Starsza kobieta
© contrastwerkstatt/Fotolia.com
Styl życia

Plamy starcze – efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, złej diety i zaburzeń wątroby

Plamy starcze nazywane są także plamami soczewicowatymi. Są to małe skupiska melaniny, które powstają jako efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, niewłaściwej diety lub zaburzeń wątroby.

Plamy starcze nazywane są także plamami soczewicowatymi. Są to małe skupiska melaniny, które powstają jako efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, niewłaściwej diety lub zaburzeń wątroby.

 

Plamy starcze można zlikwidować domowymi sposobami, laserem lub dietą bogatą w witaminę C, E oraz beta-karoten.

Plamy starcze - czym są i skąd się biorą?

Plamy starcze to płaskie, brązowe plamy na skórze. Ich kształt przypomina ziarna soczewicy, dlatego też bywają nazywane plamami soczewicowatymi. Są to punkty, w których gromadzi się melanina (barwnik odpowiedzialny za funkcje fenotypowe – kolor oczu, skóry i włosów). Same w sobie plamy starcze nie są niebezpieczne, ale zwiększają szansę wystąpienia raka skóry. Miejsca, w których się pojawiają to zwykle: wierzch dłoni, ręce, przedramiona, ramiona, plecy, szyja, klatka piersiowa, twarz i nogi. Występują głównie u osób powyżej 50. roku życia, ale mogą pojawić się na skórze także w młodym wieku (u osób poniżej 30. roku życia).

 

Główna przyczyna powstawania plam starczych tkwi zwykle w nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Częste i długotrwałe przebywanie na słońcu aktywuje melanocyty (komórki pigmentowe, które wytwarzają melaninę) do produkcji nadmiaru barwnika. Inne przyczyny powstawania plam starczych to: zła dieta (bogata w tłuszcze), brak ruchu, zaburzenia hormonalne, zaburzenia czynności wątroby i autointoksykacja (samozatrucie produktami własnej przemiany materii, np. mocznikiem, kwasem moczowym, dwutlenkiem węgla). Hiperpigmentacja może być też skutkiem procesu starzenia się organizmu.

Jak zapobiegać powstawaniu palm starczych?

Plamom starczym można zapobiegać, stosując przed wyjściem na słońce kremy i emulsje z filtrami UV. Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się plam na skórze, lepiej unikać przebywania na słońcu w godzinach od 12.00 do 15.00.

Domowe sposoby na plamy soczewicowate – maseczki z chrzanu, ogórka i porzeczek

Plamy starcze można zlikwidować domowymi sposobami. Do najpopularniejszych należy maseczka z chrzanu lub skórek ogórka. Przygotowane własnoręcznie produkty do likwidowania plam starczych należy przechowywać w osobnych, odkażonych pojemnikach.

 

  • maseczka z chrzanu – korzeń chrzanu dokładnie oczyścić, obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Następnie sparzyć i odstawić do ostygnięcia. Chrzan dokładnie wymieszać z kwaśnym mlekiem lub odtłuszczonym kefirem. Jeżeli maska ma zbyt wodnistą konsystencję, można ją zagęścić mąką ziemniaczaną. Maskę należy nałożyć na plamy na 15 min. Po tym czasie dokładnie spłukać produkt przegotowaną letnią wodą.

 

  • maseczka ze skórek ogórka – ogórek dokładnie umyć i obrać ze skórki. Skórki sparzyć wrzątkiem, drobno posiekać i połączyć z jogurtem naturalnym. Maseczkę nałożyć na miejsce zmian skórnych i po 15 minutach, spłukać letnią wodą.

 

  • maseczka z porzeczek – 2 łyżki białych lub czerwonych porzeczek rozgnieść widelcem lub zmiksować w blenderze. Dodać łyżkę mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszać. Maskę nałożyć na plamy i po 15 minutach dokładnie spłukać.

Zwalczanie plam starczych laserem

Plam starczych można pozbyć się także przy użyciu lasera. Laser działa na plamy od zewnątrz, rozgrzewa komórki barwnika i skutecznie je usuwa. Tuż po zabiegu plama wygląda na ciemniejszą, ale po ok. 2 tygodniach znika. W zabiegach wykorzystywane są lasery, których długość fali wynosi od 500 do 532 nm. Takie fale są najlepiej absorbowane przez melaninę.

Dieta w leczeniu plam starczych

Plamy starcze mogą pojawiać się przez niewłaściwą dietę. Należy zrezygnować z produktów takich jak: margaryna, olej i tłuste mięsa. Powstawaniu przebarwień na skórze zapobiegnie codzienne spożywanie owoców i warzyw zawierających witaminę C, selen i beta-karoten (m.in. marchewkę, porzeczki, truskawki i cytrusy). Pozytywne skutki w rozjaśnianiu plam starczych ma także witamina E, która dodatkowo chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. W diecie powinny znaleźć się także produkty bogate w miedź, takie jak gorzka czekolada, krewetki i wątróbka.


Opalanie na plaży
© plprod/Fotolia.com
Fleszstyle
Jak powstają przebarwienia skóry po opalaniu? Czy można im zapobiec?
Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.

Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.   Plamy na skórze po opalaniu są skutkiem nierównomiernego rozmieszczenia barwnika na naskórku . Problem z przebarwieniami mogą mieć: osoby często opalające się, starsze, chorujące na nadczynność tarczycy bądź niedoczynność nadnerczy oraz mające wahania hormonalne. Brązowe plamy po opalaniu Pojawiające się po opalaniu brązowe plamy na skórze i piegi to częsty problem. O ile niewielkie brązowe plamki, czyli piegi, mogą być całkiem urocze, to plamy zajmujące większą powierzchnię skóry, niekoniecznie. Ich przyczyną jest regularne opalanie się. Aby się pozbyć brązowych plam, można stosować rozjaśniające kremy lub produkty odbarwiające. Po ich usunięciu należy pamiętać o smarowaniu skóry filtrami przeciwsłonecznymi , by problem nie powrócił. Białe przebarwienia słoneczne Białe przebarwienia słoneczne pojawiające się po opalaniu mogą świadczyć o oparzeniu słonecznym . Występują u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Podobne skutki uboczne mogą zaistnieć w przypadku zażywania niektórych leków sprzedawanych na receptę.   Białe ślady widoczne po opalaniu powstają na skutek hipopigmentacji. Jest to niedobór melaniny w skórze. Pojawiają się, kiedy zniszczone zostają melanocyty – komórki produkujące melaninę. Melanina jest barwnikiem, który ma pochłaniać promienie UV. To ona odpowiada za brązowienie skóry po ekspozycji na słonce. Leki powodujące powstawanie przebarwień posłonecznych Przebarwienia słoneczne może powodować przyjmowanie leków zawierających substancje fotouczulające.   Reakcja fotoalergiczna...

Kobieta smaruje plecy kremem z filtrem
© verona_S/Fotolia.com
Styl życia
Powstawanie i leczenie plam wątrobowych na twarzy
Plamy wątrobowe nie oznaczają schorzeń wątroby. To obszary skóry o nieregularnych kształtach, która zabarwiona jest brązowawym pigmentem (podobnym do koloru wątroby).

Plamy wątrobowe nie oznaczają schorzeń wątroby. To obszary skóry o nieregularnych kształtach, która zabarwiona jest brązowawym pigmentem (podobnym do koloru wątroby).   Plamy wątrobowe najczęściej pojawiają się na grzbietach dłoni, na twarzy i dekolcie. Średnica plam może osiągnąć kilka centymetrów. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, jeśli nie zmieniają koloru, nie swędzą czy nie wycieka z nich płyn. Jeżeli pojawią się te objawy, trzeba skontaktować się z dermatologiem, gdyż mogą to być oznaki czerniaka. Jak powstają plamy wątrobowe na twarzy? Plamy wątrobowe nie są efektem starzenia się skóry. Wskutek długiej ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych w skórze gromadzi się nadmiar pigmentu. Dawki promieniowania kumulują się, a efekty są widoczne po upływie wielu lat, najczęściej u osób między 30. a 50. rokiem życia. Osoby, które dużo czasu spędzają na słońcu, mogą mieć plamy wątrobowe już w wieku dwudziestu kilku lat. Najbardziej narażone są na nie osoby o jasnej karnacji.   Na pojawienie się plam na skórze ma wpływ przyjmowanie leków , na przykład moczopędnych, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi oraz tetracykliny. Powodują one, że skóra jest bardziej wrażliwa na działanie słońca, a zatem podatna na powstawanie plam. Domowe sposoby na rozjaśnienie plam wątrobowych W celu rozjaśnienia przebarwień na skórze można smarować je sokiem z cytryny 2 razy w ciągu dnia. Kwaśny odczyn soku usunie zewnętrzną warstwę naskórka i rozjaśni je. Do przygotowania domowego rozjaśniacza można wykorzystać łyżeczkę miodu i jogurtu, które należy zmiksować. Taką papkę należy raz dziennie nałożyć na plamy i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie spłukać. Trzecim sposobem rozjaśniania plam jest pokrywanie ich żelem z aloesu, najlepiej ze świeżych liści, 1-2 razy dziennie. Wystarczy zerwać liść,...

Przebarwienia skóry
© Khorzhevska/Fotolia.com
Fleszstyle
Najlepsze sposoby na przebarwienia potrądzikowe
Przebarwienia po trądziku pomaga rozjaśnić naturalny wybielacz do skóry twarzy lub dekoltu z cytryny i rumianku, a także stosowana miejscowo płynna witamina E, która wspomoże regenerację komórek.

Przebarwienia po trądziku pomaga rozjaśnić naturalny wybielacz do skóry twarzy lub dekoltu z cytryny i rumianku, a także stosowana miejscowo płynna witamina E, która wspomoże regenerację komórek.   Przebarwienia potrądzikowe występują na twarzy, dekolcie, plecach w postaci blizn o różnym zabarwieniu i głębokości. Skąd się biorą przebarwienia po trądziku Przebarwienia potrądzikowe to nie tylko bezpośredni efekt wyciskania czy też rozdrapywania pryszczy. Trądzik bardzo uszkadza skórę i czyni ją podatniejszą na wnikanie promieni ultrafioletowych. Słońce lub lampy w solarium penetrują głębsze warstwy naskórka, powodując trudne do usunięcia przebarwienia, nie tylko na powierzchni skóry. Przebarwienia mogą być płytkie, głębokie, jasnoróżowe bądź ciemnofioletowe i bardzo widoczne, trudne do usunięcia. Dieta na przebarwienia potrądzikowe Namnażanie nowych komórek pobudzają owoce i warzywa, szczególnie posiadające ciemną skórkę (jagody, śliwki, jeżyny, aronia, maliny, granaty, czerwone grejpfruty i winogrona, czerwona cebula, brokuły, marchew, dynia). Zawierają one przeciwutleniacze: witaminy A, C, E oraz beta-karoten. Są one odpowiedzialne za wzrost nowych komórek i biorą aktywny udział w budowaniu zdrowych warstw skóry . Proces ten spowalnia jedzenie fast foodów oraz pikantnych potraw, wyeliminuj je więc z diety, co zaprocentuje zdrowszym wyglądem twojej skóry i rozjaśnieniem ciemniejszych plam potrądzikowych. Napar z rumianku i cytryny na przebarwienia po trądziku Naturalne wybielacze, które rozjaśniają plamy potrądzikowe na skórze to cytryna oraz rumianek . Pomogą również na plamy starcze i piegi.   Zaparz 1 torebkę rumianku w połowie szklanki wrzątku. Po ostudzeniu dodaj sok z 1 cytryny i przelej tonik...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner