Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

śpiąca kobieta
© WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia

Orgazm we śnie – doświadcza go niemal co czwarta kobieta przed 45. rokiem życia

Kobiecy orgazm podczas snu jeszcze do niedawna był zjawiskiem tajemniczym. Od kiedy jednak tabu kobiecej seksualności zaczęto przełamywać m.in. na polu nauki, dowiadujemy się o nim coraz więcej.

Kobiecy orgazm podczas snu jeszcze do niedawna był zjawiskiem tajemniczym. Od kiedy jednak tabu kobiecej seksualności zaczęto przełamywać m.in. na polu nauki, dowiadujemy się o nim coraz więcej.

 

Zarówno z psychologicznego, jak i fizjologicznego punktu widzenia orgazm we śnie jest czymś naturalnym i może go doświadczyć każda kobieta. Jak zatem przeżyć taki orgazm?

Kasia gotuje z Polki.pl: babka-zebra na Boże Narodzenie

Kobiecy orgazm we śnie – psychologiczne przyczyny

Słynne, przełomowe badania ludzkiej seksualności, prowadzone pod koniec lat 40. i na początku lat 50. XX w. przez Alfreda Kinseya w Stanach Zjednoczonych, pokazały, że aż 37% kobiet przed 45. r. ż. przeżyło nocny orgazm. Dla 5% wszystkich kobiet orgazm podczas snu był pierwszym orgazmem przeżytym w ogóle. Z wiekiem liczba orgazmów doświadczanych przez kobiety, także podczas snu, zwiększa się (badania). Forma badań prowadzonych przez Kinseya umożliwiała poszukiwanie wyłącznie psychologicznych wyjaśnień zjawiska orgazmu sennego. Na podstawie innych zmiennych współwystępujących z częstością nocnych orgazmów można było np. wywnioskować, że częstotliwość takich orgazmów była istotnie wyższa u kobiet, które deklarowały większe zadowolenie ze swojego życia seksualnego, miały bardziej liberalne podejście do seksu i pozytywnie odnosiły się do orgazmu we śnie.

Orgazm we śnie – jego fizjologiczne przyczyny u kobiet i mężczyzn są podobne

Oprócz prób psychologicznego wyjaśnienia przyczyn orgazmu sennego podejmuje się także próby wyjaśnienia tego zjawiska przez pryzmat czynników biologicznych i fizjologicznych.

 

W niektórych przypadkach orgazm w czasie snu może być wywoływany przez kontakt genitaliów z łóżkiem lub pościelą albo spanie w pozycji, która sprawia, że podczas snu większy jest nacisk na podbrzusze. Według badań Calvina Kai-Ching Yu z Uniwersytetu w Kapsztadzie w Południowej Afryce, sny o erotycznej treści oraz orgazmy w czasie snu pojawiają się najczęściej u tych osób, które śpią na brzuchu (badania).

 

Okazuje się jednak, że orgazm senny nie jest uwarunkowany wyłącznie przez reakcję mózgu na bodźce fizyczne, a jego częstą przyczyną jest sama praca mózgu podczas snu. Dowodem na to jest fakt, że nocnych orgazmów doświadczają także osoby, które wskutek uszkodzenia rdzenia kręgowego utraciły połączenie nerwowe między mózgiem a genitaliami, a więc impulsy nie mogą u nich płynąć od narządów płciowych do mózgu.

 

Naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku, University of Tennessee w Memphis oraz University of Southern California w Los Angeles badali reakcje fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie śpiących kobiet podczas poszczególnych faz snu. Okazało się, że w fazie REM (rapid eye movement), podczas której pojawiają się marzenia senne, dopływ krwi do waginy jest zwiększony i odbywa się cyklicznie. W tej fazie również akcja serca i oddech są przyspieszone, nawet dwukrotnie. Analogiczne zmiany są obserwowane podczas nocnego wzwodu, którego doświadczają mężczyźni (badania).

 

Prawdopodobnie zatem największe prawdopodobieństwo orgazmu sennego występuje u tych osób, które w fazie REM śpią na brzuchu.

Orgazm we śnie w czasie ciąży

Orgazm w czasie snu często przeżywają kobiety w ciąży. Jego przyczynami mogą być zmiany hormonalne oraz zwiększone pod ich wpływem libido, które często obserwują u siebie kobiety w ciąży. Także ucisk na narządy wewnętrzne wywierany przez powiększającą się macicę oraz rosnące dziecko wpływają stymulująco. Skurcze towarzyszące orgazmowi sennemu, wywołane przez wydzielającą się podczas niego oksytocynę, nie są niebezpieczne dla zarodka czy embrionu, jeśli ciąża przebiega prawidłowo.

Orgazm tylko we śnie

Nocny orgazm jest normalnym zjawiskiem i doświadcza go wiele kobiet. Jeśli jednak kobieta w szczęśliwym związku nigdy nie przeżyła orgazmu inaczej niż podczas snu i jest to dla niej powodem do zmartwienia, powinna udać się do psychologa lub seksuologa. Możliwe, że przyczyną problemu są pewne przekonania na temat własnej seksualności, oczekiwań partnera lub seksu w ogóle, które utrudniają jej osiągnięcie satysfakcji seksualnej podczas współżycia z partnerem.  


©nuzza11/Fotolia
Styl życia
„Mokre sny” czyli zmazy nocne u chłopców w okresie dojrzewania
Okres dojrzewania obfituje w zmiany zachodzące w organizmie, w tym zmiany dotyczące seksualności. Chłopcy wchodzący w ten okres i młodzi mężczyźni mogą doświadczać polucji, czyli mimowolnych wytrysków nasienia podczas snu.

Okres dojrzewania obfituje w zmiany zachodzące w organizmie, w tym zmiany dotyczące seksualności. Chłopcy wchodzący w ten okres i młodzi mężczyźni mogą doświadczać polucji, czyli mimowolnych wytrysków nasienia podczas snu. Podczas snu w fazie REM dochodzi do polucji Zmazy nocne to naturalne, choć nie zawsze występujące zjawisko związane z dojrzewaniem i nadmiarem spermy u mężczyzn, którzy świadomy wytrysk mają rzadko . W fazie snu REM mózg jest bardzo aktywny i to w niej pojawiają się sny. W okresie dojrzewania i u dojrzałych płciowo mężczyzn mogą mieć one charakter erotyczny i prowadzić do orgazmu. Orgazm i towarzyszący mu wytrysk często bywa przesypiany, a dopiero rano zauważalne są jego skutki (mokra bielizna czy pościel). Zmazy nocne a napięcie seksualne Gdy napięcie seksualne nie jest rozładowywane i w jądrach jest za dużo spermy, prawdopodobieństwo zmazów nocnych rośnie. Organizm usuwa nadmiar nasienia właśnie w ten sposób. Jeśli mężczyzna często się masturbuje lub uprawia seks, może nie mieć polucji. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym. To, czy zmazy nocne będą występowały, zależy też od genów, poziomu hormonów, a nawet diety . Zatem równie normalne i naturalne jest występowanie polucji, jak i ich brak. Zbyt częste polucje mogą niepokoić Dojrzewający chłopiec i młody mężczyzna miewają polucję średnio raz na 2 tygodnie do miesiąca. Nie ma powodów do obaw, jeśli zmazy nocne występują nawet dwa razy na tydzień . Jednak gdy ich częstotliwość u dojrzałego mężczyzny jest większa, należy skonsultować się ze specjalistą. Zbyt częste mimowolne wytryski podczas snu u dojrzałych mężczyzn mogą skutkować nawet niepłodnością . Wśród chłopców bardzo częste nocne zmazy nie wiążą się z koniecznością wizyty u lekarza. Wymioty u niemowlaka...

Kobieta w wannie pełnej piany
Flickr/dollen/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Orgazm wielokrotny – jak go osiągnąć?
Fenomen kobiecej seksualności, którego nie może pojąć żaden mężczyzna – orgazm wielokrotny. Jak go osiągnąć, aby otrzymać jak największą dawkę przyjemności ze stosunku seksualnego?

Fenomen kobiecej seksualności, którego nie może pojąć żaden mężczyzna – orgazm wielokrotny. Jak go osiągnąć, aby otrzymać jak największą dawkę przyjemności ze stosunku seksualnego? Co to jest orgazm wielokrotny? Orgazm wielokrotny jest to przeżywanie szczytowania  więcej niż raz podczas jednego stosunku płciowego. Przeważnie umiejętność taką posiadają kobiety, ale mały odsetek panów również może korzystać z tego „seksualnego” daru. Jednocześnie naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health potwierdzili, że kobiety szczęśliwe, pewne siebie i swojej atrakcyjności mają większe szanse na przeżycie orgazmu wielokrotnego niż kobiety niepewne i nieszczęśliwe w związku . Dzieje się tak dlatego, że za wszystko, co związane z orgazmem, a przede wszystkim tym wielokrotnym u kobiet odpowiedzialna jest przede wszystkim psychika. Jak wiadomo podczas stosunku płciowego organizm kobiety wydziela szereg różnorodnych hormonów, które w połączeniu z psychicznymi odczuciami, dają „seksualną” energię. Gdy jest jej naprawdę dużo kobieta może przeżyć orgazm kilka razy w ciągu jednego stosunku. Jak osiągnąć orgazm wielokrotny: krok po kroku Aby doprowadzić do orgazmu wielokrotnego, trzeba mieć świadomość jak on powstaje. Jest prawdopodobnie skutkiem silnego libido lub specjalnych predyspozycji psychoseksualnych kobiety. Czy to oznacza, że to szczególne uwarunkowanie organizmu jest jedynym powodem odczuwania wielokrotnego szczytowania podczas jednego stosunku? Oto droga do osiągnięcia orgazmu wielokrotnego: Stan ciągłego podniecenia. Podgrzewanie seksualnej atmosfery w ciągu dnia może zaprocentować dobrym seksem wieczorem. Rozmawiajcie z podtekstem, piszcie SMSy czy wybierzcie się na romantyczną kolacje – wszystkie te sposoby pozwolą wzbudzić podniecenie. Specjaliści proponują...

Kobieta w szortach
Pixabay/Takmeomeo/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Orgazm sutkowy – uparcie do niego dążyć czy też odpuścić?
Orgazm sutkowy jest już owiany legendą. Nie wszystkie kobiety jednak mogą go osiągnąć, choć wiele o nim marzy.

Orgazm sutkowy jest już owiany legendą. Nie wszystkie kobiety jednak mogą go osiągnąć, choć wiele o nim marzy.   Kobieta może odczuć orgazm sutkowy podczas powolnych, zmysłowych pieszczot jej piersi. Do tego typu orgazmu można doprowadzić wiele kobiet, jednak nie wszystkie. Czasem wynika to z braku umiejętności partnera, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie kobiety są zdolne do osiągnięcia tego typu orgazmu. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników.   Wiele połączeń nerwowych, dzięki którym jest to możliwe, wytwarza się dopiero podczas karmienia piersią. Często właśnie podczas laktacji, a nie podczas aktu seksualnego, po raz pierwszy przeżywa się orgazm sutkowy. Dodatkowo podczas karmienia piersią działają hormony szczęścia. Kobiece piersi są wrażliwsze także tuż przed menstruacją i wtedy szansa na doprowadzenie do orgazmu jest większa. Jak osiągnąć orgazm sutkowy – instrukcja Gładź delikatnie piersi kolistymi ruchami. Możesz użyć kostek lodu lub ciepłego olejku do masażu. Powoli zwiększaj intensywność masażu, zbliżaj się do sutków. Zwilż je i masuj delikatnie kolistymi ruchami. Delikatnie dotykaj czubków brodawek, masuj je i ssij, nie zapominając o masażu piersi. Intensywność pieszczot zwiększaj powoli, ponieważ piersi w czasie podniecenia są bardzo delikatne. Cały czas obserwuj reakcje partnerki, by podążać za jej potrzebami. Masuj jednocześnie obie piersi, możesz delikatnie podgryzać sutki.   Masz problem z osiągnięciem orgazmu sutkowego? Zdarza się także, że kobieta ma po prostu mało wrażliwe piersi i zdecydowanie nie jest to dla niej sfera erogenna. Nie należy w takim przypadku zmuszać się do pobudzania tej części ciała, bo zamiast uniesień możemy wywołać frustrację i irytację. Jest tyle innych technik ars amandi! Kobiety pewne...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik