pokój dla nastolatka
Flickr/home space/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Zasady urządzania pokoju dla ucznia

Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny koncentrować się na funkcjonalności. Dobrze, aby dziecko miało w pokoju jasno wyznaczone miejsca do zabawy, edukacji, snu i kącik garderobiany.

Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny koncentrować się na funkcjonalności. Dobrze, aby dziecko miało w pokoju jasno wyznaczone miejsca do zabawy, edukacji, snu i kącik garderobiany.

1. Kolorystyka pokoi dla dzieci

Pokój dla dziecka, które rozpoczęło edukację szkolną jest zarówno miejscem do zabawy, relaksu jak i nauki i pracy umysłowej. Dlatego kolory ścian nie powinny być zbyt intensywne. Lepiej sprawdzą się neutralne, pastelowe kolory, przy których dziecko będzie mogło się wyciszyć i skoncentrować. Jaskrawe odcienie mogą dekoncentrować i nadmiernie pobudzać umysły dzieci. Dobrze sprawdzą się np. pistacjowa zieleń, delikatny róż, błękit, subtelna szarość, czekoladowy brąz lub biel. Kolory ścian można urozmaicić dodatkami, np. zasłonami, akcesoriami szkolnymi, dywanikami, ramkami na zdjęcia lub obrazkami.

2. Strefa nauki, snu i zabawy

Dziecko nadal powinno mieć w swoim pokoju ulubione zabawki i gry edukacyjne, jednak większość miejsca zaczynają już zajmować książki, zeszyty i akcesoria szkolne. Jeżeli każda z tych stref będzie wyraźnie zaznaczona w pokoju, dziecko nie będzie miało kłopotu z porządkowaniem rzeczy. W strefie edukacji powinny znaleźć się wszystkie przybory szkolne oraz biurko i regał na książki. Planując układ pokoju zwróć uwagę na ścianę z oknem, najlepiej jeśli biurko do nauki będzie znajdowało się przy oknie (dziecko nie powinno siedzieć tyłem do okna). Miejsce do nauki powinno być dobrze oświetlone, lepiej unikać kątów i zaciemnionych miejsc. Biurko musi być dostatecznie duże i odpowiadać wzrostowi dziecka. Blat biurka służy przygotowaniu do lekcji, odrabianiu zadań domowych i wykonywaniu innych prac manualnych, dlatego dobrze, aby był maksymalnie wygodny i nie ograniczał ruchów dziecka. Przy biurku jest miejsce dla wygodnego krzesła z oparciem i zagłówkiem. Najlepiej jeśli krzesło ma regulowaną wysokość i można je dopasować do wzrostu dziecka (dziecko o wzroście 121-127 cm powinno mieć krzesło z siedziskiem na wys. 30 cm od podłogi, a blat biurka 52 cm; dziecko o wzroście 127-142 cm siedzisko – 34 cm, a blat – 58; dziecko o wzroście 142-157 cm siedzisko – 38, a blat 64 cm). W ten sposób zadbamy o zdrową postawę w trakcie nauki. Niezbędnym elementem każdego biurka jest lampka z ruchomym ramieniem. Na ścianie obok biurka mogą znajdować się wiszące półki (mogą się tam znajdować skoroszyty, segregatory i kubki na długopisy) i regał na książki. Po przeciwnej stronie części edukacyjnej może znajdować się miejsce do snu z wygodnym łóżkiem i lampką nocą. Obok łóżka może stać fotel lub pufa do relaksu i półka z zabawkami.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto francuskie z mięsem mielonym

3. Dodatki do pokoju dla dziecka

Pokój dziecka, które chodzi do szkoły, może być ozdobiony ciekawymi naklejkami wskazującymi na fakt, że dziecko jest już uczniem. Dzieci, które zaczęły naukę, dumne są z kolejnego etapu osiągania dorosłości, warto, żeby mogły podkreślić to wystrojem pokoju. Przydatne przedmioty to także globus, mapa, plakat ulubionych zwierząt oraz pudełka i pojemniki na akcesoria. W pokojach dziecięcych można też powiesić korkową tablicę ze szpilkami, dzieci mogą tam wieszać, np. plan lekcji. Ważnym elementem wyposażenia pokoi dla dzieci są zegary ścienne. Dobrze, aby dziecko będąc w swoim pokoju miało świadomość czasu poświęconego na naukę lub zabawę.  


Widok na cały dziecięcy pokój urządzony na zielono.
© pisotskii/Adobe Stock
Styl życia
Pokój dla dziecka - sprawdź na co zwrócić uwagę przy wybieraniu mebli do pokoju dla kilkulatka
Pokój dziecka to jego azyl, prywatne terytorium, służące do nauki i zabawy. Na co zwrócić uwagę, meblując dziecięcą przestrzeń? Sprawdź poniżej.

Pokój dziecka to jego azyl, prywatne terytorium, służące do nauki i zabawy. Na co zwrócić uwagę, meblując dziecięcą przestrzeń? Sprawdź poniżej.   Dziecko rośnie, a wraz z nim jego potrzeby. Żeby jak najlepiej o nie zadbać, warto zwrócić uwagę na otaczającą je przestrzeń. Meble dla malucha - komfort i bezpieczeństwo W pokoju malucha potrzebnych jest niewiele mebli, a wybierając je, dobrze jest oprzeć się panującym modom i postawić na kwestie praktyczne. Zamiast uroczej kołyski kup wygodne łóżeczko ze szczebelkami. Ze względu na jego konstrukcje mebel można swobodnie dostosowywać do potrzeb dziecka , montując podstawę na odpowiedniej do jego wieku wysokości. Szafa czy komoda? W małej przestrzeni dobrze postawić na komodę, wykorzystując jej blat np. jako przewijak. Nie kupuj biurka i obrotowego fotela, to nie ten etap, zastanów się natomiast na wygodnym fotelem dla siebie i krzesełkiem do karmienia dla malucha. Poszukaj takiego, które “rośnie” razem z dzieckiem i tak samo dobrze posłuży w przyszłości kilkulatkowi. Kolory? Najlepiej naturalne, by meble mogły towarzyszyć dziecku także w przyszłości. Pokój dla trzylatka - kolorowy zawrót głowy W pokoju trzylatka warto pobudzić wodze fantazji. Oryginalne kształty i żywe kolory będą stymulować rozwój dziecka, więc im więcej drabinek i schowków, tym lepiej. Ale nie wszystko na raz - zacznij od wstawienia pełnowymiarowego łóżka z możliwością dokręcenia bocznej barierki. Możesz zdecydować się na takie z baldachimem - materiał doda wnętrzu przytulności, a trzylatek będzie wniebowzięty. W pokoju z mniejszym metrażem warto wstawić łóżko piętrowe z wolną przestrzenią pod spodem - do zabawy lub nauki. Biurko w pokoju trzylatka nie jest konieczne, ale mały stolik z krzesełkami przyda mu się jak...

Pokój dziecięcy na poddaszu
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Pokoje dziecięce na poddaszu – komfort i estetyka w jednym
Pokój dziecięcy na poddaszu powinien maksymalnie wykorzystywać każdy zakamarek pomieszczenia. Ważne jest zapewnienie dużego dostępu do naturalnego światła, ustawienie mebli pod ścianką skośną, a w przypadku małych pomieszczeń – jasne, pastelowe barwy. Pokój dziecka na poddaszu powinien korespondować z zainteresowaniami dziecka – świetnym pomysłem są aranżacje tematyczne.

Pokój dziecięcy na poddaszu powinien maksymalnie wykorzystywać każdy zakamarek pomieszczenia. Ważne jest zapewnienie dużego dostępu do naturalnego światła, ustawienie mebli pod ścianką skośną, a w przypadku małych pomieszczeń – jasne, pastelowe barwy. Pokój dziecka na poddaszu powinien korespondować z zainteresowaniami dziecka – świetnym pomysłem są aranżacje tematyczne.   Komfort użytkowania poddasza w dużej mierze zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa – ściana poddasza ustawiona nad ścianami zewnętrznymi budynku na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Jak umeblować pokój dziecięcy na poddaszu Podstawą urządzania pokoju dziecięcego na poddaszu jest dobre oświetlenie. W pomieszczeniu powinno być dużo naturalnego światła. Najlepszym rozwiązaniem będą okna połaciowe (dachowe) z klamką z blokadą i zabezpieczeniem antywłamaniowym. Kolejnym ważnym zadaniem jest optymalna aranżacja przestrzeni . Jeśli ścianka kolankowa jest niska (ma 70-100 centymetrów), idealnym rozwiązaniem będą meble rozmieszczone na podłodze niczym klocki – warto wykorzystać kontrastujące ze sobą kolory. Dobrze jest zadbać, aby środek pokoju był pusty, żeby dzieci miały przestrzeń do zabawy – zwłaszcza, jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, np. 15 metrów kwadratowych. W pokoju dziecka powinny znaleźć się meble i sprzęty przeznaczone do sypialni, bawialni i miejsca do nauki. Nie warto kupować kosztownych mebli, ponieważ dziecku szybko zmienia się gust, poza tym z czasem mogą okazać się za małe. Świetnym wyborem są meble uniwersalne, które można malować na różne kolory, dekorować naklejkami itp. Największe zadowolenie zapewnią meble robione na wymiar. Część mebli powinny stanowić szafki z drzwiami lub wysuwanymi pojemnikami na zabawki. Pozwalają ukryć piętrzące się drobiazgi i zabawki. Tematyczne pokoje...

Pokój dla dziewczynki
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Jak urządzić pokój marzeń dla dziewczynki
Pokój marzeń to miejsce idealne do pracy i odpoczynku. Pokój, który inspiruje i napełnia pozytywną energią. Zaangażuj dziecko w urządzanie własnej przestrzeni. To ono ma się w nim czuć komfortowo. Możesz podsuwać mu pomysły i dbać o praktyczne aspekty wystroju wnętrza.

Pokój marzeń to miejsce idealne do pracy i odpoczynku. Pokój, który inspiruje i napełnia pozytywną energią. Zaangażuj dziecko w urządzanie własnej przestrzeni. To ono ma się w nim czuć komfortowo. Możesz podsuwać mu pomysły i dbać o praktyczne aspekty wystroju wnętrza.   Urządzając pokój wspólnie wybierajcie zarówno meble, jak i elementy dekoracyjne, np. fototapetę albo naklejki do ozdabiania ścian. Ściany w pokoju dla dziewczynki Aranżację pokoju najczęściej zaczyna się od ścian. W wymarzonym pokoju nie wystarczy pomalować ich jednolitym kolorem. Jedną ze ścian warto zostawić odsłoniętą, przynajmniej częściowo, i kreatywnie zaaranżować. Przy ścianie można ustawić sofę albo łóżko. Nie powinno natomiast stać przy niej biurko, ponieważ widok na ścianie mógłby rozpraszać dziecko podczas nauki.   Na ścianie może znaleźć się fototapeta z ulubionymi zwierzętami dziecka, zdjęciem dna oceanu, pięknego zamku lub malowniczego krajobrazu, a także postać lub scena z ulubionej baśni, ulubionego filmu albo gry komputerowej, obrazek baśniowego miasta, galaktyka albo abstrakcyjny, kolorowy wzór. Zamiast fototapety na jednolitej ścianie można nakleić naklejki z wzorami lub grafikami , sylwetkami postaci i zwierząt. Na suficie można natomiast umieścić fluorescencyjne gwiazdki, które będą świeciły nocą, po zgaszeniu światła.   Ścianę bądź jej fragment można także pomalować farbą tablicową . Dzięki temu będzie można pisać po niej jak po szkolnej tablicy, np. kolorowymi kredami. Łóżko z baldachimem własnej roboty Wiele dziewczynek marzy o tym, żeby sypiać w łożu z baldachimem. Nie należy traktować tego wyłącznie jako kaprysu dziecka , baldachimy w pokoju dziecięcym mają też praktyczną funkcję. Pozwalają oddzielić przestrzeń do...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik