Party Stories
Magdalena Narożna w zielonej sukience
papiery i okulary
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Prezbiopia, czyli efekt krótkich rąk

Prezbiopia to nie choroba, a proces wynikający z fizjologii człowieka. Objawia się u wszystkich po 40 roku życia. Starczowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu z bliska, w szczególności, gdy oświetlenie jest słabe.

Prezbiopia to nie choroba, a proces wynikający z fizjologii człowieka. Objawia się u wszystkich po 40 roku życia. Starczowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu z bliska, w szczególności, gdy oświetlenie jest słabe.

Co to jest prezbiopia?

Z wiekiem oko traci zdolność do pełnej i szybkiej akomodacji – dostosowywania się do ostrego widzenia z odległości. Często zjawisko to jest porównywane do działania zoomu w aparacie. Po 40. roku życia, sukcesywnie, ludzki autofocus zaczyna szwankować.

Prezbiopia - pierwsze oznaki starczowzroczności

Dolegliwość związana z trudnością widzenia tzw. bliży (czyli znajdujących się w małej odległości przedmiotów, osób, itp.) najwcześniej ujawnia się u osób, które mają wadę wzroku wymagającą szkieł o dodatniej dioptrii. W następnej kolejności prezbiopia dotyka osób, które do tej pory nie miały problemów z widzeniem. Ostatnie są te, noszące ujemne soczewki. Pierwsze oznaki starczowzroczności mogą pojawić się już po 30 roku życia. Trudność z czytaniem z bliskiej odległości drobnego tekstu przy słabym oświetleniu to najbardziej charakterystyczna cecha wczesnych symptomów prezbiopii. Ponadto występują problemy z uzyskaniem ostrości w momencie patrzenia z bliska, aby wyraźnie widzieć konieczne jest oddalenie np. gazety od oczu.

Prezbiopia to nie choroba, korekcja starczowzroczności

Prezbiopię można korygować (lecz nie wyleczyć) za pomocą specjalnych szkieł. W momencie potwierdzenia prezbiopii okulista dobierze odpowiednie soczewki, dzięki którym zostanie przywrócone widzenie na każdą odległość. Pomocne w codziennym funkcjonowaniu są również okulary relaksacyjne, które chronią oczy przed nadmiernym wysiłkiem i znacznie niwelują dolegliwości przemęczonych oczu, takie, jak pieczenie, czy ból.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta w okularach progresywnych
©Konstantin Yuganov/fotolia
Styl życia
Użyteczne i komfortowe okulary progresywne
Okulary progresywne umożliwiają widzenie na każdą odległość. W jednej soczewce progresywnej mieszczą się dwa obszary o różnej zdolności skupiania. Górna część soczewki umożliwia patrzenie w dali a dolna w bliży.

Okulary progresywne umożliwiają widzenie na każdą odległość. W jednej soczewce progresywnej mieszczą się dwa obszary o różnej zdolności skupiania. Górna część soczewki umożliwia patrzenie w dali a dolna w bliży. Okulary progresywne – górna cześć do widzenia w dali, dolna do patrzenia z bliska Okulary progresywne to okulary korekcyjne, które zawierają soczewki progresywne. Jest to taki rodzaj soczewek, który podzielony jest na obszary o różnej zdolności skupiania. Obszar w górnej części soczewek przeznaczony jest do patrzenia w dal, a większa dolna część soczewek służy patrzeniu z bliska . Obszary w górnej i dolnej części soczewki stopniowo, w sposób niewidoczny przechodzą jeden w drugi. Różnica mocy optycznej pomiędzy częściami soczewki jest dobierana indywidualnie. W skrajnym przypadku różnica pomiędzy mocą optyczną górnej i dolnej części soczewki progresywnej może wynosić 3 dioptrie. Okulary progresywne dla osób po 40 roku życia Okulary progresywne przeznaczone są dla osób po 40. roku życia, które potrzebują dwóch par okularów – jednych do patrzenia w dal, np. w trakcie chodzenia po ulicy, a drugich do patrzenia z bliska, np. do czytania książek. Okulary progresywne eliminują konieczność posiadania dwóch par okularów . Wyraźne widzenie i komfort z użytkowania okularów progresywnych można mieć tylko wówczas, gdy soczewki zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych – jaskra, zaćma, astygmatyzm Okularów progresywnych nie powinny nosić osoby z zaćmą, jaskrą, zezem, AMD (zwyrodnieniem plamki żółtej) i zaburzonym widzeniem obuocznym. Ten typ okularów korekcyjnych nie jest wskazany także w przypadku osób...

Palec trzymający soczewkę kontaktowa nad pojemniczkiem na szkła
©rodimovpavel/Fotolia
Styl życia
Okulary czy szkła kontaktowe – kiedy warto zamienić oprawki na soczewki?
Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu.

Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu. Soczewki korekcyjne i okulary można nosić zamiennie . Szkła kontaktowe dobrze sprawdzą się np. na basenie lub zajęciach fitness, a okulary podczas spokojnego wieczoru z książką. Okulary i soczewki – co jest zdrowsze dla oczu? Wiele osób nie chce nosić soczewek kontaktowych z obawy, że jest to szkodliwe dla oczu. Nie jest to jednak prawda – nowoczesne soczewki są równie bezpieczne jak okulary . Są wykonane z elastycznych materiałów „oddychających”, czyli przepuszczających powietrze. Prawidłowo dobrane przez specjalistę soczewki są zdrowe, nie pogarszają wzroku i nie powodują infekcji. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i instrukcji podanych na opakowaniu: nie można nosić szkieł dłużej niż jest to wskazane, soczewki kontaktowe zdejmuje się na noc (wyjątkiem są soczewki przeznaczone do przedłużonego noszenia), po każdym zdjęciu soczewek należy je wyczyścić i przemyć specjalnym płynem, soczewki jednodniowe są jednorazowe – po zdjęciu nadają się tylko do wyrzucenia . Soczewki kontaktowe są wygodniejsze niż okulary Jedną z największych zalet soczewek kontaktowych jest wygoda. Są bardzo lekkie, nie spadają i nie ocierają nosa . Docenią to przede wszystkim osoby z dużymi wadami wzroku, które noszą okulary z grubymi, ciężkimi szkłami. Dodatkowo soczewki nie parują zimą i przy zmianie temperatur, sprawdzą się także w czasie opadów deszczu i śniegu. Nie trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić czy zgubić. Szkła kontaktowe – najlepsze rozwiązanie dla osób aktywnych Soczewki...

Człowiek z lupą
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność wrodzona i starcza
Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie.

Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie. Nadwzroczność od urodzenia i prezbiopia Dalekowzroczność może być dziedziczna i występuje już od urodzenia. Bezpośrednim powodem nieprawidłowego widzenia jest to, że układ optyczny skupia promienie świetlne nie na dnie oka, ale aż za okiem. Natomiast prezbiopia to schorzenie pojawiające się z wiekiem i polega na tym samym problemie z widzeniem. Po 40. roku życia soczewka sztywnieje i traci dawną elastyczność, przez co powstają trudności z wyostrzeniem obrazu znajdującego się blisko. Złe widzenie z bliska i lepsze z daleka, bóle głowy, napięcie oczu – objawy nadwzroczności Nieleczona nadwzroczność powoduje, że oczy muszą podejmować ogromny wysiłek. W związku z tym wzrok szybko się męczy np. podczas pracy przy biurku, odczuwalne jest też napięcie oczu , mogą one boleć i piec. Po całym dniu nierzadko pojawia się ból głowy. U małych dzieci zdolność dostosowania się oka do wad powodujących dalekowzroczność może skutkować wadą utajoną, a gdy akomodacja oka jest zbyt duża – nawet krótkowzrocznością. Dalekowidz źle widzi to, co znajduje się blisko, obraz jest rozmazany i jego dostrzeżenie wymaga zmrużenia oczu, natomiast lepiej widoczne są rzeczy znajdujące się w pewnej odległości. Sposobem na dalekowzroczność jest noszenie soczewek, a czasem wykonanie operacji Osoby cierpiące na dalekowzroczność powinny nosić okulary lub szkła kontaktowe. W tej wadzie okulista przepisuje soczewki wypukłe, czyli „plusy”. Bardzo ważne jest, by nosić soczewki odpowiednie do tego, jak bardzo pogłębiona...

Nasze akcje
witamina-c-neauvia
Newsy

Odkryj niezwykłą moc witaminy C w pielęgnacji skóry!

Partner
bmw-m-sport-seria2-gran-coupe
Newsy

Poczuj prawdziwą przyjemność z jazdy dzięki nowemu BMW serii 2 Gran Coupé!

Partner
Cashmere Make Up fluid rozświetlający
Newsy

Nowy fluid rozświetlający marki Cashmere to hit tej wiosny!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner