Lokówka
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Porażenie prądem: pierwsza pomoc, czyli co robić, a czego stanowczo unikać?

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem jest działaniem podlegającym zagrożeniu zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla osoby, która stara się udzielić pierwszej pomocy. Jeżeli starasz się odratować osobę porażoną, to od razu powinieneś odłączyć źródło prądu, które spowodowało wypadek. Bez tej czynności nie wolno wykonywać następnych kroków pomocy.

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem jest działaniem podlegającym zagrożeniu zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla osoby, która stara się udzielić pierwszej pomocy. Jeżeli starasz się odratować osobę porażoną, to od razu powinieneś odłączyć źródło prądu, które spowodowało wypadek. Bez tej czynności nie wolno wykonywać następnych kroków pomocy.

 

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem to zbiór czynności, które mają swoją ustaloną kolejność. Osoba, która chce pomóc porażonemu, powinna trzymać się jej, aby jej pomoc była skuteczna. Jak zauważyć, że osoba została porażona prądem:

  • ma widoczne obrażenia na ciele,
  • czuć zapach spalonej skóry,
  • jest obolała,
  • ma widoczne poparzenia skóry,
  • ma zaburzenia oddychania.

Pierwsza pomoc: co robić, gdy prąd porazi?

Oto kolejność działań, które możesz podjąć gdy zauważysz, że ktoś został porażony prądem:

1. Odłączyć źródło prądu – wyłączyć korki w domu lub odłączyć z gniazda elektrycznego urządzenie, które wywołało porażenie.

2. Sprawdzić, czy dana osoba jest przytomna i samodzielnie może oddychać:

  • gdy nie oddycha, należy rozpocząć reanimację (osobę należy położyć na plecach i odchylić jej głowę do tyłu – następnie wykonać 30 ucisków na klatce piersiowej, przyłożyć dokładnie usta do ust osoby poszkodowanej i wykonać 2 głębokie oddechy – gdy osoba nadal nie oddycha należy powtórzyć czynności reanimacyjne).
  • gdy straciła przytomność, ale oddycha - ułóż ją w pozycji bocznej ustalonej.

Natychmiast zadzwonić po pogotowie.

3. Jeżeli zauważysz u osoby poszkodowanej silne objawy wstrząsu (blednięcie, dreszcze, niewyraźna mowa), połóż ją na plecach i unieś jej nogi.

4. Gdy osoba jest przytomna i nie ma problemów z oddychaniem, można zrobić opatrunek na poparzone miejsce na ciele i czekać na pogotowie.

 

Zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ porażenie prądem często jest spowodowane spięciem instalacji elektrycznych. Warto przed jakąkolwiek interwencją upewnić się, że źródło prądu jest odłączone i nie zagraża już ani osobie poszkodowanej ani osobie, która chce nieść ratunek.

 

Narząd do mierzenia ciśnienia
©praisaeng_2/Fotolia
Styl życia
Nitrogliceryna, świeże powietrze, wsparcie – pierwsza pomoc przy zawale
Pierwsza pomoc przy zawale to telefon na pogotowie. To bezdyskusyjny krok, od którego trzeba rozpocząć czynności ratunkowe. Dopiero później możesz przejść do doraźnej pomocy osobie poszkodowanej – podania leku czy wsparcia psychicznego.

Pierwsza pomoc przy zawale to telefon na pogotowie. To bezdyskusyjny krok, od którego trzeba rozpocząć czynności ratunkowe. Dopiero później możesz przejść do doraźnej pomocy osobie poszkodowanej – podania leku czy wsparcia psychicznego.   Zawałowi towarzyszy ostry, silny ból w mostku, duszność, wymioty , bladość skóry, oblanie zimnymi potami oraz przytłaczające poczucie zbliżającej się śmierci. W razie zauważenia, że osoba odczuwa takie dolegliwości należy natychmiast zadzwonić po pogotowie i wykonać następujące czynności: 1. Zdjąć z osoby uciskające elementy garderoby – biżuterię, krawat, pasek od spodni. Rozluźnić również koszulę pod szyją. 2. Ułożyć osobę w pozycji półsiedzącej – najlepiej najpierw ją położyć na wznak i szybko podłożyć kilka poduszek pod plecy. 3. Sprawdzić jej możliwości oddychania. Gdy przestanie oddychać, należy usunąć podparcie spod pleców i położyć ją. Rozpocząć reanimację. 4. Gdy straci przytomność, należy ją ułożyć na podłodze w pozycji bocznej ustalonej. 5. Gdy osoba jest przytomna i nie ma problemów z oddychaniem , możesz spróbować uśmierzyć jej ból i strach. Rozmawiaj z nią czekając na karetkę. 6. Nie pozostawiaj osoby poszkodowanej samej i daj je wsparcie . Z dużym prawdopodobieństwem będzie przerażona i ogarnie ją poczucie zbliżającej się śmierci. 7. Gdy osobą poszkodowaną jest stały pacjent oddziału kardiologicznego, możesz zapytać, czy ma przy sobie nitroglicerynę. Możesz ewentualnie podać jej jedną dawkę leku pod język. Gdy nie jesteś pewny, czy osoba leczy się na serce – pod żadnym pozorem nie podawaj nitrogliceryny.   Czego nie powinieneś robić: podawać osobie poszkodowanej jedzenia ani picia, okazywać nadmiernych objawów zdenerwowania, zostawiać osoby samej, palić w towarzystwie poszkodowanej osoby,...

Ratownicy
©william87/Fotolia
Styl życia
Resuscytacja a reanimacja – różni je to, czy poszkodowany odzyska przytomność
Pierwsza pomoc ma na celu uratowanie życia osobie, u której nastąpiły zatrzymanie krążenia i utrata przytomności. Różnica między resuscytacją i reanimacją polega na uzyskanym efekcie, choć działania są takie same. Akcja ratunkowa składa się ze stałych elementów, m.in. masażu serca i oddechów ratunkowych.

Pierwsza pomoc ma na celu uratowanie życia osobie, u której nastąpiły zatrzymanie krążenia i utrata przytomności. Różnica między resuscytacją i reanimacją polega na uzyskanym efekcie, choć działania są takie same. Akcja ratunkowa składa się ze stałych elementów, m.in. masażu serca i oddechów ratunkowych. Resuscytacja to przywrócenie krążenia osobie poszkodowanej Gdy zanika krążenie, osoba poszkodowana przestaje oddychać i w ciągu kilku minut zachodzą nieodwracalne zmiany w mózgu. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie akcji ratującej życie – przywracającej krążenie resuscytacji. Pierwszym krokiem jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Jeśli trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która krwawi, najlepiej jest założyć rękawiczki lateksowe, choć oczywiście ich brak nie powinien być powodem do nieudzielenia pomocy. Należy wezwać pogotowie lub zlecić to konkretnej osobie spośród gapiów, a następnie przystąpić do działania. Pierwszym krokiem jest stwierdzenie, czy osoba poszkodowana jest przytomna. Jeśli nie oddycha i nie ma krążenia, konieczne jest ułożenie jej na plecach i udrożnienie dróg oddechowych . Robi się to poprzez usunięcie z jamy ustnej ewentualnych przedmiotów, odchylenie głowy i uniesienie żuchwy – jedną ręką przytrzymując czoło poszkodowanego, a drugą brodę. Jeśli poszkodowany nadal nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji. Masaż serca i oddechy ratunkowe należy wykonywać naprzemiennie w sekwencjach 30 uciśnięć na 2 oddechy aż do przyjazdu wezwanych służb lub do przywrócenia krążenia. Reanimacja to przywrócenie krążenia oraz przytomności osobie poszkodowanej Reanimacja to przywrócenie oprócz krążenia także świadomości osobie poszkodowanej. Akcja przebiega dokładnie tak, jak resuscytacja, a oddech przywraca się, korzystając również z sekwencji ucisków i oddechów. Niekiedy świadomość wraca samoistnie...

ratownicy medyczni udzielają pierwszej pomocy
©william87/Fotolia
Styl życia
Udzielenie pierwszej pomocy to twój obowiązek. Jak ją wykonać?
Pierwsza pomoc to termin używany do opisu szeregu czynności, wykonywanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Osoba, która przestała oddychać, a jej krążenie jest niewydolne, po 4 minutach doznaje nieodwracalnych zmian w mózgu.

Pierwsza pomoc to termin używany do opisu szeregu czynności, wykonywanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Osoba, która przestała oddychać, a jej krążenie jest niewydolne, po 4 minutach doznaje nieodwracalnych zmian w mózgu. Udzielenie pierwszej pomocy to twój obowiązek Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego to nagłe pogorszenie stanu zdrowia, które może doprowadzić do uszkodzenia ciała, a nawet utraty życia. Wymaga natychmiastowej reakcji – podjęcia czynności ratunkowych, a następnie leczenia .   Według polskiego prawa ( Kodeks Karny ) świadek zdarzenia, skutkującego wyżej wymienionym stanem, ma obowiązek powiadomić pogotowie lub inne służby ratunkowe oraz udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Co powiedzieć dyspozytorowi pogotowia? Zacznijmy od tego, że jeśli nie jesteś sam, zleć wezwanie pogotowia osobom, które ci towarzyszą, a sam przejdź do udzielania pomocy ofiarom. Uwaga: nigdy nie mów „niech ktoś zadzwoni na pogotowie”, ponieważ może zadziałać efekt rozproszonej odpowiedzialności i każdy świadek będzie myślał, że ktoś inny już dzwoni. Zwróć się do konkretnej osoby, mówiąc „niech pan/pani zadzwoni na pogotowie” .   Jeśli jednak już ty jesteś osobą, która rozmawia z dyspozytorem, wzywając pomoc do poszkodowanego, przekaż mu twoje podstawowe dane (imię, nazwisko), rodzaj zdarzenia (czy jest to np. wypadek samochodowy, poparzenie, porażenie prądem, zatrucie), miejsce zdarzenia (zwróć uwagę na charakterystyczne punkty orientacyjne, znane miejsca), liczbę osób poszkodowanych i ich orientacyjny stan, potrzebne wsparcie innych służb ratunkowych (straży pożarnej, policji).   Staraj się udzielać tych informacji spokojnie i wyraźnie, by dyspozytor na pewno cię zrozumiał – przekręcenie nazwy ulicy może kogoś kosztować życie. Nie rozłączaj się pierwszy – poczekaj na...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner