Plecy kobiety
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Ciemne przebarwienia na twarzy wywoływane przez hormony i słońce – ostuda

Ostuda, czyli melanodermia powstaje na skutek działania promieni słonecznych na organizm, w którym gospodarka hormonalna jest zaburzona. Objawia się brązowymi plamami na twarzy, karku, niekiedy także na szyi, ramionach i barkach. Zmiany te nie powodują innych dolegliwości, ponieważ są wynikiem zbyt dużej produkcji barwnika w skórze.

Ostuda, czyli melanodermia powstaje na skutek działania promieni słonecznych na organizm, w którym gospodarka hormonalna jest zaburzona. Objawia się brązowymi plamami na twarzy, karku, niekiedy także na szyi, ramionach i barkach. Zmiany te nie powodują innych dolegliwości, ponieważ są wynikiem zbyt dużej produkcji barwnika w skórze.

Ciemne przebarwienia na twarzy – tak wygląda ostuda

Ostuda objawia się symetrycznymi, ciemnymi plamami na twarzy, karku, a czasem też na ramionach, szyi i barkach. Plamy te są brązowe i nie towarzyszą im inne dolegliwości. Na twarzy najczęściej pojawiają się na policzkach, na czole, czasem też na górnej wardze i na nosie. Rzadko występują na karku, szyi, ramionach czy barkach.

Hormony i słońce – przyczyny ostudy

Przebarwienia jako objaw ostudy są wynikiem zmian hormonalnych w organizmie, a pojawiają się najczęściej po ekspozycji na promienie słoneczne. Anormalne ilości hormonów sprzyjające ostudzie występują w trakcie ciąży, menopauzy, przy zaburzeniach miesiączkowania, w stanach zapalnych jajników czy podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Dlatego na tę chorobę narażone są głównie kobiety w wieku rozrodczym i w okresie przekwitania. Brązowe przebarwienia są mocniejsze, im dłużej wystawia się je na działanie promieni słonecznych. Gdy ostuda występuje w trakcie ciąży, na pewno pojawi się po raz kolejny, jeśli kobieta zacznie stosować antykoncepcję doustną. Objawy mogą być skutkiem przyjmowania niektórych leków światłouczulających i w tym czasie wystawiania się na działanie słońca – tak działają niektóre leki: na padaczkę, antydepresanty, od arytmii i antywirusowe.

Kasia gotuje z Polki.pl: panna cotta z owocami

Leczenie melanodermii – unikanie słońca, złuszczanie

Przebarwienia powstałe w wyniku melanodermii mogą zniknąć same, gdy hormony wrócą do normy, np. po porodzie. Jeśli natomiast się utrzymują, konieczne jest podjęcie terapii. Ostuda jest trudna w leczeniu, a wyniki zależą od tego, czy gospodarkę hormonalną da się ustabilizować. Terapia polega na unikaniu promieni słonecznych, a jeśli nie ma takiej możliwości, to na stosowaniu kremów z bardzo wysokimi filtrami UVA i UVB. Aby zlikwidować brązowe plamy, trzeba stosować preparaty lecznicze rozjaśniające skórę zawierające hydrochinon. Na przebarwienia tego typu używa się też kwasów – azelainowego oraz kojowego. Czasem zaleceniem jest stosowanie oprócz tych preparatów tretinoiny, czyli pochodnej witaminy A. Jako leczenie uzupełniające poleca się złuszczanie naskórka zabiegami kosmetycznymi takimi jak peeling chemiczny (kwasem glikolowym albo trójchlorooctowym), mikrodermabrazja czy dermabrazja.


Białe plamy na skórze
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Skąd się biorą białe plamy na skórze?
Białe plamy na ciele mogą oznaczać poważną chorobę albo być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Inne możliwe przyczyny to bielactwo, łupież pstry, leukoplakia, grzybica czy reakcja na światło po przyjęciu niektórych leków lub ziół.

Białe plamy na ciele mogą oznaczać poważną chorobę albo być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Inne możliwe przyczyny to bielactwo, łupież pstry, leukoplakia, grzybica czy reakcja na światło po przyjęciu niektórych leków lub ziół.   Białe plamy na skórze pojawiają się na skutek braku melatoniny, czyli naturalnego barwnika . Zwykle te zaburzenia są spowodowane nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe. Białe plamy na twarzy po opalaniu. Przyczyny Najłatwiej nabawić się białych plam na twarzy podczas opalania.   Czynnikami powodującymi odbarwienia skóry mogą być:   zabiegi kosmetyczne. Inwazyjne zabiegi kosmetyczne (np. mikrodermabrazji czy zabiegi z kwasami) złuszczają naskórek. Jeśli skóra po zabiegach zbyt szybko będzie wystawiona na działanie słońca, mogą pojawić się na niej odbarwienia , dlatego zabiegi należy wykonywać wczesną wiosną lub jesienią.   Hormony . Białe plamy na skórze w obrębie twarzy i dekoltu pojawiają się często u opalających się kobiet w ciąży. Hormony sprzyjają przebarwieniom, nie tylko u ciężarnych, ale też u kobiet przyjmujących hormony w ramach hormonalnej terapii zastępczej czy nawet pigułek antykoncepcyjnych. Informacja o ograniczeniach w zażywaniu kąpieli słonecznej znajduje się w ulotkach dołączonych do tych preparatów.   Leki . Na przebarwienia w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce narażone są szczególnie osoby zażywające leki fotouczulające . W połączeniu ze słońcem białe plamki na ciele powodują też leki przeciwko grzybicy, antycukrzycowe, moczopędne, sulfonamidy (odkażające, bakteriobójcze), a także, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca, beta-blokery. Białe plamki na twarzy mogą...

Przebarwienia skóry w ciąży
© petunyia/Fotolia.com
Styl życia
Przebarwienia skóry w ciąży: rodzaje i przyczyny przebarwień
Przebarwienia w ciąży pojawiają się często i są powodowane przez wyższy poziom hormonów. Skóra kobiety w ciąży jest też bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne, które może wywołać zmiany na skórze.

Przebarwienia w ciąży pojawiają się często i są powodowane przez wyższy poziom hormonów. Skóra kobiety w ciąży jest też bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne, które może wywołać zmiany na skórze.   Przebarwienia to inaczej zaburzenia barwnikowe. Powoduje je duża ilość melaniny w jednym miejscu pod skórą bądź na jej powierzchni. Melanina chroni skórę przed uszkodzeniem, ale produkowana w nadmiarze może przyczyniać się do powstawania przebarwień. Dlaczego w ciąży pojawiają się przebarwienia skóry? W czasie ciąży pojawia się mnóstwo przebarwień na skórze. Kobiecy naskórek jest w tym czasie bardzo delikatny i wrażliwy.   Przebarwienia w ciąży są tak częste, ponieważ w organizmie kobiety oczekującej dziecka poziom hormonów jest podwyższony. Estrogeny wpływają na intensywną pracę komórek produkujących melaninę.   Przebarwienia na twarzy w ciąży to najczęściej pojawiający się problem. Wywołuje je progesteron. Poza tym zmiany barwnikowe widoczne są na dekolcie, rękach i tułowiu. Ciemniejsze stają się też brodawki sutkowe, otoczki brodawek, istniejące już znamiona oraz okolice miejsc intymnych. Pojawia się również kresa czarna, czyli linia biegnąca od pępka w stronę spojenia łonowego. Przebarwienia na twarzy w ciąży – ostuda Ostuda to pojawiające się w czasie ciąży przebarwienia na twarzy w postaci plam. Mają one nieregularny kształt i zazwyczaj są brązowe. Można je zaobserwować na policzkach i czole, czasem nad górną wargą. Przebarwienia te nie są swędzące, ani też bolesne.   Pojawiają się dość często u ciężarnych kobiet, szczególnie jeśli opalają się one bez użycia filtra ochronnego. Ostuda to wynik nierównomiernie rozprowadzonej melaniny pod powierzchnią skóry. Najczęściej całkowicie znika po porodzie. Przebarwienia na brzuchu w ciąży – linea negra...

kobieta na plaży
Image by Lifetimestock.com
Fleszstyle
Plamy starcze, czyli brązowe plamy na skórze
Brązowe plamy na skórze to tzw. plamy wątrobowe lub plamy starcze. Nie zawsze oznaczają problemy zdrowotne związane z wątrobą. Pojawiają się przeważnie u osób po 40. roku życia i u zdecydowanej większości kobiet po 50. roku życia. Przebarwienia te można usuwać dzięki m.in. terapii laserem.

Brązowe plamy na skórze to tzw. plamy wątrobowe lub plamy starcze. Nie zawsze oznaczają problemy zdrowotne związane z wątrobą. Pojawiają się przeważnie u osób po 40. roku życia i u zdecydowanej większości kobiet po 50. roku życia. Przebarwienia te można usuwać dzięki m.in. terapii laserem. Opalanie, hormony i niektóre choroby mogą powodować brązowe plamy na skórze Przebarwienia cery zdarzają się osobom w różnym wieku, ale plamy wątrobowe występują najczęściej u osób, które skończyły 40 lat i u większości kobiet po pięćdziesiątce. Brązowe plamy na skórze to problem również osób młodszych, zwłaszcza tych nadużywających kąpieli słonecznych. Brązowe przebarwienia są następstwem zbyt intensywnego i częstego opalania bez wcześniejszego użycia kosmetyków z filtrami. Bardzo powszechną przyczyną pojawiania się plam wątrobowych są zaburzenia hormonalne. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest tym większe, im skóra jest bardziej podatna na infekcje czy zmiany trądzikowe. Brązowe plamy na skórze mogą być objawem niedoczynności nadnerczy, nadczynności tarczycy, ale także występować w czasie ciąży, w menopauzie czy podczas przyjmowania hormonów doustnie. Powodem przebarwień mogą być również problemy z wątrobą. Plamy wątrobowe – brązowe przebarwienia na skórze Plamy wątrobowe można poznać po tym, że pojawiają się w określonych okolicznościach. Są rozsiane po twarzy – zwłaszcza na policzkach, czole, nosie, a także pojawiają się na dekolcie, ramionach oraz na dłoniach (przeważnie na zewnętrznej części). Mogą mieć kolor od jasno- do ciemnobrązowego i są nieregularne. Plamy wątrobowe nie powodują żadnych dolegliwości. Jeśli zmiany skórne dają o sobie znać, np. swędzeniem, konieczna jest wizyta u lekarza. Zapobieganie i usuwanie brązowych przebarwień na skórze Aby uniknąć przebarwień, należy ograniczyć...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik