Kobieta trzymająca śpiące dziecko
© Maria Sbytova/Fotolia.com
Styl życia

Wsparcie dziecka w chorobie. Bliskość, szczerość i poczucie bezpieczeństwa

Opieka nad chorym dzieckiem jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym jego szybki powrót do zdrowia lub zapewniającym poczucie komfortu i bezpieczeństwa w przypadku choroby przewlekłej lub nieuleczalnej.

Opieka nad chorym dzieckiem jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym jego szybki powrót do zdrowia lub zapewniającym poczucie komfortu i bezpieczeństwa w przypadku choroby przewlekłej lub nieuleczalnej.

Opieka nad chorym dzieckiem – diagnoza

Bardzo istotnym elementem opieki nad dzieckiem podczas choroby jest wyjaśnienie mu jak długo będzie trwało leczenie (jeżeli jesteśmy w stanie to ustalić), jakie leki będzie przyjmowało oraz jakim zabiegom czy badaniom będzie poddawane. Ważne jest, aby nie robić z choroby tajemnicy. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku, gdy dziecko jest na tyle duże, że zrozumie wszystkie te kwestie. Dla dzieci młodszych i niemowląt najważniejsza jest bliskość rodziców oraz troskliwa pielęgnacja podczas choroby.

Wsparcie dziecka w chorobie – spędzanie czasu z dzieckiem

W celu eliminacji wszelkich niepotrzebnych czynników, które mogą zakłócać proces rekonwalescencji zapewnijmy dziecku – w miarę możliwości – spokój. Choroby o łagodnym przebiegu, takie jak przeziębienie, grypa czy infekcje, które wymagają jedynie pozostania z dzieckiem w domu przez kilka dni to możliwość spędzenia z pociechą czasu w sposób konstruktywny i ciekawy. Nie pozwólmy, żeby dziecko się nudziło, albo by było mu przykro, że nie może nigdzie wychodzić.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa czosnkowa

 

Trzeba też uważać w takich sytuacjach, ponieważ nadmierne rekompensowanie dziecku strat spowodowanych chorobą może stać się przyczyną częstszych zachorowań a nawet symulowania złego samopoczucia. Dzieci są wytrzymałe, dużo lepiej niż dorośli znoszą objawy przeziębienia. Mimo kataru czy kaszlu są bardzo aktywne. Dlatego zabawy należy dozować z umiarem, mając na uwadze fakt, że dziecko mimo wszystko jest osłabione.

Dziecko przewlekle chore – jak ulżyć mu w chorobie

Jeżeli maluch jest chory przewlekle i objawy są na tyle ciężkie, że powodują dolegliwości bólowe, wówczas całą uwagę należy skupiać na uśmierzaniu cierpienia. Podawanie środków przeciwbólowych, terapia ziołami, kompresy, masaże – należy dowiedzieć się od lekarza jak postępować z dzieckiem w domu podczas choroby.

 

Pobyt dziecka w szpitalu to trudne doświadczenie, szczególnie jeżeli dochodzi do rozłąki z rodzicami. W miarę możliwości unikajmy takich sytuacji, szczególnie w przypadku, gdy dziecko jest bardzo małe i nie da mu się w racjonalny sposób wytłumaczyć konieczności rozstania. Zajmowanie się maluchem podczas choroby to przede wszystkim sprawianie, by ten nieprzyjemny czas maksymalnie umilić i być blisko pociechy, by czuła, że jest kochana i wspierana przez rodziców. 

Chłopiec w okularach
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Kto może dostać zasiłek opiekuńczy na dziecko?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje osobie, która opiekuje się chorym dzieckiem, jeśli ze względu na opiekę nad nim nie może pracować. Można go także otrzymać, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do ZUS.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje osobie, która opiekuje się chorym dzieckiem, jeśli ze względu na opiekę nad nim nie może pracować. Można go także otrzymać, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do ZUS. Zasiłek opiekuńczy na dziecko: warunki otrzymania Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje, gdy: Konieczna jest opieka nad dzieckiem w wieku do 8. lat w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły . Zamknięcie tych placówek jest uważane za nieprzewidziane również wtedy, gdy rodzic został o takim zamknięciu powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed tym zamknięciem, Rodzic, który stale opiekuje się dzieckiem, zachorował , co uniemożliwia mu sprawowanie tej opieki, Konieczna jest opieka nad dzieckiem chorym do ukończenia przez nie 14. roku życia, Niezbędna jest opieka nad dzieckiem chorym które ukończyło 14. rok życia, pod warunkiem, że mieszka ono z osobą wnioskującą o otrzymanie zasiłku. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia z pracy z powodu opieki nad chorym lub pozbawionym opieki dzieckiem, jednak nie dłużej niż za 60 dni w roku, jeśli opieka dotyczy dziecka zdrowego do lat 8., lub chorego do lat 14. Okres ten nie może trwać dłużej niż przez 14 dni w roku , jeśli opieka sprawowana jest nad dzieckiem powyżej 14. roku życia. Zasiłek opiekuńczy na dziecko: kto może dostać Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, na umowie zlecenia, wykonującym pracę nakładczą, prowadzącym działalność gospodarczą . Przysługuje wszystkim osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Można otrzymać zasiłek opiekuńczy, zarówno na własne dzieci, jak i dzieci przysposobione, dzieci małżonka lub dzieci...

Smutny chłopczyk
©Phils Photography/Fotolia
Styl życia
Jak postępować z dzieckiem chorym na autyzm?
Dziecko z autyzmem jest wyzwaniem wychowawczym nie tylko dla nauczycieli i pedagogów, ale przede wszystkim dla samego rodzica. Jak wychowywać dziecko, mimo że nie rozumie się jego postrzegania świata? Odpowiedzią na to pytanie może być cierpliwość.

Dziecko z autyzmem jest wyzwaniem wychowawczym nie tylko dla nauczycieli i pedagogów, ale przede wszystkim dla samego rodzica. Jak wychowywać dziecko, mimo że nie rozumie się jego postrzegania świata? Odpowiedzią na to pytanie może być cierpliwość.   Aby wychowywać dziecko z autyzmem najpierw trzeba poznać objawy tej choroby i dostosować do nich system działań wychowawczych. Są to: zamknięcie we własnym, wewnętrznym świecie przeżyć – dziecko autystyczne potrzebuje przestrzeni i swobody, w innym przypadku wybuchnie płaczem bądź krzykiem. Egzekwowanie od niego często ma małe szanse na powodzenie. zaburzona komunikacja – należy zacząć od tego, że nauka języka u dziecka autystycznego jest trudna i wymaga dużego nakładu pracy rodzica i niejednokrotnie logopedy . Dziecko z autyzmem będzie powtarzało wciąż ten sam wyraz lub według woli wymawiało wyrazy lub nie. brak głębszych relacji z innymi ludźmi – to jest najbardziej dotkliwa dla otoczenia sfera funkcjonowania dziecka z autyzmem. Nieokazywanie jakichkolwiek uczuć może być powodem frustracji rodziców, którzy chcieliby czuć od dziecka miłość, wdzięczność czy zaufanie. Należy się przygotować, że matka nigdy nie usłyszy od dziecka „dobrego słowa”, ponieważ nie czuje ono powiązania z otoczeniem. bardzo powoli adaptuje się otoczenia – wychowanie dziecka z autyzmem powinno polegać na powtarzaniu czynności, na cykliczności i na rytuałach. Zmienność otoczenia spowoduje, że dziecko zamknie się w sobie jeszcze bardziej, będzie zdezorientowane i zareaguje krzykiem, płaczem lub ucieczką. cechy charakteru jak nieufność i nieprzewidywalność – należy zaakceptować, że dziecko z autyzmem ma nieskoordynowany schemat zachowań i jego zachowanie może być zaskakujące, a nawet dziwaczne. Nie postrzega ono świata zewnętrznego jak inni ludzie , dlatego należy pozwolić mu zachowywać...

Miś i słuchawki lekarskie
©pogonici/Fotolia
Styl życia
Zespół Aspergera: możliwości leczenia
Zespół Aspergera to zespół cech, które są również zauważalne przy autyzmie. Obejmuje zaburzenia na poziomie intelektualnym, społecznym, psychomotorycznym. Nie jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć, ale podejmując odpowiednie działanie (m.in. wybór specjalistycznej szkoły, prowadzenie terapii okołorozwojowej) można sprawić, że objawy zespołu Aspergera będą mniej dotkliwe dla chorego.

Zespół Aspergera to zespół cech, które są również zauważalne przy autyzmie. Obejmuje zaburzenia na poziomie intelektualnym, społecznym, psychomotorycznym. Nie jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć, ale podejmując odpowiednie działanie (m.in. wybór specjalistycznej szkoły, prowadzenie terapii okołorozwojowej) można sprawić, że objawy zespołu Aspergera będą mniej dotkliwe dla chorego.   Przyczyn zespołu Aspergera doszukuje się w genach (zmiany chromosomalne), czynnikach biologicznych (infekcje i problemy okołoporodowe, uszkodzenia układu nerwowego) czy czynnikach zewnętrznych np. toksoplazmoza. Diagnoza zespołu Aspergera jest skomplikowana – trudno go odróżnić od autyzmu dziecięcego. Na podstawie obserwacji, analizy historii medycznej i wykonanych badań neurologiczno-psychologicznych (np. badania koordynacji ruchowej) można stwierdzić, czy dane dziecko cierpi na zespół Aspergera czy nie. Czy terapia spowoduje, że dziecko z zespołem Aspergera będzie zdrowe? Zespół Aspergera jest to zaburzenie nieuleczane. Można jedynie pracować nad wygaszeniem objawów, pomóc dziecku odnaleźć się w otaczających go sytuacjach. Na podstawie objawów choroby zostaną przedstawione możliwości leczenia: upośledzenie umysłowe – zapisanie dziecka do szkoły specjalnej, gdzie otrzyma dostosowane do jego możliwości zadania szkolne; zamknięcie się w sobie i jednocześnie przed innymi – zapisanie dziecka na terapię zajęciową, w której uczy się żyć między ludźmi; brak koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy – rehabilitacja i wizyty u logopedy to właściwa ścieżka rozwoju zdolności fizycznych chorego dziecka, nerwowość, lęk przed zmianą, trudności z komunikacją – praca w domu nad modyfikacją tych negatywnych zachowań, a zastępowanie ich pozytywnymi. Najczęściej rozpoczyna się ona w gabinecie psychologicznym, gdzie rodzice...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik