
Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny koncentrować się na funkcjonalności. Dobrze, aby dziecko miało w pokoju jasno wyznaczone miejsca do zabawy, edukacji, snu i kącik garderobiany.
1. Kolorystyka pokoi dla dzieci
Pokój dla dziecka, które rozpoczęło edukację szkolną jest zarówno miejscem do zabawy, relaksu jak i nauki i pracy umysłowej. Dlatego kolory ścian nie powinny być zbyt intensywne. Lepiej sprawdzą się neutralne, pastelowe kolory, przy których dziecko będzie mogło się wyciszyć i skoncentrować. Jaskrawe odcienie mogą dekoncentrować i nadmiernie pobudzać umysły dzieci. Dobrze sprawdzą się np. pistacjowa zieleń, delikatny róż, błękit, subtelna szarość, czekoladowy brąz lub biel. Kolory ścian można urozmaicić dodatkami, np. zasłonami, akcesoriami szkolnymi, dywanikami, ramkami na zdjęcia lub obrazkami.
2. Strefa nauki, snu i zabawy
Dziecko nadal powinno mieć w swoim pokoju ulubione zabawki i gry edukacyjne, jednak większość miejsca zaczynają już zajmować książki, zeszyty i akcesoria szkolne. Jeżeli każda z tych stref będzie wyraźnie zaznaczona w pokoju, dziecko nie będzie miało kłopotu z porządkowaniem rzeczy. W strefie edukacji powinny znaleźć się wszystkie przybory szkolne oraz biurko i regał na książki. Planując układ pokoju zwróć uwagę na ścianę z oknem, najlepiej jeśli biurko do nauki będzie znajdowało się przy oknie (dziecko nie powinno siedzieć tyłem do okna). Miejsce do nauki powinno być dobrze oświetlone, lepiej unikać kątów i zaciemnionych miejsc. Biurko musi być dostatecznie duże i odpowiadać wzrostowi dziecka. Blat biurka służy przygotowaniu do lekcji, odrabianiu zadań domowych i wykonywaniu innych prac manualnych, dlatego dobrze, aby był maksymalnie wygodny i nie ograniczał ruchów dziecka. Przy biurku jest miejsce dla wygodnego krzesła z oparciem i zagłówkiem. Najlepiej jeśli krzesło ma regulowaną wysokość i można je dopasować do wzrostu dziecka (dziecko o wzroście 121-127 cm powinno mieć krzesło z siedziskiem na wys. 30 cm od podłogi, a blat biurka 52 cm; dziecko o wzroście 127-142 cm siedzisko – 34 cm, a blat – 58; dziecko o wzroście 142-157 cm siedzisko – 38, a blat 64 cm). W ten sposób zadbamy o zdrową postawę w trakcie nauki. Niezbędnym elementem każdego biurka jest lampka z ruchomym ramieniem. Na ścianie obok biurka mogą znajdować się wiszące półki (mogą się tam znajdować skoroszyty, segregatory i kubki na długopisy) i regał na książki. Po przeciwnej stronie części edukacyjnej może znajdować się miejsce do snu z wygodnym łóżkiem i lampką nocą. Obok łóżka może stać fotel lub pufa do relaksu i półka z zabawkami.
Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto francuskie z mięsem mielonym
3. Dodatki do pokoju dla dziecka
Pokój dziecka, które chodzi do szkoły, może być ozdobiony ciekawymi naklejkami wskazującymi na fakt, że dziecko jest już uczniem. Dzieci, które zaczęły naukę, dumne są z kolejnego etapu osiągania dorosłości, warto, żeby mogły podkreślić to wystrojem pokoju. Przydatne przedmioty to także globus, mapa, plakat ulubionych zwierząt oraz pudełka i pojemniki na akcesoria. W pokojach dziecięcych można też powiesić korkową tablicę ze szpilkami, dzieci mogą tam wieszać, np. plan lekcji. Ważnym elementem wyposażenia pokoi dla dzieci są zegary ścienne. Dobrze, aby dziecko będąc w swoim pokoju miało świadomość czasu poświęconego na naukę lub zabawę.
- Nie masz pomysłu na oryginalne dekoracje do sypialni lub pokoju dziennego? Zobacz, maski i figurki afrykańskie, czyli pomysł na urządzenie pokoju.
- Aranżując pokój na poddaszu, warto wyeksponować elementy konstrukcyjne. Jak to zrobić? Zobacz, na co zwrócić uwagę urządzając pokój na poddaszu.
- Czy wiesz, jak optycznie zwiększyć małe pomieszczenia? Zobacz, jak urządzić mały przedpokój w bloku.