Białaczka limfatyczna
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia

Objawy białaczki limfatycznej i rokowania

Ostra białaczka limfatyczna wymaga agresywnego leczenia, niekiedy z włączeniem chemioterapii i radioterapii lub usunięciem śledziony. W łagodnym przebiegu przewlekła białaczka limfatyczna potrzebuje jedynie regularnego monitorowania stanu zdrowia.

Ostra białaczka limfatyczna wymaga agresywnego leczenia, niekiedy z włączeniem chemioterapii i radioterapii lub usunięciem śledziony. W łagodnym przebiegu przewlekła białaczka limfatyczna potrzebuje jedynie regularnego monitorowania stanu zdrowia.

 

Białaczka limfatyczna może być dziedziczna. Powoduje ją uszkodzenie DNA, ale nie wiadomo, co może te uszkodzenia powodować. Natomiast przyczynami białaczki szpikowe są m.in. promieniowanie jonizujące i niektóre leki przeciwnowotworowe stosowane w innych przypadkach raka (podlinkuj „Przyczyny ostrej białaczki szpikowej”).

Pierwsze i typowe symptomy białaczki limfatycznej

Objawy ostrej białaczki limfatycznej widoczne są na całym ciele i już we wczesnym stadium, ponieważ zmieniona nowotworowo krew krąży w organizmie. Przebieg choroby może być też łagodny, a jej rozwój niekiedy trwa wiele lat, wówczas białaczkę limfatyczną określa się mianem przewlekłej.

 

Pierwsze objawy białaczki limfatycznej wynikają ze zmian w składzie krwi. Limfocyty, czyli białe krwinki, zostają uszkodzone, zmniejsza się liczba krwinek czerwonych, czyli erytrocytów, oraz trombocytów, czyli płytek krwi. W ostrej białaczce limfatycznej kolejne objawy pojawiają się w niewielkich odstępach czasu, a w łagodnym przebiegu choroba może rozwijać się przez wiele lat niezauważona.

 

Charakterystyczne objawy białaczki limfocytowej to:

 • zmniejszanie masy ciała bez wyraźnej przyczyny (idiopatyczne),
 • duszność podczas wysiłku i osłabienie, szybkie męczenie się,
 • częste infekcje narządów wewnętrznych i skóry, które nawracają lub stają się przewlekłe,
 • liczne zmiany skórne – wysypka, zmiany zapalne, świąd, wybroczyny,
 • niedokrwistość,
 • bladość,
 • powiększenie węzłów chłonnych – stają się twarde, ale nie bolą,
 • powiększenie wątroby i śledziony (w nich odkładają się komórki nowotworowe),
 • gorączka,
 • obrzęk ślinianek, gruczołów łzowych,
 • skaza krwotoczna.

Leczenie białaczki limfatycznej i rokowania

Osoby, u których białaczka limfatyczna przebiega łagodnie – jedynym objawem jest zwiększona liczba limfocytów – nie wymagają leczenia. Konieczne jest oczywiście monitorowanie stanu zdrowia i rozpoczęcie terapii w momencie, gdy białaczka limfatyczna zacznie postępować.

 

U chorych na ostrą białaczkę limfatyczną leczenie opiera się na chemioterapii (analogi purynowe i cyklofosfamid). Jeśli komórki nowotworowe odkładają się - zwłaszcza w trzustce, konieczne może być jej chirurgiczne usunięcie lub włączenie do leczenia radioterapii.

 

Gdy chory ma mniej niż 60 lat i gdy białaczka jest w fazie remisji (brak objawów w wyniku dotychczasowego leczenia), można dokonać przeszczepu szpiku kostnego.

Rokowania w białaczce limfatycznej

Białaczka limfatyczna w łagodnej postaci, która nie daje objawów i nie wymaga leczenia (zwana „tlącą”), nie skraca życia chorego. Natomiast w przypadku ostrej białaczki limfatycznej rokowania są złe – średnia życia chorego wynosi 3 lata.

Białaczka limfocytowa
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Białaczka limfocytowa a białaczka limfoblastyczna: leczenie i rokowania
Leczenie białaczki limfoblastycznej u dzieci daje niemal stuprocentowe szanse na pokonanie choroby. Terapia w przypadku białaczki limfocytowej, jeśli jest konieczna (gdy choroba daje objawy), ma gorsze rokowania ze względu na zaawansowany wiek chorych, choć remisję udaje się uzyskać u ponad 70% leczonych osób.

Leczenie białaczki limfoblastycznej u dzieci daje niemal stuprocentowe szanse na pokonanie choroby. Terapia w przypadku białaczki limfocytowej, jeśli jest konieczna (gdy choroba daje objawy), ma gorsze rokowania ze względu na zaawansowany wiek chorych, choć remisję udaje się uzyskać u ponad 70% leczonych osób.   Objawy białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej są w większości takie same: gorączka, chudnięcie, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych , wątroby i śledziony, częste infekcje i skaza krwotoczna (siniaki, wybroczyny, krwotoki ze śluzówek). W ostrej białaczce limfoblastycznej mogą pojawić się też bóle stawów, owrzodzenie błon śluzowych trudne do wyleczenia i powiększenie jąder. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej nie zawsze jest konieczne Białaczka limfocytowa nie zawsze wymaga leczenia, w przeciwieństwie do ostrej białaczki limfoblastycznej. Leczenie białaczki limfocytowej opiera się na chemioterapii, a w przypadku zajęcia przez nowotwór śledziony – także radioterapii lub leczeniu chirurgicznym. Przeszczep szpiku przeprowadza się wyłącznie u chorych poniżej 60. roku życia, którzy są w fazie remisji białaczki.   Rokowania w białaczce limfocytowej zależą od jej postaci: „tląca”, czyli przebiegająca bezobjawowo – nie wpływa na długość życia, ostra daje do 3 lat życia, jeśli zostanie podjęte leczenie. Konieczność leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej Ostra białaczka limfoblastyczna zawsze wymaga szybkiego rozpoczęcia leczenia. Terapia przeciwnowotworowa w tym wypadku bazuje na chemioterapii i pozwala już w pierwszej fazie leczenia na pełną remisję choroby u 97 do 98% dzieci. Druga faza leczenia nosi nazwę konsolidacji i polega na wyeliminowaniu pozostałych komórek rakowych z organizmu. Trzecim etapem jest profilaktyka bądź leczenie ośrodkowego układu nerwowego, jeśli został zajęty...

dziecko, któremu ktoś robi zastrzyk
© goodluz/Fotolia.com
Styl życia
Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej a objawy przewlekłej białaczki limfocytowej
Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej są łatwiejsze do rozpoznania niż symptomy białaczki limfocytowej. Obie odmiany białaczki mają wiele wspólnych objawów, ale białaczka limfoblastyczna powoduje dodatkowo m.in. owrzodzenie błon śluzowych odpornych na leczenie.

Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej są łatwiejsze do rozpoznania niż symptomy białaczki limfocytowej. Obie odmiany białaczki mają wiele wspólnych objawów, ale białaczka limfoblastyczna powoduje dodatkowo m.in. owrzodzenie błon śluzowych odpornych na leczenie.   W obu odmianach białaczki różne są grupy ryzyka: na ostrą białaczkę limfoblastyczną przeważnie chorują dzieci od 2 do 4 lat, a na przewlekłą białaczkę limfocytową – osoby między 60 a 70 rokiem życia. W pierwszym przypadku ryzyko zachorowania maleje z wiekiem, a w drugim – rośnie z wiekiem. Objawy wspólne dla białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej i przewlekłej białaczki limfocytowej są w wielu punktach zbieżne. U chorych i na jedną, i na drugą odmianę białaczki występują: gorączka, osłabienie, uczucie zmęczenia, apatia, skaza krwotoczna – skłonność do siniaków, wybroczyny, krwawienie z błon śluzowych, bladość, powiększenie węzłów chłonnych , powiększenie śledziony i wątroby, częste infekcje i stany zapalne, męczliwość, brak apetytu i utrata wagi. Objawy charakterystyczne białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej Dla białaczki limfoblastycznej objawami typowymi są : bóle kostno-stawowe, owrzodzenie jamy ustnej, stany zapalne jamy ustnej, uszu, nosa i gardła odporne na leczenie, powiększenie jąder. Białaczka limfocytowa nie ma charakterystycznych symptomów, a rozpoznanie utrudnia fakt, że mogą one zostać łatwo pomylone z innymi schorzeniami dotykającymi przeważnie osoby starsze. Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej również nie są typowe, ale pojawiają się nagle i utrzymują się, co skłania do przeprowadzenia badań krwi, dzięki czemu można zauważyć...

Kobieta w łóżku
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Białaczka, czyli nowotwór złośliwy – symptomy choroby
Objawy białaczki mogą sugerować inną chorobę – chorzy zwykle nie przypuszczają, że takie dolegliwości jak krwawienie z nosa, podatność na powstawanie siniaków czy ospałość mogą świadczyć o rozwijaniu się w organizmie nowotworu. Białaczka pojawia się nagle – w ciągu dwóch tygodni może dojść do namnożenia w szpiku kostnym patologicznych komórek, które są w stanie usunąć tylko chemioterapia lub przeszczep.

Objawy białaczki mogą sugerować inną chorobę – chorzy zwykle nie przypuszczają, że takie dolegliwości jak krwawienie z nosa, podatność na powstawanie siniaków czy ospałość mogą świadczyć o rozwijaniu się w organizmie nowotworu. Białaczka pojawia się nagle – w ciągu dwóch tygodni może dojść do namnożenia w szpiku kostnym patologicznych komórek, które są w stanie usunąć tylko chemioterapia lub przeszczep. Białaczka to nowotwór złośliwy Białaczka należy do grupy nowotworów złośliwych. Może mieć przewlekły lub ostry przebieg, a każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami. Choroba ta polega na patologicznym rozroście komórek układu krwiotwórczego – w szpiku kostnym, węzłach chłonnych, wątrobie, śledzionie lub innych tkankach. Wyróżnia się białaczkę limfatyczną, w wyniku której we krwi wzrasta liczba leukocytów oraz białaczkę szpikową, polegającą na namnażaniu się innych białek krwi. Badania nad przyczynami białaczki nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Pierwsze objawy białaczki Im wcześniej zostanie wykryta białaczka, tym większa jest szansa na jej wyleczenie, dlatego trzeba reagować już na pierwsze niepokojące objawy: Częste infekcje i stale utrzymująca się gorączka , której towarzyszą dreszcze. Notoryczne krwawienia (z nosa, dziąseł, odbytu), krwiomocz lub wyjątkowo obfite miesiączki. Skłonność do powstawania siniaków. Czerwone wybroczyny podskórne. Permanentne zmęczenie, osłabienie, senność i bladość. Utrata apetytu i masy ciała. Nocne poty. Bóle kostno-stawowe Uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu (powiększenie się wątroby lub śledziony). Półpasiec. Objawy ostrej białaczki Kiedy białaczka przybiera ostry przebieg, uszkodzone komórki odkładają się...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik