Ból bioder
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia

Dlaczego bolą biodra – przyczyny stawowe, okołostawowe i rzutowane bóle biodra

Bóle bioder wynikają z przyczyn stawowych, okołostawowych lub są wynikiem problemów z kręgosłupem lub narządami wewnętrznymi. Ból biodra pogłębia się przy niewłaściwej postawie ciała, chodzeniu po nierównych powierzchniach. Niekorzystny wpływ ma też zbyt duża masa ciała, uprawianie bardzo obciążających stawy sportów.

Bóle bioder wynikają z przyczyn stawowych, okołostawowych lub są wynikiem problemów z kręgosłupem lub narządami wewnętrznymi. Ból biodra pogłębia się przy niewłaściwej postawie ciała, chodzeniu po nierównych powierzchniach. Niekorzystny wpływ ma też zbyt duża masa ciała, uprawianie bardzo obciążających stawy sportów.

 

Bóle bioder mogą promieniować do pachwin, ud, podudzi, pleców. Mogą powodować ogromny dyskomfort i nieleczone trwać miesiącami, a nawet latami, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Bezpośrednie objawy dysfunkcji stawu biodrowego to bóle w pachwinach, okolicy krzyżowej i pośladków, mrowienie w bocznej stronie biodra.

Skąd się biorą bóle bioder

Przyczyny bólu biodra można podzielić na kilka grup.

  • Stawowe przyczyny bólu – choroba zwyrodnieniowa stawu, jałowa martwica kości, zapalenie stawu.
  • Okołostawowe przyczyny – zapalenie ścięgna, kaletek okołokrętarzowych, złamanie szyjki kości udowej, ucisk na nerw skórny boczny uda, przerzuty nowotworowe do kości, choroba Pageta.
  • Rzutowany ból biodra – źródło problemu tkwi w narządach jamy brzusznej lub piersiowym bądź lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Zapobieganie bólom stawów biodrowych

Biodro łatwo jest nadwyrężyć w każdym wieku, niezależnie od płci. Aby uniknąć bólu bioder, należy zrezygnować z przyjmowania pozycji ciała oraz czynności, które potęgują odczucia bólu. Dźwiganie zakupów, nieumiejętny i zbyt intensywny trening bez rozgrzewki czy spanie w niewygodnej pozycji również mogą przyczynić się do wystąpienia bólu.

 

Problemom z biodrami sprzyja również otyłość, która powoduje dodatkowe obciążenie stawów kolanowych, kręgosłupa, a także przyczynia się do wielu innych schorzeń. Stawom biodrowym nie służą sporty, które je przeciążają: gry zespołowe (np. siatkówka, koszykówka), lekkoatletyka, biegi, piesza turystyka (bazująca głównie na chodzeniu po nierównych powierzchniach).

 

Bezpieczne aktywności w bólu bioder to pływanie, żeglarstwo, wioślarstwo, kajaki, jazda na rowerze. Zawody, w trakcie wykonywania których człowiek jest narażony na dźwiganie, ciągłe chodzenie lub stanie w jednej pozycji i obciążanie tylko jednej nogi również nie są wskazane. Ważna jest dieta bogata w białko, wapń i witaminę D, a także dbanie o bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu, gdyż wiele urazów stawów biodrowych to efekt wypadków samochodowych.

Jak leczyć bóle bioder

Należy skonsultować się z lekarzem, gdy ból biodra nie ustępuje przez tydzień i pojawiła się wysoka gorączka lub wysypka. Do lekarza trzeba iść też w przypadku bólu obu bioder oraz innych stawów, gwałtownym lub ostrym odczuciu bólu bądź dolegliwościach nie zmniejszających się nawet podczas odpoczynku, a także występujących nocą. Leczenie bólu biodra polega przede wszystkim na odciążeniu dolnych kończyn i stawu biodrowego (obuwie ortopedyczne, chodzenie o lasce), odpoczynku, wykonywaniu ćwiczeń poprawiających wydolność stawu oraz redukujących ból. Stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol, a także fizykoterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, miejscowe zastrzyki ze steroidów. W najcięższych przypadkach konieczna jest operacja.


kobieta przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Endoproteza stawu biodrowego – opis zabiegu
Endoproteza to sztuczny stan biodrowy, który pozwala wrócić do sprawności osobie z chorą tkanką chrzęstną i kością biodra. Głowa kości udowej i panewka stawu biodrowego kości miedniczej tworzą razem staw biodrowy.

Endoproteza to sztuczny stan biodrowy, który pozwala wrócić do sprawności osobie z chorą tkanką chrzęstną i kością biodra. Głowa kości udowej i panewka stawu biodrowego kości miedniczej tworzą razem staw biodrowy.   Pierwszy element stawu zastępuje się metalową kulką, drugi zaś wykonany jest z tworzywa sztucznego, przypomina gniazdo. Protezę mocuje się przy zastosowaniu cementu kostnego , cementu akrylowego lub hydroksyapatytu (naturalnego minerału). W protezie znajdują się pory niewielkich rozmiarów, które umożliwiają wrastanie kości w protezę. Endoproteza stawu biodrowego – wskazania do wykonania zabiegu Zabieg wszczepienia sztucznej protezy jest niezbędny u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową, martwicę kości, reumatoidalne zapalenie stawów . Ból jest na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie podstawowych codziennych czynności – chodzenie, wspinanie się po schodach, wstawanie z pozycji siedzącej. Bardzo często ból nie mija nawet po zażyciu leków przeciwzapalnych. Endoproteza stawu biodrowego – przebieg operacji Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego trwa od 2 do 4 godzin. Po operacji monitoruje się stan chorego, zwłaszcza kończyny dolne – koniecznie należy poinformować lekarza w przypadku mrowienia lub drętwienia nóg. Po wykonaniu zabiegu podaje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, środki przeciwzakrzepowe oraz płyny (podawane dożylnie). Należy nosić pończochy, które pobudzają krążenie krwi w nogach. Po kilku tygodniach zdejmuje się szwy pooperacyjne. Po operacji należy się wspomagać kulami – lekarz decyduje o długości pobytu pacjenta w szpitalu, terminie i długości rehabilitacji . Średni czas pobytu w szpitalu wynosi 5 dni. Koszt operacji waha się w przedziale 10-20 tys. złotych – cena uzależniona jest od rodzaju...

kobieta trzyma się za bolące biodro
©WavebreakmediaMicro/fotolia
Styl życia
Schorzenia stawów – choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego
Bóle w pachwinie to częsty symptom postępującego zwyrodnienia stawu biodrowego. Innym objawem tej choroby jest znaczne ograniczenie ruchomości bioder, a z czasem nawet całkowita niemożność chodzenia. Choroba zwyrodnieniowa to najczęstsze schorzenie stawu biodrowego.

Bóle w pachwinie to częsty symptom postępującego zwyrodnienia stawu biodrowego. Innym objawem tej choroby jest znaczne ograniczenie ruchomości bioder, a z czasem nawet całkowita niemożność chodzenia. Choroba zwyrodnieniowa to najczęstsze schorzenie stawu biodrowego. Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny Zdarza się, że choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego rozpoczyna się od pozornie niegroźnego urazu, takiego jak stanięcie na krzywo ustawionej stopie, upadek, czy skręcenie. Pozostałe przyczyny tego schorzenia to m.in.: zaburzenia metaboliczne, osteoporoza i choroby układowe, wrodzona dysplazja stawu biodrowego, zmiany pourazowe, np. w wyniku złamania panewki biodrowej, jałowa martwica kości, zaburzenia nabyte podczas dojrzewania, np. choroba Parthesa, młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej. Ból pachwin, trudności z poruszaniem się – objawy choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego Wczesne objawy zwyrodnienia stawu biodrowego często są mało charakterystyczne i są to najczęściej: osłabienie nogi, zmniejszenie jej wydolności, wolniejszy chód, ból stawu kolanowego, ból w pachwinie po wewnętrznej stronie ud i kolan. W późniejszym czasie pojawia się ból biodra, występujący szczególnie po dużym wysiłku i nadmiernym chodzeniu. Ból pawie całkowicie ustępuje lub znacznie zmniejsza się podczas spoczynku. Wraz z postępowaniem choroby dochodzi do znacznego ograniczenia ruchu, przede wszystkim niemożliwe staje się wygięcie nogi na zewnątrz. Ból nasila się szczególnie podczas wchodzenia po schodach, zakładania butów lub krzyżowania nóg. Przypadki najbardziej zaawansowanego zwyrodnienia stawów biodrowych charakteryzują się również nocnymi i spoczynkowymi dolegliwościami bólowymi. Często konieczne jest...

kobieta w sukience na lotnisku
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Ubrania, które zakryją duże biodra
Ubranie, które zakryje duże biodra to m.in. trencz dopasowany w talii, a rozkloszowany poniżej – podkreśli kobiecość i wybrane atuty sylwetki. Podstawowa zasada przy retuszowaniu każdej niedoskonałości sylwetki, w tym szerokich bioder, jest taka sama – ubrania nie powinny być zbyt obcisłe, ale też nie mogą być za luźne – jedno i drugie wyjście wpłynie niekorzystnie na efekt końcowy.

Ubranie, które zakryje duże biodra to m.in. trencz dopasowany w talii, a rozkloszowany poniżej – podkreśli kobiecość i wybrane atuty sylwetki. Podstawowa zasada przy retuszowaniu każdej niedoskonałości sylwetki, w tym szerokich bioder, jest taka sama – ubrania nie powinny być zbyt obcisłe, ale też nie mogą być za luźne – jedno i drugie wyjście wpłynie niekorzystnie na efekt końcowy. Jakie ubrania wybierać przy figurze z szerokimi biodrami? Stylistki polecają, aby panie o szerokich biodrach wybierały sukienki odcinane pod biustem albo z lekko wciętą talią. Ważne, aby dolna część sukienki nie była wzorzysta czy w jakiś inny sposób nie przyciągała uwagi do tej części sylwetki, którą ma zatuszować. Wszelkie ozdobne elementy mogą znaleźć się natomiast w pobliżu dekoltu. Przy wyborze spodni można zdecydować się na przykład na jeansy z wysokim stanem , spodnie z innego materiału powinny luźno opadać wzdłuż linii nóg i mieć proste nogawki, co pomoże zachować proporcje. W szafie z wierzchnimi okryciami powinien znaleźć się trencz , który dopasowany w talii a rozkloszowany poniżej, podkreśli kobiece kształty . Dobrze wybierać ubrania, które przyciągną uwagę do górnej części ciała. Przy wyborze bielizny można zdecydować się na damskie bokserki lub pełne figi. Jakich ubrań unikać przy figurze z szerokimi biodrami? W szafie kobiety o szerokich biodrach nie powinny znaleźć się spódnice typu bombka i innego rodzaju bufiaste fasony. Nie sprawdzą się również tuby, gdyż przylegając ściśle do całej linii nóg i bioder podkreślą ich szerokość. Nie powinno być miejsca w szafie również na spodnie ze zwężanymi nogawkami (np. rurki), te również nie będą prezentować się najkorzystniej. Bluzki nie powinny kończyć się na linii bioder, bo to niepotrzebnie przyciągnie uwagę właśnie do tej części ciała. Stroje na wysokości szerokich bioder...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner