Uczucie głodu
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia

Niepohamowany apetyt – skąd się bierze i jak mu zapobiec?

Ciągłe uczucie głodu może być spowodowane stresem, nadczynnością tarczycy, zmęczeniem oraz cukrzycą. Żeby temu zapobiec warto jeść regularnie, pić wodę i ograniczyć słodycze.

Ciągłe uczucie głodu może być spowodowane stresem, nadczynnością tarczycy, zmęczeniem oraz cukrzycą. Żeby temu zapobiec warto jeść regularnie, pić wodę i ograniczyć słodycze.

 

Ciągłe uczucie głodu kusi, by sięgać po niezdrowe przekąski i podjadać między posiłkami, co grozi tyciem. Przyczyną niepohamowanego apetytu mogą być zaburzenia psychiczne, stres, a także różnego typu choroby.

Przyczyny ciągłego uczucia głodu

Ciągłe poczucie głodu może mieć różne podłoża.

 

Najczęściej są to:

 

 • Stres – stały stres prowadzi do zaburzeń odczuwania głodu. Zmniejsza się wówczas poziom leptyny, czyli hormonu odpowiadającego za uczucie sytości. Z drugiej strony zwiększa się ilość kortyzolu, który prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Nasila się apetyt, a osoba zestresowana ma wrażanie, że cały czas jest głodna.

 

 • Zmęczenie – jeśli jesteś niewyspana, organizm reaguje tak, jakbyś była zestresowana. W tym wypadku również spada poziom leptyny, a zwiększa się produkcja greliny (hormon głodu).

 

 • Nieregularne posiłki – jadanie o nieregularnych porach oraz zbyt długie przerwy między posiłkami skutkują częstymi napadami głodu. Zbyt długie przerwy w jedzeniu sprawiają, że spada poziom glukozy, co skutkuje uczuciem głodu, bólu głowy i drżeniem mięśni. Nieregularne posiłki sprzyjają tyciu, gdyż organizm nie znając pory następnego posiłku, po każdym jedzeniu magazynuje energię na czas głodu w formie tłuszczu.

 

 • Choroby – niepohamowany apetyt może być spowodowany chorobami organizmu. Jest to charakterystyczny symptom podczas cukrzycy typu B, nadczynności tarczycy oraz hipoglikemii.

 

 • Problemy psychologiczne – zaburzenia łaknienia, nerwice, depresje, bulimie lub kompulsywne objadanie mogą prowadzić do nieprzerwanego poczucia głodu. W takich wypadkach należy skupić się na sferze psychologicznej. Zalecana jest psychoterapia indywidualna lub grupowa.

 

 • Zbyt duża ilość słodyczy – jedzenie słodyczy zabija głód tylko na chwilę. Cukier prosty, zawarty w słodkościach, powoduje nagłe skoki poziomu glukozy we krwi, a następnie gwałtowny jej spadek. A w takiej sytuacji organizm staje się głodny.

 

 • Za mało wody – jeśli w ciągu dnia pijesz mniej niż 2 litry wody, czujesz pragnienie, co może być mylone z uczuciem głodu. Ponadto woda pomaga opanować apetyt i stłumić nieprzerwany głód.

 

 • Źle skomponowane posiłki – warto stosować zróżnicowaną dietę – bogatą w białko, tłuszcz, warzywa itp. Spożycie produktów bogatych głównie w węglowodany może prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi.

Jak zapobiegać napadom głodu?

Żeby zapobiec ciągłemu uczuciu głodu, musisz się zastosować do kilku wskazówek.

 

Różnicę zauważysz już po kilku dniach od wprowadzenia nowych nawyków.

 

 • Pij więcej wody (ok. 2-3 litrów dziennie).
 • Jedz regularnie - co 2,5-3 godziny.
 • Spożywaj 5 niewielkich posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Jedz tak, by się najeść, a nie przejeść. Ostatni posiłek zjedz minimum 3 godziny przed snem.
 • Ogranicz spożycie słodyczy, soków, jogurtów, owoców oraz białego pieczywa. Produkty zawierające cukier jedz do godziny 16:00.
 • Zadbaj, by na twoim talerzu nie zabrakło ryb, chudego mięsa, kasz, pełnoziarnistych makaronów oraz warzyw.
 • Zacznij uprawiać sport, regularnie się wysypiaj i znajdź hobby, które cię odstresuje.

Jeśli pomimo wprowadzenia nowych nawyków nadal czujesz się ciągle głodny, skonsultuj się z lekarzem.


Kobieta zagląda do pustej lodówki
© lulu/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny ciągłego uczucia głodu
Ciągłe uczucie głodu objawia się nie tylko samym łaknieniem, ale nawet ssaniem w żołądku. Może być wynikiem niewłaściwego żywienia, silnego stresu lub braku odpowiedniej ilości snu.

Ciągłe uczucie głodu objawia się nie tylko samym łaknieniem, ale nawet ssaniem w żołądku. Może być wynikiem niewłaściwego żywienia, silnego stresu lub braku odpowiedniej ilości snu.   Inne przyczyny ciągłego uczucia głodu to choroby, ciąża, zmiany hormonalne i problemy o podłożu psychicznym. Ciągłe uczucie głodu, a złe żywienie Jeśli pomiędzy posiłkami mijają 4 godziny lub więcej, od tego momentu aż do kolejnego posiłku odczuwa się ciągłe uczucie głodu i jest to normalna reakcja organizmu. Powinno się jeść 5-6 małych posiłków w trakcie dnia – regularne jedzenie niweluje głód. Ssący, permanentny głód pojawia się też u osób, które jedzą regularnie słodycze. Cukry w dużych ilościach dają zastrzyk energii, ale jest to stan chwilowy, a po nim poziom glukozy spada, a organizm domaga się jego uzupełnienia. Także nieodpowiednio skomponowane dania mogą być przyczyną ciągłego odczuwania głodu mimo regularnego jedzenia. Dotyczy to posiłków o zbyt wysokim indeksie glikemicznym i dużej ilości węglowodanów. Mimo sytości po jedzeniu w krótkim czasie może pojawić się ponownie głód . To wynik skoków poziomu cukru we krwi po spożyciu nieodpowiednio zbilansowanej diety. Niekiedy ciągłe uczucie głodu jest objawem zbyt małej ilości płynów w organizmie, dlatego należy się odpowiednio nawadniać.  Ciągłe uczucie głodu, a tryb życia Uczucie ciągłego głodu towarzyszy zwykle osobom, które żyją w stresie. Silne emocje i napięcie zwiększają łaknienie i zaburzają prawidłowe odczuwanie głodu i sytości. Bezpośrednią przyczyną ciągłego odczuwania głodu są zmiany chemiczne zachodzące pod wpływem stresu związane z leptyną, neuropeptydem Y i kortyzolem. Długotrwały stres sprzyja też występowaniu otyłości brzusznej i ogólnemu odkładaniu tkanki tłuszczowej – za sprawą kortyzolu. Silny i długotrwały stres wzmaga apetyt na...

równowaga
Pixabay/jesslef/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Idealna sylwetka po odchudzaniu: ćwiczenia, zdrowa dieta i sen
Jak utrzymać wagę po schudnięciu? Wymarzona, smukła sylwetka jest marzeniem wielu osób, dlatego gdy ją uzyskasz, nie powracaj do dawnych nawyków żywieniowych, które mogą wywołać efekt jojo.

Jak utrzymać wagę po schudnięciu? Wymarzona, smukła sylwetka jest marzeniem wielu osób, dlatego gdy ją uzyskasz, nie powracaj do dawnych nawyków żywieniowych, które mogą wywołać efekt jojo. 10 porad, by utrzymać właściwą wagę po odchudzaniu 1. Ćwiczenia – ćwicz codziennie chociaż przez 20 minut, a sylwetka będzie smukła i zgrabna. Zrezygnuj z jazdy samochodem i windy na rzecz spaceru, czy wchodzenia po schodach. Spędzaj czas na świeżym powietrzu jeżdżąc na rowerze lub biegając. 2. Zdrowe jedzenie – jedz warzywa i owoce, które zawierają dużo błonnika pokarmowego, a ponadto można z nich przygotować niskokaloryczne desery czy koktajle. Staraj się gotować bez użycia tłuszczu, ogranicz jedzenie słodyczy i pij dużo wody (około 2 l dziennie). Dodatkowo jedz dużo chudego mięsa, odtłuszczonych jogurtów, chudych serów, orzechów, fasoli. Te zawierające dużo białka produkty poprawią humor i zwalczą uczucie głodu. Wystrzegaj się pszennych makaronów i białego pieczywa. 3. Kontrola wagi – sprawdzaj swoją wagę chociaż raz w tygodniu. Najlepiej waż się tego samego dnia tygodnia, o tej samej porze, w tym samym ubraniu i w tym samym miejscu. 4. Sen – staraj się sypiać po 8 godzin na dobę. Jeśli zaniedbasz sen możesz mieć zaburzenia apetytu, przez co będziesz jeść więcej niż potrzebuje organizm. 5. Nie jedz po nocach – ostatni posiłek jedz trzy godziny przed położeniem się spać. Nie jedz po nocach, a jeśli już nie możesz wytrzymać zjedz dietetyczny batonik czy owoc. Objadanie się w późnych porach jest niezdrowe, ponieważ organizm nie ma kiedy strawić tych posiłków. 6. Jedz częściej, ale mniej – w ciągu dnia jedz pięć posiłków, trzy duże i dwa małe, najlepiej co trzy godziny, a lepiej będziesz kontrolować apetyt i wagę....

kobieta patrzy na talerz wygłodniałym wzrokiem
©K.- P. Adler/Fotolia
Styl życia
Wilczy apetyt – jak go zahamować?
Nadmierny apetyt prowadzi do pochłaniania zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Przyczynami „wilczego” apetytu może być niewłaściwie ułożona dieta, zawierająca dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym i zbyt mało błonnika, a także nadmierny stres.

Nadmierny apetyt prowadzi do pochłaniania zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Przyczynami „wilczego” apetytu może być niewłaściwie ułożona dieta, zawierająca dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym i zbyt mało błonnika, a także nadmierny stres. Jedz produkty zawierające błonnik pokarmowy na zmniejszenie apetytu Postaraj się, żeby w diecie znalazło się dużo potraw zawierających błonnik pokarmowy . Zastąp białe pieczywo i makaron ciemnym, z pełnoziarnistej mąki. Jedz więcej warzyw i owoców oraz nasion roślin strączkowych, np. groch, fasolę, bób. Błonnik pęcznieje w żołądku i dzięki temu hamuje uczucie głodu.   Żeby oszukać głód i dostarczyć błonnika, możesz też dodawać do posiłków otręby. Wchłaniają one wodę i sprawiają, że potrawa jest bardziej sycąca. Utrzymuj prawidłowe stężenia cukru we krwi – zapobiegniesz atakom głodu Kiedy stężenie cukru we krwi spada, odczuwasz głód i gwałtowną potrzebę zaspokojenia go. Cukier spada wtedy, kiedy pomiędzy kolejnymi posiłkami mija dużo czasu. Jeśli na przykład jesz przed pracą śniadanie, a potem przez 8 godzin nic, oprócz batonika i kawy, to po powrocie do domu będziesz gotowy zjeść wszystko. Obiad, który zjesz po 8 godzinach bez żadnego posiłku, prawdopodobnie będzie dużo większy niż gdybyś zjadł go po 3 godzinach. Lepiej kaloryczność tego posiłku rozłożyć na dwie porcje. Staraj się jeść 5 niedużych posiłków dziennie co 2-3 godziny: o godzinie 7.00 – śniadanie, o 10.00 – drugie śniadanie, o 13.00 – obiad, o 16.00 – podwieczorek, a o 18.00 – kolację.   Jeśli chcesz zapobiec napadom głodu i najadać się na dłużej, wybieraj potrawy o niskim indeksie glikemicznym. Po dwóch godzinach od zjedzenia ich stężenie cukru we krwi nie wzrośnie tak gwałtownie, jak dzieje się w przypadku produktów o wysokim indeksie...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner