Rudy chłopiec z piegami na twarzy
Flickr/Katelyn Fay/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Profilaktyka nowotworów skóry: czerniak

Czerniak to nowotwór złośliwy, który pojawia się na skórze (w obrębie komórek barwnikowych), w rejonie błon śluzowych lub na gałce ocznej. Główną przyczyną czerniaka jest wystawianie się na działanie promieni UV – zarówno tych słonecznych, jak i sztucznych. Występowanie tego nowotworu może mieć też podłoże środowiskowe (zamieszkiwanie na terenach okołorównikowych) lub genetyczne (odziedziczone znamiona skórne).

 Czerniak to nowotwór złośliwy, który pojawia się na skórze (w obrębie komórek barwnikowych), w rejonie błon śluzowych lub na gałce ocznej. Główną przyczyną czerniaka jest wystawianie się na działanie promieni UV – zarówno tych słonecznych, jak i sztucznych. Występowanie tego nowotworu może mieć też podłoże środowiskowe (zamieszkiwanie na terenach okołorównikowych) lub genetyczne (odziedziczone znamiona skórne).

 

Przyczyny większości nowotworów nie są znane. Czerniak jest jedynym z niewielu, przed którymi możemy się chronić, bo naukowo dowiedziono istnienie kilku głównych czynników, które wpływają na zachorowania. Wprawdzie 10% zachorowań wynika z predyspozycji genetycznych, ale i w przypadku wrodzonych skłonności można skutecznie zapobiegać chorobie, jeśli ma się świadomość ryzyka.

Podstawowa ochrona przed czerniakiem

Prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka wzrasta w wyniku częstego i długotrwałego narażania się na działanie promieni UV. Najbardziej niebezpieczne jest doprowadzanie do oparzeń słonecznych, o których można mówić, kiedy na skórze pojawiają się rumień i pieczenie, a po kilku dniach naskórek zaczyna się złuszczać. Aby do tego nie dopuścić, trzeba unikać przebywania w pełnym słońcu w godzinach, kiedy promieniowanie jest największe (od 10.00 do 15.00) lub zakrywać odpowiednim ubraniem i nakryciem głowy miejsca szczególnie narażone na działanie słońca (zwłaszcza u małych dzieci). Poza tym w upalne dni trzeba smarować skórę kremem z filtrami UVA i UVB przynajmniej SPF 15 (zwłaszcza po wyjściu z wody) i nosić okulary przeciwsłoneczne. Warto też zwrócić uwagę na to, czy zażywane przez nas leki nie powodują oparzeń wskutek kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Aby zminimalizować ryzyko czerniaka nie wystarczy jednak ochrona przed słońcem – równie niebezpieczne są źródła sztucznego promieniowania. Niezbędnym krokiem w profilaktyce jest więc rezygnacja z wizyt w solarium.

Ochrona przed czerniakiem u osób szczególnie narażonych na nowotwory skóry

W grupie największego ryzyka zachorowań na raka skóry znajdują się ci, u których występowanie czerniaka jest uwarunkowane genetycznie. Takie osoby mają liczne znamiona barwnikowe na skórze (pieprzyki), także te atypowe, czyli dziedziczne (występujące również u ich rodziców czy dziadków). Oprócz tego czerniak często atakuje osoby, których typ urody sprawia, że oparzenia słoneczne zdarzają się im znacznie częściej. Nadwrażliwość na słońce to częsty problem ludzi z:

Przynależność do jednej lub drugiej grupy jest sygnałem, że trzeba dbać o siebie w sposób szczególny. Nie wystarczą filtry SPF 15 – należy kupować kremy z filtrami o mocy SPF 50+, a oprócz tego zaklejać plastrem pieprzyki, które są wystawione na działanie słońca. Konieczne są także częste wizyty kontrolne u dermatologa, który podczas badania dermoskopowego oceni znajdujące się już na skórze lub dopiero pojawiające znamiona (pod względem wielkości, barwy, kształtu) i zdecyduje, czy konieczne jest ich wycięcie.  

kobieta patrzy w lustro
©kei907/Fotolia
Styl życia
Przyczyny powstawania znamion skórnych: promienie UV, predyspozycje genetyczne i hormony
Znamiona skórne mogą powstawać z powodu genetycznych predyspozycji, uszkodzeń skóry, działania substancji chemicznych czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Znamiona skórne mogą powstawać z powodu genetycznych predyspozycji, uszkodzeń skóry, działania substancji chemicznych czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.   Samodzielne usuwanie jakichkolwiek znamion skórnych jest niewskazane, ponieważ może prowadzić do zakażeń a w skrajnych przypadkach nawet do zezłośliwienia zmiany. Znamiona skórne – przyczyny powstawania Etiologia znamion skórnych nie jest jednoznacznie do końca określona. Jednak zwraca się uwagę na kilka głównych czynników mogących powodować powstawania tego typu zmian. Są to:  narażenie na długotrwałe działanie promieni słonecznych (UV),  predyspozycje genetyczne,  zaburzenia hormonalne – przede wszystkim w obrębie stężenia estrogenów i melatoniny,  narażenie na kontakt z substancjami chemicznymi,  mechaniczne uszkodzenia skóry,  drobne mutacje w syntezie białek – przede wszystkim melaniny, mogą przyczyniać się do rozwoju znamion skórnych, przede wszystkim barwnikowych, wrodzonych lub nabytych. Znamiona skórne – kiedy znamię jest groźne i może być początkiem czerniaka Ważne jest, aby obserwować znamiona w celu zauważenia jego ewentualnej transformacji złośliwej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:  nieregularne kontury,  nagłe powiększenie znamienia,  zmiana koloru i odbarwienia,  krwawienie, swędzenie lub ból. W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów trzeba niezwłocznie udać się do dermatologa, ponieważ najgroźniejszym powikłaniem znamienia skórnego jest czerniak złośliwy.    Wypróbuj też  domowe sposoby na kurzajki: jaskółcze ziele, mniszek i czosnek . Zmiany skórne mogą być...

leżenie na plaży
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć czerniaka skóry?
Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry.

Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry. Witamina D a opalanie Skóra pod wpływem promieniowania UVB wytwarza witaminę D, która odgrywa niezwykle ważną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego, pomaga organizmowi skuteczniej usuwać toksyny, przyspiesza przemianę materii, a przy tym opóźnia proces starzenia się komórek i normuje ciśnienie tętnicze. Wystawiając się na działanie promieni musimy jednak pamiętać o tym, że nieracjonalne opalanie może stać się przyczyną nowotworu . Skóra, co prawda, zaopatrzona jest w naturalny filtr ochronny w postaci melatoniny, jednak przy długotrwałym przebywaniu na słońcu staje się on niewystarczający. Warunkiem bezpiecznego opalania jest dostarczenie dodatkowej osłony. Kremy z filtrem – dlaczego są tak ważne? Ochronę przez promieniowaniem słonecznym zapewniają kosmetyki z filtrem. Wbrew obiegowej opinii, ich stosowanie nie hamuje wytwarzania ani melatoniny, ani witaminy D, ale eliminuje ryzyko wysuszania się czy wiotczenia skóry, pojawiania się zmarszczek oraz przebarwień i – co najważniejsze – chroni przed nowotworem – czerniakiem skóry.   Bez odpowiednich kosmetyków skóra nie jest w stanie dawkować docierającego do niej słońca, wskutek czego zamiast cieszyć się upragnioną opalenizną, borykamy się z konsekwencjami reakcji obronnych organizmu na intensywne działanie promieni UVB.   Zaczerwienienia, swędzenie, pęcherze, obrzęk – to częste skutki nieodpowiedzialnych kąpieli słonecznych. Kiedy takie oparzenia się powtarzają, włókna kolagenowe położone w głębszych warstwach skóry przestają spełniać swoje podstawowe funkcje – skóra zaczyna się starzeć w przyspieszonym...

Opalanie w ciąży
© _chupacabra_/Fotolia.com
Fleszstyle
Zmiany skórne i przebarwienia – skutki opalania w ciąży
Podczas ciąży skóra robi się cieńsza, jest bardziej wrażliwa, rozciąga się i częściej bywa przesuszona. Dlatego opalanie w ciąży może być niebezpieczne – grozi poparzeniami słonecznymi i powstawaniem zmian nowotworowych. Ponadto może być przyczyną udaru cieplnego i krwawienia z dróg rodnych.

Podczas ciąży skóra robi się cieńsza, jest bardziej wrażliwa, rozciąga się i częściej bywa przesuszona. Dlatego opalanie w ciąży może być niebezpieczne – grozi poparzeniami słonecznymi i powstawaniem zmian nowotworowych. Ponadto może być przyczyną udaru cieplnego i krwawienia z dróg rodnych. Opalanie w ciąży jest niebezpieczne dla skóry Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po zapłodnieniu sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na negatywne działanie promieni UV. W efekcie niektóre zmiany skórne, jak np. pieprzyki, łatwiej mogą rozwinąć się w nowotwory, jeśli opalanie w ciąży będzie zbyt długie i intensywne. Poza tym uwrażliwiona i cienka skóra, która musi dostosowywać się do nowych kształtów i warunków, łatwiej się przebarwia. Pod wypływem słońca rozszerzają się naczynka krwionośne na skórze i mają skłonność do pękania, tworząc „pajączki” . Dlatego długie opalanie w ciąży nie jest zalecane, a każde wystawienie skóry na słońce powinno być poprzedzone aplikacją kremu z mocnym filtrem, np. SPF 30 lub SPF 50. Opalanie w ciąży może być dodatkowym obciążeniem dla organizmu Gdy ciężarna opala się, leżąc plackiem na plecach czy na boku, stwarza zagrożenie dla swego nienarodzonego dziecka. Zbyt długie przebywanie w pełnym słońcu może spowodować udar cieplny i wywołać krwawienie z dróg rodnych. Groźne jest też odwodnienie organizmu. Opalanie w ciąży może nasilać puchnięcie nóg, potęgować uczucie zmęczenia i zwiększać potliwość. Długie pozostawanie w jednej pozycji negatywnie wpływa również na kręgosłup, co może skutkować bólem pleców . Możliwe skutki opalania w ciąży dla dziecka Ciepło i promieniowanie ultrafioletowe niszczą kwas foliowy , który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka już od pierwszych tygodni od zapłodnienia. Kwas foliowy odpowiada za rozwój...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner