Pies w czapce leży na ziemi.
©Barbara Helgason/Fotolia.com
Styl życia

Pies boi się huku petard i fajerwerków. Jak w sylwestra radzić sobie z lękiem u czworonoga?

O tym, że pies boi się burzy lub fajerwerków, świadczą np. drżenie, chowanie się pod meblami, piszczenie, szczekanie, wypróżnianie się w domu. Najgorsze, co może wtedy zrobić właściciel, to podanie silnego leku uspokajającego z acepromazyną, który doprowadza do zwiotczenia mięśni.

O tym, że pies boi się burzy lub fajerwerków, świadczą np. drżenie, chowanie się pod meblami, piszczenie, szczekanie, wypróżnianie się w domu. Najgorsze, co może wtedy zrobić właściciel, to podanie silnego leku uspokajającego z acepromazyną, który doprowadza do zwiotczenia mięśni.

 

W okresie okołosylwestrowym odnotowuje się największą liczbę zaginięć czworonogów reagujących paniką na dźwięk fajerwerków i petard. Co roku zdarza się, że na skutek fobii dźwiękowej w popłochu oddalają się nawet te zwierzaki, które nigdy wcześniej nie uciekały swoim panom.

 

Strach u psa – czym jest spowodowany?

 

Pies boi się burzy i fajerwerków, ponieważ o wiele intensywniej niż człowiek odbiera dźwięki – to, co dla nas jest ledwie słyszalne, u pupila wywołuje natychmiastową reakcję. Niestety, bardzo często jest nią panika potęgowana w sylwestrową czy burzową noc rozbłyskami wyładowań i efektów świetlnych na niebie. Poza tym pies czuje zagrożenie, gdyż hałas i nietypowe zachowania otoczenia czynią wyłom w codzienności, do której jest przyzwyczajony. Nie pomagają nerwowe reakcje, radykalne rozwiązania ani pocieszanie pieszczotami. Zwierzę, które przejawia stany lękowe w reakcji na hałas, do sylwestra i letniego okresu burz trzeba zacząć przygotowywać na wiele tygodni, a w niektórych przypadkach nawet parę miesięcy przed spodziewanym wystąpieniem bodźca stresowego.

 

Jak ograniczyć lęk u psa w noc sylwestrową i podczas wyładowań atmosferycznych?

 

Sposobów na to, by pomóc psu jest co najmniej kilka – wybór powinno się uzależniać od nasilenia fobii i w razie potrzeby konsultować z behawiorystą zwierzęcym. Warto też wysłuchać dobrej rady weterynarza. Niekiedy wystarczy wzbogacenie diety o witaminę B i odpowiednio wczesne (co najmniej czternastodniowe) podawanie psu naturalnych preparatów ziołowych na uspokojenie z dziurawcem, walerianą, melisą. Bywa jednak i tak, że nieodzowne okazuje się zastosowanie silniejszych środków, na receptę. Trzeba jednak wystrzegać się tych z acepromazyną, nawet jeśli przepisze je lekarz weterynarii, ponieważ zamiast uspokajać psa, paraliżują tylko jego mięśnie, przez co wydaje się spokojniejszy. Tymczasem jego mózg odczuwa jeszcze większy stres – do strachu przed hałasem dochodzi lęk związany z nagłym niedowładem kończyn. Najskuteczniejszą, bo dającą długotrwałe efekty metodą na uspokojenie psa, który boi się burzy i fajerwerków, jest terapia behawioralna. Prowadzona systematycznie (nawet codziennie) może sprawić, że czworonóg na dobre oswoi się z hałasem. Polega ona na zabawie z pupilem (i nagradzaniu go smakołykami) przy włączonych dźwiękach imitujących grzmoty i wybuchy petard – najpierw nastawionych bardzo cicho, a w miarę przyzwyczajania się psa coraz głośniej. Doraźnie mogą też pomóc kamizelka przeciwlękowa i klatka kennelowa, ale z nimi także czworonóg powinien zostać wcześniej oswojony, by nie stały się dodatkowym bodźcem stresowym. Nie zaleca się raczej zamykania psa w małych pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli na co dzień właściciel tego nie robi, a zwierzę samo nie szuka ukrycia. Często stosowana do tego celu łazienka potęguje hałasy dochodzące z zewnątrz przez pion kanalizacyjny. Pies powinien przebywać w pomieszczeniu, w którym jest zapalone światło, by nie widział rozbłysków.

Pies zasłania głowę łapą.
©Corinna/Fotolia.com
Styl życia
Pies niszczy meble i wyje, kiedy jest sam w domu? To może być lęk separacyjny!
Lęk separacyjny u psa najbardziej daje się we znaki tym, którzy przygarnęli czworonoga ze schroniska lub mają w domu szczeniaka. Zaburzenie to trudno zdiagnozować, bo u każdego zwierzęcia objawia się inaczej. Terapia lęku separacyjnego jest długotrwała, ale tylko dzięki niej pies ma szansę na normalne funkcjonowanie.

Lęk separacyjny u psa najbardziej daje się we znaki tym, którzy przygarnęli czworonoga ze schroniska lub mają w domu szczeniaka. Zaburzenie to trudno zdiagnozować, bo u każdego zwierzęcia objawia się inaczej.   Terapia lęku separacyjnego jest długotrwała, ale tylko dzięki niej pies ma szansę na normalne funkcjonowanie. Czym jest lęk separacyjny? Objawy Lęk separacyjny jest stanem emocjonalnym spowodowanym dużym przywiązaniem psa do właściciela. Kiedy pan wychodzi z domu, czworonóg wpada w histerię – biega w kółko i zaczyna robić rzeczy, które nie zdarzają mu się w obecności domowników. Niszczy przedmioty, załatwia swoje potrzeby na podłodze, wyje, piszczy, nie chce jeść. Objawy lęku separacyjnego mogą być różne , dlatego ciężko jednoznacznie orzec, czy zachowanie psa spowodowane jest akurat tym zaburzeniem. Nieleczony lęk separacyjny często kończy się oddaniem psa do schroniska, a niewłaściwe reakcje właścicieli pogłębiają jeszcze panikę u czworonogów, które ciesząc się z powrotu pana, nagle są karcone lub – co gorsze – bite. Problem jest trudny do rozwiązania, bo tkwi w psychice czworonoga . Aby stwierdzić u zwierzaka lęk separacyjny, warto zainstalować w domu kamerę, która nagra to, co dzieje się z nim po wyjściu właściciela. Lęk separacyjny u szczeniaka i u psa ze schroniska Lęk separacyjny u szczeniaka to naturalny etap rozwoju, który często przebiega prawie niezauważalnie, ale czasem przeradza się w trwałe zaburzenie. Mały psiak potrzebuje stałego kontaktu z panem – chodzi za nim krok w krok i czuje niepokój, kiedy nie ma go w pobliżu. Kiedy więc właściciel wychodzi na kilka godzin do pracy, u zwierzaka pojawia się obawa , że rozłąka nie jest tylko chwilowa i pan już do niego nie wróci. Lęk separacyjny to bardzo częste zaburzenie...

Pies podaje łapę właścicielce.
©highwaystarz/Fotolia.com
Styl życia
Podstawowe komendy dla psa, czyli „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” ułatwiają życie z czworonogiem pod jednym dachem
Komendy dla psa, jak: „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” pomagają w porozumiewaniu się właściciela z pupilem. Łatwiej zapanować nad psem, który nauczy się wykonywać podstawowe polecenia. Pies będzie posłuszny, kiedy naukę połączy się z zabawą. To wyzwoli w zwierzęciu entuzjazm do treningu.

Komendy dla psa, jak: „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” pomagają w porozumiewaniu się właściciela z pupilem. Łatwiej zapanować nad psem, który nauczy się wykonywać podstawowe polecenia. Pies będzie posłuszny, kiedy naukę połączy się z zabawą. To wyzwoli w zwierzęciu entuzjazm do treningu.   Do nauki komend najlepiej wybrać ciche i spokojne miejsce , aby nic nie rozpraszało czworonoga. Przyjazny ton właściciela wzbudzi zaufanie psa, a nagradzanie pupila smakołykami zmobilizuje go do entuzjastycznego wykonywania poleceń. Nauka komendy „siad” Nauka komendy „siad” jest bardzo przydatna, bo pozwala zapanować nad psem. Ułatwia np. wychodzenie z pupilem na dwór. Pies spokojnie siedzi w czasie zakładania mu smyczy lub cierpliwie czeka, gdy pali się czerwone światło na przejściu. Nauczenie szczeniaka komendy „siad ” może stanowić problem, bo młode psy nie lubią siedzieć w bezruchu.. Jednak przy odrobinie cierpliwości ze strony właściciela, pies z pewnością opanuje jedną z podstawowych komend . Z czasem, pies może przyzwyczaić się do polecenia i np., gdy tylko właściciel weźmie smycz do ręki, pies sam usiądzie. Psia sztuczka „podaj łapę” „Podaj łapę” to sztuczka, której nauka zazwyczaj nie jest w ogóle problematyczna . Komenda może być przydatna np. przy przywitaniu. Pies zamiast skakać na właściciela poda mu łapę, co pomoże okiełznać zbyt wybuchowy temperament pupila. Warto mobilizować zwierzę do nauki, podając mu psie smakołyki za każde wykonane polecenie. Reagowanie na komendę „do mnie” Komendy „do mnie” najłatwiej będzie nauczyć szczeniaka. Młody pies często boi się zostać sam, dlatego wciąż szuka kontaktu ze swoim właścicielem. Komenda przywołująca psa jest przydatna w czasie...

Psia łapa w ludzkiej dłoni
©manushot/Fotolia.com
Styl życia
Obcinanie psich pazurów krok po kroku. Kiedy obciąć psu pazury?
Psie pazury obcina się, gdy są przerośnięte, a ich długość utrudnia zwierzęciu chodzenie. Przed zabiegiem należy zaopatrzyć się w przyrządy do skracania pazurów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny pilnik, cążki lub gilotynę dla zwierząt. Spokojna atmosfera w czasie zabiegu pozwoli uniknąć agresji pupila.

Psie pazury obcina się, gdy są przerośnięte, a ich długość utrudnia zwierzęciu chodzenie. Przed zabiegiem należy zaopatrzyć się w przyrządy do skracania pazurów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny pilnik, cążki lub gilotynę dla zwierząt. Spokojna atmosfera w czasie zabiegu pozwoli uniknąć agresji pupila.   Podczas zabaw na świeżym powietrzu pies w sposób naturalny ściera swoje pazury. Dzieje się tak za sprawą kontaktu z twardym podłożem np. kamieniami, betonem, ziemią, piaskiem, asfaltem lub drzewami. Obcinanie psich pazurów – ceny Obcięcie psich pazurów powinno być poprzedzone doborem specjalistycznego sprzętu. W sklepach zoologicznych są dostępne różne rodzaje cążek, gilotyn oraz pilników dla mniejszych i większych zwierząt . Rodzaj narzędzia należy dobrać do rasy i wielkości pupila. Do twardych, masywnych pazurów idealnie sprawdzą się duże gilotyny, do mniejszych pasują cążki. Podczas zabiegu nie powinno się stosować obcinaczy dla ludzi. Taki sprzęt jest zbyt delikatny dla psów i może poszarpać ich płytki paznokci. Narzędzia do obcinania i piłowania psich pazurów kosztują około kilkunastu złotych. Jeśli właściciel boi się, że podczas usuwania płytki pupil go ugryzie, może wkładać psu kaganiec. Cena kagańca wynosi kilkadziesiąt złotych. Psie pazury można obciąć też w salonach dla zwierząt. Koszt zabiegu to kilkanaście złotych. Obcinanie psich pazurów gilotyną lub cążkami Obcinanie pazurów jest dla psów bezbolesne. Ból może sprawić dotknięcie nerwu , który znajduje się u nasady płytki. Zabieg powinien przebiegać w następującej kolejności: Małego psa należy posadzić na kolanach, tyłem do siebie. Duży powinien siedzieć na podłodze, a łapę mieć uniesioną na krześle lub stoliku. Mebel można...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik