zabieg endoskopowy
© sudok1/Fotolia.com
Styl życia

Polipowatość jelit – czym są polipy jelita? Diagnoza, objawy i sposoby leczenia choroby

Polipy jelita grubego są uwypukleniami błony śluzowej jelita. Najczęściej wykrywa się je przypadkowo w trakcie badania kolonoskopowego. Objawami, które mogą świadczyć o polipach jelit są biegunki lub zaparcia, obecność krwi w stolcu lub anemia.

Polipy jelita grubego są uwypukleniami błony śluzowej jelita. Najczęściej wykrywa się je przypadkowo w trakcie badania kolonoskopowego. Objawami, które mogą świadczyć o polipach jelit są biegunki lub zaparcia, obecność krwi w stolcu lub anemia.

 

Polipy jelita najczęściej lokalizują się w jelicie grubym. Przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów choroby. Ich obecności nie powinno się lekceważyć, gdyż niektóre z nich mogą ulec przemianie do nowotworu.

Czym są polipy jelita?

Polipy są uwypukleniami błony śluzowej powyżej jej powierzchni. Najczęściej przybierają postać zmian nienowotworowych. Zdarzają się przypadki, że niektóre z polipów wykazują zdolność do złośliwienia, czyli przekształcenia się w nowotwór złośliwy. Polipy o charakterze nowotworowym są bardzo częstym typem polipów pojawiających się u osób dorosłych. Predysponują do rozwoju raka jelita grubego. U dzieci i młodzieży częściej występują polipy nienowotworowe, które powodują krwawienia z odbytu.

Objawy polipów jelita

Polipy powstające w jelicie cienkim często towarzyszą nowotworowi jelita grubego. W skutek niedrożności jelit, która współistnieje z chorobą pojawia się silny ból. Objawem polipowatości jelita cienkiego są również krwawienia z przewodu pokarmowego. Polipy jelita grubego u większości chorych przez długi czas nie dają żadnych objawów. W niektórych przypadkach dochodzi do krwawień z odbytu. Chorzy niekiedy zgłaszają kurczowe bóle w podbrzuszu. U chorych na polipowatość jelit nierzadko dochodzi do zmiany rytmu wypróżnień, dokuczliwych zaparć, nudności, biegunek oraz anemii. Chorzy często odczuwają silne parcie na stolec lub doznają odczucia niepełnego wypróżnienia.

Diagnozowanie polipów jelita

U dużej części ludzi cierpiących na polipy jelita, choroba jest wykrywana przypadkowo, podczas badania radiologicznego przewodu pokarmowego lub kolonoskopii. Badanie kolonoskopowe pozwala na ocenę błony śluzowej jelita grubego umożliwiając wykrycie wszelkich nieprawidłowości, w tym polipów. Bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych jelita grubego, które pozwolą na szybkie zdiagnozowanie choroby. Może to zapobiec przekształceniu się polipów w raka. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty są częste zaparcia, biegunki, obecność krwi w stolcu, niedokrwistość.

Leczenie polipów jelita grubego

Polipy jelita grubego mogą zostać usunięte w trakcie przeprowadzanego zabiegu endoskopowego. Wycinanie dużych polipów niekiedy przeprowadza się stopniowo, to znaczy zabieg dzieli się na kilka sesji. Niektórych zmian nie można usuwać za pomocą metody endoskopowej. Wówczas stosuje się leczenie chirurgiczne.

Jaką dietę stosuje się przy polipach jelita?

Osoby chore na polipowatość jelit powinny stosować dietę bogatą w błonnik pokarmowy, zwłaszcza gdy towarzyszą im częste zaparcia. Substancja ta zwiększa objętość mas kałowych, przez co przyczynia się do przyspieszenia perystaltyki jelit. Działanie to skutkuje regulacją rytmu wypróżnień i zapobiega zaparciom. Produktami bogatymi w błonnik są między innymi płatki owsiane, otręby pszenne i żytnie, owoce i warzywa ze skórką, makaron i pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż i kasza gryczana. 

 

Probówka
Pixabay/frolicsomepl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Kolor krwi w kale pomoże ci ustalić przyczynę problemów
Krew w kale to niepokojący objaw, którego nie wolno ignorować. Może sugerować hemoroidy, infekcję bakteryjną, poważne problemy z układem pokarmowym, a nawet raka jelita grubego. Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz wykonuje kolonoskopię (badanie jelita grubego polegające na umieszczeniu wziernika w odbycie). Metoda ta pozwala jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje krew w kale.

Krew w kale to niepokojący objaw, którego nie wolno ignorować. Może sugerować hemoroidy, infekcję bakteryjną, poważne problemy z układem pokarmowym, a nawet raka jelita grubego. Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz wykonuje kolonoskopię (badanie jelita grubego polegające na umieszczeniu wziernika w odbycie). Metoda ta pozwala jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje krew w kale. Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu – świeża, jasnoczerwona krew w kale Jeśli na początku pojawia się swędzenie odbytu, a później na papierze toaletowym widoczna jest krew, to najprawdopodobniej przyczyną są hemoroidy. Krew w kale ma kolor intensywnie czerwony. Chorobie sprzyjają następujące czynniki: nadwaga, dieta uboga w wartości odżywcze, choroby serca, kilkakrotna ciąża, seks analny, starość. Szczelina odbytu – świeża, jasnoczerwona krew w kale Jest to choroba końcowego odcinka układu pokarmowego. Po oddaniu stolca pojawią się silny ból, a krew w kale lub na papierze toaletowym ma żywo-czerwoną barwę. Pieczenie odbytu oraz obecność wydzieliny to także symptomy szczeliny odbytu. Infekcja bakteryjna – świeża, jasnoczerwona krew w kale Wolny stolec z domieszką krwi to najczęstsze objawy infekcji bakteryjnej. W przypadku, gdy krew w kale pojawia się częściej niż trzy razy dziennie i utrzymuje się dłużej niż kilka dni, konieczne jest dokładne określenie czynnika chorobotwórczego – może to być np. gronkowiec, salmonella , pałeczki okrężnicy. Polipy jelita grubego – czarna krew w stolcu Są to łagodne nowotwory – uwypuklenia błony śluzowej, które przypominają małe balony. Krwi w kale towarzyszą problemy z wypróżnianiem – zarówno biegunki, jak i zatwardzenia, a także bóle brzucha. W stolcu widoczne są czerwone strugi bądź kał ma specyficzny, bardzo ciemny kolor. Rak...

kobieta w laboratorium
©Nastassia Yakushevic/Fotolia
Styl życia
Przyczyny występowania krwi utajonej w kale hemoroidy, wrzody, polipy
Przyczyny występowania krwi utajonej w kale to następstwa niebezpiecznych chorób układu pokarmowego. Przyczyny krwi w kale, to nie tylko hemoroidy, ale też wrzody, polipy oraz niebezpieczny rak jelita grubego. Nie należy lekceważyć krwi utajonej w kale.

Przyczyny występowania krwi utajonej w kale to następstwa niebezpiecznych chorób układu pokarmowego. Przyczyny krwi w kale, to nie tylko hemoroidy, ale też wrzody, polipy oraz niebezpieczny rak jelita grubego. Nie należy lekceważyć krwi utajonej w kale.   Krew utajona w kale: czym jest? Występowanie krwi w kale jest nieprawidłowym objawem , którego nie należy lekceważyć. Zazwyczaj przyczyną pojawienia się krwi utajonej w kale są choroby układy pokarmowego.   Krew utajona to krew niewidoczna gołym okiem, możliwa do wykrycia poprzez badanie stolca. Badanie wykonuje się samodzielnie w domu (za pomocą zakupionego w aptece zestawu testów), bądź też na zlecenie lekarza - w warunkach laboratoryjnych. Testy laboratoryjne na krew utajoną w kale (określane FOB, z ang. Fecal Occult Blood) wykrywają obecność hemoglobiny lub enzymów ją przetwarzających. Przed badaniem nie należy przyjmować żelaza, witaminy C, leków rozrzedzających krew, aspiryny i alkoholu. Krew utajona w kale: przyczyny Najczęstszą przyczyną występowania krwi utajonej w kale jest krwawienie z dolnej części przewodu pokarmowego, spowodowane chorobami takimi jak: hemoroidy – stolec wygląda jakby był nakropiony świeżą, żywoczerwoną krwią , wrzodziejące zapalenie jelita grubego – charakterystyczne cuchnące stolce, zawierające domieszkę śluzu, ropy oraz pewną ilość świeżej krwi, która wydostaje się z wrzodów. choroba Leśniowskiego-Crohna – czerwona, śluzowata krew w stolcu, polipy jelita grubego powodujące silne krwawienia zarówno utajone jak i jawne, rak jelita grubego – ślady krwi są widoczne nie tylko w kale, ale też na papierze toaletowym i bieliźnie, pojawia się krwawienie z odbytu , infekcja bakteryjna – świeża krew występuje w wodnistych stolcach, choroba...

Kobieta w bikini
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak odróżnić krwawienie z odbytu przy hemoroidach, szczelinie i nowotworze?
Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi.

Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi. Hemoroidy – najczęstsza przyczyna krwawienia z odbytu Zwykle przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy . Występują u ok. 50% dorosłych. Hemoroidy to nadmiernie wypełnione krwią guzki krwawnicze (elementy fizjologicznej struktury odbytu). Hemoroidy mogą być wewnętrzne (niewidoczne) lub zewnętrzne (widoczne na skórze w okolicy odbytu). Guzki krwawnicze powiększają się pod wpływem stałego lub przemijającego wzrostu ciśnienia oraz zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Przyczyną hemoroidów są: biegunka, ciąża, nawykowe zaparcia, biegi długodystansowe, siedzący tryb życia. Rzadziej – marskość wątroby, wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych.   Charakterystyka krwawienia : krew przy hemoroidach jest świeża i czerwona. Krwawienie towarzyszy wypróżnianiu się. Przy mało intensywnym krwawieniu widać tylko pasemka krwi na grudzie kałowej lub papierze toaletowym. W przypadku intensywnych krwawień krew pojawia się także w muszli klozetowej.   Chorobę hemoroidalną zwykle leczy się zachowawczo – środkami do stosowania miejscowego. Operacyjne leczenie żylaków odbytu wykorzystywane jest przy zaawansowanych zmianach. Szczelina odbytu, czyli nawracający ból i krwawienie Szczelina okołoodbytnicza to nienaturalne pęknięcie skóry w okolicy odbytu. Jej przyczyną jest zbyt silny skurcz mięśnia zwieracza odbytu. Szczeliny powstają przez częste oddawanie stolców, biegunki, stosunki analne lub wysiłek fizyczny. Schorzeniu temu towarzyszą cyklicznie nawracające bóle,...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik