starszy mężczyzna
© Monkey Business/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

Demencja: objawy, które powinny zaniepokoić

Demencja, zwana też otępieniem starczym, dotyka najczęściej osób powyżej 65. roku życia. Pierwsze objawy tej dolegliwości to osłabienie pamięci krótkotrwałej, niezdolność do wykonywania codziennych czynności, problemy z orientacją, obniżenie nastroju i trudności w komunikacji.

Demencja, zwana też otępieniem starczym, dotyka najczęściej osób powyżej 65. roku życia. Pierwsze objawy tej dolegliwości to osłabienie pamięci krótkotrwałej, niezdolność do wykonywania codziennych czynności, problemy z orientacją, obniżenie nastroju i trudności w komunikacji.

 

Demencja dotyka najczęściej seniorów mało aktywnych, wychodzących z domu tylko okazjonalnie. Rzadziej zapadają na nią osoby czytające książki, rozwiązujące krzyżówki, sudoku, grające w szachy lub warcaby.

Osłabiona pamięć krótkotrwała

Cierpiący na demencję mają problemy z pamięcią krótkotrwałą, ale jednocześnie pamiętają zdarzenia sprzed wielu lat. Osoba dotknięta tym schorzeniem może zapomnieć, co robiła przed chwilą, czy zażyła leki, co jadła na obiad tego samego dnia. Często jest jednak w stanie opowiadać ze szczegółami o swojej młodości, a nawet pamięta nazwiska znajomych ze szkoły.

Niezdolność do pracy i wykonywania codziennych czynności

Demencja może objawić się niechęcią do pracy i wykonywania obowiązków, zwłaszcza do czynności wymagających zaangażowania intelektualnego. U osób dotkniętych otępieniem starczym obniża się zdolność rozumienia, umiejętność planowania, dokonywania wyborów i podejmowania racjonalnych decyzji. Często uniemożliwia to czytanie książek i gazet ze zrozumieniem, rozwiązywanie krzyżówek, a nawet wykonywanie najprostszych czynności, takich jak zrobienie zakupów.

Problemy z orientacją

Osoby dotknięte demencją często mają problemy z orientacją w terenie. Dotyczy to nie tylko miejsc nowych, widzianych po raz pierwszy, ale również doskonale wcześniej znanych. Cierpiący na otępienie mogą zapomnieć drogę do codziennie odwiedzanego sklepu albo zgubić się na własnym osiedlu.

Apatia i obniżenie nastroju

Objawy demencji mogą być też związane ze strefą emocjonalną. Otępienie starcze często powoduje wahania nastroju oraz jego trwałe obniżenie, a nawet depresję. Następuje także spłycenie życia uczuciowego. Cierpiący na demencję przestają odczuwać silne emocje, takie jak radość, strach, złość. Stają się często apatyczni i wycofani.

Trudności w komunikacji

Demencja obniża zdolność do komunikacji. Osoby dotknięte tym schorzeniem często mają problemy z wysłowieniem się, zapominają słów lub mylą ich znaczenie. W skrajnych przypadkach może wystąpić afazja, czyli poważne zaburzenie mowy, a nawet całkowita utrata zdolności mówienia.

Demencja a Alzheimer

Otępienie starcze często jest mylone z chorobą Alzheimera. Jest tak dlatego, ponieważ objawy demencji i choroby Alzheimera są bardzo podobne. Różnica polega na tym, że w odróżnieniu od Alzheimera, demencja nie jest jednostką chorobową. Otępienie starcze to obniżenie sprawności umysłowej, które nie musi być związane z żadną chorobą. Najczęściej jest jednak skutkiem właśnie choroby Alzheimera, parkinsonizmu, choroby Huntingtona, choroby Creutzfeldta-Jakoba i AIDS.

oko starszej kobiety
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Zanik kory mózgowej w wyniku uszkodzenia, chorób i infekcji mózgu
Zanik kory mózgowej to przyczyna demencji. Objawia się spadkiem sprawności umysłowej, zmianami osobowości, pogorszeniem wzroku i problemami z mową. Choroby powodujące zanik kory mózgowej dają także inne symptomy, m.in. mimowolne ruchy ciała.

Zanik kory mózgowej to przyczyna demencji. Objawia się spadkiem sprawności umysłowej, zmianami osobowości, pogorszeniem wzroku i problemami z mową. Choroby powodujące zanik kory mózgowej dają także inne symptomy, m.in. mimowolne ruchy ciała.   Profilaktyka demencji polega na prowadzeniu aktywnego trybu życia, dbaniu o serce, wysypianiu się i „trenowaniu” mózgu poprzez zaangażowanie społeczne i intelektualne. Komfort życia osób z demencją poprawiają leki stosowane w leczeniu m.in. choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona. Demencja, czyli otępienie – jeden z objawów zaniku kory mózgowej Zanik kory mózgowej objawia się demencją, czyli otępieniem. Pierwsze symptomy demencji pojawiają się zwykle między 50. a 60. rokiem życia ( zobacz badania ). Są to przeważnie problemy z widzeniem i percepcją, gdy zanika tylna część kory mózgowej (PCA). Niepokój powinny wzbudzić takie zaburzenia jak: problem z oceną odległości, pogorszenie wzroku, kłopoty z rozróżnianiem przedmiotów ruchomych i nieruchomych, trudności w używaniu i rozpoznawaniu przedmiotów codziennego użytku.   Objawy zaniku kory mózgowej to także: zaburzenia pamięci i myślenia, przetwarzania informacji, utrata orientacji, osłabienie zdolności rozumienia, problemy z liczeniem, zmniejszona zdolność do przyswajania wiedzy, problemy z mową, zaburzenia świadomości, rozdrażnienie, apatia , rozchwianie emocjonalne.   Symptomy demencji w miarę postępu atrofii (zaniku) kory mózgowej się nasilają. Mogą być inne u poszczególnych chorych, ponieważ obszar zaniku kory mózgowej zależy od przyczyny tego zjawiska. Uszkodzenia, choroby i infekcje powodujące zanik kory mózgowej Kora mózgowa może zacząć zanikać na skutek fizycznego uszkodzenia mózgu. Powodem uszkodzenia może być rana odniesiona w wypadku, udar niedokrwienny...

Wnuczka z dziadkiem
© aletia2011/Fotolia.com
Styl życia
Czy da się skutecznie zapobiec Alzheimerowi?
Objawy początkowe Alzheimera obejmują: nieustanne poszukiwanie słów, problemy z pamięcią świeżą, trudności z przetwarzaniem nowych faktów, zmiany nastroju i osobowości. Aby zapobiegać chorobie, należy aktywnie dbać o kondycję mózgu, np. rozwiązywać krzyżówki oraz zadbać o codzienną aktywność fizyczną, np. spacery.

Objawy początkowe Alzheimera obejmują: nieustanne poszukiwanie słów, problemy z pamięcią świeżą, trudności z przetwarzaniem nowych faktów, zmiany nastroju i osobowości. Aby zapobiegać chorobie, należy aktywnie dbać o kondycję mózgu, np. rozwiązywać krzyżówki oraz zadbać o codzienną aktywność fizyczną, np. spacery.   Chorobę Alzheimera prawdopodobnie warunkują mutacje nieznanego dotąd genu. Okoliczności zachorowania wciąż pozostają dla naukowców nie do końca wyjaśnioną tajemnicą. Czym charakteryzuje się choroba Alzheimera Na Alzheimera (otępienie starcze) może cierpieć nawet 14 milionów osób na świecie. To schorzenie otępienne ujawnia się zwykle po 60 . roku życia W ciągu 7-12 lat umiera nawet połowa komórek nerwowych, zwanych neuronami, co powoduje stopniową utratę pamięci i zdolności poznawczych , dezorientację, trudności z planowaniem i radzeniem sobie z problemami. W jakim wieku występuje choroba Alzheimera i czy jest dziedziczna? Nie wykryto jednoznacznej przyczyny zachorowań na chorobę Alzheimera. Występuje ona rodzinnie, co sugeruje genetyczną etiologię (przyczynę) otępienia starczego. Występowanie choroby mogą wyzwalać dodatkowo czynniki środowiskowe, takie jak oddziaływanie na organizm aluminium czy niski poziom hormonów. Zachorować może nawet 30-latek (najmłodszy na świecie odnotowany przypadek zachorowania na dziedziczną postać Alzheimera miał 17 lat), dlatego tak ważna jest profilaktyka. Początki choroby Alzheimera - objawy Pierwsze objawy choroby Alzheimera, występujące we wczesnym stadium choroby to m.in. utrata pamięci świeżej, szukanie słów, problemy z zapamiętywaniem i przetwarzaniem nowych informacji, chwiejność nastroju, zmiany osobowości. Następnie upośledzona zostaje pamięć o dawnych wydarzeniach , postępuje zagubienie, nawet w obrębie własnego mieszkania, mnożą się bezcelowe wędrówki, chory...

Opieka nad chorym na alzheimera
© michaelheim/Fotolia.com
Styl życia
Opieka nad chorym na alzheimera: przystosowanie mieszkania, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia, pobudzające mózg do pr
Choroba Alzheimera jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów otępienia. Charakteryzuje się ona wieloetapowym przebiegiem, o zróżnicowanych objawach. Zwykle dotyka ludzi w wieku starczym i znacząco wpływa na komfort życia zarówno osób, dotkniętych alzheimerem, jak i ich opiekunów. Chorzy potrzebują wsparcia zarówno psychicznego, jak i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności.

Choroba Alzheimera jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów otępienia. Charakteryzuje się ona wieloetapowym przebiegiem, o zróżnicowanych objawach. Zwykle dotyka ludzi w wieku starczym i znacząco wpływa na komfort życia zarówno osób, dotkniętych alzheimerem, jak i ich opiekunów. Chorzy potrzebują wsparcia zarówno psychicznego, jak i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności.    Choroba Alzheimera jest schorzeniem o podłożu neurologicznym o bliżej nieznanych przyczynach. Cechują ją zróżnicowane objawy: począwszy od zaburzeń pamięci krótkotrwałej , przez upośledzenie mowy i słuchu, aż po całkowitą utratę mobilności. Choroba Alzheimera jest schorzeniem nieuleczalnym o postępującym przebiegu. Na zaawansowanym etapie choroby pacjent jest całkowicie uzależniony od pomocy bliskich mu osób.  Przystosowanie mieszkania do potrzeb chorego na alzhaimera  Podstawą w opiece nad osobą chorą na alzhaimera jest zadbanie o jej bezpieczeństwo w domu . Należy zdać sobie sprawę z tego, że pacjent zmagający się z tym schorzeniem nie myśli racjonalnie i może w sposób nieświadomy wyrządzić krzywdę zarówno sobie, jak i innym domownikom.   Przy dostosowaniu mieszkania do potrzeb chorego na alzhaimera w szczególności należy pamiętać o:  usunięciu z zasięgu wzroku wszystkich przedmiotów (w tym również detergentów), którymi chory mógłby zrobić sobie krzywdę,  zabezpieczeniu kuchenki gazowej, zamontowaniu w oknach dodatkowych zabezpieczeń, zabezpieczeniu lustra lub całkowicie usunięcie go z zasięgu wzroku chorego, uniemożliwieniu choremu dostępu do samochodu i innych pojazdów mechanicznych, zabezpieczeniu naczyń szklanych – choremu podawać jedzenie w naczyniach plastikowych,...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner