kobieta podczas badania ucha
©Khorzhevska/Fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać i leczyć przewlekłe perlakowe zapalenie ucha?

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha to rzadka i niebezpieczna choroba. Leczenie wymaga interwencji chirurga. Im wcześniej się ona odbędzie, tym lepiej dla pacjenta. Występuje u osób w każdym wieku.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha to rzadka i niebezpieczna choroba. Leczenie wymaga interwencji chirurga. Im wcześniej się ona odbędzie, tym lepiej dla pacjenta. Występuje u osób w każdym wieku.

Diagnostyka przewlekłego perlakowego zapalenia ucha

 

Gdy istnieje podejrzenie choroby, wykonuje się badanie otoskopowe z wykorzystaniem lupy usznej Siegla lub mikroskopu. W trakcie badania można sprawdzić zniszczenia błony bębenkowej, kosteczek słuchowych, a czasami nawet kości skroniowej. Ucho pozostaje wilgotne, a w trakcie jego czyszczenia z wykorzystaniem ssaka razem z wydzieliną ropno-śluzową wydobywa się nagromadzone masy naskórka.

 

W czasie diagnostyki często spotyka się polipy sygnalne. Po ich usunięciu powinno się dalej prowadzić badania, by stwierdzić lub wykluczyć perlaka. Masy perlaka mogą przebijać się do przewodu słuchowego zewnętrznego. Czasem są widoczne przez perforację błony bębenkowej w jamie bębenkowej. Mogą one czopować perforację błony.

 

Diagnozując przewlekłe perlakowe zapalenie ucha, trzeba przeprowadzić badania obrazowe TK kości skroniowych o wysokiej rozdzielczości, a także badanie słuchu. Jeśli zaobserwuje się wyciek z ucha, trzeba pobrać wymaz do badania bakteriologicznego. Konsultacja neurologiczna jest wskazana w przypadku podejrzenia powikłań usznopochodnych.

Leczenie przewlekłego perlakowego zapalenia ucha

Gdy zaobserwowano wyciek z ucha, ale nie stwierdzono powikłań, najpierw leczy się stan zapalny i dopiero potem przeprowadza się operację. W tym celu stosuje się antybiotykoterapię doustną lub podaje się antybiotyk do wnętrza ucha. Pod mikroskopem zakłada się opatrunki na wyciek i odsysa się wydzielinę.

 

Najczęściej w znieczuleniu ogólnym wykonuje się operację radykalną zmodyfikowaną ucha, w czasie której otwiera się wyrostki sutkowate i usuwa się z nich perlaki. Chirurg nie zamyka ujścia trąbki słuchowej, pozostawia fragmenty układu kosteczek słuchowych i morfologiczne kości skroniowej ze względu na planowaną operację, która ma poprawić słuch. Jeżeli perlak zwiększa swoją objętość, wykonuje się petrosektomię, czyli usuwa się fragment lub całość kości skroniowej. W czasie leczenia przewlekłego perlakowego zapalenia ucha wycina się wszystkie chore tkanki, a także zmienioną zapalnie wyściółkę ucha i uszkodzone kosteczki słuchowe i kości.

 

Otochirurg, by poprawić słuch, może przeprowadzić rekonstrukcję układu przewodzącego ucha, czyli błony bębenkowej i kosteczek słuchowych. Taki zabieg przeprowadza się po około 6 miesiącach od operacji, gdy ucho jest wygojone. W ciągu doby od zabiegu pacjentowi mogą doskwierać nudności i zawroty głowy. Czasami mogą się one utrzymywać dłużej – do kilku dni. Po operacji stosuje się antybiotyki dożylnie. Należy pozostać pod opieką otolaryngologa.

 

Zaniechanie lub źle poprowadzone leczenie może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych i głuchoty. Jednym z najczęściej występujących powikłań jest tzw. zapalenie wyrostka sutkowatego.

Kobieta z bólem ucha
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Co powoduje i jak się objawia przewlekłe perlakowe zapalenia ucha?
Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha środkowego, trwająca nawet latami. W czasie choroby rozwija się twór guzowaty – perlak – który doprowadza do uszkodzenia kosteczek słuchowych. Nie tworzy on przerzutów. W konsekwencji tej choroby może dojść do głuchoty.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha środkowego, trwająca nawet latami. W czasie choroby rozwija się twór guzowaty – perlak – który doprowadza do uszkodzenia kosteczek słuchowych. Nie tworzy on przerzutów. W konsekwencji tej choroby może dojść do głuchoty. Dlaczego rozwija się przewlekłe perlakowe zapalenia ucha? Perlak może powstać na skutek wrastania naskórka do ucha środkowego. Przyczynić się może do tego ubytek powstały wskutek przedziurawienia brzegu błony bębenkowej. Do tzw. brzeżnej perforacji błony bębenkowej może dojść w czasie złośliwego zapalenia ucha środkowego i wysiękowego zapalenia ucha albo w trakcie operacji czy wypadku. Do tworzenia się perlaków dochodzi też w kieszonkach retrakcyjnych, gdy ujemne ciśnienie w jamie bębenkowej wpłynie na wciągnięcie błony do jej wnętrza.   W przypadku dzieci przyczyną deformacji błony bębenkowej jest przerost migdałka gardłowego , zaś u osób dorosłych skrzywienie przegrody nosa albo przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Perlak rzadko jest tworem wrodzonym, rozwijającym się na podłożu tkanki embrionalnej w części skalistej kości skroniowej. Jak rozpoznać przewlekłe perlakowe zapalenie ucha? Wśród objawów przewlekłego perlakowego zapalenia ucha wskazuje się silny, pulsacyjny ból tej części ciała oraz wrażenie rozpierania w uchu. Dodatkowo mogą pojawić się szumy w uszach oraz zawroty głowy. Z ucha może sączyć się brzydko pachnący stały lub okresowy wyciek śluzowej, ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny. Objawem są postępujące problemy ze słuchem (czasem trudno zauważyć ten objaw choroby), a nawet zupełna głuchota. Występuje wysoka temperatura ciała, nawet do 40 stopni Celsjusza, i zimne poty. W czasie przebiegu przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego stan zapalny może rozszerzyć się też na pobliskie...

Lekarz bada ucho chłopcu.
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Zapalenie ucha u dziecka – pomogą antybiotyki i leki przeciwbólowe
Żeby wyleczyć zapalenie ucha u dziecka, trzeba zlikwidować przyczynę stanu zapalnego, czyli bakterie. Dlatego lekarz ustala terapię antybiotykową, może też zastosować środki przeciwbólowe oraz włączyć do kuracji leki zmniejszające obrzęk podrażnionej śluzówki.

Żeby wyleczyć zapalenie ucha u dziecka, trzeba zlikwidować przyczynę stanu zapalnego, czyli bakterie. Dlatego lekarz ustala terapię antybiotykową, może też zastosować środki przeciwbólowe oraz włączyć do kuracji leki zmniejszające obrzęk podrażnionej śluzówki. Zapalenie ucha u dziecka diagnozuje się przez badanie otoskopowe Aby potwierdzić stan zapalny w uchu , lekarz musi obejrzeć je specjalnym wziernikiem. Badanie otoskopowe pozwala zobaczyć wnętrze przewodu słuchowego oraz błonę bębenkową. Gdy zapalenie ucha jest zaawansowane albo powikłane (bądź istnieje podejrzenie powikłań), powinno się wykonać zdjęcie rentgenowskie kości skroniowej. Wskazaniem jest ból i opuchlizna strefy znajdującej się za małżowiną uszną. Leczenie zapalenia ucha u dziecka Aby pozbyć się bakterii powodujących stan zapalny, konieczne jest działanie antybiotykami . Terapia uwzględnia też leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także środki zmniejszające opuchnięcie śluzówki. Jeśli jednak ból nasila się, można przeprowadzić zabieg nacięcia błony bębenkowej. Pozwoli to zlikwidować ból, bo sprawi, że nagromadzona i zablokowana wydzielina zacznie wydostawać się na zewnątrz ucha. Jeśli natomiast dziecko trafiło do lekarza już po pęknięciu błony i z wysiękiem z ucha, oprócz antybiotyków stosuje się krople do uszu i przestrzega rygorystycznych zasad higieny. Zazwyczaj polega to głównie na regularnej zmianie opatrunków i stosowaniu leków. Nie należy bać się pęknięcia czy nacięcia błony bębenkowej , ponieważ po pewnym czasie się ona zregeneruje. Ból powodowany skumulowaną w uchu wydzieliną można zlikwidować, przyspieszając pęknięcie błony bębenkowej, przykładając do chorego ucha suchy i gorący okład. Nie należy mierzyć temperatury u dziecka, gdy płacze.  Pomiar zrób około 30 minut po kąpieli . Zapalenie krtani jest najgroźniejszą chorobą...

uśmiechnięte dziecko w kapeluszu
Pixabay/Pezibear/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dziecko płacze i krzyczy, czyli zapalenie ucha u dzieci
Zapalenie ucha środkowego może wystąpić w każdym wieku, ale cierpi na nie aż 50-85 % dzieci do 3. roku życia. Większość z nich to chłopcy. Zapalenie ucha może być ostre lub przewlekłe, wysiękowe (z uszu wydobywa się płyn) lub śluzowe (w uszach gromadzi się śluz).

Zapalenie ucha środkowego może wystąpić w każdym wieku, ale cierpi na nie aż 50-85 % dzieci do 3. roku życia. Większość z nich to chłopcy. Zapalenie ucha może być ostre lub przewlekłe, wysiękowe (z uszu wydobywa się płyn) lub śluzowe (w uszach gromadzi się śluz). Przyczyny zapalenia ucha środkowego u dzieci Kulminacja problemów z uszami u dzieci przypada na okres jesienno-zimowy. Zapalenie ucha jest bardzo często konsekwencją przebytej infekcji dróg oddechowych . Dzieci znacznie częściej niż dorośli zapadają na tę przypadłość, ponieważ ich trąbka słuchowa (łącząca ucho środkowe z górną częścią gardła) jest bardzo krótka. Budowa anatomiczna jest przyczyną zapalenia ucha aż u 90% chorych. Inne przyczyny są niezwykle różnorodne. Może to być na przykład niedostatecznie wykształcony układ odpornościowy, przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka), przewlekłe zapalenia zatok, bierne palenie bądź też niewydolność trąbek słuchowych. Objawy dziecięcego zapalenia ucha Wśród podstawowych objawów zapalenia ucha środkowego trzeba wymienić gorączkę (dochodzącą nawet do 40 stopni), wymioty, zaburzenia snu, odczuwanie niepokoju, niechęć do ssania. Może pojawić się także biegunka. Wśród symptomów zapalenia ucha wymienia się również: wydostającą się z ucha wydzielinę, problemy ze słuchem oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Ból ucha jest przeszywający, dlatego nic dziwnego, że dziecko daje nam znać o chorobie, przeraźliwie płacząc, w szczególności nocą. Niemowlęta często sugerują ból uszu przez ich częste pocieranie. Leczenie zapalenia ucha Chorobę może zdiagnozować lekarz, badając narząd słuchu za pomocą wziernika (jest to tzw. badanie otoskopowe). W niektórych przypadkach zapalenia ucha ból mija samoistnie (dzieje się...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak