budzik, leki i szklanka z wodą
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia

Skutki uboczne stosowania barbituranów i benzodiazepiny na sen

Benzodiapiny są bezpieczniejszymi lekami nasennymi od stosowanych wcześniej powszechnie barbituranów. Barbiturany mają działanie uzależniające.

Benzodiapiny są bezpieczniejszymi lekami nasennymi od stosowanych wcześniej powszechnie barbituranów. Barbiturany mają działanie uzależniające.

 

Leki nasenne mają niedługą historię (barbiturany wprowadzono do leczenia na początku XX wieku). Jednak ze względu na to, że wykazują działanie uzależniające, są toksyczne i stwierdza się przedawkowania prowadzące do zgonu, zastąpiono je bezpieczniejszymi benzodiazepinami.

Wpływ barbituranów na stan zdrowia

Pochodne kwasu barbiturowego dzieli się na 4 grupy w zależności od okresu trwania działania: długo, średnio, krótko i bardzo krótko działające.

 

Barbiturany w zależności od przyjętej dawki w różnym stopniu wywołują senność. Na początku jest to sen z zachowaną reakcją na bodźce słowne, potem ta reakcja zostaje zniesiona, również ta związana z bodźcami bólowymi. W następstwie dochodzi do śpiączki z brakiem odruchów. Początkowo źrenice osoby, która przyjęła nadmierną ilość leków nasennych, są wąskie, natomiast w przypadku ciężkiego zatrucia stają się rozszerzone i nierówne. Ostatecznie dochodzi do obniżenia temperatury ciała i ciśnienia krwi. Następuje porażenie układu oddechowego.

Benzodiazepiny jako leki nasenne

Leki z tej grupy stanowią najczęstszą przyczynę zatruć, mimo że cechują się wysokim indeksem bezpieczeństwa. Większe dawki benzodiazepin ułatwiają zasypianie, natomiast przyjmowanie ich w mniejszych porcjach ma działanie przeciwlękowe. Wykazują też właściwości przeciwpadaczkowe i miorelaksujące.

 

Dzieli się je (ze względu na biologiczny czas półtrwania) na bardzo krótko działające, krótko i długo działające. Pochodne benzodiazepin o średnim i krótkim okresie działania stosuje się jak leki nasenne (wyróżnia się flurazepam, temazepam, midazolam, triazolam). Benzodiazepiny łatwo przedostają się do płynu mózgowo-rdzeniowego, do mleka matki karmiącej. Pokonują granicę łożyska i kumulują się w tkankach płodu.

Wpływ benzodiazepiny na stan zdrowia

Pochodne benzodiazepin mogą ze względu na dłuższy czas przyjmowania wywołać objaw uzależnienia, ponieważ wykazują działanie euforyzujące. Tolerancja wobec ich działania nasennego rozwija się najwolniej. Benzodiapeiny, które działają krótko, są wykorzystywane jako środki nasenne. Mogą wywołać zaburzenia psychiczne, które objawiają się depersonalizacją. Pojawiają się także inne objawy psychotyczne.

 

Zatrucie pochodnymi benzodiazepin objawia się sennością, a nawet śpiączką. Może dojść do zaburzeń koordynacji i równowagi, mogą wystąpić problemy z mową i podwójne widzenie. Zatrucie prowadzi do obniżenia sprawności intelektualnej. Ponadto może wystąpić depresja ośrodka oddechowego i hipotermia. Co istotne, nawet w przypadku dużego przedawkowania leków nasennych objawy mają łagodny charakter. Przedawkowanie tylko benzodiazepin rzadko powoduje zgon. 

 

tabletki
© studiopure/Fotolia.com
Styl życia
Leki antydepresyjne starej generacji – leki trójcykliczne
Trójpierścieniowe (trójcykliczne) leki przeciwdepresyjne należą do grupy leków psychotropowych tak zwanej starej generacji. Pierwszy z nich – imipramina – został wprowadzony na rynek aż 60 lat temu. Choć są wciąż stosowane i skuteczne, ich przyjmowanie niesie ryzyko wielu skutków ubocznych, np. senności, problemów z koncentracją i niepokojem.

Trójpierścieniowe (trójcykliczne) leki przeciwdepresyjne należą do grupy leków psychotropowych tak zwanej starej generacji. Pierwszy z nich – imipramina – został wprowadzony na rynek aż 60 lat temu. Choć są wciąż stosowane i skuteczne, ich przyjmowanie niesie ryzyko wielu skutków ubocznych, np. senności, problemów z koncentracją i niepokojem.   Obecnie odchodzi się od stosowania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych na rzecz nowocześniejszych leków drugiej generacji. Niepożądane działanie trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne są skuteczne w łagodzeniu obniżonego nastroju , jednak działają nieselektywnie. Oznacza to, że wpływają nie tylko na poziom serotoniny i noradrenaliny, czyli neurotransmiterów odpowiedzialnych za zaburzenia afektywne, ale także na inne neuroprzekaźniki. Z tego względu wykazują wiele skutków ubocznych, takich jak: senność, niepokój, anhedonię i apatię, czyli otępienie emocjonalne , zawroty głowy, nadwrażliwość, przyrost masy ciała, splątanie i dezorientację , osłabienie libido. Najnowsze badania wskazują również na związek między stosowaniem przeciwdepresyjnych leków starej generacji a otępieniem ( zobacz badania ). Leki trójpierścieniowe są też niejednokrotnie powodem ostrych zatruć – ośrodki informacji toksykologicznej w USA donoszą, że za 26% zatruć odpowiadają antydepresanty starej generacji . Także one są przyczyną 91% zgłaszanych przedawkowań leków, oraz 84% zgonów spowodowanych antydepresantami ( zobacz badania ). Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – uzależnienie i syndrom odstawienia Długotrwałe przyjmowanie antydepresantów może doprowadzić do uzależnienia. W przypadku nagłego przerwania leczenia lekami starej generacji, może pojawić się syndrom odstawienia. Jego podstawowymi objawami są ból...

Melatonina
© designer491/Fotolia.com
Styl życia
Jak działa melatonina?
Melatonina przyspiesza zasypianie, zmniejsza problemy z nocnym budzeniem się bez powodu i poprawia nastrój w ciągu dnia. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne.

Melatonina przyspiesza zasypianie, zmniejsza problemy z nocnym budzeniem się bez powodu i poprawia nastrój w ciągu dnia. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne.   Syntetyczna melatonina nie jest toksyczna i nie wykazuje uzależniającego działania, a jej odstawienie nie skutkuje objawami abstynencyjnymi. To najpopularniejszy lek na bezsenność , dostępny bez recepty, podawany również dzieciom i psom. Co to jest melatonina i jakie jest jej działanie Melatoninę, zwaną hormonem ciemności, wytwarza szyszynka. Otrzymuje ona sygnały z oczu o nadejściu nocy i powoduje uczucie senności. W dzień jej niezwykle silne działanie, porównywane z oddziaływaniem sterydów, jest hamowane przez światło słoneczne. Szczyt wydzielania hormonu snu przypada pomiędzy godzinami 24. a 3. Ułatwia on zasypianie, redukuje liczbę nocnych przebudzeń i zapewnia lepsze samopoczucie w dzień. Jest dostępna w każdej aptece bez recepty , nie uzależnia i nie powoduje objawów odstawienia. Dawkowanie melatoniny U osób cierpiących na zaburzenia snu, poziom melatoniny jest niski. Podczas terapii zażywa się wieczorną dawkę 1-3 mg syntetycznego hormonu snu, najlepiej na godzinę przed snem . Czasem istnieje potrzeba wzięcia jednorazowo nawet 5 mg melatoniny , co w przeciwieństwie do działania leków nasennych, nie upośledza funkcjonowania psychofizycznego po przebudzeniu. Skutki przedawkowania melatoniny Melatonina ma silne właściwości antyoksydacyjne i nie jest toksyczna dla organizmu. Przedawkowania nie są raczej spotykane: żeby wywołać działania niepożądane, należało by połknąć jednorazowo aż 8 tabletek (około 36 mg melatoniny). W najcięższych przypadkach mogłyby wówczas wystąpić epizody psychozy , zapalenie wątroby czy zapalenie nerwu wzrokowego. Melatonina: bezpieczna dla dzieci? Melatoninę można w niewielkich dawkach podawać nawet 4-letnim dzieciom, u których...

śpiąca kobieta
© elnariz/Fotolia.com
Styl życia
Środek nasenny zażywa się na pół godziny lub godzinę przed snem
Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.

Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.   Ziołowe środki nasenne najczęściej zawierają walerianę, wyciągi z melisy, rumianku, passiflory (męczennicy), chmielu, kozłka lekarskiego, głogu, lipy oraz serdecznika pospolitego. Zwykle mają postać tabletek lub płynu, ale spotyka się też mieszanki ziołowe do przygotowywania herbatki nasennej. Funkcje środków nasennych Środki nasenne nie służą do leczenia bezsenności, ale do likwidacji jej objawów – kłopotów z zasypianiem i częstego wybudzania. Leki nasenne mają również właściwości uspokajające. Dlatego najskuteczniejsze są gdy problemy ze snem mają podłoże nerwowe.   Bezpieczne stosowanie środka nasennego nie powinno przedłużać się ponad 2 tygodnie. Jeśli problemy ze snem są permanentne, należy zdiagnozować przyczynę tego zjawiska i wdrożyć leczenie. Przyczynami bezsenności mogą być m.in. choroby psychiczne czy takie, które powodują ból, niedobór melatoniny (hormon regulujący cykl dobowy organizmu) oraz nieprawidłowe odżywianie – ciężkostrawne potrawy jedzone na krótko przed pójściem do łóżka. Dawkowanie środków nasennych w płynie i w tabletkach Leki nasenne dostępne wyłącznie na receptę należy przyjmować bezwzględnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosuje się je w przypadkach przewlekłej bezsenności. Z kolei środki nasenne bez recepty zażywa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu i w miarę potrzeb, nie przekraczając dobowej zalecanej dawki. Rozwiązują tymczasowe i okazjonalne kłopoty ze snem.   Tabletki na sen bierze się zwykle na pół godziny lub godzinę przed planowanym pójściem spać. Na ulotce lub...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner