Kobieta w białym stroju wykonuje ćwiczenia pilatesu.
©Gelpi/Fotolia
Styl życia

Pilates – trening, który podnosi świadomość własnego ciała i koryguje wady postawy

Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Wzmacnia mięśnie – szczególnie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, mięśnie głębokie i posturalne. Efekty pilatesu to poprawa gibkości i elastyczności organizmu, korekcja wad postawy i zwiększenie sprawności fizycznej. Ćwiczenia pilatesu podnoszą świadomość własnego ciała.

Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Wzmacnia mięśnie – szczególnie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, mięśnie głębokie i posturalne. Efekty pilatesu to poprawa gibkości i elastyczności organizmu, korekcja wad postawy i zwiększenie sprawności fizycznej. Ćwiczenia pilatesu podnoszą świadomość własnego ciała.

Efekty pilatesu – wzmocnienie mięśni, poprawa postawy

Pilates to trening fizyczny, który ma na celu poprawę elastyczności i rozciągnięcie mięśni. Ten system ćwiczeń został wymyślony przez niemieckiego sportowca – Josepha Pilatesa. Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych (wzmacniających), baletu i jogi. Ćwiczenia mają wzmacniać mięśnie – szczególnie mięśnie brzucha, pleców i pośladków, ale bez rozbudowywania masy mięśniowej. Trening pilatesu wzmacnia także mięśnie dna miednicy i mięśnie podtrzymujące macicę i pęcherz. W efekcie regularnych treningów pilatesu kręgosłup jest odciążony, postawa ciała poprawiona (pilates wzmacnia mięśnie podpierające kręgosłup i stabilizujące sylwetkę), a ciało bardziej elastyczne. Pilates obniża poziom stresu. Pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie osób ćwiczących. Poprawia kondycję ruchową i koncentrację. Ćwiczenia pilatesu zalecane są osobom po przebytych kontuzjach, ponieważ pomagają odzyskać sprawność organizmu. Trening pilatesu mogą wykonywać wszyscy.

Ćwiczenia pilatesu – relaks i rozluźnienie

W trakcie wykonywania ćwiczeń pilatesu należy się rozluźnić i zrelaksować. Osoba ćwicząca powinna próbować skoncentrować się na własnym oddechu i kontrolować przeponę. Trening pilatesu rozpoczyna się 10 minutową rozgrzewką i składa się zwykle z 7-8 ćwiczeń trwających około 50-60 minut do 90 minut. Każde ćwiczenie wykonywane jest około 10 razy. Najlepsze efekty treningu przynosi regularne wykonywanie ćwiczeń pilatesu – 2-3 razy tygodniowo. Przy takiej częstotliwości treningów pilatesu, pierwsze efekty pojawiają się po 10-20 sesjach. Postępy w pilatesie nie polegają na coraz większej liczbie wykonanych powtórzeń, a na bardziej świadomym i zsynchronizowanym wykonywaniu ruchów.  

zajęcia aqua pilates
©Nomad_Soul/Fotolia.com
Styl życia
Aqua pilates: wzmacnia mięśnie, poprawia koncentrację i świadomość oraz postawę ciała
Aqua pilates to ćwiczenia, które może wykonywać praktycznie każdy, niezależnie od kondycji. Trening skutecznie wzmacnia mięśnie ze względu na działanie oporu wody. Poprawia też równowagę i koncentrację oraz zwiększa świadomość ciała.

Aqua pilates to ćwiczenia, które może wykonywać praktycznie każdy, niezależnie od kondycji. Trening skutecznie wzmacnia mięśnie ze względu na działanie oporu wody. Poprawia też równowagę i koncentrację oraz zwiększa świadomość ciała. Pilates to seria ćwiczeń stworzona przez Josepha Pilatesa na początku XX wieku. Dzięki tej formie aktywności można uelastycznić i rozciągnąć wszystkie mięśnie ciała. Pilates łączy elementy baletu, jogi i ćwiczeń izometrycznych . Ćwiczenia w wodzie – aqua pilates dają dodatkowe możliwości. Aqua pilates – ćwiczenia dla każdego Aqua pilates może ćwiczyć każdy. Niepotrzebna jest kondycja ani siła. To aktywność odpowiednia dla osób starszych i po wypadkach, a także kobiet w ciąży. Ćwiczyć mogą też ci, którzy mają problemy ze stawami i kręgosłupem (oczywiście za zgodą lekarza). Pilates w wodzie to skuteczna forma rehabilitacji . Ryzyko kontuzji w trakcie treningu jest znikome. Efektywność treningu aqua pilates Jedna godzina ćwiczeń w basenie daje efekty porównywalne do dwugodzinnego treningu na sali. Dzieje się to dlatego, że woda stawia opór przy wykonywaniu ruchów. Jest on dość delikatny, ale odczuwalny. Dzięki niemu mięśnie pracują mocniej niż na lądzie. Jednocześnie siła wyporu sprawia, że ćwiczenia wymagają mniej wysiłku w porównaniu do zajęć prowadzonych na sali. Na zajęciach aqua pilates wykorzystywane są piłki, makarony i obciążniki. Wspomagają one prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ruchów. Mocniejsze mięśnie Pilates w wodzie to ćwiczenia, które wzmacniają tzw. mięśnie głębokie znajdujące się przy kręgosłupie i stabilizujące go. Zwiększanie siły mięśni odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykonywanie ruchów „od środka na zewnątrz”. Drugim jest...

Młoda kobieta ćwiczy na zajęciach barre.
©satyrenko/stock.adobe.com
Styl życia
Ćwiczenia fitness i balet w jednym, czyli barre workout - na czym polega trening?
Barre workout to intensywne i bardzo efektywne ćwiczenia, które angażują całe ciało. Trening wzmacnia mięśnie, poprawia postawę ciała, a także pozwala osiągnąć smukłą sylwetkę. Barre workout to połączenie fitnessu i baletu z elementami klasycznego aerobiku oraz jogi.

Barre workout to intensywne i bardzo efektywne ćwiczenia, które angażują całe ciało. Trening wzmacnia mięśnie, poprawia postawę ciała, a także pozwala osiągnąć smukłą sylwetkę. Barre workout to połączenie fitnessu i baletu z elementami klasycznego aerobiku oraz jogi.   Barre workout zyskał popularność po premierze amerykańskiego filmu “Czarny Łabędź” z 2010 r. Odtwórczyni głównej roli w produkcji, Natalie Portman, przygotowywała się do zagrania baletnicy pod okiem profesjonalnej tancerki, która opracowała dla niej specjalny program treningowy. Ćwiczenia stanowiły połączenie baletu z fitnessem , co szybko spotkało się z dużym zainteresowaniem i na dobre zagościło w profesjonalnych klubach fitness.   Barre workout - na czym polega trening?   Barre workout to ćwiczenia przy drążku , na którym trenują profesjonalne baletnice, jednak z aktywności mogą również korzystać osoby, które nie miały wcześniej z baletem nic wspólnego. Zajęcia to połączenie ćwiczeń z zakresu fitnessu , baletu oraz jogi. Wbrew pozorom trening jest bardzo intensywny i wymaga zaangażowania wszystkich mięśni ciała. Zajęcia odbywają się przy rytmicznej i szybkiej muzyce. Do wykonywania ćwiczeń wystarczy wygodny strój sportowy  i nie ma potrzeby kupowania specjalnego body czy baletek.   Trening barre - efekty   Godzinny trening barre pozwala spalić ok. 300 kcal . Ćwiczenia przy drążku angażują wszystkie mięśnie, ze szczególnym uwzględnieniem dolnych partii ciała, tj.: pośladków, ud, łydek. Barre workout wzmacnia tułów i kręgosłup, poprawiając tym samym postawę. Już po kilku tygodniach intensywnych ćwiczeń chodzenie z wyprostowanymi plecami, stanie się naturalnością. Trening barre rewelacyjnie wysmukla całą sylwetkę , pozwala...

Kobieta rozciąga swoje ciało.
©Tijana/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia i rozgrzewka w pilatesie
Ćwiczenia pilatesu należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu z jednodniowym odstępem poświęconym na odpoczynek, wzmocnienie i regenerację mięśni. Trening pilatesu trwa około 40-60 minut i zawsze rozpoczynany jest rozgrzewką. Regularne wykonywanie ćwiczeń pilatesu przynosi efekty po 10-20 treningach.

Ćwiczenia pilatesu należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu z jednodniowym odstępem poświęconym na odpoczynek, wzmocnienie i regenerację mięśni. Trening pilatesu trwa około 40-60 minut i zawsze rozpoczynany jest rozgrzewką. Regularne wykonywanie ćwiczeń pilatesu przynosi efekty po 10-20 treningach. Postępy w ćwiczeniach pilatesu Ćwiczenia pilatesu można dostosować do zaawansowania i możliwości osób ćwiczących. Każdy trening należy rozpoczynać 10 minutową rozgrzewką . Ćwiczenia powinny trwać od 40-60 minut (cały trening nie powinien zajmować więcej niż 90 minut). W tym czasie wykonywane jest 5-7 ćwiczeń. Trening pilatesu należy zakończyć 5-10 minutową relaksacją mięśni – rozciąganiem . Postępy w pilatesie nie polegają na jak największej liczbie wykonanych powtórzeń, a na bardziej świadomym i zsynchronizowanym wykonywaniu ruchów. W przypadku, gdy codzienne obowiązki i tryb życia nie pozwalają na dłuższe treningi wykonywane dwa-trzy razy tygodniowo, dla utrzymania ciała w formie, odprężenia od codziennej monotonii i uniknięcia bólu stawów oraz kręgosłupa warto zmniejszyć liczbę ćwiczeń do 2-3 i powtarzać je codziennie w 10-15 minutowych setach (codziennie należy wybierać inny rodzaj ćwiczeń). Przykładowe ćwiczenia pilatesu W ćwiczeniach pilatesu – zależnie od potrzeb – można połączyć ze sobą różne rodzaje ruchów. Osoby, które oprócz rozciągnięcia i uelastycznienia mięśni, chcą także schudnąć, powinny wybierać ćwiczenia, które spalą nadmiar tkanki tłuszczowej. Rozgrzewka przed ćwiczeniami pilatesu Rozgrzewka przygotuje mięśnie, stawy i wiązadła do dalszego wysiłku. Zmniejszy ryzyko kontuzji i rozgrzeje organizm.   Stań w pozycji wyprostowanej. Staraj się mocno wyciągnąć kręgosłup. Barki opuść i ściągnij łopatki. Nabierz głęboki wdech nosem i równocześnie podnieś wysoko ramiona, z wydechem...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner