Plecy kobiety
©razyph/Fotolia
Styl życia

Ból pleców z prawej strony może być skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa

Uciążliwy ból pleców z prawej strony pojawia się m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem. Wystarczy nadwyrężenie czy ucisk nerwów, by pojawiły się dolegliwości. Często przyczyną tak umiejscowionego bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wady postawy. Zdarza się też, że w ten sposób objawia się kamica nerkowa.

Uciążliwy ból pleców z prawej strony pojawia się m.in. w przypadku problemów z kręgosłupem. Wystarczy nadwyrężenie czy ucisk nerwów, by pojawiły się dolegliwości. Często przyczyną tak umiejscowionego bólu są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wady postawy. Zdarza się też, że w ten sposób objawia się kamica nerkowa.

Zmiany kostne kręgosłupa powodują ból pleców

O zwyrodnienia kręgosłupa łatwiej w starszym wieku, gdy układ kostny szybciej się niszczy, a organizm traci część zdolności regeneracyjnych. Jednak wady zwyrodnieniowe mogą powstawać też na skutek wad postawy. Ból pleców z prawej strony często jest brany za ból nerek, podczas gdy rzeczywistym jego sprawcą jest kręgosłup i jego nerwy. Ucisk nerwów może być stały, np. na skutek starcia dysku, albo przy poruszaniu.

Rwa kulszowa powoduje ból pleców

Jeśli plecy bolą w dolnej części, a ból biegnie przez pośladki i w dalej w dół, może to być rwa kulszowa. Nadwyrężone mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa albo dyskopatia powodują ucisk nerwu kulszowego i w konsekwencji bardzo silny ból.

Dyskopatia a ból pleców z prawej strony

Między kręgami znajdują się izolujące je krążki, tzw. dyski. Jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu, zdeformuje się czy przesunie, dochodzi do ucisku nerwów i czasem do ocierania się kości o kość. Powoduje to ból pleców z prawej strony bądź z lewej, w zależności od tego, który dysk został uszkodzony.

Kamica nerkowa daje objaw bólu pleców

Przyczyną bólu pleców z prawej strony może być choroba nerek. Ból ten można odróżnić od bólu kręgosłupa po tym, że kolka nerkowa łapie nagle i jest bardzo silna, natomiast ból od kręgosłupa przeważnie jest tępy i utrzymuje się dłużej. Inny jest też kierunek promieniowania bólu – nerkowy pojawia się na boku i idzie w stronę kręgosłupa, a ból spowodowany zmianami w obrębie kręgosłupa promieniuje od kręgosłupa na boki. Ponadto ból pleców w wyniku kamicy nerkowej zmniejsza się po przyjęciu pozycji embrionalnej.


Plecy kobiety
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego: uraz, choroba zwyrodnieniowa, ucisk nerwów
Nadmierne obciążenie kręgosłupa skutkuje jego bólem. Czasem jest to związane z uciskiem nerwów, a nieraz ze zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęstszymi przyczynami bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są rwa kulszowa, dyskopatia i inne zmiany zwyrodnieniowe.

Nadmierne obciążenie kręgosłupa skutkuje jego bólem. Czasem jest to związane z uciskiem nerwów, a nieraz ze zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęstszymi przyczynami bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są rwa kulszowa, dyskopatia i inne zmiany zwyrodnieniowe. Ucisk nerwów a ból kręgosłupa lędźwiowego – rwa kulszowa, uraz Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa powoduje ucisk nerwów na tym odcinku. Choroba zwana rwą kulszową powoduje dolegliwości bólowe, gdy mięśnie przy kręgosłupie się kurczą. Dochodzi wtedy do ucisku nerwu kulszowego. Ma to miejsce przy wypadnięciu dysku lub po przeciążeniu mięśni na tym odcinku. Rwę kulszową mogą powodować również niektóre choroby zakaźne, cukrzyca i stany zapalne w okolicach lędźwi. Ból kręgosłupa lędźwiowego może być również wynikiem urazu, np. w wypadku komunikacyjnym, albo przeciążenia – długiego wykonywania czynności wymagających używania mięśni tej części pleców. Choroba zwyrodnieniowa powoduje ból kręgosłupa lędźwiowego Z wiekiem kości ulegają osłabieniu i mogą być słabiej osłaniane przez maź, dlatego dochodzi do zwyrodnienia. Ból kręgosłupa lędźwiowego oznacza często, że kości ocierają się o siebie, podrażniając nerwy. Czasem jest to następstwem spłaszczenia krążków międzykręgowych, tzw. dysków. W wyniku osłabienia tkanek chrzęstno-kostnych organizm próbuje je naprawić i przez to dochodzi także do zwyrodnienia kręgów – wyrastają na nich uciskające okolice sąsiadujące narośle. Do zwyrodnień kręgosłupa przyczyniają się też wady postawy i niehigieniczny tryb życia, np. wyłącznie siedzący. Dyskopatia – przesunięcie lub wypadnięcie dysku skutkuje bólem kręgosłupa lędźwiowego Dyskopatia polega na tym, że dysk uszkadza się, a powstała nieprawidłowość uciska na korzenie nerwów albo na rdzeń, powodując ból kręgosłupa lędźwiowego . Ból pojawia...

Kobieta trzyma rękę na bolącym karku
© Bartlomiej Zyczynski/Fotolia.com
Styl życia
Neuralgia – nerwoból pleców – objawia się ostrym i nagłym bólem
Napady bólu w nerwobólach pleców, czyli neuralgii są nagłe, a ból jest ostry i rwący, czasem promieniuje i towarzyszy mu parestezja.

Napady bólu w nerwobólach pleców, czyli neuralgii są nagłe, a ból jest ostry i rwący, czasem promieniuje i towarzyszy mu parestezja.   Nerwobóle pleców mogą występować samoistnie – bez zmian fizycznych w nerwach i organizmie, jako wynik stresu, a także objawowo – w wyniku choroby lub ucisku na nerw albo grupę nerwów. Samoistne nerwobóle pleców Jeśli plecy bolą bez wyraźnej fizycznej przyczyny, może to być objaw stresu. Nerwoból pleców spowodowany silnym zdenerwowaniem trwa krótko i jest mocny. Powoduje go przede wszystkim długotrwałe napięcie mięśni. Odczuwa się go przeważnie na karku, szyi, w okolicach łopatek. Czasem dotyka również barków. Ucisk nerwów i brak witaminy B powoduje nerwobóle pleców Przyczyną neuralgii może być ucisk na nerw bądź grupę nerwów. Charakterystyczne dla nerwobólu pleców jest to, że występuje nie stale, a napadowo . Jest rwący i bardzo intensywny, a napad może trwać od kilku sekund do nawet kilku godzin. Wywołuje go najczęściej przyjęcie konkretnej pozycji ciała, podrażnienie czy podmuch zimnego powietrza odczuwalny w miejscu wrażliwym. Przy nerwobólu pleców, jak i innych części ciała, często występuje parestezja, czyli uczucie mrowienia, drętwienia i zaburzenia czucia w miejscach dotkniętych bólem. Zatem przeważnie ból odczuwany jest wewnątrz , a skóra w tym obszarze staje się mniej wrażliwa. Nerwobóle powoduje też niewystarczająca ilość witaminy B1 w organizmie. Toksyny i niektóre schorzenia wywołują nerwobóle Witamina B1 jest wypłukiwana z organizmu przez alkohol, co może prowadzić do wystąpienia objawów neuralgii . Nerwoból pleców powstaje też na skutek zatrucia czadem albo ołowiem. To substancje silnie toksyczne i oprócz bólu nerwów powodują także inne dolegliwości.   Neuralgię mogą odczuwać osoby chore na cukrzycę , boreliozę, reumatoidalne zapalenie stawów czy...

Kobietę bolą plecy.
©plprod/Fotolia
Styl życia
Najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania bólom lędźwi
Ból lędźwi to jedna z najczęstszych dolegliwości pleców. Może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Najczęstsze przyczyny bólu w okolicy lędźwi to schorzenia kręgosłupa lub nerek.

Ból lędźwi to jedna z najczęstszych dolegliwości pleców. Może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Najczęstsze przyczyny bólu w okolicy lędźwi to schorzenia kręgosłupa lub nerek.   Ból pleców najczęściej dotyczy osób, które nie prowadzą sportowego trybu życia. Aktywny wypoczynek, gimnastyka i uprawianie sportu wzmacnia kręgosłup i mięśnie, poprawiając ich elastyczność i kondycję. Ból lędźwi związany ze schorzeniami kręgosłupa Ból lędźwi może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Dolegliwości związane ze schorzeniami kręgosłupa cechuje ból, który promieniuje od nóg. Niekiedy może też wystąpić osłabienie oraz zaburzenia czucia. Objawy te są charakterystyczne dla ucisku rdzenia kręgowego bądź ucisku korzeni nerwowych (tzw. „korzonków nerwowych” – wiązek włókien nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego). Inne przyczyny bólu lędźwi to, np.: rwa kulszowa czyli zapalenie korzonków nerwowych w wyniku ucisku, przeziębienia lub infekcji wirusowej albo bakteryjnej (np. półpaśca lub gruźlicy kości), wrodzone wady postawy (m.in. skolioza), urazy, osteoporoza, choroby reumatyczne , choroby nowotworowe.   Ból lędźwi może być też związany ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe zwykle występują u osób nadmiernie przeciążających kręgosłup. Z czasem jądra miażdżyste, które budują krążki między kręgowe, odwadniają się, a ich tkanka łączna staje się mniej sprężysta. Powoduje to wysunięcie się jądra miażdżystego (tzw. „wypadnięcie dysku”) i ucisk na rdzeń kręgowy. Schorzenie ma gwałtowny przebieg i towarzyszy mu...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak