kobieta w trakcie badania
©MonetFotolia
Styl życia

Ból w pachwinie – przepuklina udowa

Ból w pachwinie może być objawem przepukliny udowej, która najczęściej występuje u kobiet, przede wszystkim tych, które urodziły dziecko oraz po 65. roku życia. Nie oznacza to jednak, że schorzenie to wcale nie dotyka mężczyzn, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Ból w pachwinie może być objawem przepukliny udowej, która najczęściej występuje u kobiet, przede wszystkim tych, które urodziły dziecko oraz po 65. roku życia. Nie oznacza to jednak, że schorzenie to wcale nie dotyka mężczyzn, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

 

Przepuklina udowa jest jedną z odmian przepukliny prostej. Jej charakterystycznym objawem jest wyjście worka przepuklinowego przez szczelinę między naczyniami poniżej pachwiny na udo.

Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica po angielsku

Przyczyny i objawy przepukliny udowej – piekący ból w pachwinie

Zdarza się, że u kobiet po porodzie następuje poszerzenie kanału udowego, natomiast u osób starszych naturalnie występuje mniejsze napięcie, a nawet zwiotczenie mięśni. W tej sytuacji dochodzi do przedostania się zawartości jamy brzusznej (najczęściej jelit) do przyśrodkowej powierzchni uda. Najczęstszym objawem wszelkich przepuklin pachwinowych, jak również przepukliny udowej jest ból pachwiny, zaostrzający się w wyniku napinania mięśni brzucha, czyli czynności takich jak, np. podnoszenie ciężkich przedmiotów, czynności fizjologicznych (wypróżnianie), kaszel czy śmiech. Na udzie w pobliżu pachwiny widoczny jest niewielki guzek, który z czasem powiększa się i może powodować duży dyskomfort podczas chodzenia, a nawet ból wynikający z kontaktu z ubraniem.

Ból w pachwinie – zagrożenie życia na skutek nieleczonej przepukliny udowej

Worek przepuklinowy, czyli otrzewna zawierająca narządy jamy brzusznej w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego lub uszkodzenia przechodzi przez kanał pachwinowy. W ten sposób dochodzi do powstania przepukliny. Sam opis tego schorzenia brzmi groźnie ale bardziej niebezpieczne są powikłania wynikające z nieleczenia przepukliny udowej. Dlatego od razu po zauważeniu niepokojących objawów, mogących wskazywać na rozwój tej choroby należy zgłosić się do specjalisty. Skutkiem nieleczonej we właściwym czasie przepukliny może być tzw. uwięźnięcie jelita, co może doprowadzić do jego niedrożności. Stan taki szybko prowadzi do martwicy i perforacji (przedziurawienia) ścian jelita. Wówczas wymagana jest natychmiastowa operacja, podczas której dokonuje się skomplikowanej rekonstrukcji obumarłych części tkanek. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i leczenie przepukliny.

Ból w pachwinie – operacyjne leczenie przepukliny udowej

Leczenie przepukliny udowej polega na wszyciu specjalnej siatki podtrzymującej worek przepuklinowy. Cięcie jest wykonywanie na udzie lub bezpośrednio w pachwinie. Czasem, szczególnie w przypadku dużego zaawansowania choroby, pojawienia się zmian naciekowych i ropnych, wykonuje się operację od strony brzucha. Przepuklinę można też leczyć laparoskopowo. Okres rekonwalescencji i całkowitego powrotu do pełnej sprawności wynosi około 3 miesięcy, czyli tyle czasu, ile potrzebują tkanki do całkowitej regeneracji. 


kobieta trzymająca się za udo
©ruigsantos/Fotolia
Styl życia
Ból w pachwinie – przepuklina pachwinowa
Ból w pachwinie to często objaw niespecyficzny, mogący świadczyć o szeregu schorzeń. Jednym z nich jest przepuklina pachwinowa spowodowana przemieszczeniem organów wewnętrznych najczęściej na skutek dużego wysiłku przy jednoczesnym zwiotczeniu mięśni brzucha. Przepuklina pachwinowa może również pojawić się po porodzie.

Ból w pachwinie to często objaw niespecyficzny, mogący świadczyć o szeregu schorzeń. Jednym z nich jest przepuklina pachwinowa spowodowana przemieszczeniem organów wewnętrznych najczęściej na skutek dużego wysiłku przy jednoczesnym zwiotczeniu mięśni brzucha. Przepuklina pachwinowa może również pojawić się po porodzie. Ból w pachwinie – przyczyny i rodzaje przepukliny pachwinowej Przepuklina pachwinowa powstaje, gdy fragment otrzewnej (błony pokrywającej od wewnątrz ściany jamy brzusznej) przemieszcza się przez kanał pachwinowy. Otrzewna tworząca worek przepuklinowy zawiera narządy jamy brzusznej (przede wszystkim jelita). Przepuklinę pachwinową dzieli się na skośną i prostą. Przepuklina skośna to schorzenie wrodzone powstałe w wyniku niezamknięcia się wyrostka otrzewnej po zstąpieniu jądra z jamy brzusznej do moszny. Występuje u chłopców i może objawić się dopiero w dorosłym życiu. Przepuklina pachwinowa prosta częściej występuje u kobiet na skutek osłabienia powięzi poprzecznej w trójkącie Hasselbacha. Czynniki sprzyjające powstawaniu przepuklin oraz ich nawrotom to: dysfunkcje syntezy i zaburzone proporcje kolagenu, który jest budulcem tkanki łącznej, występujące często w starszym wieku, wzmożona praca tzw. tłoczni brzusznej – szczególnie u osób palących tytoń, przewlekle kaszlących, z przerostem prostaty, częstymi zaparciami oraz podnoszących i dźwigających ciężkie przedmioty. Przepuklina pachwinowa – charakterystyczne objawy: dyskomfort w pachwinie Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej często bywają lekceważone, ponieważ nie są zbyt dotkliwe. Czasem jest to lekki ból w pachwinie odczuwalny jedynie przy dużym wysiłku . Następnie pojawia się piekący ból w okolicy pachwiny, wzmagający się podczas kaszlu, podnoszenia ciężkich przedmiotów, wydalania stolca czy wysiłku fizycznego.   Towarzyszy mu pojawienie się...

mężczyzna cierpiący na kamicę
©yahyaikiz/Fotolia
Styl życia
Kamica nerkowa – przyczyna bólu w pachwinie
Ból pachwiny rozchodzący się na cały bok, towarzyszące temu często krwiomocz, mdłości, gorączka, wymioty a nawet omdlenia to symptomy charakterystyczne dla kamicy moczowej.

Ból pachwiny rozchodzący się na cały bok, towarzyszące temu często krwiomocz, mdłości, gorączka, wymioty a nawet omdlenia to symptomy charakterystyczne dla kamicy moczowej. Kamica moczowa – przyczyny U większości osób cierpiących na kamicę nerkową, mimo przeprowadzonych badań, nie da się jednoznacznie określić przyczyny jej powstania. Obciążenie genetyczne, nadmierne jedzenie mięsa i soli, jak również otyłość są to czynniki zwiększające ryzyko zachorowań na kamicę nerkową . Choroba ta znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Zachorowalność na kamicę jest szczególnie częsta między 30 a 50 rokiem życia. Do przyczyn powodujących powstawanie kamieni nerkowych zalicza się też: zbyt małą zawartość cytrynianów i magnezu w moczu (są to substancje, które hamują tworzenie się złogów), upośledzony mechanizm odpływu moczu z jednej lub obu nerek np. z powodu przerostu prostaty, przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy C lub D, współwystępowanie choroby lub schorzenia sprzyjającego powstawaniu kamieni (np. choroba Leśniowskiego-Crohna , nadczynność przytarczyc) lub operacje jelita cienkiego. Kamica moczowa – mechanizm powstawania złogów w nerkach Mocz zawiera wiele rozpuszczonych substancji organicznych i mineralnych. W momencie, gdy dochodzi do osłabienia czynności związanych z przepływem moczu lub substancji tych jest zbyt wiele, wówczas tworzą się złogi, tzw. piasek nerkowy, który jest wydalany z organizmu w sposób naturalny . Jego obecność w nerkach nie daje żadnych objawów, dlatego może zostać wykryty jedynie podczas badania moczu. Gdy w porę nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie dolegliwość z czasem ulegnie pogłębieniu i dojdzie do powstania kamieni nerkowych, których obecność może zarówno przebiegać bezobjawowo jak również powodować szereg przykrych dolegliwości. Ból pachwiny, mdłości,...

Przepuklina pępkowa
© yahyaikiz/Fotolia.com
Styl życia
Przemieszczenie narządów wewnętrznych w jamie brzusznej – kiedy pojawia się przepuklina pępkowa i jak ją leczyć
Przepuklina pępkowa pojawia się m.in. u wcześniaków, kobiet w ciąży, a także u osób otyłych. Jej objawy to ból i uwypuklenie w pępku bądź jego okolicach. Leczenie przepukliny polega na przeprowadzeniu operacji chirurgicznie bądź laparoskopowo.

Przepuklina pępkowa pojawia się m.in. u wcześniaków, kobiet w ciąży, a także u osób otyłych. Jej objawy to ból i uwypuklenie w pępku bądź jego okolicach. Leczenie przepukliny polega na przeprowadzeniu operacji chirurgicznie bądź laparoskopowo.   Przepuklina pępkowa to choroba, która rozwija się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U niemowląt może samoczynnie zniknąć. Nie ma też tendencji do uwięźnięcia. Przepuklina pępkowa – przyczyny Przepuklina pępkowa to przemieszczenie się narządów wewnętrznych pod skórą. Zazwyczaj są to pętla jelita i otrzewna. Choroba często pojawia się u noworodków , u których pierścień pępkowy po urodzenie nie uległ zrośnięciu. Niska waga urodzeniowa to czynnik, który zwiększa ryzyko rozwoju schorzenia. Dochodzi do niego także u wcześniaków. Przepuklina pępkowa u dorosłych to zazwyczaj skutek osłabionych mięśni brzucha. Na chorobę są narażone osoby, które cierpią na zaparcia , nadwagę bądź często mają uporczywy kaszel. Schorzenie może być też wynikiem ciężkiej pracy fizycznej. Pojawia się także u kobiet w ciąży oraz u mężczyzn cierpiących na przerost prostaty. Objawy przepukliny pępkowej Pierwszym objawem przepukliny pępkowej jest ból i uczucie dyskomfortu tam, gdzie się ona rozwija. Widoczne jest uwypuklenie przypominające guzek. Może go zaobserwować w pępku bądź w jego okolicach. Uwięźnięcie przepukliny poznaje się natomiast po następujących objawach: wymioty, mocny ból i zaczerwienienie uwypuklenia w miejscu, w którym znajduje się przepuklina. Sposoby leczenia przepukliny pępkowej Przepuklinę leczy się operacyjnie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Trwa on około pół godziny. Operacja polega na znalezieniu tzw. worka przepuklinowego...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik