Party Stories
Magdalena Narożna w zielonej sukience
kobieta zakładająca soczewki
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia

Niechirurgiczna metoda korygowania wad wzroku – ortokorekcja

Ortokorekcja to korygowanie wad wzroku dzięki zastosowaniu najnowszej generacji odddychających, twardych ortosoczewek, zakładanych tylko na noc.

Ortokorekcja to korygowanie wad wzroku dzięki zastosowaniu najnowszej generacji odddychających, twardych ortosoczewek, zakładanych tylko na noc.

Jakie wady leczy się za pomocą ortokorekcji?

Ortokorekcja to metoda niechirurgiczna i odwracalna, dzięki której korygowane są wady wzroku. Zastosowanie tej metody u dzieci powyżej 10 roku życia, może spowolnić lub całkowicie zahamować postępowanie krótkowzroczności w 90% przypadków. Dzięki ortosoczewkom można w pełni skorygować krótkowzroczność do -5,00 dioptrii, nadwzroczność do +1,75 dioptrii oraz astygmatyzm do 1,5 dioptrii. Jeżeli wada wzroku bardzo wykracza poza ten przedział, wtedy ortokorekcja pozwala znacznie zredukować pierwotną wadę wzroku. Obecnie można również stosować ortokorekcję przy prezbiopii (starowzroczności).

Ortokorekcja - na czym polega niechirurgiczne korygowanie wad wzroku?

Ortokorekcja to korygowanie kształtu krzywizny rogówki oka za pomocą twardych soczewek zakładanych tylko na noc. Dzięki czemu w dzień oko widzi doskonale, bez potrzeby używania okularów czy zwykłych soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne są dostosowywane do rozmiaru gałki ocznej. Sposób ich użytkowania niczym nie różni się od zwykłych soczewek. Zdejmuje się je rano, zaraz po przebudzeniu. Poprzez zmianę krzywizny gałki ocznej podczas snu soczewka ortokorekcyjna pozwala na ostre widzenie w ciągu dnia. Po kilku dniach stosowania soczewki dopasowują się do kształtu oka dzięki czemu nie powodują dyskomfortu. Średnio jedna para soczewek może być używana przez rok, nierzadko zdarza się, że jedne ortosoczewki używane są przez około 2 lata. Czas ortokorekcji jest tak długi, jak długo istnieje zagrożenie pogłębiania się wady wzroku, albo na życzenie osoby stosującej tę metodę, gdy wyrazi ona chęć powrócenia do stosowania tradycyjnych soczewek dziennych lub okularów.

Bezpieczeństwo stosowania i przeciwwskazania do stosowania ortosoczewek

Ortosoczewki to metoda delikatna i całkowicie bezpieczna, a przede wszystkim mało inwazyjna. Pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki takie jak: precyzyjny dobór, właściwe stosowanie i pielęgnacja soczewek oraz regularne wizyty kontrolne. Materiał, z którego wykonywane są ortosoczewki wykazuje dużą przepuszczalność tlenu, dzięki czemu są delikatne i oko w nich „oddycha”. Mimo bezpieczeństwa ortokorekcji istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania, są to choroby takie jak: zaćma, stożek rogówki, jaskra, zmiany zwyrodnieniowe rogówki, zakażenia na tle wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym, cukrzyca i reumatyzm. Ponadto alergie na jakikolwiek składnik materiału, z którego wykonane są soczewki lub płyn do soczewek oraz stany zapalne powiek i ich brzegów. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©pbombaert/Fotolia
Styl życia
Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność wrodzona i starcza
Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie.

Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie. Nadwzroczność od urodzenia i prezbiopia Dalekowzroczność może być dziedziczna i występuje już od urodzenia . Bezpośrednim powodem nieprawidłowego widzenia jest to, że układ optyczny skupia promienie świetlne nie na dnie oka, ale aż za okiem. Natomiast prezbiopia to schorzenie pojawiające się z wiekiem i polega na tym samym problemie z widzeniem. Po 40. roku życia soczewka sztywnieje i traci dawną elastyczność, przez co powstają trudności z wyostrzeniem obrazu znajdującego się blisko. Złe widzenie z bliska i lepsze z daleka, bóle głowy, napięcie oczu – objawy nadwzroczności Nieleczona nadwzroczność powoduje, że oczy muszą podejmować ogromny wysiłek. W związku z tym wzrok szybko się męczy np. podczas pracy przy biurku , odczuwalne jest też napięcie oczu, mogą one boleć i piec. Po całym dniu nierzadko pojawia się ból głowy. U małych dzieci zdolność dostosowania się oka do wad powodujących dalekowzroczność może skutkować wadą utajoną , a gdy akomodacja oka jest zbyt duża – nawet krótkowzrocznością. Dalekowidz źle widzi to, co znajduje się blisko, obraz jest rozmazany i jego dostrzeżenie wymaga zmrużenia oczu, natomiast lepiej widoczne są rzeczy znajdujące się w pewnej odległości. Sposobem na dalekowzroczność jest noszenie soczewek, a czasem wykonanie operacji Osoby cierpiące na dalekowzroczność powinny nosić okulary lub szkła kontaktowe. W tej wadzie okulista przepisuje soczewki wypukłe, czyli „plusy”. Bardzo ważne jest, by nosić...

Człowiek z lupą
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność wrodzona i starcza
Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie.

Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie. Nadwzroczność od urodzenia i prezbiopia Dalekowzroczność może być dziedziczna i występuje już od urodzenia. Bezpośrednim powodem nieprawidłowego widzenia jest to, że układ optyczny skupia promienie świetlne nie na dnie oka, ale aż za okiem. Natomiast prezbiopia to schorzenie pojawiające się z wiekiem i polega na tym samym problemie z widzeniem. Po 40. roku życia soczewka sztywnieje i traci dawną elastyczność, przez co powstają trudności z wyostrzeniem obrazu znajdującego się blisko. Złe widzenie z bliska i lepsze z daleka, bóle głowy, napięcie oczu – objawy nadwzroczności Nieleczona nadwzroczność powoduje, że oczy muszą podejmować ogromny wysiłek. W związku z tym wzrok szybko się męczy np. podczas pracy przy biurku, odczuwalne jest też napięcie oczu , mogą one boleć i piec. Po całym dniu nierzadko pojawia się ból głowy. U małych dzieci zdolność dostosowania się oka do wad powodujących dalekowzroczność może skutkować wadą utajoną, a gdy akomodacja oka jest zbyt duża – nawet krótkowzrocznością. Dalekowidz źle widzi to, co znajduje się blisko, obraz jest rozmazany i jego dostrzeżenie wymaga zmrużenia oczu, natomiast lepiej widoczne są rzeczy znajdujące się w pewnej odległości. Sposobem na dalekowzroczność jest noszenie soczewek, a czasem wykonanie operacji Osoby cierpiące na dalekowzroczność powinny nosić okulary lub szkła kontaktowe. W tej wadzie okulista przepisuje soczewki wypukłe, czyli „plusy”. Bardzo ważne jest, by nosić soczewki odpowiednie do tego, jak bardzo pogłębiona...

Kobieta zakłada na oko soczewkę kontaktową.
©Victor Koldunov/stock.adobe.com
Styl życia
Soczewki kontaktowe toryczne – przeznaczenie, rodzaje, jak dobrać?
Soczewki toryczne to wygodna i skuteczna metoda leczenia astygmatyzmu, pod warunkiem, że zostały dobrane w renomowanym salonie okulistycznym przez specjalistę. Wada wzroku powoduje problemy z ostrym widzeniem, zarówno w bliska, jak i z daleka. Soczewki toryczne, w przypadku wystąpienia stożka rogówki, to jedyna skuteczna metoda korekcji.

Soczewki toryczne to wygodna i skuteczna metoda leczenia astygmatyzmu, pod warunkiem, że zostały dobrane w renomowanym salonie okulistycznym przez specjalistę. Wada wzroku powoduje problemy z ostrym widzeniem, zarówno w bliska, jak i z daleka. Soczewki toryczne, w przypadku wystąpienia stożka rogówki, to jedyna skuteczna metoda korekcji.   Soczewki kontaktowe to komfortowa metoda korekcji różnych wad wzroku . Są one wykonywane z lekkich hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu, dzięki czemu oko może swobodnie oddychać przez cały dzień. Dodatkowo, soczewki umożliwiają uprawianie ulubionych aktywności fizycznych , nawet bardzo intensywnych, bez obawy, że wypadną z oczu, zaparują czy pobrudzą się.   Soczewki toryczne a astygmatyzm   Soczewki kontaktowe toryczne to sposób na korekcję astygmatyzmu , nazywanego również niezbornością. Wada wzroku najczęściej wynika ze zniekształcenia kształtu rogówki, który u astygmatyków przypomina spłaszczoną piłkę do rugby, zamiast być idealnie okrągłym. W efekcie osoby z niezbornością mają problemy z ostrym widzeniem, zarówno obiektów oddalonych, jak i tych z bliska. Dodatkowo pojawiają się bóle głowy, częste mrużenie i pieczenie oczu oraz problemy z orientacją przestrzenną . Astygmatycy nie są w stanie jednocześnie zobaczyć linii poziomych oraz pionowych, a ich wzrok szybko męczy się , zwłaszcza w czasie pracy przed komputerem czy czytania książki.   Soczewki kontaktowe toryczne – jak dobierać?   Soczewki toryczne to wyrób medyczny o właściwościach leczniczych, dlatego powinien być dobierany w renomowanym salonie okulistycznym. Jedynie na podstawie badań wzroku specjalista jest w stanie dokładnie określić rodzaj i...

Nasze akcje
witamina-c-neauvia
Newsy

Odkryj niezwykłą moc witaminy C w pielęgnacji skóry!

Partner
bmw-m-sport-seria2-gran-coupe
Newsy

Poczuj prawdziwą przyjemność z jazdy dzięki nowemu BMW serii 2 Gran Coupé!

Partner
Cashmere Make Up fluid rozświetlający
Newsy

Nowy fluid rozświetlający marki Cashmere to hit tej wiosny!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner