą.

Mięczak zakaźny objawia się guzkami białego lub perłowego koloru. Leczenie polega na wycięciu, wyciśnięciu lub zamrożeniu zmian skórnych. Zakażeniu można zapobiec poprzez mycie rąk i unikanie kontaktu z osobą chorą.   Mięczak zakaźny nie wymaga leczenia, gdyż zmiany ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednak w tym czasie osoba chora przenosi wirusy na innych ludzi, dlatego warto pozbyć się zakaźnej wysypki. Charakterystyka mięczaka zakaźnego Mięczak zakaźny jest zakażeniem skóry, wywoływanym przez wirusa ospy o nazwie Molluscum contagiosum (w skrócie MC). Wirus dzieli się na dwa rodzaje, MC1 i MC2, ale to ten pierwszy najczęściej jest przyczyną zakażeń. Dolegliwość dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, jednak ryzyko zachorowania jest największe między 1. a 5. rokiem życia. Objawy mięczaka zakaźnego mogą rozwijać się od kilku dni do nawet pół roku od momentu zakażenia. Jak dochodzi do zarażenia mięczakiem zakaźnym? Mięczakiem zakaźnym można zarazić się przez kontakt fizyczny (również seksualny) z osobą chorą. Innymi przyczynami pojawienia się dolegliwości jest: zakażenie wirusem HIV , osłabienie odporności, dotykanie przedmiotów, na których znajdują się wirusy Molluscum contagiosum. Objawy mięczaka zakaźnego, czyli grudki, białe lub perłowe guzki, ból, świąd i gorączka Najpopularniejszym objawem mięczaka zakaźnego są guzki o białym lub perłowym zabarwieniu. Wokół nich może występować czerwona otoczka, świadcząca o stanie zapalnym. Guzki są wypełnione substancją o serowatej konsystencji, a na ich powierzchni znajdują się niewielkie wgłębienia. Guzki mogą pojawić się na każdej części ciała i osiągać wielkość od 2 milimetrów do nawet 2 centymetrów. Innymi symptomami zakażenia wirusem są: grudki na...

Znamię na twarzy
©kei907/Fotolia
Styl życia
Wycinanie znamion skórnych – chirurgiczna ingerencja
Wycinanie znamion to zabieg stosowany w przypadku podejrzenia zezłośliwienia zmiany skórnej. Materiał pozyskany w wyniku wycięcia zmiany zawsze poddawany jest badaniu histopatologicznemu, aby wykluczyć ewentualne komórki nowotworowe.

Wycinanie znamion to zabieg stosowany w przypadku podejrzenia zezłośliwienia zmiany skórnej. Materiał pozyskany w wyniku wycięcia zmiany zawsze poddawany jest badaniu histopatologicznemu, aby wykluczyć ewentualne komórki nowotworowe. Przebieg zabiegu wycinania znamion skórnych Zabieg wycinania znamion skórnych poprzedza wizyta u lekarza oraz wykonanie kilku podstawowych badań (m. in. morfologii krwi). Chirurgicznemu zabiegowi wycięcia znamion skórnych poddawane są najczęściej znamiona barwnikowe i zmiany skórne dające niepokojące objawy. Znamię, które gwałtownie zaczęło rosnąć, swędzieć, krwawić lub dawać inne objawy nie może być nacinane, ponieważ może być początkiem zmian nowotworowych. Dlatego najczęściej lekarz decyduje o całkowitym usunięciu zmiany skórnej wraz z małym marginesem skóry wokół . Dopiero uzyskany w ten sposób materiał jest poddawany badaniu histopatologicznemu. Cały zabieg zwykle nie trwa dłużej niż godzinę i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po chirurgicznym usunięciu znamienia zakładane są szwy. Postępowanie po zabiegu wycinania znamion Po zabiegu wycięcia zmiany skórnej ważne jest przestrzeganie higieny, czyli przede wszystkim regularna zmiana opatrunków. Należy unikać gwałtownych ruchów i nie moczyć rany. Po tygodniu zdejmowane są szwy. Po 14 dniach znane są już wyniki badania histopatologicznego. Ponadto należy unikać ekspozycji blizny na działanie promieni słonecznych przez co najmniej pół roku.   Zmiany skórne prezentują się nieestetycznie. Sprawdź,  kiedy warto usunąć zmiany skórne . Masz problem z włókniakami? Poznaj  metody leczenia i usuwania włókniaków . Czy wiesz, że włókniaki mogą pojawić się w efekcie otarcia skóry? Oto ...

kobieta podczas zabiegu kosmetycznego
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Fleszstyle
Przyczyny, objawy i leczenie hiperpigmentacji
Przyczyną powstawania przebarwień skórnych jest działanie hormonów żeńskich, skłonności genetyczne oraz stany zapalne na ciele. Plam na skórze można się pozbyć stosując kosmetyki z witaminami A i C oraz soją. Skuteczne są też zabiegi z użyciem laserów oraz peelingów chemicznych.

Przyczyną powstawania przebarwień skórnych jest działanie hormonów żeńskich, skłonności genetyczne oraz stany zapalne na ciele. Plam na skórze można się pozbyć stosując kosmetyki z witaminami A i C oraz soją. Skuteczne są też zabiegi z użyciem laserów oraz peelingów chemicznych.   Przebarwienia skórne najczęściej występują na twarzy, dłoniach, rękach, ramionach, dekolcie i nogach. Hiperpigmentacja, czyli zmiany koloru fragmentu skóry, pojawia się w miejscach bezpośrednio wystawianych na działanie słońca. Czym jest hiperpigmentacja? Objawy Hiperpigmentacja jest przebarwieniem skórnym , które powstaje na skutek produkcji zbyt dużej ilości melaniny (naturalnego pigmentu barwiącego skórę, oczy i włosy). Plamy są płaskie, mają nieregularny kształt i jasno- lub ciemnobrązowy kolor. Hiperpigmentacja najczęściej można rozpoznać po pojedynczych znamionach, piegach oraz plamach soczewicowatych, czyli ciemnobrązowych kropkach występujących na całym ciele (pojawiają się głównie u osób starszych). Przyczyny hiperpigmentacji Do głównych przyczyn hiperpigmentacji należą: Hormony – działanie żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu ) przyczynia się do powstawania melasmy, czyli ciemnobrązowych przebarwień na twarzy. Plamy są szczególnie widoczne u kobiet w ciąży. Predyspozycje genetyczne – jeśli któreś z rodziców ma tendencje do przebarwień skórnych, u dziecka również może wystąpić hiperpigmentacja . Piegi, plamy soczewicowate oraz sińce pod oczami mogą być dziedziczne. Stany zapalne skóry – przebarwienia często pojawiają się w miejscach, w których rozwinął się stan zapalny (na przykład w wyniku trądziku lub łuszczycy). Tego typu plamy znikają samoistnie po kilku...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik