Małżeństwo połóciło się i siedzi na przeciwległych brzegach kanapy.
©Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia

Problemy w związku – terapia par, objawy kryzysu, dobre książki

Częste problemy w małżeństwie to trudności w komunikacji, nierozwiązane konflikty w przeszłości oraz niespełnione oczekiwania. Objawami kryzysu w związku jest unikanie intymności, rozdrażnienie czy brak zainteresowania partnerem.

Częste problemy w małżeństwie to trudności w komunikacji, nierozwiązane konflikty w przeszłości oraz niespełnione oczekiwania. Objawami kryzysu w związku jest unikanie intymności, rozdrażnienie czy brak zainteresowania partnerem.

 

Terapia małżeńska polega na nauce wzajemnej komunikacji oraz uświadomieniu przyczyn problemów. Dobre książki psychologiczne o małżeństwie to m.in. „Psychologia miłości”.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa fasolowa

 

Najczęstsze problemy w małżeństwie

 

Najczęstszym problemem w związku jest brak dostatecznej komunikacji. Partnerzy nie potrafią zrozumieć punktu widzenia drugiej osoby lub nie chcą przyznać się do zaakceptowania innego zdania. W wielu małżeństwach komunikacja polega na próbie postawienia na swoim zdaniu, niezależnie od potrzeb współmałżonka. Częstym problemem jest też nierozwiązany problem z przeszłości. Kiedy osoba jest wychowywana w trudnym środowisku, pełnym konfliktów, będzie inaczej reagować na problemy niż partner, który nauczył się tworzenia relacji w dużo lepszych warunkach. Kolejnym popularnym problemem w związku jest niespełnienie oczekiwań stawianych partnerowi. Najtrudniejsza jest sytuacja, kiedy osoby nie są świadome swoich oczekiwań, a wymagają od partnera, aby je odgadnął i spełnił. Należy więc bardziej skupić się na tym co się wnosi do związku, niż na tym, co partner ma do zaoferowania. Dużym problemem jest też zgoda w kwestii seksu. Rozczarowania w związku przekładają się na obniżenie jakości intymności. To z kolei często powoduje zdradę.

 

Częste objawy kryzysu małżeńskiego

 

Jeśli partnerzy nie są świadomi, że związek polega na tzw. wzlotach i upadkach, trzeba liczyć się z tym, że nawet mała różnica zdań może być zaczątkiem konfliktu. Najczęstsze objawy kryzysu małżeńskiego to:

  • osłabienie wzajemnych emocji,
  • rzadsze spędzanie czasu razem,
  • unikanie intymności,
  • rozdrażnienie,
  • obwinianie partnera za większość niepowodzeń,
  • brak zainteresowania partnerem,
  • unikanie rozmów na ważne sprawy.

Gdy wspólne próby dojścia do porozumienia się nie udają, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

 

Na czym polega terapia małżeńska?

 

Praca terapeutyczna ma konkretny cel, strategię i sprecyzowane narzędzia. Terapia par polega na poznaniu przyczyn problemów oraz nauce skutecznych form radzenia sobie z nimi. Wiele par przychodzi do terapeuty, ponieważ małżonkowie czują, że stoją w martwym punkcie. Praca psychoterapeuty polega na uświadomieniu partnerom, że wina zawsze leży po obu stronach. Następnie małżonkowie uczą się rozmawiać o trudnych sprawach – jest to podstawa do znalezienia kompromisu. Wtedy partnerzy mogą wyrazić własne potrzeby i oczekiwania od związku. Psychoterapeuta stara się tak pracować, aby uzmysłowić parom rozwiązanie problemów. Na koniec sprawdza, czy wprowadzone zmiany mają przełożenie na życie codzienne.

 

Ciekawe książki psychologiczne na temat problemów w małżeństwie

 

Książki psychologiczne pomagają zrozumieć, dlaczego osoby zachowują się w taki, a nie inny sposób. Ponadto jest to dobra droga do zwiększenia wiedzy na temat własnego myślenia. Psychologiczne książki na temat problemów w małżeństwie warte przeczytania to:

  • „Psychologia miłości” – Bogdan Wojciszke. Książka zawiera największe odkrycia współczesnej psychologii, które opisują mechanizm myśli i zachowań. Lektura w przejrzysty sposób przedstawia różnice międzypłciowe.
  • „Granice w relacjach małżeńskich”– John Townsend, Henry Cloud. Książka przedstawia jak stawianie jasnych granic tworzy dojrzały związek. Lektura również podkreśla, jak ważna jest praca nad sobą w celu polepszenia relacji małżeńskich.
  • „Związek dwojga. Psychoanaliza pary” – Willi Jurg. Książka przedstawia schemat powstawania konfliktów z małżeństwach.   

Terapia małżeńska
© sakkmesterke/Fotolia.com
Styl życia
Terapia małżeńska, czyli skuteczna pomoc w kryzysie. Kiedy będzie skuteczna, a kiedy należy z niej zrezygnować?
Terapia małżeńska pomaga małżonkom rozpoznać źródło konfliktu oraz wskazać drogę do jego rozwiązania. Polega najczęściej na cotygodniowych spotkaniach ze specjalistą. W większości przypadków znalezienie porozumienia między partnerami i odbudowanie wzajemnej relacji trwa od 6 do 12 miesięcy.

Terapia małżeńska pomaga małżonkom rozpoznać źródło konfliktu oraz wskazać drogę do jego rozwiązania. Polega najczęściej na cotygodniowych spotkaniach ze specjalistą. W większości przypadków znalezienie porozumienia między partnerami i odbudowanie wzajemnej relacji trwa od 6 do 12 miesięcy.    Terapia małżeńska stanowi nierzadko ostatnią szansę na odbudowanie relacji między małżonkami. Jej celem jest przede wszystkim zażegnanie konfliktów i usprawnienie komunikacji. Pozwala na uratowanie związku, w którym pojawił się kryzys.  Kiedy warto pójść na terapię małżeńską? Terapia małżeńska jest wskazana parom, które nie potrafią samodzielnie poradzić sobie z kryzysem jaki pojawił się w ich związku. Pomocy w profesjonalnym gabinecie terapeutycznym poszukują małżonkowie, którzy są zmęczeni nieustającymi kłótniami, pretensjami, mający problem ze wzajemną komunikacją . Terapia małżeńska jest pomocą z zewnątrz i ma zapobiegać pogłębianiu się kryzysu, który może doprowadzić do rozstania. Polega na spotkaniach ze specjalistą, które najczęściej odbywają się raz w tygodniu. Zadaniem terapuety jest rozmawianie z małżonkami i usprawnienie komunikacji. Spotkania te służą lepszemu zrozumieniu siebie nawzajem oraz znalezieniu kompromisów stanowiących podstawę mocnego i trwałego związku .   Głównymi celami terapii małżeńskiej są: pomoc małżeństwu w rozpoznaniu przyczyn konfliktu oraz w jego rozwiązaniu, poprawę wzajemnej komunikacji, aby zapobiec kolejnym nieporozumieniom, pomoc małżonkom w uświadomieniu sobie wzajemnych oczekiwań , potrzeb oraz określeniu pewnych zasad funkcjonowania związku.    Terapia małżeńska jest również pomocną metodą w podjęciu decyzji o kontynuowaniu związku lub o...

kobieta i mężczyzna u terapeuty
©auremar/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy się udać do terapeuty par oraz jak wygląda sesja?
Psychoterapia par jest formą pomocy psychologicznej, w której biorą udział partnerzy i terapeuta. Spotkania trwają zwykle 1,5 godziny, a proces kończy się znacznie szybciej niż w przypadku terapii indywidualnej. Charakter pomocy zależy od nurtu, w którym szkolił się terapeuta (np. psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny). Na psychoterapię par warto się udać w przypadku każdej formy kryzysu w związku.

Psychoterapia par jest formą pomocy psychologicznej, w której biorą udział partnerzy i terapeuta. Spotkania trwają zwykle 1,5 godziny, a proces kończy się znacznie szybciej niż w przypadku terapii indywidualnej. Charakter pomocy zależy od nurtu, w którym szkolił się terapeuta (np. psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny). Na psychoterapię par warto się udać w przypadku każdej formy kryzysu w związku. Większość związków doświadczyło przynajmniej raz kryzysu, który rzutował na całą jakość życia partnerów. Najczęściej przyczyną tego często są trudności, które zostały wyniesione z domu rodzinnego. Psychoterapia par – na czym polega? Terapia par polega na rozmowie partnerów i psychoterapeuty. Na sesji poruszane są wszystkie kwestie, które mogą mieć związek z problemem w relacji . Na początku terapii psycholog definiuje trudność, przedstawia obszary, na których związek może się rozwinąć oraz wyodrębnia zasoby partnerów. Proces jest prowadzony w zależności od szkoły terapeutycznej – terapeuta psychodynamiczny będzie skupiał się na nieuświadomionych konfliktach partnerów, a poznawczo-behawioralny przeanalizuje ich schematy myślenia. Jednak każda psychoterapia par daje szansę na zrozumienie się nawzajem oraz pozwala spojrzeć na kryzys z innego punktu widzenia. Psychoterapeuta będzie nakłaniał partnerów do odważnego mówienia o swoich uczuciach, ponieważ przyspieszy to proces pomocowy. Niektóre problemy wynikają z nieuświadomienia sobie ich źródła. W jakich przypadkach warto udać się do terapeuty par? Do psychoterapeuty par warto się udać gdy: partnerzy często się kłócą i nie mogą dojść do porozumienia, jedna osoba czuje się nieszanowana i krzywdzona, partnerzy nie mają wspólnych zainteresowań, przez co nie mogą...

Kobieta czyta na plaży książkę leżąc na leżaku.
©dragonstock/Fotolia.com
Styl życia
Sposoby na stres - skuteczne techniki i książki psychologiczne, które warto przeczytać
Gdy walka ze stresem nie przynosi rezultatów, bardzo łatwo o problemy fizyczne, takie jak nadciśnienie, wrzody czy migreny. Popularne metody radzenia sobie ze stresem to wizualizacja, relaksacja czy terapia dźwiękiem. Dobre książki psychologiczne pomocne w walce z tym procesem to „Zabójcze emocje” czy „Głos ciała”.

Gdy walka ze stresem nie przynosi rezultatów, bardzo łatwo o problemy fizyczne, takie jak nadciśnienie, wrzody czy migreny. Popularne metody radzenia sobie ze stresem to wizualizacja, relaksacja czy terapia dźwiękiem. Dobre książki psychologiczne pomocne w walce z tym procesem to „Zabójcze emocje” czy „Głos ciała”.   W zabieganym świecie stres towarzyszy wielu ludziom każdego dnia. Przyczynami stresu są najczęściej wydarzenia na świecie, trudne relacje z przełożonymi lub rodziną, rozstania, bezrobocie, choroby, trudne projekty w pracy, presja czasu a nawet korki na ulicy.   Skutki ciągłego stresu   Stres to przeciążenie spowodowane trudną sytuacją , przykrym doświadczeniem czy wpływem środowiska. Kiedy to zaburzenie trwa chronicznie, czyli przez długi czas, istnieje ryzyko powstawania wielu chorób . Najczęstsze problemy organizmu spowodowane przewlekłym stresem to: nadciśnienie, wrzody żołądka , problemy ze snem , silne migreny, astma, problemy skórne, impotencja (u mężczyzn), zaburzenia menstruacyjne (u kobiet).   Co jest dobre na stres?   W życiu nie da się uniknąć stresu . Dużo ważniejsza jest skuteczna umiejętność radzenia sobie z nim. Warto pamiętać, że najbardziej szkodliwy nie jest sam stres, lecz reakcja organizmu. Tabletki na stres mogą złagodzić objawy, jednak z łatwością uzależniają od siebie. Do popularnych technik radzenia sobie z tym stanem zaliczane są: praca z oddechem – metoda polega na spowolnieniu oddechu i nadaniu mu łagodnego rytmu. Jest to praca działająca na fizjologię, która przekłada się na emocje. Dobrą techniką jest oddychanie przeponą i liczenie do trzech z każdym kolejnym wdechem. wizualizacja – jest to praca nad oddzieleniem się od stresowej sytuacji. Można...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik