kobieta w okularach progresywnych
©Konstantin Yuganov/fotolia
Styl życia

Użyteczne i komfortowe okulary progresywne

Okulary progresywne umożliwiają widzenie na każdą odległość. W jednej soczewce progresywnej mieszczą się dwa obszary o różnej zdolności skupiania. Górna część soczewki umożliwia patrzenie w dali a dolna w bliży.

Okulary progresywne umożliwiają widzenie na każdą odległość. W jednej soczewce progresywnej mieszczą się dwa obszary o różnej zdolności skupiania. Górna część soczewki umożliwia patrzenie w dali a dolna w bliży.

Okulary progresywne – górna cześć do widzenia w dali, dolna do patrzenia z bliska

Okulary progresywne to okulary korekcyjne, które zawierają soczewki progresywne. Jest to taki rodzaj soczewek, który podzielony jest na obszary o różnej zdolności skupiania. Obszar w górnej części soczewek przeznaczony jest do patrzenia w dal, a większa dolna część soczewek służy patrzeniu z bliska. Obszary w górnej i dolnej części soczewki stopniowo, w sposób niewidoczny przechodzą jeden w drugi. Różnica mocy optycznej pomiędzy częściami soczewki jest dobierana indywidualnie. W skrajnym przypadku różnica pomiędzy mocą optyczną górnej i dolnej części soczewki progresywnej może wynosić 3 dioptrie.

Okulary progresywne dla osób po 40 roku życia

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób po 40. roku życia, które potrzebują dwóch par okularów – jednych do patrzenia w dal, np. w trakcie chodzenia po ulicy, a drugich do patrzenia z bliska, np. do czytania książek. Okulary progresywne eliminują konieczność posiadania dwóch par okularów. Wyraźne widzenie i komfort z użytkowania okularów progresywnych można mieć tylko wówczas, gdy soczewki zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych – jaskra, zaćma, astygmatyzm

Okularów progresywnych nie powinny nosić osoby z zaćmą, jaskrą, zezem, AMD (zwyrodnieniem plamki żółtej) i zaburzonym widzeniem obuocznym. Ten typ okularów korekcyjnych nie jest wskazany także w przypadku osób z różnowzroczością, gdy różnica w wadzie wynosi więcej niż 3 dioptrie. Okulary progresywne nie są właściwym rozwiązaniem dla osób, u których wada miała tendencję do dużych zmian w krótkim czasie ani dla osób z astygmatyzmem.

Wady okularów progresywnych – cena, zawężone pole widzenia

Wadą okularów progresywnych jest wysoka cena. Okulary progresywne są droższe niż tradycyjne jednoogniskowe okulary korekcyjne. Koszt soczewek progresywnych zaczyna się od ok. 400 zł. Cena wzrasta zależnie od rodzaju szkieł i oprawek. W droższych szkłach progresywnych będziemy lepiej widzieć. Wynika to z faktu, że w droższych okularach pole widzenia jest zwiększone ze względu na lepszą konstrukcję szkieł. Okulary progresywne u osób z dużą wadą refrakcji będą zawężały obszar widzenia (im większa różnica pomiędzy wartością soczewek do patrzenia z dali i z bliży, tym gorsza jakość widzenia w okularach progresywnych).

Pierwsze dni użytkowania okularów progresywnych – praktyczne wskazówki

Widzenie w okularach progresywnych jest inne niż w tradycyjnych jednoogniskowych okularach korekcyjnych. Soczewki w okularach progresywnych mają mniejsze pole widzenia niż tradycyjne okulary. Okres przyzwyczajania się do nowego sposobu patrzenia trwa zwykle 4-5 dni. Osoby, które zaczynają korzystać z soczewek progresywnych powinny:

  • ruszać głową w pionie, aby złapać ostrość (zależnie od odległości obserwowanego przedmiotu należy wykonywać powolne pionowe ruchy głową);
  • aby przeczytać coś z bliska należy lekko unieść głowę w górę;
  • patrząc w bok należy przekręcić całą głowę, a nie tylko skierować w danym kierunku gałki oczne;
  • chodząc po schodach lub wysiadając z autobusu należy pochylić głowę, aby nie patrzeć na stopnie przez soczewki przeznaczone do bliży.

Kobieta zakłada sobie soczewkę kontaktową przed lusterkiem
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać soczewki kontaktowe? Wybierz ich okres noszenia i sprawdź wygodę
Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe.

Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe. Część techniczna doboru soczewek – rola okulisty i optometrysty Nie trzeba wiedzieć, jak dobrać soczewki do wady wzroku pod kątem parametrów technicznych, ponieważ tym zajmie się okulista lub optometrysta. Aby soczewki spełniały swoją rolę i były wygodne w noszeniu, konieczne jest dopasowanie ich średnicy, a także promienia i krzywizny. Gdy soczewki zostaną źle dobrane, mogą zaburzać widzenie, powodować przekrwienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Specjalista może też doradzić, czy lepsze będą soczewki miękkie, czy twarde – to też zależy od problemów okulistycznych. Soczewki twarde powinny nosić osoby z astygmatyzmem, dużymi wadami wzroku czy np. zespołem suchego oka . Miękkie są przeznaczone dla wszystkich innych, którzy chcą je nosić. Okres noszenia i wygoda powinny decydować o wyborze soczewek Soczewki należy dopasować do swojego trybu życia i przyzwyczajeń. Bardzo ważny jest okres noszenia i to, czy soczewki nadają się do ciągłego noszenia, czy wymagają zdejmowania przed pójściem spać. Używanie szkieł kontaktowych wymaga restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny, aby nie nabawić się infekcji oka. Dlatego pod uwagę trzeba wziąć, czy tryb życia i przyzwyczajenia pozwolą na właściwe używanie soczewek, które wymagają zdejmowania i zakładania. Czas, przez jaki można nosić pojedynczą parę, jest różny – od soczewek dniowych, poprzez tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne do rocznych. Także soczewki do ciągłego noszenia mają różne okresy ważności: od 7 d 30 dni (i nocy) . Najwygodniejsze soczewki dobrać można metodą prób i błędów, testując różne marki i modele...

papiery i okulary
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Prezbiopia, czyli efekt krótkich rąk
Prezbiopia to nie choroba, a proces wynikający z fizjologii człowieka. Objawia się u wszystkich po 40 roku życia. Starczowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu z bliska, w szczególności, gdy oświetlenie jest słabe.

Prezbiopia to nie choroba, a proces wynikający z fizjologii człowieka. Objawia się u wszystkich po 40 roku życia. Starczowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu z bliska, w szczególności, gdy oświetlenie jest słabe. Co to jest prezbiopia? Z wiekiem oko traci zdolność do pełnej i szybkiej akomodacji – dostosowywania się do ostrego widzenia z odległości. Często zjawisko to jest porównywane do działania zoomu w aparacie . Po 40. roku życia, sukcesywnie, ludzki autofocus zaczyna szwankować. Prezbiopia - pierwsze oznaki starczowzroczności Dolegliwość związana z trudnością widzenia tzw. bliży (czyli znajdujących się w małej odległości przedmiotów, osób, itp.) najwcześniej ujawnia się u osób, które mają wadę wzroku wymagającą szkieł o dodatniej dioptrii. W następnej kolejności prezbiopia dotyka osób, które do tej pory nie miały problemów z widzeniem. Ostatnie są te, noszące ujemne soczewki. Pierwsze oznaki starczowzroczności mogą pojawić się już po 30 roku życia. Trudność z czytaniem z bliskiej odległości drobnego tekstu przy słabym oświetleniu to najbardziej charakterystyczna cecha wczesnych symptomów prezbiopii. Ponadto występują problemy z uzyskaniem ostrości w momencie patrzenia z bliska, aby wyraźnie widzieć konieczne jest oddalenie np. gazety od oczu. Prezbiopia to nie choroba, korekcja starczowzroczności Prezbiopię można korygować (lecz nie wyleczyć) za pomocą specjalnych szkieł. W momencie potwierdzenia prezbiopii okulista dobierze odpowiednie soczewki, dzięki którym zostanie przywrócone widzenie na każdą odległość. Pomocne w codziennym funkcjonowaniu są również okulary relaksacyjne , które chronią oczy przed nadmiernym wysiłkiem i znacznie niwelują dolegliwości przemęczonych oczu, takie, jak pieczenie, czy ból. Znudziły...

Palec trzymający soczewkę kontaktowa nad pojemniczkiem na szkła
©rodimovpavel/Fotolia
Styl życia
Okulary czy szkła kontaktowe – kiedy warto zamienić oprawki na soczewki?
Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu.

Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu. Soczewki korekcyjne i okulary można nosić zamiennie . Szkła kontaktowe dobrze sprawdzą się np. na basenie lub zajęciach fitness, a okulary podczas spokojnego wieczoru z książką. Okulary i soczewki – co jest zdrowsze dla oczu? Wiele osób nie chce nosić soczewek kontaktowych z obawy, że jest to szkodliwe dla oczu. Nie jest to jednak prawda – nowoczesne soczewki są równie bezpieczne jak okulary . Są wykonane z elastycznych materiałów „oddychających”, czyli przepuszczających powietrze. Prawidłowo dobrane przez specjalistę soczewki są zdrowe, nie pogarszają wzroku i nie powodują infekcji. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i instrukcji podanych na opakowaniu: nie można nosić szkieł dłużej niż jest to wskazane, soczewki kontaktowe zdejmuje się na noc (wyjątkiem są soczewki przeznaczone do przedłużonego noszenia), po każdym zdjęciu soczewek należy je wyczyścić i przemyć specjalnym płynem, soczewki jednodniowe są jednorazowe – po zdjęciu nadają się tylko do wyrzucenia . Soczewki kontaktowe są wygodniejsze niż okulary Jedną z największych zalet soczewek kontaktowych jest wygoda. Są bardzo lekkie, nie spadają i nie ocierają nosa . Docenią to przede wszystkim osoby z dużymi wadami wzroku, które noszą okulary z grubymi, ciężkimi szkłami. Dodatkowo soczewki nie parują zimą i przy zmianie temperatur, sprawdzą się także w czasie opadów deszczu i śniegu. Nie trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić czy zgubić. Szkła kontaktowe – najlepsze rozwiązanie dla osób aktywnych Soczewki...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak