Party Stories
Zamyślony mężczyzna
Pixabay/geralt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Drętwiejące stopy i dłonie – to może być polineuropatia

Polineuropatia to uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, który odpowiada za przekazywanie informacji między ośrodkowym układem nerwowym (czyli mózgiem) a poszczególnymi narządami.

Polineuropatia to uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, który odpowiada za przekazywanie informacji między ośrodkowym układem nerwowym (czyli mózgiem) a poszczególnymi narządami.

Polineuropatia – objawy

Polineuropatia daje objawy ruchowe, czuciowe i autonomiczne:

  • Objawy ruchowe polegają na niedowładzie mięśni i ich stopniowym zaniku, co manifestuje się opadaniem rąk i nóg.
  • Objawy czuciowe to odczuwanie mrowienia, drętwienia, palenia (tak zwane parestezje), a jednocześnie upośledzenie wszystkich rodzajów czucia, zwłaszcza w okolicach rąk i nóg. Ponadto towarzyszą temu bóle neuropatyczne w kończynach i zaburzenia czucia głębokiego, niezbędnego do właściwej koordynacji ruchowej.
  • Objawy autonomiczne polegają na zmianach skórnych – zmianach na paznokciach, sinieniu i rogowaceniu skóry, pojawianiu się na niej pęcherzyków, nadmiernej potliwości.

Polineuropatia – przyczyny

Polineuropatia występuje w przebiegu wielu chorób. Ze względu na przyczynę, wyróżnia się polineuropatie:

  • metaboliczną – występuje w cukrzycy, alkoholizmie, niedoczynności tarczycy, niedoborze witamin z grupy B, porfirii, chorobach wątroby, akromegalii i chorobach nowotworowych;
  • toksyczną – jako wynik zatrucia metalami (arsenem, talem, ołowiem) lub lekami (talidomidem, disulfiramem i in.);
  • uwarunkowaną immunologicznie – po toksynie tężcowej, w zespole Guillain-Barrego, przewlekłej neuropatii;
  • dziedziczną – m.in. w chorobie Fabry'ego, chorobie Pelizaeusa-Merzbachera i mukopolisacharydozie;
  • w dysproteinemii (niewłaściwym obrazie białek surowicy krwi) – w szpiczaku mnogim i osteosklerotycznym, chłoniakach, nabytych amyloidozach;
  • w przebiegu innych chorób systemowych, np. sarkoidozy, trądu i błonicy.

Polineuropatie – leczenie

Przy polineuropatiach wskazane jest przyjmowanie witamin (szczególnie z grupy B) i preparatów usprawniających krążenie. Poprawę można uzyskać także stosując fizykoterapię, masaże i ćwicząc. Podstawą jest jednak leczenie choroby, której polineuropatia jest konsekwencją.

 

Najczęstszymi rodzajami tego zaburzenia jest polineuropatia cukrzycowa i alkoholowa. Polineuropatia cukrzycowa występuje u ponad połowy diabetyków, u części osób ma postać bólów neuropatycznych. Leczenie w tym przypadku powinno polegać nie tylko na uśmierzaniu bólu, ale na intensywnej insulinoterapii. Polineuropatia alkoholowa dotyka nawet 30% osób przewlekle nadużywających alkoholu. Można ją wyleczyć lub zahamować, ale jedynie pod warunkiem całkowitej abstynencji.  


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
próbówki
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Próba wątrobowa – badanie poziomu stężenia GGTP
GGTP to enzym (gamma-glutamylotranspeptydaza), którego oznaczanie służy do diagnozowania ostrych i przewlekłych schorzeń wątroby oraz chorób trzustki i dróg żółciowych.

GGTP to enzym (gamma-glutamylotranspeptydaza), którego oznaczanie służy do diagnozowania ostrych i przewlekłych schorzeń wątroby oraz chorób trzustki i dróg żółciowych. GGTP – gdzie występuje i jak określić jego poziom? GGTP jest enzymem występującym przede wszystkim w wątrobie, trzustce, nerkach i prostacie. J ego stężenie można określić poprzez wykonanie tzw. prób wątrobowych (badanie z krwi). To wskaźnik cholestazy (zastoju żółci). Gdy dojdzie do blokady żółci poziom GGTP od razu wzrasta. Ponieważ GGTP znajduje się w wielu narządach, jego zawyżone wartości mogą świadczyć o różnych chorobach. Kiedy należy zbadać GGTP? w chorobie alkoholowej – w celu monitorowania przebiegu abstynencji; podczas długotrwałego stosowania leków, m. in. doustnej antykoncepcji hormonalnej, w pierwotnej marskości wątroby, w chorobie Gilberta. Badanie GGTP – jak się do niego przygotować? Na badanie należy przyjść na czczo, ponieważ stężenie GGTP spada po posiłkach. Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Na 24h przed badaniem należy unikać spożywania alkoholu. Ponadto informujemy osobę wykonującą badanie o przyjmowanych lekach, skłonnościach do krwotoków i omdleń. Określanie poziomu GGTP – normy Nie ma ściśle określonej normy dla próby wątrobowej. Norma GGTP jest ustalana indywidualnie przez laboratorium wykonujące badanie. Z a przykładowe wartości referencyjne uznaje się: 15–85 U/l dla mężczyzn i 5–55 U/l dla kobiet. Spotykane są też oznaczenia: kobiety 10-66 U/l, mężczyźni 18-100 U/l oraz dla obu płci 5-55 U/l Dlatego pamiętajmy, aby kierować się normą obowiązującą w laboratorium, w którym robimy badanie. Co oznacza wysoki poziom GGTP? Zdarza się, że aktywność GGTP wzrasta bez określonej przyczyny....

©kegfire/Fotolia
Styl życia
Hipopigmentacja nabyta i wrodzona: przyczyny i leczenie odbarwień skóry
Hipopigmentacja to inaczej albinizm lub bielactwo. Może powstać na skutek urazu skóry, niektórych leków lub być dziedziczona. W leczeniu stosuje się repigmentację lekami, należy też unikać nadmiernych ilości słońca. W hipopigmentacji pomaga umiarkowana dawka światła słonecznego.

Hipopigmentacja to inaczej albinizm lub bielactwo. Może powstać na skutek urazu skóry, niektórych leków lub być dziedziczona. W leczeniu stosuje się repigmentację lekami, należy też unikać nadmiernych ilości słońca. W hipopigmentacji pomaga umiarkowana dawka światła słonecznego.   Plamy powstałe podczas tej choroby mogą ustąpić po jakimś czasie. Bywa, że pojawiają się samoczynnie. Skóra w ich obrębie może swędzieć, jednak nie jest bardziej wrażliwa na ból . Przyczyny powstania zmian hipopigmentacyjnych Wyróżnia się następujące przyczyny powstania zmian hipopigmentacyjnych: Zmiany skórne powstałe po urazach lub infekcjach skórnych określa się mianem hipopigmentacji pozapalnej. Mogą ją wywołać różnego rodzaju skaleczenia, oparzenia lub otarcia, ale też zapalenia grzybicze np. łupież pstry. Po zagojeniu się skóry na skórze powstają jasne plamy. Bielactwo nabyte – rodzaj albinizmu - nie jest do końca rozpoznane. Białe plamy mogą pojawiać się w wyniku reakcji autoimmunologicznych, silnego stresu, chorób. Przy bielactwie nabytym odbarwione plamy mogą się powiększać. Bielactwo wrodzone , czyli wrodzony brak barwnika (albinizm właściwy) to natomiast choroba genetyczna polegająca na dziedziczeniu jednego lub pary genów odpowiedzialnych za defekt pigmentu skóry. Pojawia się na skutek braku odpowiedniej ilości barwnika – melaniny w skórze . Wiąże się z tym również brak zabarwienia włosów i tęczówek oczu. Oczy są czerwone lub bladoniebieskie, a skóra i włosy białe. Bielactwo wrodzone może być częściowe (na fragmencie ciała – zwykle na linii włosów na czole) lub uogólnione – na całej lub bardzo dużej powierzchni ciała. Inną przyczyną zbyt małej ilości barwnika w...

śpiący mężczyzna
© Ana Blazic Pavlovic/Fotolia.com
Styl życia
Ćwiczenia i higiena układu nerwowego mogą opóźnić postęp niektórych chorób
Choroby układu nerwowego mogą wynikać ze stresu i zbyt małej ilości snu. Profilaktyka chorób układu nerwowego opiera się między innymi na ćwiczeniach relaksacyjnych.

Choroby układu nerwowego mogą wynikać ze stresu i zbyt małej ilości snu. Profilaktyka chorób układu nerwowego opiera się między innymi na ćwiczeniach relaksacyjnych.   Dla utrzymania dobrej kondycji układu nerwowego, warto zadbać, by w diecie znalazły się produkty bogate w kwasy omega-3, magnez, cynk oraz witaminy z grupy B. Najlepiej ograniczyć jedzenie tłuszczów zwierzęcych i stosowanie używek. Higiena układu nerwowego: warunki i ćwiczenia Dla utrzymania higieny układu nerwowego kluczowy jest zdrowy sen . Powinien być nieprzerywany i trwać w przypadku osób dorosłych od 7 do 8 godzin na dobę. Bardzo ważne jest także zachowanie prawidłowego rytmu dobowego, czyli spanie w nocy, pracowanie w dzień.   Aby sen sprzyjał higienie układu nerwowego, warto podnieść jego jakość. Można to zrobić, wietrząc sypialnię przed pójściem do łóżka, minimalizując hałas z zewnątrz czy powstrzymując się od jedzenia ciężkostrawnych posiłków na kolację.   Ważne jest unikanie negatywnego stresu ( stres pozytywny to taki, który jest krótkotrwały i motywuje do działania). Stres negatywny , czyli długotrwały i silny, pogarsza jakość snu i samopoczucie psychiczne oraz fizyczne.   Aby zachować należytą higienę układu nerwowego i zapobiec jego chorobom, warto wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i skutecznie wypoczywać. Polegają one na rozciąganiu, rozluźnianiu mięśni i głębokim, powolnym oddychaniu.   Przykładowe ćwiczenie: Ręce kładzie się na brzuchu i klatce piersiowej, a następnie bierze głęboki wdech przez nos. Po sekundzie powietrze powoli wypuszcza się przez usta. Choroby a higiena układu nerwowego Nerwice są grupą chorób układu nerwowego wywołanych przez długotrwały i intensywny stres. Objawy nerwic są fizyczne i psychiczne, np....

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner