budzik, leki i szklanka z wodą
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia

Skutki uboczne stosowania barbituranów i benzodiazepiny na sen

Benzodiapiny są bezpieczniejszymi lekami nasennymi od stosowanych wcześniej powszechnie barbituranów. Barbiturany mają działanie uzależniające.

Benzodiapiny są bezpieczniejszymi lekami nasennymi od stosowanych wcześniej powszechnie barbituranów. Barbiturany mają działanie uzależniające.

 

Leki nasenne mają niedługą historię (barbiturany wprowadzono do leczenia na początku XX wieku). Jednak ze względu na to, że wykazują działanie uzależniające, są toksyczne i stwierdza się przedawkowania prowadzące do zgonu, zastąpiono je bezpieczniejszymi benzodiazepinami.

Wpływ barbituranów na stan zdrowia

Pochodne kwasu barbiturowego dzieli się na 4 grupy w zależności od okresu trwania działania: długo, średnio, krótko i bardzo krótko działające.

 

Barbiturany w zależności od przyjętej dawki w różnym stopniu wywołują senność. Na początku jest to sen z zachowaną reakcją na bodźce słowne, potem ta reakcja zostaje zniesiona, również ta związana z bodźcami bólowymi. W następstwie dochodzi do śpiączki z brakiem odruchów. Początkowo źrenice osoby, która przyjęła nadmierną ilość leków nasennych, są wąskie, natomiast w przypadku ciężkiego zatrucia stają się rozszerzone i nierówne. Ostatecznie dochodzi do obniżenia temperatury ciała i ciśnienia krwi. Następuje porażenie układu oddechowego.

Benzodiazepiny jako leki nasenne

Leki z tej grupy stanowią najczęstszą przyczynę zatruć, mimo że cechują się wysokim indeksem bezpieczeństwa. Większe dawki benzodiazepin ułatwiają zasypianie, natomiast przyjmowanie ich w mniejszych porcjach ma działanie przeciwlękowe. Wykazują też właściwości przeciwpadaczkowe i miorelaksujące.

 

Dzieli się je (ze względu na biologiczny czas półtrwania) na bardzo krótko działające, krótko i długo działające. Pochodne benzodiazepin o średnim i krótkim okresie działania stosuje się jak leki nasenne (wyróżnia się flurazepam, temazepam, midazolam, triazolam). Benzodiazepiny łatwo przedostają się do płynu mózgowo-rdzeniowego, do mleka matki karmiącej. Pokonują granicę łożyska i kumulują się w tkankach płodu.

Wpływ benzodiazepiny na stan zdrowia

Pochodne benzodiazepin mogą ze względu na dłuższy czas przyjmowania wywołać objaw uzależnienia, ponieważ wykazują działanie euforyzujące. Tolerancja wobec ich działania nasennego rozwija się najwolniej. Benzodiapeiny, które działają krótko, są wykorzystywane jako środki nasenne. Mogą wywołać zaburzenia psychiczne, które objawiają się depersonalizacją. Pojawiają się także inne objawy psychotyczne.

 

Zatrucie pochodnymi benzodiazepin objawia się sennością, a nawet śpiączką. Może dojść do zaburzeń koordynacji i równowagi, mogą wystąpić problemy z mową i podwójne widzenie. Zatrucie prowadzi do obniżenia sprawności intelektualnej. Ponadto może wystąpić depresja ośrodka oddechowego i hipotermia. Co istotne, nawet w przypadku dużego przedawkowania leków nasennych objawy mają łagodny charakter. Przedawkowanie tylko benzodiazepin rzadko powoduje zgon. 

 

Kobieta leży w białej pościeli.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przedawkowanie tabletek nasennych. Jak się objawia i leczy?
Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć.

Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Leki nasenne – czym są? Leki nasenne można podzielić na trzy grupy: barbiturany, benzodiazepiny i niebarbiturowe . Leki z tych grup różnią się właściwościami i mocą działania. Najgroźniejszą grupą leków nasennych sa barbiturany. Spożywane przez dłuższy czas powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne . Przedawkowanie leków nasennych może spowodować nawet śmierć. Przedawkowanie leków nasennych – objawy Barbiturany i benzodiazepiny można w łatwy sposób przedawkować i wywołać niepożądane objawy. Barbiturany przez swoje właściwości toksyczne szybciej uzależniają od siebie organizm i powodują zależność fizyczną, a także psychiczną. Barbituranami łatwo się zatruć, co wywołuje utratę przytomności i zapaść krążeniową. Po zatruciu barbituranami może też dojść do upośledzenia funkcji układu oddechowego , a czasem i porażenia, co prowadzi do śmierci.   Przy uzależnieniu od leków nasennych po ich odstawieniu mogą pojawić się takie objawy jak: drgawki, drżenia mięśni, lęki, niepokój, omamy, bóle brzucha, zaburzenia krążenia, a także nadmierne pocenie się . Przedawkowanie leków nasennych – leczenie Przedawkowanie leków nasennych wymaga pomocy specjalisty . Dobrze, jeśli można podać lekarzowi informację o dawce i rodzaju przyjętych leków, a także innych substancji psychoaktywnych.   Lekarz wezwany do przypadku zatrucia lekami nasennymi ocenia stan ogólny zatrutego i szczegółowo określa parametry życiowe (ocenia wydolność krążeniową i oddechową). Po zakończeniu wywiadu z lekarzem,...

lampka nocna, budzik i leki
©Richard Villalon/Fotolia
Styl życia
Skutki przedawkowania leków nasennych: zolpidemu i zopiklonu
Leki nasenne wraz z uspokajającymi, tworzą jedną grupę o działaniu nieswoistym na ośrodkowy układ nerwowy. Są stosowane w celu wywołania snu, który nie jest snem fizjologicznym, ale wymuszonym poprzez stłumienie ośrodków aktywacyjnych. Stosuje się je na bezsenność, kłopoty z zasypianiem i częste wybudzanie się.

Leki nasenne wraz z uspokajającymi, tworzą jedną grupę o działaniu nieswoistym na ośrodkowy układ nerwowy. Są stosowane w celu wywołania snu, który nie jest snem fizjologicznym, ale wymuszonym poprzez stłumienie ośrodków aktywacyjnych. Stosuje się je na bezsenność, kłopoty z zasypianiem i częste wybudzanie się. Jak można przedawkować leki nasenne? Do przedawkowania leków nasennych dochodzi jednorazowo przypadkowo, gdy spożyją je dzieci albo na skutek zapomnienia, że już przyjęło się tabletki, albo świadomie w celu wywołania negatywnych objawów. Ma to czasem charakter demonstracyjny, innym razem związane jest z rzeczywistą chęcią odebrania sobie życia. Zatrucie lekami nasennymi może stanowić zagrożenie dla życia człowieka , ponieważ może wpłynąć na ośrodek oddechowy i skutkować bezdechem. Ryzyko zwiększa się, jeżeli lek nasenny przyjmie się razem z alkoholem. Zolpidem jako lek nasenny Zolpidem to lek nasenny o krótkim czasie działania (1-3 godziny). Wpływa na regiony ośrodkowego układu nerwowego, które są odpowiedzialne za działanie nasenne . W związku z tym nie ma zbyt wielu efektów klinicznych. Nie działa uspokajająco, przeciwdrgawkowo i przeciwlękowo. Przyjmowanie zolpidemu w dużych dawkach może wywołać zwiotczenie mięśni oraz efekt przeciwdrgawkowy. Wpływ zolpidemu na stan zdrowia Zolpidem nie wpływa na zaburzenie struktury snu, niepamięci wstecznej, a po odstawieniu nie powoduje bezsenności. Natomiast charakteryzuje go słaba tolerancja. Ponadto daje objawy uzależnienia i zepół abstynencji w przypadku odstawienia. Uboczne objawy stosowania zolpidemu obejmują: bóle głowy, wymioty i nudności . Mogą pojawić się także zaburzenia pamięci i dezorientacja. Zolpidem może nasilać działanie depresyjne alkoholu. W przypadku zatrucia pojawiają się: senność, zawroty głowy i szpilkowate źrenice . Może wystąpić śpiączka o krótkim...

Melatonina
© designer491/Fotolia.com
Styl życia
Jak działa melatonina?
Melatonina przyspiesza zasypianie, zmniejsza problemy z nocnym budzeniem się bez powodu i poprawia nastrój w ciągu dnia. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne.

Melatonina przyspiesza zasypianie, zmniejsza problemy z nocnym budzeniem się bez powodu i poprawia nastrój w ciągu dnia. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne.   Syntetyczna melatonina nie jest toksyczna i nie wykazuje uzależniającego działania, a jej odstawienie nie skutkuje objawami abstynencyjnymi. To najpopularniejszy lek na bezsenność , dostępny bez recepty, podawany również dzieciom i psom. Co to jest melatonina i jakie jest jej działanie Melatoninę, zwaną hormonem ciemności, wytwarza szyszynka. Otrzymuje ona sygnały z oczu o nadejściu nocy i powoduje uczucie senności. W dzień jej niezwykle silne działanie, porównywane z oddziaływaniem sterydów, jest hamowane przez światło słoneczne. Szczyt wydzielania hormonu snu przypada pomiędzy godzinami 24. a 3. Ułatwia on zasypianie, redukuje liczbę nocnych przebudzeń i zapewnia lepsze samopoczucie w dzień. Jest dostępna w każdej aptece bez recepty , nie uzależnia i nie powoduje objawów odstawienia. Dawkowanie melatoniny U osób cierpiących na zaburzenia snu, poziom melatoniny jest niski. Podczas terapii zażywa się wieczorną dawkę 1-3 mg syntetycznego hormonu snu, najlepiej na godzinę przed snem . Czasem istnieje potrzeba wzięcia jednorazowo nawet 5 mg melatoniny , co w przeciwieństwie do działania leków nasennych, nie upośledza funkcjonowania psychofizycznego po przebudzeniu. Skutki przedawkowania melatoniny Melatonina ma silne właściwości antyoksydacyjne i nie jest toksyczna dla organizmu. Przedawkowania nie są raczej spotykane: żeby wywołać działania niepożądane, należało by połknąć jednorazowo aż 8 tabletek (około 36 mg melatoniny). W najcięższych przypadkach mogłyby wówczas wystąpić epizody psychozy , zapalenie wątroby czy zapalenie nerwu wzrokowego. Melatonina: bezpieczna dla dzieci? Melatoninę można w niewielkich dawkach podawać nawet 4-letnim dzieciom, u których...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik