
Uciążliwy ból pleców z prawej strony pojawia się m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem. Wystarczy nadwyrężenie czy ucisk nerwów, by pojawiły się dolegliwości. Często przyczyną tak umiejscowionego bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wady postawy. Zdarza się też, że w ten sposób objawia się kamica nerkowa.
Zmiany kostne kręgosłupa powodują ból pleców
O zwyrodnienia kręgosłupa łatwiej w starszym wieku, gdy układ kostny szybciej się niszczy, a organizm traci część zdolności regeneracyjnych. Jednak wady zwyrodnieniowe mogą powstawać też na skutek wad postawy. Ból pleców z prawej strony często jest brany za ból nerek, podczas gdy rzeczywistym jego sprawcą jest kręgosłup i jego nerwy. Ucisk nerwów może być stały, np. na skutek starcia dysku, albo przy poruszaniu.
Rwa kulszowa powoduje ból pleców
Jeśli plecy bolą w dolnej części, a ból biegnie przez pośladki i w dalej w dół, może to być rwa kulszowa. Nadwyrężone mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa albo dyskopatia powodują ucisk nerwu kulszowego i w konsekwencji bardzo silny ból.
Dyskopatia a ból pleców z prawej strony
Między kręgami znajdują się izolujące je krążki, tzw. dyski. Jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu, zdeformuje się czy przesunie, dochodzi do ucisku nerwów i czasem do ocierania się kości o kość. Powoduje to ból pleców z prawej strony bądź z lewej, w zależności od tego, który dysk został uszkodzony.
Kamica nerkowa daje objaw bólu pleców
Przyczyną bólu pleców z prawej strony może być choroba nerek. Ból ten można odróżnić od bólu kręgosłupa po tym, że kolka nerkowa łapie nagle i jest bardzo silna, natomiast ból od kręgosłupa przeważnie jest tępy i utrzymuje się dłużej. Inny jest też kierunek promieniowania bólu – nerkowy pojawia się na boku i idzie w stronę kręgosłupa, a ból spowodowany zmianami w obrębie kręgosłupa promieniuje od kręgosłupa na boki. Ponadto ból pleców w wyniku kamicy nerkowej zmniejsza się po przyjęciu pozycji embrionalnej.
- Ból kręgosłupa szyjnego możesz pokonać bez operacji. Wystarczą ćwiczenia, które wzmocnią tę część ciała.
- Neuralgia to nerwoból pleców. Zobacz, jakie leki rozwiążą ten problem.
- Nerwobóle pleców mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przydatne mogą okazać się antydepresanty.
- Bóle w części lędźwiowej pleców mogą mieć różne przyczyny. Powodem są urazy, choroby, brak ruchu i stres.
- Podczas ciąży kobieta musi zmagać się z bólem pleców. Dolegliwości tej zapobiegnie ruch, odpoczynek i masaże.

Nadmierne obciążenie kręgosłupa skutkuje jego bólem. Czasem jest to związane z uciskiem nerwów, a nieraz ze zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęstszymi przyczynami bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są rwa kulszowa, dyskopatia i inne zmiany zwyrodnieniowe. Ucisk nerwów a ból kręgosłupa lędźwiowego – rwa kulszowa, uraz Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa powoduje ucisk nerwów na tym odcinku. Choroba zwana rwą kulszową powoduje dolegliwości bólowe, gdy mięśnie przy kręgosłupie się kurczą. Dochodzi wtedy do ucisku nerwu kulszowego. Ma to miejsce przy wypadnięciu dysku lub po przeciążeniu mięśni na tym odcinku. Rwę kulszową mogą powodować również niektóre choroby zakaźne, cukrzyca i stany zapalne w okolicach lędźwi. Ból kręgosłupa lędźwiowego może być również wynikiem urazu, np. w wypadku komunikacyjnym, albo przeciążenia – długiego wykonywania czynności wymagających używania mięśni tej części pleców. Choroba zwyrodnieniowa powoduje ból kręgosłupa lędźwiowego Z wiekiem kości ulegają osłabieniu i mogą być słabiej osłaniane przez maź, dlatego dochodzi do zwyrodnienia. Ból kręgosłupa lędźwiowego oznacza często, że kości ocierają się o siebie, podrażniając nerwy. Czasem jest to następstwem spłaszczenia krążków międzykręgowych, tzw. dysków. W wyniku osłabienia tkanek chrzęstno-kostnych organizm próbuje je naprawić i przez to dochodzi także do zwyrodnienia kręgów – wyrastają na nich uciskające okolice sąsiadujące narośle. Do zwyrodnień kręgosłupa przyczyniają się też wady postawy i niehigieniczny tryb życia, np. wyłącznie siedzący. Dyskopatia – przesunięcie lub wypadnięcie dysku skutkuje bólem kręgosłupa lędźwiowego Dyskopatia polega na tym, że dysk uszkadza się, a powstała nieprawidłowość uciska na korzenie nerwów albo na rdzeń, powodując ból kręgosłupa lędźwiowego . Ból pojawia...

Napady bólu w nerwobólach pleców, czyli neuralgii są nagłe, a ból jest ostry i rwący, czasem promieniuje i towarzyszy mu parestezja. Nerwobóle pleców mogą występować samoistnie – bez zmian fizycznych w nerwach i organizmie, jako wynik stresu, a także objawowo – w wyniku choroby lub ucisku na nerw albo grupę nerwów. Samoistne nerwobóle pleców Jeśli plecy bolą bez wyraźnej fizycznej przyczyny, może to być objaw stresu. Nerwoból pleców spowodowany silnym zdenerwowaniem trwa krótko i jest mocny. Powoduje go przede wszystkim długotrwałe napięcie mięśni. Odczuwa się go przeważnie na karku, szyi, w okolicach łopatek. Czasem dotyka również barków. Ucisk nerwów i brak witaminy B powoduje nerwobóle pleców Przyczyną neuralgii może być ucisk na nerw bądź grupę nerwów. Charakterystyczne dla nerwobólu pleców jest to, że występuje nie stale, a napadowo . Jest rwący i bardzo intensywny, a napad może trwać od kilku sekund do nawet kilku godzin. Wywołuje go najczęściej przyjęcie konkretnej pozycji ciała, podrażnienie czy podmuch zimnego powietrza odczuwalny w miejscu wrażliwym. Przy nerwobólu pleców, jak i innych części ciała, często występuje parestezja, czyli uczucie mrowienia, drętwienia i zaburzenia czucia w miejscach dotkniętych bólem. Zatem przeważnie ból odczuwany jest wewnątrz , a skóra w tym obszarze staje się mniej wrażliwa. Nerwobóle powoduje też niewystarczająca ilość witaminy B1 w organizmie. Toksyny i niektóre schorzenia wywołują nerwobóle Witamina B1 jest wypłukiwana z organizmu przez alkohol, co może prowadzić do wystąpienia objawów neuralgii . Nerwoból pleców powstaje też na skutek zatrucia czadem albo ołowiem. To substancje silnie toksyczne i oprócz bólu nerwów powodują także inne dolegliwości. Neuralgię mogą odczuwać osoby chore na cukrzycę , boreliozę, reumatoidalne zapalenie stawów czy...

Ból lędźwi to jedna z najczęstszych dolegliwości pleców. Może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Najczęstsze przyczyny bólu w okolicy lędźwi to schorzenia kręgosłupa lub nerek. Ból pleców najczęściej dotyczy osób, które nie prowadzą sportowego trybu życia. Aktywny wypoczynek, gimnastyka i uprawianie sportu wzmacnia kręgosłup i mięśnie, poprawiając ich elastyczność i kondycję. Ból lędźwi związany ze schorzeniami kręgosłupa Ból lędźwi może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Dolegliwości związane ze schorzeniami kręgosłupa cechuje ból, który promieniuje od nóg. Niekiedy może też wystąpić osłabienie oraz zaburzenia czucia. Objawy te są charakterystyczne dla ucisku rdzenia kręgowego bądź ucisku korzeni nerwowych (tzw. „korzonków nerwowych” – wiązek włókien nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego). Inne przyczyny bólu lędźwi to, np.: rwa kulszowa czyli zapalenie korzonków nerwowych w wyniku ucisku, przeziębienia lub infekcji wirusowej albo bakteryjnej (np. półpaśca lub gruźlicy kości), wrodzone wady postawy (m.in. skolioza), urazy, osteoporoza, choroby reumatyczne , choroby nowotworowe. Ból lędźwi może być też związany ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe zwykle występują u osób nadmiernie przeciążających kręgosłup. Z czasem jądra miażdżyste, które budują krążki między kręgowe, odwadniają się, a ich tkanka łączna staje się mniej sprężysta. Powoduje to wysunięcie się jądra miażdżystego (tzw. „wypadnięcie dysku”) i ucisk na rdzeń kręgowy. Schorzenie ma gwałtowny przebieg i towarzyszy mu...