Kobieta w czerwonym dresie ćwiczy.
Image by LifetimeStock
Styl życia

Tabata – czterominutowy trening metaboliczny

Izumi Tabata jest autorem „protokołu Tabaty”. Czterominutowa tabata jest treningiem, który podkręci i przyspieszy metabolizm. W trakcie jednej tabaty wykonywane są cztery ćwiczenia, każde trwa 20 sekund. Pomiędzy ćwiczeniami tabaty jest 10 sekund na oddech i odpoczynek. W trakcie treningu można wykonywać dowolne ćwiczenia, ważne, aby angażowały całe ciało i były wykonywane z maksymalnym zaangażowaniem

Izumi Tabata jest autorem „protokołu Tabaty”. Czterominutowa tabata jest treningiem, który podkręci i przyspieszy metabolizm. W trakcie jednej tabaty wykonywane są cztery ćwiczenia, każde trwa 20 sekund. Pomiędzy ćwiczeniami tabaty jest 10 sekund na oddech i odpoczynek. W trakcie treningu można wykonywać dowolne ćwiczenia, ważne, aby angażowały całe ciało i były wykonywane z maksymalnym zaangażowaniem.

Protokół tabata – podstawowe zasady

Przed rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń tabata wykonaj odpowiednią rozgrzewkę (4-5 minutową). Może to być seria 20 przysiadów, 20 skłonów i wyprostów oraz 20 pajacyków. Na zakończenie rozgrzewki wykonaj minutowy bieg w miejscu. Rozgrzewka powinna rozgrzać wszystkie mięśnie i stawy. Każda sesja tabaty trwa 4 minuty. Włącz stoper i ulokuj go w takim miejscu, aby móc zerkać na niego w trakcie ćwiczeń. Każde ćwiczenie trwające 20 sekund wykonuj z maksymalnym zaangażowaniem i intensywnością – przez 20 sekund należy wykonać jak największą liczbę powtórzeń.

Tabata ćwiczenia – pomysł na 4 rundy

W tabacie wykonywane są 4 jednominutowe rundy ćwiczeń. W każdej rundzie wykonywane na dwa ćwiczenia trwające 20 sekund i dwie przerwy po 10 sekund po wykonanych ćwiczeniach.

 

Runda 1

 

  • Od 1 do 20 sekundy wykonuj przysiady z wyprostowanymi rękami. Ciało i brzuch w trakcie wykonywania przysiadów powinny być napięte. Plecy wyprostowane. Ciężar ciała ma opierać się na kolanach, a nie na stopach. Ćwiczenie powinno być maksymalnie intensywne, w ciągu 20 sekund spróbuj wykonać około 22 przysiadów.
  • Od 20 do 30 sekundy przerwa od ćwiczeń. Rozluźnij ręce i nogi, ustabilizuj oddech.
  • Od 30 do 50 sekundy pajacyki. W trakcie 20 sekund spróbuj wykonać około 22 pajacyków.
  • Od 50 do 60 sekundy odpoczynek i rozluźnienie rąk i nóg

 

Runda 20

 

  • Od 1 do 20 sekundy wykonuj wyskok w górę z uniesionymi rękami, następnie ustaw dłonie na podłożu, opuść ciało do pozycji pompek i zrób wykop złączonych nóg w tył. W trakcie 20 sekund spróbuj wykonać 9-10 takich powtórzeń.
  • Od 20 do 30 sekundy odpocznij, ureguluj oddech i rozluźnij ręce i nogi.
  • Od 30 do 50 sekundy wykonaj bieg bokserski. Biegnij w miejscu, wysoko podnosząc kolana. Równocześnie zaciśnij dłonie w pięści i wykonuj wymachy w przód.
  • Od 50 do 60 sekundy przerwa od ćwiczeń i czas na rozluźnienie mięśni.

 

Runda 3

 

Runda 3 tabaty to powtórzenie rundy 1.

 

Runda 4

 

Runda 4 tabaty to powtórzenie rundy 2.


kobieta ćwiczy na macie
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Crossfit – ćwiczenia, które samodzielnie wykonasz w domu
Crossfit w domu przeznaczony jest dla wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Ćwiczenia angażują do pracy mięśnie brzucha, ud, pośladków i nóg. Trening możesz samodzielnie wykonać w domu, w parku, czy na siłowni.

Crossfit w domu przeznaczony jest dla wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Ćwiczenia angażują do pracy mięśnie brzucha, ud, pośladków i nóg. Trening możesz samodzielnie wykonać w domu, w parku, czy na siłowni. Crossfit w domu – przykładowy trening Crossfit to system ćwiczeń intensywnych, wymagających maksymalnego wycisku. Sam trening bez rozgrzewki i rozciągania trwa 15-20 minut i składa się z krótkich, szybkich 3-4 ćwiczeń. Każde ćwiczenie powinieneś wykonywać przez około 30 sekund lub robiąc 15 powtórzeń. Cały trening powinien składać się z 3-4 serii ćwiczeń.   Pamiętaj, by przed ćwiczeniami zrobić rozgrzewkę , która powinna trwać około 10 minut. Możesz wykonać pajacyki, wyskoki bądź przysiady. Po treningu nie zapomnij o ćwiczeniach rozciągających mięśnie, które powinny trwać 10 minut. Przykładowy trening crossfit może składać się ze skoków na skakance, przysiadów , brzuszków i pompek . Po każdej wykonanej serii ćwiczeń zrób minutę przerwy. Skakanie na skakance Skakanie na skakance należy do jednych z najbardziej intensywnych ćwiczeń. Wystarczy, że będziesz na niej skakać przez 30 sekund bez przerwy. Możesz skakać na jednej nodze, na dwóch lub wykonując przeskoki w tył. Pamiętaj, by skoki były wykonywane intensywnie. Z czasem możesz zwiększyć czas przeznaczony na ćwiczenie . Przysiady Przysiady są najbardziej podstawowymi ćwiczeniami crossfitu. Jeśli jesteś osobą początkującą wykonuj klasyczne przysiady przez 30 sekund (w tym czasie zrób ich jak najwięcej). Kiedy nabierzesz już wprawy, obciąż ćwiczenia, np. trzymając w rękach przed sobą dwulitrową butelkę wody lub hantle. Brzuszki Brzuszki należą do intensywnych ćwiczeń, wymagających wysiłku. Wykonaj około 20 brzuszków. Tak samo jak w przysiadach, ćwiczenie możesz obciążyć trzymając w rękach nad głową piłkę, hantle lub...

Kobieta ćwiczy w domu z hantelkami.
©milanmarkovic78/Fotolia
Styl życia
Tygodniowy plan treningu obwodowego
Plan treningu obwodowego obejmuje ćwiczenia wykonywane przez trzy dni w tygodniu – poniedziałek, środę i piątek. Trening obwodowy szybko spala kalorie, wspomaga wzrost masy mięśniowej i uodparnia organizm.

Plan treningu obwodowego obejmuje ćwiczenia wykonywane przez trzy dni w tygodniu – poniedziałek, środę i piątek. Trening obwodowy szybko spala kalorie, wspomaga wzrost masy mięśniowej i uodparnia organizm.   Ćwiczenia w treningu obwodowym należy wykonywać szybko i precyzyjnie. Zwykle wykonywane jest 8-15 ćwiczeń. Trening obwodowy trwa około 30-40 minut i angażuje większą część mięśni: mięśnie brzucha , ud, ramion, klatki piersiowej, łydek, bicepsy i tricepsy. Każde ćwiczenie oddziałuje na inne mięśnie. W trakcie treningu osoba ćwicząca przez minutę wykonuje serię około 10-15 powtórzeń danego ćwiczenia. Skuteczność treningu zapewnia ciągłość. Pomiędzy ćwiczeniami nie należy robić przerw dłuższych niż 15 sekund. Poniedziałkowy plan ćwiczeń w treningu obwodowym Każdy trening należy rozpoczynać rozgrzewką (10-15 minut). Rozgrzewając stawy i mięśnie zmniejszamy ryzyko kontuzji i urazów. Przykładowe ćwiczenia na rozgrzewkę: marsz w miejscu, przysiady, skrętoskłony, trucht w miejscu, pajace. Po rozgrzewce należy przejść do ćwiczeń głównych.   1. Przysiady z obciążeniem , np. małymi hantlami – 2 serie po 15 powtórzeń. Ćwiczenie angażuje mięśnie nóg. Po wykonaniu przysiadów z obciążeniem należy zrobić 15 sekund odpoczynku i przejść do kolejnego ćwiczenia. 2. Podciąganie na drążku – 2 serie po 10 powtórzeń. Ćwiczenie stymuluje mięśnie pleców. Po zakończeniu ćwiczenia 15 sekund odpoczynku. 3. Brzuszki – 2 serie po 15 powtórzeń. Skłony angażują mięśnie brzucha. Po wykonaniu ćwiczenia 15 sekund przerwy. 4. Rozciąganie ramion w bok ze sztangielkami – 2 serie po 15 powtórzeń. Ćwiczenie kształtuje mięśnie barków. Po zakończeniu ćwiczenia 15 sekund odpoczynku. 5. Pompki – 2 serie po 12 powtórzeń. Pompki angażują mięsnie klatki piersiowej. Po wykonaniu pompek należy...

kobieta ćwiczy w domu
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia
Domowy trening na wymodelowanie nóg
Krótki i systematyczny trening nóg pomoże wymodelować nogi, pozbyć się cellulitu, ujędrnić skórę i pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Trening nóg jest również dobrym przygotowaniem dla osób biegających w maratonach oraz rowerzystów.

Krótki i systematyczny trening nóg pomoże wymodelować nogi, pozbyć się cellulitu, ujędrnić skórę i pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Trening nóg jest również dobrym przygotowaniem dla osób biegających w maratonach oraz rowerzystów. Rozgrzewka Przed rozpoczęciem każdego treningu należy odpowiednio rozgrzać mięśnie, stawy i więzadła. W ten sposób unikniesz kontuzji i urazów i przygotujesz ciało do dalszego wysiłku. W ramach rozgrzewki przed treningiem nóg wykonuj marsz w miejscu, pajace, skłony, skoki na skakance i przysiady. Rozgrzewka powinna trwać około 10-15 minut . Właściwy trening nóg Ćwiczenia w trakcie wykonywania treningu nóg wykonuj powoli, starając się kontrolować każdy ruch. Lepszy efekt przyniesie mniejsza liczba starannie wykonanych powtórzeń, niż wiele szybkich i niekontrolowanych. W trakcie wykonywania kolejnych powtórzeń i serii staraj się napinać mięśnie brzucha, spowoduje to dodatkową pracę organizmu .   wypady boczne Stań prosto – wyprostuj plecy, złącz nogi, rozluźnij ramiona. Odstaw w szerokim rozkroku w bok lewą nogę i równocześnie stawiając stopę na podłożu, zegnij nogę w kolanie. Wróć do pozycji początkowej. Zrób 4-5 serii ćwiczenia po 10-15 powtórzeń. Pomiędzy seriami zrób 30 sekund przerwy, aby ustabilizować oddech i rozluźnić mięśnie. Ćwiczenie aktywuje mięsnie łydek, bioder i pośladków.   skoki w bok na jednej nodze Stań prosto. Zegnij prawą nogę w kolanie. Wykonuj skoki w bok (prawa-lewa) na lewej nodze, starając się nie opuszczać zgiętej nogi prawej. Upadaj na śródstopie, a nie na piętę. Wykonaj 10-15 powtórzeń i zmień nogę. Zrób 2-3 serie ćwiczenia. Nie rób przerw pomiędzy powtórzeniami. Odpocznij po wykonaniu całej serii (ok. 30-40 sekund).   przysiady w szerokim rozkroku Stań w szerokim rozkroku. Palce u stóp skieruj na zewnątrz....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner