Słuchawka prysznicowa
© mettus/Fotolia.com
Styl życia

Tradycyjny prysznic czy kąpiel w deszczownicy?

Słuchawka prysznicowa jest funkcjonalna, ale mało efektowna. Z kolei kąpiel pod deszczownicą odpręża, ale jest to rozwiązanie droższe i niezbyt praktyczne.

Słuchawka prysznicowa jest funkcjonalna, ale mało efektowna. Z kolei kąpiel pod deszczownicą odpręża, ale jest to rozwiązanie droższe i niezbyt praktyczne.

 

Praktyczna słuchawka czy efektowna deszczownica? Wybór zależy od zasobności portfela oraz wielkości łazienki. Jeśli pragniesz relaksu i ciekawych doznań, zainwestuj w deszczownicę. Oszczędność wody i czasu gwarantuje natomiast zwykła słuchawka z dodatkowymi funkcjami.

Zalety i wady słuchawki prysznicowej

Tradycyjny prysznic ze słuchawką to najprostsze rozwiązanie, jeśli chodzi o cenę, zużycie wody i montaż. Używanie słuchawki, zamiast deszczownicy, jest lepsze, gdyż:

 • zużywasz mniejszą ilość wody – dzięki słuchawce szybko opłuczesz wodą całe ciało, możesz umyć nią tylko wybraną partię ciała (np. głowę, nogi itp.),
 • słuchawki mogą mieć dodatkowe funkcje np. regulowanie strumienia wody, strumień napowietrzony, masaż wodny itp.,
 • łatwo umyjesz kabinę prysznicową lub nalejesz wodę do naczynia, np. miski lub wiadra,
 • zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ tradycyjna słuchawka jest tańsza, niż deszczownica,
 • nie będziesz mieć problemu z montażem – większość pryszniców jest przystosowana do słuchawek i niekiedy trudno zainstalować w nich deszczownicę.

 

Jednak pomimo wielu zalet, zwykła słuchawka jest mało efektowna. Nie zapewnia takiego relaksu, jak deszczownica.

Rodzaje deszczownic, sposób montażu

Deszczownicę można zamontować w większości pryszniców, a także nad wannami.

Na rynku są dostępne różne rodzaje tego urządzenia:

 • Deszczownica do baterii natynkowych lub paneli prysznicowych, mocowana do rury, która jest jednocześnie uchwytem. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
 • Deszczownica podtynkowa – zamiast węża ma sztywną rurę, która pełni również funkcję uchwytu. Cała instalacja wodna jest ukryta w ścianie, a na widoku pozostają jedynie deszczownica oraz uchwyt.
 • Deszczownica sufitowa – montuje się je na podwieszanym suficie lub na tynku, co wygląda wyjątkowo efektownie. Jednak warto zdecydować się na to rozwiązanie przed tynkowaniem. Do deszczownic sufitowych należy doprowadzić specjalne rury pod strop.

Jakie zalety i wady ma deszczownica?

Kąpiel pod deszczownicą przypomina strugi deszczu.

Niesie za sobą wyjątkowe wrażenia, ale ma również inne korzyści:

 • odpręża i relaksuje, dzięki drobnym strugom wody (możesz ustawić ich intensywność),
 • stanowi naturalny masaż dla skóry,
 • jest estetyczna, ładnie wygląda, zarówno w prysznicu, jak i w wannie,
 • jest wygodna, gdyż nie trzeba jej trzymać rękami,
 • kąpiel jest dużo bardziej przyjemna, niż pod prysznicem.

 

Jednak posiadanie deszczownicy wiąże się również z kilkoma wadami. Po pierwsze, urządzenie zużywa dużą ilość wody, co uniemożliwia oszczędzanie. Deszczownice są też problematyczne dla osób, które nie chcą moczyć głowy przy każdej kąpieli. Urządzenie nie sprawdzi się, jeśli chcesz nabrać wody do miski czy wiadra bądź umyć kabinę prysznica. Deszczownica często zajmuje dużo miejsca, jest droższa i niekiedy wymaga specjalistycznego montażu.

Co wybrać - deszczownicę czy słuchawkę?

Dobrej jakości deszczownica to koszt od 1 tys. zł wzwyż. Najlepsze modele mogą osiągać kwoty nawet 5 tys. zł. Jest to wysoka suma, jeśli porównamy ją z ceną zwykłej słuchawki (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych).

 

Jeśli nie możesz zdecydować się, które urządzenie wybrać, masz możliwość zamontowania ich obu. Wystarczy kupić specjalny panel, na którym znajdzie się zarówno deszczownica, jak i słuchawka prysznicowa. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w małych łazienkach.  

Łazienka z prysznicem
© Aleksey Sergeychik/Fotolia.com
Styl życia
Wanna, prysznic lub wanna z prysznicem
To, czy lepiej wybrać wannę czy prysznic zależy m.in. od wielkości łazienki. Jeśli lubimy odpoczywać w wodzie, lepszym wyborem będzie wanna. Jeżeli zaś zależy nam na mniejszym zużyciu wody i szybkim umyciu się, dobrze zdecydować się na prysznic.

To, czy lepiej wybrać wannę czy prysznic zależy m.in. od wielkości łazienki. Jeśli lubimy odpoczywać w wodzie, lepszym wyborem będzie wanna. Jeżeli zaś zależy nam na mniejszym zużyciu wody i szybkim umyciu się, dobrze zdecydować się na prysznic.   Rozpiętość cenowa wanien i kabin prysznicowych jest ogromna – wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Za kabinę prysznicową trzeba zapłacić średnio około 1000 złotych. Użycie specjalnych materiałów, np. wykonanie miedzianej wanny, to koszt około 14000 złotych. Wady i zalety wanny? Duża łazienka to podstawowy czynnik, który pozwala na wybór wanny. Wanna zapewnia relaks w wodzie. Jest też wygodniejszym rozwiązaniem dla rodziny z małymi dziećmi. Pod obudowaną wanną można wygospodarować miejsce na przechowywanie na przykład środków chemicznych. Wadą wanny jest to, że zajmuje dosyć dużo miejsca. Może być także niebezpieczna i niewygodna do używania dla osób starszych. Ponadto kąpiel w wannie zużywa dużo wody. Zalety i wady prysznica Prysznic to idealne rozwiązanie, jeśli mamy małą łazienkę . Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, najlepiej umieścić kabinę w rogu . Najlepszym wyborem będą drzwi przesuwne. Prysznic jest urządzeniem praktyczniejszym niż wanna. Kabinę doceniają osoby starsze, z różnymi ograniczeniami ruchowymi, a także wszyscy, którym zależy na szybkim umyciu się. Na prysznic warto się zdecydować, gdy w budynku jest jedna łazienka, z której korzysta kilka osób. Prysznic nie sprzyja za to długim kąpielom i relaksowi. Osoby, które cenią sobie długie wylegiwanie się w wodzie, nie docenią prysznica. Oszczędność wody Prysznic jest urządzeniem bardziej oszczędnym – w trakcie mycia zużywa się mniej wody. Podczas kąpieli w wannie zużywa się średnio 120 litrów wody (około 80 litrów wody ciepłej i 40 litrów wody zimnej). Przyjmując, że średni...

pielęgniarka z wodą utlenioną
©Piotr Marcinski/Fotolia
Fleszstyle
Domowe zabiegi kosmetyczne z wodą utlenioną
Woda utleniona jest silnym antyoksydantem, który niszczy patogeny zarówno z zewnętrznej warstwy skóry, jak i z głębszych jej obszarów. Mimo że wodę utlenioną można dostać nawet w kilkunastoprocentowym stężeniu, do celów kosmetycznych stosuje się o stężeniu jedynie 1-1,5%.

Woda utleniona jest silnym antyoksydantem, który niszczy patogeny zarówno z zewnętrznej warstwy skóry, jak i z głębszych jej obszarów. Mimo że wodę utlenioną można dostać nawet w kilkunastoprocentowym stężeniu, do celów kosmetycznych stosuje się o stężeniu jedynie 1-1,5%. Woda utleniona na trądzik Niewątpliwą zaletą wody utlenionej jest jej niska cena – możesz ją kupić już za dwa złote. Nie jest to jednak sposób bez wad, ponieważ dłużej stosowany może doprowadzić do wystąpienia przebarwień i wywołać reakcje uczuleniowe . Istnieje też ryzyko, że po wypryskach pozostaną blizny. Poza tym woda utleniona może doprowadzić do przesuszenia skóry, której reakcją obronną jest dodatkowa stymulacja gruczołów łojowych do jeszcze intensywniejszej pracy – efekt więc może być zupełnie odwrotny od oczekiwanego. Bez wątpienia woda utleniona na trądzik ma swoich zwolenników i przeciwników. Jak zwykle – dużo zależy od indywidualnej reakcji skóry.   Jak zastosować wodę utlenioną na trądzik ? Namocz wacik kosmetyczny w 1,5% wodzie utlenionej. Natrzyj nim skórę, a po 20 minutach spłucz ciepłą wodą. Działa antybakteryjnie, pomoże złagodzić stan zapalny i zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Jeśli od czasu do czasu pojawiają ci się pojedyncze krostki, możesz także zastosować wodę utlenioną w żelu, ma wtedy stężenie 3%. Nałóż odrobinę żelu na zmienioną chorobowo skórę, zostaw na noc. Zabieg ten skutecznie przyspiesza gojenie wyprysku . Jeśli czujesz, że krostka dopiero się pojawia, również nałóż żel – zatrzymuje jej rozwój i pozwoli szybciej zniknąć. Nie zapomnij o nawilżaniu skóry po zastosowaniu kuracji wodą utlenioną, ponieważ możesz doprowadzić do przesuszenia skóry. Woda utleniona na...

Łyżwy osoby, która stoi na lodowisku.
©sibstock/Fotolia.com
Styl życia
Jak zrobić własne lodowisko i ślizgawkę koło domu, czyli pomysł na aktywne święta
Własne lodowisko można przygotować tylko wtedy, gdy jest mróz. Wystarczy rozłożyć prześcieradła, zrobić wały z piasku, wylać wodę i poczekać na jej zamarznięcie. Przy wyższych temperaturach warto wykonać prostą ślizgawkę na folii.

Własne lodowisko można przygotować tylko wtedy, gdy jest mróz. Wystarczy rozłożyć prześcieradła, zrobić wały z piasku, wylać wodę i poczekać na jej zamarznięcie. Przy wyższych temperaturach warto wykonać prostą ślizgawkę na folii.   Budowa profesjonalnego lodowiska wymaga odpowiedniego sprzętu i czasu. Wybraną powierzchnię pokrywa się styropianem, a na wierzch kładzie się specjalną podłogę chłodzącą . Na całość wylewa się wodę i pozostawia do zamarznięcia. Jak zrobić sztuczne lodowisko krok po kroku Własne lodowisko można zrobić na podwórku lub w ogrodzie. Przygotowuje się je tylko wtedy, gdy temperatura powietrza jest ujemna. Najlepiej, jeśli wynosi około minus 10 stopni Celsjusza . Zrobienie lodowiska jest czasochłonne, ale efekt zachwyci wszystkich domowników. Na lodowisku można się ślizgać, jeździć na łyżwach oraz bawić się z dziećmi.   Materiały: 2 prześcieradła, około 10 wiader piasku lub ziemi (więcej, jeśli lodowisko ma być duże), kilkadziesiąt litrów wody .   Sposób przygotowania: Prześcieradła rozłóż na płaskim i równym podłożu. Brzegi prześcieradeł obsyp piaskiem i przyklep, by powstał kilkucentymetrowy wał. Całość polej wodą i pozostaw na noc. Do przygotowanej sadzawki wylej dowolną ilość wody. Pozostaw na dobę do zamarznięcia . W miarę potrzeby wylej kolejne warstwy wody. Ślizgawka na folii krok po kroku Jeśli zimą nie ma mrozu, warto zrobić ślizgawkę na płachcie foliowej ( zobacz ). Ta metoda jest szybka i prosta w przygotowaniu, ale niestety nie tak efektowna, jak tradycyjne lodowisko z wody. Na ślizgawce można bawić się w berka, ścigać na sankach lub grać w hokeja . Im większa płachta, tym więcej osób będzie mogło się ślizgać. Co ważne, z tego sposobu można korzystać również latem.   Materiały: płachta...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner