
Skosy na poddaszu stanowią wyzwanie nawet dla dekoratora wnętrz, mimo to można na nim urządzić każde pomieszczenie: od kuchni, przez łazienkę, na sypialni kończąc. Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy zatem odpowiednio zaplanować jego aranżację. Warto pozostawić otwartą przestrzeń niż dzielić ją na mniejsze części.
Eksponowanie skosów i belek
W czasie aranżowania pokoju na poddaszu nie powinno się ukrywać takich elementów jak skosy czy belki. Tworzą one niepowtarzalny klimat tej przestrzeni. Warto zrezygnować ze stropu, aby wyeksponować elementy konstrukcyjne.
Oświetlenie w pokoju na poddaszu
Jeśli sufit jest wysoki, można zdecydować się umieścić w centralnym punkcie pokoju żyrandol, w innej sytuacji trzeba wybrać oświetlenie punktowe – halogenowe i ledowe. Trzeba także pomyśleć o oświetleniu zakamarków, do których nie dociera światło górne. Przydatne będą lampy podłogowe i kinkiety. Najlepiej, by w pokoju na poddaszu zamontowane zostały okna połaciowe, które wpuszczają do pomieszczenia dwa razy więcej światła niż takich samych rozmiarów okna pionowe. Do pokoju na poddaszu powinno wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Liczbę okien należy dostosować do typu pokoju – w sypialni potrzeba mniej światła niż w pokoju dziecka do nauki. Długość okna dobiera się do kąta nachylenia dachu – im bardziej płaski dach, tym dłuższe okno. Warto też pamiętać, że kilka okien równo rozmieszczonych lepiej doświetli wnętrze niż jedno duże okno.
Kolorystyka ścian pokoju na poddaszu
Wybór kolorów do pokoju na poddaszu jest uzależniony od światła. Jeżeli pomieszczenie jest dobrze oświetlone, to nie ma potrzeby dodatkowo go powiększać, zatem można zdecydować się na ciemniejszy kolor ścian. Inaczej jest na poddaszu, które jest ciemne, a liczba okien niewielka. Tu trzeba zastosować jasną paletę barw, na przykład pastele, biel, szarości. Intensywne kolory w tym przypadku są zarezerwowane dla dodatków. Skosy powinno się malować jaśniejszym kolorem (niekoniecznie białym) niż pozostałe ściany w pokoju. Warto zrezygnować z podłogi w ciemnym kolorze, bo jest przytłaczająca.
Meble do pokoju na poddaszu
W takim wnętrzu powinny pojawić się jasne meble, również te przeszklone, ponieważ podobnie jak lustra powiększają optycznie przestrzeń. Jeśli pokój na poddaszu jest duży, można zdecydować się na fronty mebli w kolorze ścian, wówczas staną się one integralną częścią pomieszczenia.
Skosy nie są przeszkodą w urządzeniu wnętrza na poddaszu. Na ścianie ze skosami można ulokować regały o nietypowych wymiarach, najlepiej wybrać meble modułowe, które najłatwiej będzie dopasować do kształtu pokoju. Jeśli wybór padnie na meble na zamówienie, to będą one dostosowane do gabarytów pomieszczenia, a każdy centymetr powierzchni zostanie wykorzystany. W miejscu niskich skosów można także przechowywać rzeczy w koszach i pudłach, w szafkach na kauczukowych kółkach albo na wysuwanych półkach. Będzie można je swobodnie przestawiać.
Wybierając meble wypoczynkowe, takie jak łóżko czy fotel, trzeba mieć na uwadze wysokość ścianki kolankowej. Warto zatem kupić niskie modele i ustawiać je tyłem do spadu (zwłaszcza łóżko w sypialni). Meble powinny mieć lekką konstrukcję, wówczas nie przytłoczą pokoju. Powinno się je raczej ustawiać pod ścianami, a przestrzeń centralną pozostawić niezagospodarowaną, co sprzyja wrażeniu przestronności.
- Czy wiesz, jak optycznie zwiększyć małe pomieszczenia? Zobacz, jak urządzić mały przedpokój w bloku.
- Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny być funkcjonalne i mieć jasne barwy. Dowiedz się, jak urządzić pokój dla ucznia.
- Nie masz pomysłu na oryginalne dekoracje do sypialni lub pokoju dziennego? Zobacz, maski i figurki afrykańskie, czyli pomysł na urządzenie pokoju.

Pokój dziecięcy na poddaszu powinien maksymalnie wykorzystywać każdy zakamarek pomieszczenia. Ważne jest zapewnienie dużego dostępu do naturalnego światła, ustawienie mebli pod ścianką skośną, a w przypadku małych pomieszczeń – jasne, pastelowe barwy. Pokój dziecka na poddaszu powinien korespondować z zainteresowaniami dziecka – świetnym pomysłem są aranżacje tematyczne. Komfort użytkowania poddasza w dużej mierze zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa – ściana poddasza ustawiona nad ścianami zewnętrznymi budynku na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Jak umeblować pokój dziecięcy na poddaszu Podstawą urządzania pokoju dziecięcego na poddaszu jest dobre oświetlenie. W pomieszczeniu powinno być dużo naturalnego światła. Najlepszym rozwiązaniem będą okna połaciowe (dachowe) z klamką z blokadą i zabezpieczeniem antywłamaniowym. Kolejnym ważnym zadaniem jest optymalna aranżacja przestrzeni . Jeśli ścianka kolankowa jest niska (ma 70-100 centymetrów), idealnym rozwiązaniem będą meble rozmieszczone na podłodze niczym klocki – warto wykorzystać kontrastujące ze sobą kolory. Dobrze jest zadbać, aby środek pokoju był pusty, żeby dzieci miały przestrzeń do zabawy – zwłaszcza, jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, np. 15 metrów kwadratowych. W pokoju dziecka powinny znaleźć się meble i sprzęty przeznaczone do sypialni, bawialni i miejsca do nauki. Nie warto kupować kosztownych mebli, ponieważ dziecku szybko zmienia się gust, poza tym z czasem mogą okazać się za małe. Świetnym wyborem są meble uniwersalne, które można malować na różne kolory, dekorować naklejkami itp. Największe zadowolenie zapewnią meble robione na wymiar. Część mebli powinny stanowić szafki z drzwiami lub wysuwanymi pojemnikami na zabawki. Pozwalają ukryć piętrzące się drobiazgi i zabawki. Tematyczne pokoje...

Meble pełniące jednocześnie kilka różnych funkcji, odpowiednia kolorystyka i aranżacja okien i ścian sprawią, że niewielką przestrzeń można zagospodarować i wygodnie, i estetycznie. Aby wiedzieć, jak urządzić mały pokój, wystarczy znać triki, które optycznie powiększają przestrzeń. Niezależnie od tego, czy urządzamy pokój dla osoby dorosłej, dziecka czy nastolatka, obowiązują podobne zasady urządzania małych pomieszczeń. Tematycznymi dodatkami i kolorami możemy dodatkowo nadać pomieszczeniu charakter dopasowany do jego mieszkańca . Projektujesz i urządzasz małe pomieszczanie w swoim domu? Sprawdź dostępne w Leroy Merlin promocje . Krok 1: ściany Jasny kolor ścian optycznie powiększa przestrzeń, dlatego warto użyć jasnych farb do pomalowania małego pokoju . Jednak nie ma sensu rezygnowanie na siłę z barwnych akcentów czy nawet kolorowej jednej czy dwóch ścian, jeśli będzie to pasowało do aranżacji wnętrza i mieszkaniec lokum będzie czuł się w nim dobrze. Jeśli pomieszczenie jest widne, pole do popisu pod względem wykorzystania kolorów rośnie. A jak urządzić mały pokój, do którego wpada niewiele światła? Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie mocnego oświetlenia oraz luster . Dzięki temu pokój będzie wydawał się większy. Ściany powinny być zagospodarowane tak, by nie przytłaczały pomieszczenia. Naturalnie można je ozdobić obrazami, zdjęciami czy wiszącymi bibelotami, ale lepiej będzie przeznaczyć tę przestrzeń na wiszące półki. Przez to uzyskać można więcej funkcjonalnej przestrzeni. Krok 2: meble i dodatki Meble w małym pokoju powinny być maksymalnie funkcjonalne, żeby oszczędzić przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest składane łóżko np. z szufladami, w których można przechowywać nie tylko pościel, ale i inne rzeczy. Jeśli...

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej. Powierzchnia poddasza Wygląd kuchni na poddaszu uzależniony jest od jego powierzchni. Najważniejsza w tej kwestii jest ścianka kolankowa (ściana dobudowana na ostatniej kondygnacji w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza). Jej wysokość determinuje wysokość ścian na poddaszu. Im ścianka jest niższa, tym mniejsze są możliwości zaaranżowania poddasza. Jeśli ścianka kolankowa ma 75 centymetrów, skos można zabudować schowkiem lub ustawić pod nim stolik. Jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Najlepiej jeśli ścianka ma co najmniej 110 centymetrów, wówczas można swobodnie aranżować kuchnię na poddaszu. Ważna jest także wysokość pomieszczenia . Należy tak zaplanować przestrzeń, aby móc przygotowywać posiłki w pozycji stojącej, bez konieczności garbienia się. W innym przypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna. Światło na poddaszu Trzeba pamiętać, że to pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej niż te poniżej poddasza. Dlatego też kuchnię na poddaszu warto zaplanować od północy, która nie jest nasłoneczniona. Dodatkowo pomocne będą rolety, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się kuchni. Najlepiej, jeśli poddasze jest wyposażone w okna połaciowe. Powierzchnia okien powinna stanowić 10% powierzchni podłogi na poddaszu. Wentylacja w kuchni na poddaszu Aranżując kuchnię na poddaszu trzeba zadbać o wentylację. Okna na poddaszu powinno się zaopatrzyć w nawiewniki zapewniające cyrkulację powietrza....