Tynkowanie ściany
© Will Thomas/Fotolia.com
Styl życia

Jak tynkować ściany – kilka ważnych wskazówek

Tynkowanie można przeprowadzić w temperaturze od 5 do 25°C, minimum 2 miesiące po zakończeniu budowy domu. Ściana musi być gładka i sucha, bez rys i zadrapań.

Tynkowanie można przeprowadzić w temperaturze od 5 do 25°C, minimum 2 miesiące po zakończeniu budowy domu. Ściana musi być gładka i sucha, bez rys i zadrapań.

 

Tynkowanie ścian wymaga zastosowania się do kilku ważnych zasad. Jeśli się z nimi zapoznasz prace możesz wykonać samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Ważne, by odpowiednio przygotować podłoże i poznać technikę tynkowania. Tynk, oprócz walorów estetycznych, chroni przed wilgocią i ogniem, nadaje też właściwy mikroklimat w pomieszczeniu.

Wskazówki dotyczące tynkowania ścian

Warunkiem długiego utrzymywania się tynku jest przestrzeganie pewnych reguł. Musisz pamiętać o czasie wykonywanych prac, temperaturze, zabezpieczeniu wyposażenia pomieszczenia oraz odpowiedniej kolejności.

Uwzględnij zatem poniższe wskazówki.

  • Tynkowanie ścian można zacząć najwcześniej 2-3 miesiące po wybudowaniu domu. W tym czasie budynek musi osiąść. Najlepiej, by prace tynkarskie wykonać do pół roku od zakończenia budowy.
  • Podczas tynkowania temperatura powinna wynosić od 5 do 25°C, a wilgotność powietrza poniżej 70%.
  • Przed rozpoczęciem prac sprawdź i przygotuj podłoże.
  • Podłoża betonowe oraz żelbetonowe tynkuj co najmniej dwa miesiące po betonowaniu.
  • Zanim zaczniesz nakładać tynk, zabezpiecz stalową siatką wszelkie elementy metalowe oraz drewniane (np. rury). Ponadto przedmioty metalowe pomaluj środkiem antykorozyjnym albo farbą olejną.
  • Jeśli w pokoju są już zamontowane okna, zabezpiecz je folią malarską, by się nie pobrudziły.
  • Nałóż siatkę tynkarską wszędzie tam, gdzie ściana jest narażona na pęknięcia.
  • Zacznij prace od tynkowania sufitu, a dopiero potem przejdź do ścian.

Przygotowywanie podłoża

Warunkiem długotrwałego utrzymania tynku jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dzięki tej czynności materiał będzie miał dobrą przyczepność, nie będzie się osypywał i posłuży przez lata. Ściana musi być równa, sucha i nieprzemarznięta, nie może też pylić. Na powierzchni nie powinny znajdować się ani kurz, ani rysy czy wypukłości. Ściany i sufit należy oczyścić suchą szczotką, gąbką bądź ściereczką. Jeśli znajdują się na nich stare farby czy tapety, również należy je dokładanie usunąć. Podłoża chłonne (ceramika, beton) należy przed tynkowaniem zagruntować.

Wybór tynku

W zależności od typu pomieszczenia, które chcesz otynkować, wybierz odpowiednią zaprawę.

  • Tynk gipsowy – sprawdzi się w tzw. pokojach suchych, czyli sypialni, salonie, jadalni czy garderobie. Można go również stosować w łazienkach pod warunkiem sprawnej wentylacji. Ściany narażone na zalewanie wodą, po otynkowaniu tynkiem gipsowym trzeba dodatkowo zabezpieczyć izolacją, płytkami ceramicznymi lub farbą. Gips reguluje temperaturę powietrza i świetnie nadaje się jako baza pod farbę lub tapetę.
  • Tynk cementowo-wapienny – odpowiedni do mokrych pomieszczeń, takich jak łazienka, piwnica oraz pralnia. Zaprawa nie przepuszcza wilgoci do ścian i łatwo ją wykonać. Sprawdzi się również jako baza pod płytki ceramiczne

Technika tynkowania ścian

Przed nałożeniem tynku na ścianę, dokładnie rozrób zaprawę. Wystarczy wsypać suchy proszek do wody i wymieszać na gładką masę tak, by nie zostały żadne grudki. Następnie nakładaj zaprawę na sufit i ściany. Grubość tynku nie powinna przekraczać 20 mm. Jeśli ściana jest nierówna, nałóż kolejną warstwę. Najszybciej i najwygodniej nakłada się tynk maszynowo - za pomocą agregatu. Po zaaplikowaniu zaprawy wyrównaj ją łatą tynkarską, zatrzyj pacą do gładzi i pozostaw do wyschnięcia. 

wygładzanie sufitu
Flickr/Mark Nordgren/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Kiedy warto stosować tynk strukturalny - nowoczesna dekoracja na ścianach
Trend ozdabiania ścian we wnętrzach cegłą, tapetą lub okładziną kamienną utrzymuje się od kilku lat. Odmianą od tych dekoracji ściennych jest tynk strukturalny, przy którego użyciu uzyskasz efektowną strukturę powierzchni ściany.

Trend ozdabiania ścian we wnętrzach cegłą, tapetą lub okładziną kamienną utrzymuje się od kilku lat. Odmianą od tych dekoracji ściennych jest tynk strukturalny, przy którego użyciu uzyskasz efektowną strukturę powierzchni ściany. Czym jest tynk strukturalny? Tynk strukturalny jest masą tynkarską, za pomocą której można uzyskać różne efekty. Występuje w wersjach różniących się od siebie ziarnistością i gęstością. Jest to trafne rozwiązanie, gdy chcesz przełamać gładkość i jednobarwność pozostałych ścian w pomieszczeniu. Jeżeli dodatkowo pomalujesz tynk strukturalny farbą z błyskiem, to wszelkie wypukłości i zagłębienia będą lepiej widoczne i podkreślone. Zalety tynku strukturalnego Jeżeli nie przeznaczyłeś na aranżację wnętrza zbyt wysokiego budżetu, a chcesz w ciekawy sposób ozdobić ścianę, powinieneś zdecydować się właśnie na tynk strukturalny. Jest to niedrogie i niebanalne rozwiązanie, które pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Struktura tynku jest dobrym tłem dla mebli stylowych i z najnowszych kolekcji. Tynk cechuje odpowiednia przyczepność do podłoża, zaś jego porowata faktura sprawia, że ściana oddycha. Nie trzeba też obawiać się o utrzymanie go w czystości, gdyż jest odporny na ścieranie i trwały. Jak nakładać tynk strukturalny? Do nałożenia tynku strukturalnego możesz wykorzystać gotowy produkt i samodzielnie go nałożyć na ścianę, postępując zgodnie z instrukcją. Zakupioną masę nakłada się na ścianę na grubość 1 centymetra, a następnie modeluje się ją przy użyciu zębatej pacy. To, jakiego narzędzia użyjesz, wpłynie na efekt końcowy, na przykład za sprawą zębatej szczotki otrzymasz sztruksową fakturę, natomiast dzięki grabkom efekt tzw. grządki. Na koniec tynk pokrywa się farbą emulsyjną....

Malowanie ścian
© Tomasz Zajda/Fotolia.com
Styl życia
ABC malowania ścian: jak dobrać wałek, przygotować podłoże i nie zrobić smug
Malowanie ścian najlepiej przeprowadzić wiosną i jesienią, kiedy temperatura nie przekracza 20oC. Dobrą porą są też wakacje – gdy wyjeżdżają mali domownicy. Przed malowaniem, oprócz farby należy kupić wałek i kuwetę malarską, przygotować podłoże czyli umyć i zagruntować ściany oraz zabezpieczyć pomieszczenie folią i taśmą malarską.

Malowanie ścian najlepiej przeprowadzić wiosną i jesienią, kiedy temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Dobrą porą są też wakacje – gdy wyjeżdżają mali domownicy. Przed malowaniem, oprócz farby należy kupić wałek i kuwetę malarską, przygotować podłoże czyli umyć i zagruntować ściany oraz zabezpieczyć pomieszczenie folią i taśmą malarską. Na malowanie każdego pomieszczenia warto zarezerwować cały dzień. Najlepsza pora na malowanie Prace malarskie najlepiej wykonywać w temperaturze 10-20 stopni Celsjusza, a więc wiosną i jesienią. Ważna jest też wilgotność powietrza, która nie powinna być zbyt niska. Suche powietrze w połączeniu z wysoką temperaturą sprawia, że farba zbyt szybko wysycha i tworzy smugi. Jeśli musisz malować ściany zimą, zakręć kaloryfery i przewietrz mieszkanie. W lecie nie maluj podczas największych upałów. Jak wybrać narzędzia do malowania ścian Najłatwiejsza i najbardziej wydajna metoda to malowanie wałkiem. Włosie wałka ma różne długości, od 6 do 30 mm. Zasada mówi, że im gładsza powierzchnia, tym krótsze włosie powinien mieć wałek. Jeśli podłoże jest nierówne lub pokryte tynkiem strukturalnym, użyj grubszego wałka. Oprócz wałka będziesz potrzebował także pędzli to malowania rogów i trudno dostępnych miejsc. Przygotuj ich kilka o różnej grubości. Przygotowanie podłoża przed malowaniem Brudną ścianę należy przed malowaniem umyć wodą z mydłem malarskim lub płynem do mycia naczyń. Szczególną uwagę zwróć na miejsca często dotykane, takie jak okolice włączników, drzwi i okien. Możesz też zastosować farbę podkładową, która zakryje zabrudzenia. Jeśli ściana jest nowa, musisz ją najpierw zagruntować. Grunt wzmocni i wyrówna podłoże, zmniejszy chłonność tynku, a także zwiększy przyczepność farby. Użyj go także na starej ścianie, jeśli naprawiałeś ubytki lub...

ściana z tynku i kamienia
©archideaphoto/Fotolia
Styl życia
Czym udekorować ściany w mieszkaniu?
Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów.

Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów. Boazeria W klasycznych wnętrzach do ozdabiania ścian wykorzystuje się nadal boazerię. Pasuje ona jednak również do wnętrz nowoczesnych i wiejskich. Sprawdzi się w jadalni, łazience czy przedpokoju. Można nią pokryć ścianę od podłogi aż po sufit, utrzymując w tej stylistyce także glify okienne. Wtedy powinno się ją dodatkowo ozdobić elegancką stolarką, czyli wgłębieniami i oddzielającą listwą, które nadadzą jej cech stylu angielskiego. Niska boazeria może stanowić dopełnienie tapety na zasadzie kontrastu: jasna boazeria i tapeta w mocny wzór. Taki zabieg jednak pomniejszy pomieszczenie. Natomiast jeśli ściana i niska boazeria zostaną utrzymane w takiej samej tonacji kolorystycznej, efekt będzie odwrotny, a pokój będzie wydawać się większy. Obecnie stosowana boazeria nie przypomina tej, która królowała w czasach PRL. Tynki dekoracyjne Zaletą tynku dekoracyjnego jest różnorodność faktur możliwych do uzyskania. Jest on odporny na działania mechaniczne, a także na wilgoć, ponieważ ma niską nasiąkliwość. Można zatem wybierać spośród tynku zacieranego, który zaciera się packą ze sztucznego tworzywa, a w efekcie uzyskuje się delikatnie fakturowaną powierzchnię, lub tynku strukturalnego , gdzie wzory odciska się lub żłobi w świeżym tynku packą, wałkiem lub szczotką. Można także zdecydować się na tynk ciągniony, który ma ziarnisty wypełniacz żłobiący w tynku różne wzory w czasie zacierania.   Występuje też tynk mozaikowy , który zawiera wypełniacze pod postacią kamyczków o różnej barwie. Sprawdza się on w dekorowaniu ścian...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner