nastolatka
Flickr/Dawn Ashley/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Poznaj 5 najczęstszych przyczyn białaczki

Białaczka przebiega w różny sposób i daje odmienne objawy. Częściej chorują na nią mężczyźni. W leczeniu ostrej białaczki stosuje się chemioterapię.

Białaczka przebiega w różny sposób i daje odmienne objawy. Częściej chorują na nią mężczyźni. W leczeniu ostrej białaczki stosuje się chemioterapię.

Czym jest białaczka?

Białaczka to nazwa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. W jej trakcie dochodzi do zmian co do jakości oraz liczby leukocytów (granulocytów, monocytów i limfocytów) we krwi, narządach wewnętrznych (jak śledziona i węzły chłonne) i szpiku kostnym. Nazwa tej choroby wiąże się z białym kolorem próbki krwi pobranej od osoby chorej. Częściej na białaczkę chorują mężczyźni niż kobiety (w stosunku 3 do 2). U małych dzieci diagnozowana jest najczęściej ostra białaczka limfocytowa, a u dorosłych stwierdza się ostrą białaczkę szpikową.

 

Wyróżnia się rodzaje białaczki ze względu na kryterium stopnia ich nasilenia, a zatem białaczkę ostrą (występującą częściej) i przewlekłą (występującą rzadziej). Kolejny podział związany jest z komórkami, które ulegają masowemu namnażaniu, a więc: limfatyczne, gdy wzrasta liczba leukocytów, i szpikowe, gdy wzrasta liczba innych białek krwi. W związku z tymi podziałami wskazuje się cztery rodzaje białaczek:

  • ostrą limfatyczną,
  • ostrą szpikową,
  • przewlekłą limfatyczną,
  • przewlekłą szpikową.

Co powoduje białaczkę?

Mimo że badania nad białaczką są nieustannie prowadzone, trudno o wskazanie jej przyczyn. Zazwyczaj kilka wskazywanych przez lekarzy czynników ryzyka łączy się, co powoduje zmiany leukocytowe, a to z kolei prowadzi do osłabienia organizmu chorej osoby. Przyczyny są poszlakowe i trudne do jednoznacznego udowodnienia.

 

Badacze wskazują, że na wystąpienie białaczki może mieć wpływ:

  • narażenie na działanie promieniowania jonizującego, które powoduje specyficzne zmiany w DNA komórek szpiku kostnego;
  • narażenie na wybrane substancje chemiczne (na przykład benzen), związane z wykonywaniem pracy w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, farb i lakierów oraz przemyśle tworzyw sztucznych;
  • wrodzone predyspozycje genetyczne, ponieważ odnotowano przypadki rodzinnych zachorowań. Za przyczynę białaczki wskazuje się także mutacje genetyczne. Podaje się, że białaczka częściej spotyka osoby z zespołem Downa niż te, które nie posiadają zmutowanego genu. Mutacje genetyczne wykrywa się u 4/5 chorych na białaczkę. Inne choroby genetyczne, które zwiększają ryzyko zachorowania na białaczkę to: zespół Fanconiego i zespół Shwachmana-Diamonda;
  • zanieczyszczenie środowiska spowodowane pestycydami, rozpuszczalnikami i paleniem papierosów;
  • stosowanie chemioterapii w przypadku leczenia innych chorób.

dziecko z mamą u lekarza
© alotofpeople/Fotolia.com
Styl życia
Ostra białaczka limfoblastyczna a przewlekła białaczka limfocytowa: podobieństwa i różnice przyczyn i grup ryzyka
Na ostrą białaczkę limfoblastyczną chorują przeważnie dzieci do 15 lat, a szansa na zachorowanie spada wraz z wiekiem. Przewlekła białaczka limfocytowa zwykle dotyka osób po 60. roku życia i zachorowanie jest tym bardziej prawdopodobne, im bardziej zaawansowany wiek.

Na ostrą białaczkę limfoblastyczną chorują przeważnie dzieci do 15 lat, a szansa na zachorowanie spada wraz z wiekiem. Przewlekła białaczka limfocytowa zwykle dotyka osób po 60. roku życia i zachorowanie jest tym bardziej prawdopodobne, im bardziej zaawansowany wiek.   Przeszczep szpiku w leczeniu nowotworów krwi przeprowadza się u osób poniżej 60. roku życia. Dokonuje się go w fazie remisji choroby, czyli gdy jej objawy ustąpią. Dawcą może być genetyczny bliźniak i zgodne genetycznie rodzeństwo. Można przeszczepić choremu również jego własny szpik.  Białaczka limfoblastyczna a limfocytowa: przyczyny Ostra białaczka limfoblastyczna i przewlekła białaczka limfocytowa mają ten sam mechanizm działania – powodują, że w organizmie powstają duże ilości nieprawidłowych białych krwinek i zaburzają mechanizm tworzenia krwi.   Przyczyną przewlekłej białaczki limfocytowej  podobnie jak ostrej białaczki limfoblastycznej jest uszkodzenie DNA. Choroby różnią się jednak tym, że nie wiadomo, co poza promieniowaniem jonizującym wpływa na uszkodzenie DNA w białaczce limfocytowej, natomiast w białaczce limfoblastycznej lista czynników ma kilka potwierdzonych pozycji.   Białaczkę limfoblastyczną mogą powodować: promieniowanie jonizujące, środki chemiczne lub mutacje genetyczne (chromosomowe, np. zespół Downa czy niedokrwistość Fanconiego).   Kolejną różnicą jest dziedziczność białaczki . Jest mało prawdopodobne, by ostra białaczka limfoblastyczna wystąpiła u rodzeństwa osoby chorej lub jej potomków. Natomiast przewlekła białaczka limfocytowa jest w wielu przypadkach dziedziczna – dzieci rodziców cierpiących na tę chorobę mają trzykrotnie większą szansę zachorowania niż osoby, których rodzice są zdrowi. Białaczka...

Kobieta chora na białaczkę leży na łóżku
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Czynniki zewnętrzne a ostra białaczka szpikowa
Ostra białaczka szpikowa dotyka osób, które są narażone na działanie substancji toksycznych, silnego promieniowania jonizującego lub przyjmują leki stosowane w terapiach innych nowotworów. Pojawia się też u osób, które mają wrodzone wady genetyczne i skłonność do zaburzeń w tworzeniu krwi.

Ostra białaczka szpikowa dotyka osób, które są narażone na działanie substancji toksycznych, silnego promieniowania jonizującego lub przyjmują leki stosowane w terapiach innych nowotworów. Pojawia się też u osób, które mają wrodzone wady genetyczne i skłonność do zaburzeń w tworzeniu krwi.   Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia 7 typów ostrej białaczki szpikowej. Aby zdiagnozować właściwy rodzaj, wykonuje się badania krwi obwodowej lub szpiku kostnego: badania immunofenotypowe (oznaczenie antygenów), cytogenetyczne (szukanie zaburzeń charakterystycznych dla białaczki), molekularne (DNA i RNA są testowane pod kątem obecności genów odpowiedzialnych za produkcję nieprawidłowego białka i mutacji fizycznych). Niewyjaśnione przyczyny ostrej białaczki szpikowej Chociaż nie wiadomo, co dokładnie powoduje białaczkę szpikową, to zauważalny jest wpływ czynników zewnętrznych na pojawienie się choroby. Ryzyko zachorowania na ostrą białaczkę szpikową zwiększają:   promieniowanie jonizujące – promieniowanie elektromagnetyczne (m.in. rentgenowskie, gamma), promieniowanie neutronowe (czynnik rażący wyłącznie przy wybuchach jądrowych w atmosferze), wystawienie na działanie silnych środków chemicznych, w tym benzenu, środków ochrony roślin, farb, tlenku etylenu czy produktów powstałych w procesie rektyfikacji ropy naftowej (wytwarzania z ropy naftowej innych produktów dzięki destylacji), niektóre leki stosowane w kuracjach przeciwnowotworowych, a także chloramfenikol (antybiotyk na zakażenia skóry, ucha i oka, stosowany też w zakażeniach zagrażających życiu, np. bakteriami beztlenowymi czy dżumą, używany w leczeniu gruźlicy, kokluszu i czerwonki), fenylbutazon (niesteroidowy lek przeciwzapalny). Rzadko białaczkę...

Zmęczony chłopiec
© dglimages/Fotolia.com
Styl życia
Główne objawy białaczki u dzieci – anemia, bóle mięśni, osłabienie i krwotoki
Białaczka u dzieci objawia się anemią, zmęczeniem, bólem kości, mięśni i stawów. Niepokojącymi symptomami są też częste krwotoki, infekcje oraz powiększenie narządów wewnętrznych.

Białaczka u dzieci objawia się anemią, zmęczeniem, bólem kości, mięśni i stawów. Niepokojącymi symptomami są też częste krwotoki, infekcje oraz powiększenie narządów wewnętrznych.   Białaczka jest nazywana nowotworem krwi. Objawia się nadmierną produkcją zmutowanych białych krwinek. Co roku na świecie na ten rodzaj raka zaczyna chorować blisko 20 tysięcy dzieci , najczęściej w wieku od trzech do siedmiu lat. Na szczęście dzięki nowoczesnym lekom i szybkiej diagnozie, ok. 90 procent młodych pacjentów udaje się wyleczyć . Rodzaje białaczki dziecięcej Białaczka może przyjmować różne formy. Obecnie wyróżnia się cztery główne rodzaje tej choroby , czyli ostrą lub przewlekłą białaczkę szpikową oraz ostrą lub przewlekłą białaczkę limfoblastyczną. Nowotwory przewlekłe trwają wiele lat i mogą dawać objawy dopiero w zaawansowanym stadium . Z kolei białaczki ostre dają o sobie znać już kilka tygodni po zachorowaniu. W 80 procentach przypadków zachorowań u dzieci występuje ostra białaczka limfoblastyczna . Przyczyny białaczki dziecięcej Białaczka jest uwarunkowana genetycznie. Zmiany w produkcji białych krwinek zwykle ujawniają się we wczesnym okresie życia , stąd tak liczna grupa młodych pacjentów Zakażenie niektórymi wirusami (np. Ebsteina-Barr) oraz promieniowanie jonizujące również zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór krwi. Najczęstsze objawy białaczki u dzieci Objawy białaczki mogą być mylące i wskazywać na inne choroby (np. grypę lub stany zapalne). Białaczki przewlekłe, w przeciwieństwie do ostrych, potrafią przez długi czas nie dawać żadnych symptomów .   Najczęstsze dolegliwości związane z nowotworem krwi to:   Niedokrwistość (anemia) – jest spowodowana niszczeniem czerwonych krwinek przez chorobowo zmienione komórki. Dziecko z anemią jest zmęczone , senne, blade, ma...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner