Poinsecja – tradycyjne dekoracje na święta
© ralff_m/Adobe Stock
Styl życia

Poinsecja – jak wykonać świąteczne dekoracje z gwiazdą betlejemską?

Gwiazda betlejemska to kwiat, który kwitnie zimą – wtedy, gdy ilość dziennego światła jest jak najmniejsza. Jej górne liście mają intensywnie czerwony kolor, tworząc bardzo ciekawy kontrast z zielonymi łodyżkami. Interesujący jest również kształt rośliny – kiedy patrzy się na nią z góry, liście układają się na kształt gwiazdy. Wszystkie te cechy sprawiają, że poinsecja jest rośliną, która idealnie wpisuje się w czas i atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Poinsecja to kwiat, który większość z nas zna pod nazwą gwiazda betlejemska. Roślina ta bezsprzecznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, dlatego często wykorzystuje się ją przy tworzeniu różnego rodzaju dekoracji.

 

Gwiazda betlejemska to kwiat, który kwitnie zimą – wtedy, gdy ilość dziennego światła jest jak najmniejsza. Jej górne liście mają intensywnie czerwony kolor, tworząc bardzo ciekawy kontrast z zielonymi łodyżkami. Interesujący jest również kształt rośliny – kiedy patrzy się na nią z góry, liście układają się na kształt gwiazdy. Wszystkie te cechy sprawiają, że poinsecja jest rośliną, która idealnie wpisuje się w czas i atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Gwiazda betlejemska – jak wybrać idealny kwiat?

Już na początku grudnia wiele supermarketów i targowisk zapełnia się doniczkami i poinsecjami. Rośliny te są bardzo łatwo dostępne i zwykle dość tanie. Warto jednak poświęcić chwilę na ich wybór. Przede wszystkim, warto pamiętać, że gwiazdy betlejemskie, pomimo tego, że kwitną zimą, nie lubią zimna. Rośliny sprzedawane na świeżym powietrzu (np. na straganach) mogą być przemarznięte i szybko obumrzeć.

 

Z tego względu poinsecje warto kupować w kwiaciarniach lub sklepach. Po zakupie należy upewnić się, że kwiat jest odpowiednio zabezpieczony, by przetrwać drogę do domu – nawet kilka minut na mrozie może być dla niego zabójcze. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Liście gwiazdy betlejemskiej powinny być wolne od przebarwień i uszkodzeń, gęste, zdrowe i mocne.

Poinsecja jako bożonarodzeniowa dekoracja

Poinsecja to kwiat doniczkowy – nie ma możliwości, by umieścić ją w wazonie. Nie oznacza to jednak, że nie może ona stać się podstawą do stworzenia świątecznej dekoracji stołu. Oczywiście umieszczenie nieestetycznej doniczki na stole nie będzie dobrym pomysłem. Jednak odpowiednie jej ozdobienie wystarczy, by kwiat stanowił bardzo ciekawą dekorację. Jak to zrobić?

 

Przygotuj słoik (nieco większy od doniczki z rośliną) i ciasno owiń go włóczką w kolorze dopasowanym do pozostałych dekoracji świątecznych. Aby włóczka nie zsuwała się ze szkła, możesz przykleić ją przy pomocy kleju na gorąco. Następnie do włóczki możesz przymocować dowolne ozdoby – błyszczące wstążki, kształty wycięte z filcu, fragmenty gałązek z choinki. Umieść doniczkę w tak ozdobionym naczyniu.

 

Ozdobny słoik z poinsecją możesz wstawić do środka świątecznego stroika. Możesz postawić go na kilku gałązkach choinki, ustawiając obok kilka zapachowych świec. Inną możliwością jest wstawienie słoika z kwiatem do wiklinowego koszyka, wypełnionego szyszkami i sianem.

 

Gwiazda Betlejemska
© ralff_m/Fotolia.com
Styl życia
Gwiazda betlejemska – trujący kwiat doniczkowy
Gwiazda betlejemska, zwana też wilczomleczem pięknym, czy poinsecją jest trująca. Roślina zawiera szkodliwe substancje (sok mleczny), na które podatne są dzieci, dorośli i zwierzęta. Zjedzenie gwiazdy betlejemskiej, a niekiedy sam kontakt z nią może wywołać poważne dolegliwości.

Gwiazda betlejemska, zwana też wilczomleczem pięknym, czy poinsecją jest trująca. Roślina zawiera szkodliwe substancje (sok mleczny), na które podatne są dzieci, dorośli i zwierzęta. Zjedzenie gwiazdy betlejemskiej, a niekiedy sam kontakt z nią może wywołać poważne dolegliwości. Gwiazda betlejemska – trujący kwiat Gwiazda betlejemska w każde święta Bożego Narodzenia ozdabia mieszkania. Od kilku lat jest stałym elementem tych świąt. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jej liście, łodygi i korzenie są trujące i szkodliwe dla organizmu . W tych częściach rośliny znajduje się szkodliwe mleczko, a jego spożycie może wywołać uczulenie, szczególnie w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Niekiedy też zjedzenie rośliny powoduje bóle brzucha , biegunkę , wymioty, bóle głowy i wymagana jest hospitalizacja. Dlatego należy chronić przed nią dzieci, a także zwierzęta. Jeśli sok mleczny dostanie się do oczu wywoła pieczenie, łzawienie i ból. Po kontakcie z rośliną należy niezwłocznie udać się do lekarza.  

czerwona gwiazda betlejemska
©li84/Fotolia
Styl życia
Gwiazda betlejemska – pielęgnacja rośliny
Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i piękną dekoracją mieszkania. Roślina wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji.

Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia i piękną dekoracją mieszkania. Roślina wymaga odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji. Gwiazda betlejemska – czym jest i jak wygląda? Gwiazda betlejemska , inaczej zwana wilczomleczem pięknym, bądź poinsecją, jest rośliną, która kwitnie w miesiącach zimowych, ale wymaga właściwej temperatury (18-21 stopni) . Gwiazda betlejemska ma mocne, zielone i gęste liście i osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Barwa kwiatów może być czerwona, biała, różowa albo złota. Przy zakupie poinsecji należy zwrócić uwagę na temperaturę w jakiej jest przechowywana. Nie warto kupować jej na targach, czy kiermaszach, gdyż stojąc w niskiej temperaturze wskutek przechłodzenia zaczyna po kilku godzinach zrzucać liście. Gwiazda betlejemska – jak uprawiać roślinę? Gwiazda betlejemska wymaga dobrze nasłonecznionego pomieszczenia, ale nie można stawiać jej przy kaloryferach. Temperatura w mieszkaniu nie może przekraczać 21 stopni, ponieważ liście rośliny wtedy wysychają i opadają . Poinsecja wymaga dobrze przepuszczalnego, wilgotnego podłoża i właściwego nawożenia. By zadbać o jej piękny wygląd należy ją nawozić raz na dwa tygodnie substancją dla roślin kwitnących. Pod koniec zimy warto skrócić jej pędy, tak by na bocznych gałęziach zostały po 2-3 pędy, nie więcej. Po ich obcięciu gwiazdę betlejemską trzeba postawić w pomieszczeniu o temperaturze nie większej niż 15 stopni i zaprzestać nawożenia i podlewania. Na wiosnę wilczomlecz piękny należy przesadzić do świeżej ziemi o odczynie gleby od 5,8 do 6,5 pH i postawić w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Co miesiąc, aż do sierpnia zaleca się nawożenie poinsecji. Jesienią widoczne będą nowe liście rośliny, ale by zakwitła przed świętami Bożego Narodzenia należy od listopada przykrywać ją folią bądź kartonowym pudełkiem o godzinie 17...

kwiaty w doniczkach
©JackF/fotolia
Styl życia
Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu?
Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc. Kwiaty, które ozdobią mieszkanie Kwiaty doniczkowe można podzielić na rośliny o ozdobnych kwiatach i na rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą całego mieszkania. Należy jednak dobrać odpowiednie rośliny i pielęgnować je.   1. Cyklamen perski – kwitnie od października do kwietnia i jest jednym z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Kwiaty rośliny są łososiowe, różowe, ciemnoczerwone i szkarłatne. Na liściach z kolei widoczne są marmurkowe, srebrzyste wzory. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, uważając aby nie zalać bulwy. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. 2. Begonia – kwitnie na biało i ma intensywny zapach. Liście begonii pokryte są łagodnym meszkiem. Najlepiej służy jej wilgotne podłoże i stały dostęp do światła. Begonię powinno się podlewać każdego dnia . 3. Anturium – to egzotyczna roślina o liściach w kształcie łódki i dosyć charakterystycznej kolbie. Kwiaty mogą być różowe, czerwone bądź kremowobiałe. Anturium wymaga pokojowej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać go wodą po brzeg doniczki, a po 15 minutach można wylać jej nadmiar z podstawki. Anturium kwitnie cały rok i doskonale ozdabia wnętrze mieszkania. 4. Paproć – roślina o drobnych zielonych liściach, z których wyparowuje dużo wody. Dlatego też podłoże kwiatu powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Paprocie powinno się podlewać regularnie i umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami , gdyż najlepiej rośnie...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik