Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Dowiedz sie do czego służy poduszka sensomotoryczna
© Scvos/Fotolia.com
Styl życia

Poduszka sensomotoryczna, czyli beret rehabilitacyjny – idealne narzędzie dla osób z bólami kręgosłupa

Poduszka sensomotoryczna, inaczej zwana beretem rehabilitacyjnym, poprawia równowagę i koordynację ruchową. Wzmacnia mięśnie, także głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Można na niej siedzieć lub wykonywać ćwiczenia stojąc, np. przysiady.

Poduszka sensomotoryczna, inaczej zwana beretem rehabilitacyjnym, poprawia równowagę i koordynację ruchową. Wzmacnia mięśnie, także głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Można na niej siedzieć lub wykonywać ćwiczenia stojąc, np. przysiady.

 

Ćwiczenia na piłce sensomotorycznej są nazywane ćwiczeniami mózgu, ponieważ stymulują jego pracę. Stosują je zarówno sportowcy, np. przed maratonem, jak i osoby mające problemy zdrowotne. Beret rehabilitacyjny jest polecany przez fizjoterapeutów.

Jak działa poduszka sensomotoryczna?

Poduszka sensomotoryczna stymuluje ruchy krążków międzykręgowych. Dzięki nim zmniejszają się wady postawy. Plecy są mocniejsze, dzięki czemu nie pojawiają się lub redukują dolegliwości bólowe kręgosłupa. Siedzenie na berecie rehabilitacyjnym wymusza utrzymywanie równowagi, a co za tym idzie – stabilizuje mięśnie przykręgosłupowe. Jest to przydatne szczególnie dla osób, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Ćwiczenia na poduszce można wykonywać także w staniu. Jest to przyrząd, który nadaje się do masażu stóp.

Zalety używania poduszki sensomotorycznej

Używanie poduszki sensomotorycznej wywołuje następujące efekty:

 • poprawa koordynacji ruchowej,
 • łatwiejsze utrzymywanie równowagi,
 • lepsze krążenie,
 • większa siła mięśniowa,
 • pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy,
 • zwiększenie zdolności percepcyjnych (postrzegania otaczającego świata),
 • mniejsze dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa,
 • rozwój mięśni głębokich, które odpowiadają za prawidłową postawę,
 • zwiększenie precyzji wykonywanych ruchów.

Ćwiczenia z beretem rehabilitacyjnym

Wykorzystując poduszkę sensomotoryczną, można wykonać następujące ćwiczenia:

 • Balansowanie na siedząco, nazywane też siedzeniem dynamicznym. Połóż beret na ziemi i usiądź na nim. Wyprostuj plecy, ułóż nogi przed siebie. Załóż jedną nogę na drugą, a następnie spleć ręce na wysokości klatki piersiowej. Staraj się zachować równowagę.

 

 • Balansowanie na jednej nodze. Połóż poduszkę na podłodze i stań na niej na jednej nodze. Możesz utrudnić ćwiczenie, pochylając się w przód. Dodatkowo odchyl drugą nogę w tył. Pozostań w tej pozycji, utrzymując równowagę. Im lepiej napompowana jest piłka, tym trudniej to zrobić. Takie balansowanie wzmacnia mięśnie pleców, brzucha, nóg oraz pośladków.

 

 • Balansowanie w staniu obunóż. Ułóż beret na podłożu i stań na nim dwiema nogami. Zrób skłon do przodu tak, aby dotknąć podłogi palcami. Następnie wróć do pozycji wyjściowej, wspinając się na palce. Unieś ramiona nad głowę. Powinieneś widzieć swoje dłonie. Wykonaj 5-7 powtórzeń ćwiczenia.

 

 • Przysiady. Połóż poduszkę na podłodze i stań na niej dwiema nogami. Zrób przysiad pamiętając o tym, aby kolana nie przekraczały linii palców stóp. Pamiętaj o utrzymaniu równowagi w trakcie ćwiczenia. To ćwiczenie daje dużo lepsze efekty niż tradycyjne przysiady. Wzmacnia nie tylko mięśnie ud i pośladków, ale także mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę.

 

 • Skakanie na poduszce sensomotorycznej. Ułóż kilka beretów rehabilitacyjnych obok siebie. Skacz po nich lub biegaj tak, by nogi znajdowały się na różnych poduszkach. Ćwiczenie wzmocni mięśnie, poprawi równowagę i koordynację, a dodatkowo wymasuje stopy.


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jak ćwiczyć z piłką stabilizacyjną
©nd3000/Fotolia.com
Styl życia
Ćwiczenia z piłką stabilizacyjną na mięśnie głębokie: taczka, scyzoryk, mostek i prostowanie nóg
Ćwiczenia z piłką stabilizacyjną wzmacniają mięśnie głębokie, które pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała. Najbardziej znane są takie pozycje, jak: scyzoryk, taczka, prostowanie nóg oraz mostki.

Ćwiczenia z piłką stabilizacyjną wzmacniają mięśnie głębokie, które pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała. Najbardziej znane są takie pozycje, jak: scyzoryk, taczka, prostowanie nóg oraz mostki. Piłkę do ćwiczeń znajdziesz na każdej siłowni. Najlepsze efekty dadzą regularne ćwiczenia, np. 3-4 razy w tygodniu. Powinna je poprzedzać rozgrzewka, np. w formie dynamicznego rozciągania. Po zakończeniu treningu także należy się rozciągnąć – tym razem statycznie. Dlaczego warto zacząć stabilizujące ćwiczenia z piłką? Trening stabilizacyjny z wykorzystaniem piłki poprawia świadomość ciała oraz koordynację ruchową. Wpływa korzystnie na równowagę i wzmacnia pewność siebie . Stabilizację wykonuje się w obrębie mięśni tułowia – to tzw. mięśnie posturalne, inaczej głębokie. Odpowiadają one za prawidłowe ustawienie kręgosłupa. Wspierają go podczas wielu czynności: siedzenia, wstawania oraz chodzenia. Silny korpus zdecydowanie zmniejsza bóle kręgosłupa. Ćwiczenia z piłką stabilizacyjną można połączyć z treningiem interwałowym . Ćwiczenia z piłką stabilizacyjną – najważniejsze zasady Stabilizowanie mięśni okalających kręgosłup najlepiej wykonywać w 2-3 seriach na jedną grupę mięśniową. Robienie mniejszej liczby serii jest skuteczne , ponieważ mięśnie posturalne są niewielkie, w przeciwieństwie do tych z głównych grup mięśniowych, np. pośladków. Jeśli trening z piłką jest połączony z ćwiczeniami, np. na atlasie, na klatkę piersiową lub na nogi, stabilizację należy wykonać dopiero po siłowej części treningu . Dzięki temu wzrośnie jego efektywność – mięśnie główne będą zmęczone, a stabilizatory będą pracowały intensywniej. Najskuteczniejsze ćwiczenia z piłką stabilizacyjną Najbardziej skuteczne ćwiczenia z piłką...

Kobieta robi przysiady
©baranq/Fotolia
Styl życia
Ujędrnianie i modelowanie pośladków ćwiczeniami w domu
Ćwiczenia na mięśnie pośladków możesz wykonywać w domu, w parku, czy na siłowni. Dzięki regularnemu treningowi ujędrnisz i wzmocnisz pośladki.

Ćwiczenia na mięśnie pośladków możesz wykonywać w domu, w parku, czy na siłowni. Dzięki regularnemu treningowi ujędrnisz i wzmocnisz pośladki.   Pamiętaj, by przed każdym treningiem wykonać 5-minutową rozgrzewkę. Możesz robić pajacyki, wyskoki, czy wypady nóg. Trening pośladków nie jest trudny, a skuteczny, dlatego warto wykonywać gimnastykę 3-4 razy w tygodniu. Przysiady na zgrabne pośladki Przysiady są jednymi z podstawowych ćwiczeń do uzyskania zgrabnych i jędrnych pośladków . By je wykonać, stań twardo na podłodze tak, by stopy były rozstawione na szerokość ramion. Lekko zegnij kolana i wykonaj przysiad. Na początku rób po 10, maksymalnie 15 przysiadów dziennie. Stopniowo zwiększaj liczbę do 30 przysiadów. Unoszenie nogi na mięśnie pośladków Połóż się na prawym boku, prawą nogę lekko ugnij, a lewą wyprostuj. Lewą nogę unoś powoli i opuszczaj. Ćwiczenie wykonaj 15 razy na każdą z nóg. Podnoszenie nóg Połóż się na brzuchu, najlepiej na karimacie, a skrzyżowane ręce umieść pod głową. Nogi rozstawione na szerokość barków podnoś najwyżej jak tylko możesz. W takiej pozycji wytrzymaj 15 sekund , po czym powtórz ćwiczenie jeszcze 3 razy. Unoszenie bioder w leżeniu na plecach na zgrabne pośladki Połóż się na plecach na karimacie, a ręce umieść wzdłuż tułowia. Nogi ugnij lekko w kolanach, a stopy rozstaw twardo na podłodze. Napnij mocno mięśnie pośladków i unieś biodra . W takiej pozycji wytrzymaj 30 sekund , wróć do pozycji początkowej i powtórz ćwiczenie. Unoszenie i opuszczanie kolana na ujędrnienie pośladków Połóż się na brzuchu, opierając głowę o skrzyżowane ręce. Lewą nogę zegnij w kolanie i zacznij unosić ją powoli, po czym opuszczaj ją z powrotem....

Misja nogi! 5 ćwiczeń na zgrabne uda i łydki
© Schum/Adobe Stock
Styl życia
Misja nogi! 5 ćwiczeń na zgrabne uda i łydki
Ćwicząc mięśnie nóg, nie tylko dbamy o ich wygląd, ale także spalamy więcej kalorii niż, na przykład, ćwicząc w tym samym czasie mięśnie ramion. Walkę o zgrabną sylwetkę warto więc zacząć od treningu dolnej partii ciała.

Ćwicząc mięśnie nóg, nie tylko dbamy o ich wygląd, ale także spalamy więcej kalorii niż, na przykład, ćwicząc w tym samym czasie mięśnie ramion. Walkę o zgrabną sylwetkę warto więc zacząć od treningu dolnej partii ciała. Walczysz z nadmiarem tłuszczyku? Ćwicz nogi! Przypomnij sobie jak szczupłe i zgrabne są nogi biegaczy mijających cię podczas porannego joggingu. To nie zasługa matki natury, a regularnych ćwiczeń mięśni nóg . Mięśnie znajdujące się w kończynach dolnych są najcięższe (mięsień czworogłowy uda) i najdłuższe (mięsień krawiecki), ćwicząc więc tę partię ciała spalasz więcej kalorii niż podczas ćwiczenia mniejszych mięśni w tym samym czasie. Przysiady, wymachy i uniesienia nóg Poniżej znajdziesz 5 ćwiczeń angażujących głównie mięśnie ud , łydek i pośladków. Wykonuj je po kolei, robiąc po każdym 15 sekundową przerwę. Liczba powtórzeń powinna być uzależniona od twojej kondycji, na początek spróbuj z 10 lub 15. Całą sekwencję powinno się powtórzyć 3 razy, a pierwsze efekty będą widoczne już po 3 tygodniach regularnego ćwiczenia. Do dzieła! Nożyce Połóż się na boku i wyprostuj nogi. Górną część tułowia podeprzyj na ręce zgiętej w łokciu. Powolnym ruchem podnieś wyprostowaną nogę i zatrzymaj na wysokości biodra, a następnie takim samym powolnym ruchem opuść ją w dół. Nie odkładaj nogi, zadbaj o to, by przez całe ćwiczenie mięśnie ud , łydek i pośladków były napięte. Wykonuj na obie nogi. Krok i wykrok Stań prosto i połóż ręce na biodrach. Zrób krok do przodu, zginając obie nogi w kolanach - pamiętaj żeby tylnej nie odrywać od podłogi! Kąt, pod którym zginasz kolana, powinien wynosić 90 stopni. Powtórz na obie nogi. Przysiady Klasyczne przysiady to doskonały trening...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner