Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
brzuch kobiety w ciąży
Flickr/Montse PB/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Co przyczynia się do powstania żylaków odbytu?

Hemoroidy są uznawane za chorobę wstydliwą i stanowią temat tabu. Osoby z tą dolegliwością obawiają się opowiedzieć o niej nawet lekarzowi. Okazuje się jednak, że z hemoroidami boryka się połowa Polaków.

Hemoroidy są uznawane za chorobę wstydliwą i stanowią temat tabu. Osoby z tą dolegliwością obawiają się opowiedzieć o niej nawet lekarzowi. Okazuje się jednak, że z hemoroidami boryka się połowa Polaków.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to żylaki odbytu. Inaczej nazywa się je guzkami krwawniczymi. Ta dolegliwość dotyczy co najmniej połowy Polaków i objawia się krwawieniem o różnym nasileniu podczas oddawania stolca i wrażeniem świądu w okolicy odbytu. Chory może też odnosić wrażenie niepełnego wypróżnienia. Do wystąpienia tej choroby są predysponowane osoby starsze, powyżej 50. roku życia. Hemoroidy uznaje się za chorobę wstydliwą. Obecność żylaków odbytu łatwo stwierdzić w czasie badania lekarskiego, a leczenie charakteryzuje się dużą skutecznością i nie jest uciążliwe. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się maści, czopki, leki doustne lub usuwa się żylaki odbytu. Hemoroidy prócz dyskomfortu związanego z objawami (może dojść do nietrzymania stolca) nie wiążą się z poważnymi konsekwencjami.

Siedzący tryb życia przyczyną powstania hemoroidów

Hemoroidy mogą pojawić się w każdym wieku. Wpływ na to ma siedzący styl życia, przede wszystkim związany z wielogodzinną pracą przy komputerze, i brak ruchu, który powoduje zaburzenia ciśnienia krwi w żyłach ulokowanych w obszarze odbytu. Dlatego też często zapadają na nie informatycy i piloci. W zapobieganiu hemoroidom ważna jest regularność w uprawianiu sportu. Spacery pomogą uniknąć żylaków oraz innej choroby cywilizacyjnej, otyłości. Dodatkowo pobudzają perystaltykę jelit.

Dieta a hemoroidy

Sposób odżywania także wpływa na pojawienie się hemoroidów. Niewłaściwa, tłusta, ciężkostrawna dieta jest pozbawiona błonnika. Dlatego warto sięgać po kasze, razowe pieczywo oraz warzywa i owoce, które są bogate w błonnik pokarmowy. W prawidłowej diecie nie powinno zabraknąć płynów, ponieważ picie małej ilości wody powoduje zaparcia. To z kolei wpływa na rozciągnięcie błony śluzowej w czasie wypróżniania się.

Hemoroidy w ciąży

Czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się żylaków odbytu jest ciąża. Hemoroidy mogą pojawić się w czasie ciąży i po narodzinach dziecka jako wynik zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Ponadto dziecko w brzuchu matki powoduje nacisk na układ krwionośny jamy brzusznej, co utrudnia odpływ krwi z żył w miednicy. Czasami parcie w czasie porodu powoduje powiększenie się guzków. Zazwyczaj po porodzie hemoroidy ustępują, nie wymagając leczenia.

 

Do pozostałych przyczyn hemoroidów zalicza się czynniki genetyczne i choroby układu krążenia. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania są biegunki wywoływane środkami przeczyszczającymi oraz operacje krocza i odbytu. Na hemoroidy narażone są osoby uprawiające seks analny.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
aloes łodygi
©joanna wnuk/Fotolia
Styl życia
7 domowych sposobów na hemoroidy, które złagodzą ból, swędzenie i pieczenie
Domowe sposoby na hemoroidy pomagają załagodzić nieprzyjemne objawy żylaków odbytu. Nie zastąpią oczywiście zrównoważonej, bogatej w błonnik diety i aktywnego stylu życia, doraźnie przyniosą jednak ulgę w dolegliwościach spowodowanych przez hemoroidy.

Domowe sposoby na hemoroidy pomagają załagodzić nieprzyjemne objawy żylaków odbytu. Nie zastąpią oczywiście zrównoważonej, bogatej w błonnik diety i aktywnego stylu życia, doraźnie przyniosą jednak ulgę w dolegliwościach spowodowanych przez hemoroidy. Najlepszy sposób na hemoroidy: zdrowa dieta i aktywność fizyczna W profilaktyce i leczeniu żylaków odbytu najważniejszą rolę pełni dieta. Należy jeść dużo warzyw, owoców , wybierać pełnoziarniste pieczywo i makaron, czyli produkty bogate w błonnik. Ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów dziennie, przynajmniej 1,5 l wody (kawa, herbata i słodkie napoje nie wliczają się do bilansu). Trzeba też unikać potraw, które mogą powodować zaparcia, np. produktów wysokobiałkowych: mięsa i nabiału. W utrzymaniu prawidłowej pracy jelit bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna , np. półgodzinny spacer dwa razy dziennie.   Kiedy zaczniesz odczuwać dolegliwości związane z żylakami odbytu, możesz sięgnąć po domowe sposoby obniżające spowodowany nimi dyskomfort.   1. Sposób na hemoroidy zewnętrzne: okłady z lodu   Okłady z lodu sprawią, że naczynia krwionośne się skurczą , co przyniesie natychmiastową ulgę.   Do woreczka (może być plastikowa torebka) włóż 10 kostek lodu. Przykładaj go do miejsca, w którym masz hemoroidy przez ok. 10 minut. Zabieg ten możesz powtarzać kilka razy dziennie.   2. Aloes, lek na hemoroidy, który rośnie w doniczce   Aloes dzięki swojemu przeciwzapalnemu i łagodzącemu dolegliwości skórne działaniu pomaga łagodzić objawy hemoroidów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.   Obierz kawałek pędu aloesu ze skóry, przekrój go na dwie części i włóż do...

Mężczyzna siedzi samotnie
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jakie dolegliwości świadczą o hemoroidach?
Objawy hemoroidów w początkowej fazie nie są uciążliwe, co doprowadza do ich bagatelizowania. W miarę rozwoju choroby dolegliwości stają się coraz poważniejsze, aż w końcu zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie. Żylaki odbytu same nie ustąpią – nie obędzie się bez wizyty u lekarza, więc najlepiej zdecydować się na nią już w pierwszym stadium choroby.

Objawy hemoroidów w początkowej fazie nie są uciążliwe, co doprowadza do ich bagatelizowania. W miarę rozwoju choroby dolegliwości stają się coraz poważniejsze, aż w końcu zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie. Żylaki odbytu same nie ustąpią – nie obędzie się bez wizyty u lekarza, więc najlepiej zdecydować się na nią już w pierwszym stadium choroby.   Jak powstają żylaki odbytu? Hemoroidy to potoczna nazwa guzków krwawniczych czyli poduszeczek wypełnionych krwią, które znajdują się w odbycie. Pełnią one bardzo ważną funkcję, bo uszczelniają kanał odbytu i biorą udział w regulacji oddawania stolca. Kiedy odczuwamy parcie, impuls trafia do guzków, których zadaniem jest odblokowanie kanału odbytu poprzez wypróżnienie się z wypełniającej je krwi. Stan chorobowy rozpoczyna się wtedy, gdy hemoroidy się rozciągają – krew zaczyna w nich zalegać, przez co tworzy się stan zapalny, czyli żylaki odbytu. 1. Uczucie niepełnego wypróżnienia. O chorobie hemoroidalnej świadczy uczucie zalegających w odbycie resztek kału. Jest to spowodowane uciskiem powiększonych guzków na jego ścianki.   2. Świąd i pieczenie odbytu. Żylakom odbytu towarzyszą także świąd i pieczenie w miejscu ujścia jelita, a także uszkodzenia śluzówki, które takie dolegliwości wywołują.   3. Wydzielina z odbytu. Z uszkodzeniem śluzówki jest związane sączenie się z odbytu wydzieliny. Jej ilości są niewielkie, ale wystarczające, by odczuwać wilgoć. Taka wydzielina sprzyja stanom zapalnym i reakcjom alergicznym. 4. Ślady stolca na bieliźnie. Żylaki odbytu powodują wydostawanie się z jelita resztek stolca. Ślady pozostają na bieliźnie nawet mimo dużej dbałości o higienę. 5. Krwawienie odbytu. Kiedy podczas oddawania stolca pojawia się krwawienie,...

©anaumenko/Fotolia
Styl życia
Hemoroidy jako skutek niewłaściwej diety. Jak powinny odżywiać się osoby z problemem hemoroidów?
Dieta przy hemoroidach, nazywanych również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, powinna dostarczać dużej ilości błonnika pokarmowego. Znajduje się on w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz w orzechach.

Dieta przy hemoroidach, nazywanych również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, powinna dostarczać dużej ilości błonnika pokarmowego. Znajduje się on w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz w orzechach.   Hemoroidy są częstą chorobą cywilizacyjną . Jednym z czynników predysponujących do powstawania hemoroidów jest niewłaściwa dieta oraz zbyt mała aktywność fizyczna . Żylaki odbytu najczęściej dotyczą osób z otyłością i skłonnością do zaparć. Hemoroidy – czym są? Guzki krwawnicze to gęsty splot naczyń żylnych, który obecny jest w błonie śluzowej odbytnicy każdego człowieka. Swoim wyglądem przypominają poduszeczki wypełnione krwią i pełnią ważną funkcję w ludzkim organizmie. Odpowiadają za uszczelnianie kanału odbytu i umożliwiają kontrolę nad oddawaniem gazów i stolca. Impuls nerwowy odczuwany jako parcie, czyli potrzeba wypróżnienia powoduje, że guzki krwawnicze opróżniają się z krwi. Choroba określana mianem „żylaków odbytu” lub „hemoroidami” rozwija się w momencie, gdy guzki krwawnicze ulegają rozciągnięciu i wypełniają się nadmiernie krwią, z której nie zostają całkowicie opróżnione. Zalegająca krew skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego i rozwojem choroby. Zła dieta jako przyczyna hemoroidów Jednym z czynników, który warunkuje rozwój żylaków odbytu jest nieprawidłowy sposób żywienia. Hemoroidy mogą tworzyć się na skutek zaparć, którym sprzyja dieta uboga w błonnik pokarmowy oraz w płyny. Żylakom odbytu sprzyja również otyłość , dlatego ważne jest, by osoby z hemoroidami utrzymywały prawidłową masę ciała, a w przypadku nadwagi lub otyłości dążyły do redukcji wagi. Jak należy się odżywiać przy hemoroidach?...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner