Party Stories
Dawid Kwiatkowski w redakcji Party.pl
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Smog w mieście
Adobe Stock
Styl życia

Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto go mieć?

Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto go mieć?

Nowoczesne oczyszczacze powietrza pozwalają na usunięcie niemal wszystkich zanieczyszczeń z wdychanego przez nas powietrza. Jest to bardzo ważne, gdyż groźne związki mogą prowadzi do zaostrzenia lub pojawienia się alergii i innych negatywnych skutków zdrowotnych. Sprawdź, dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza i jaki model wybrać?

Oczyszcza powietrza - co to jest i jak działa?

Oczyszczacz to urządzenie, które filtruje powietrze i usuwa z niego szkodliwe cząstki, takie jak alergeny, smog, brzydkie zapachy i roztocza. Wentylator ma wbudowane w sobie filtry o różnej gęstości i zastosowaniu, które są w stanie usunąć niemal wszystkie zanieczyszczenia. Niektóre modele mają również wbudowane funkcje nawilżania powietrza i jonizacji, która neutralizuje negatywny wpływ elektroniki na nasze zdrowie.

Dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza?

W powietrzu znajduje się wiele cząsteczek, niektóre z nich naturalnie występują w przyrodzie i nie są szkodliwe dla naszego organizmu. Jednak część z nich powstaje w wyniku działalności człowieka, szczególnie widoczne jest to większych miastach, gdzie stopień zanieczyszczenia przekracza górne normy dla zdrowia.

Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce krajów, których powietrze jest wyjątkowe zanieczyszczone. Dlatego warto mieć w swoim domu oczyszczacz powietrza. Nie zniweluje to całkowicie kontaktu ze szkodliwymi drobinkami, lecz chociaż w naszym domu będziemy mogli cieszyć się czystym powietrzem.

Najgroźniejsze dla naszego organizmu są cząsteczki stałe ze spalin silnika wysokoprężnego DEP, czyli z silnika Diesla. Dlatego właśnie coraz więcej państwa wprowadza ograniczenia dotyczące tych samochodów. Połączenie alergenów z zanieczyszczeniami DEP  i lotnymi związkami organicznymi VOC wytwarza alergeny agresywne. Prowadzi to do negatywnych skutków zdrowotnych oraz aktywacji nieczynnych alergii.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Bardzo ważne jest to, aby oczyszczacz miał kilka rodzajów filtrów. Szczególnie skuteczne jest połączenie filtrów HEPA z filtrem z węglem aktywnym. Powinien również posiadać filtr wstępny, który zatrzyma takie zanieczyszczenia jak sierść zwierząt czy kurz.

Warto również zwrócić uwagę na retencję, czyli procentowy wskaźnik filtrowania powietrza, który dotyczy każdego z filtrów osobno. Nowoczesne filtry HEPA  potrafią odnotować niemal 100% skuteczność. Nie warto wydawać pieniędzy na urządzenie o niższej wydajności.

Dodatkowym atutem będą dodatkowe funkcje, takie jak jonizacja i nawilżanie powietrza. Zwróć także uwagę na to jak głośne jest urządzenie w trybie pełnej i najsłabszej pracy. 
 

 

 

kobieta z maseczką antysmogową na twarzy
©rh2010/Fotolia.com
Styl życia
Jak chronić się przed smogiem? Nie tylko maseczka antysmogowa
Jak chronić się przed smogiem? Nie tylko maseczka antysmogowa

Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, może prowadzić do poważnych problemów z układem oddechowym i krwionośnym. Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Wypróbuj nasze sposoby - zbilansowana dieta, maseczki antysmogowe, oczyszczacze powietrza. Dlaczego smog jest niebezpieczny dla zdrowia? Wdychanie szkodliwych substancji z zanieczyszczonego powietrza może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W smogu znajdują się takie związki jak: pył PM10 - wpływa niekorzystnie na układ oddechowy, zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli i choroby płuc, pył PM2,5 - może powodować miażdżycę i zapalenie naczyń krwionośnych, dwutlenek siarki - prowadzi do skurczu oskrzeli i uszkodzenia płuc, zmniejsza zdolność krwi do transportu tlenu, benzopiren - substancja rakotwórcza, negatywnie wpływa na układ oddechowy, krwionośny, wątrobę i nadnercza. Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe wzdychanie smogu skraca życie, szczególnie negatywnie wpływa na rozwój płodu oraz dzieci. Jak chronić się przed smogiem?  Dieta zwalczająca szkodliwe substancje Odpowiednio zbilansowana dieta wzmacnia organizm i może nas ochronić przed działaniem szkodliwych substancji.  Bardzo istotnym składnikiem diety antysmogowej są produkty z kwasami omega-3 , takie jak: ryby, migdały, orzechy czy olej rzepakowy. Udowodniono, że przeciwdziała on negatywnym skutkom wdychania pyłu PM2,5: zmienności rytmu zatokowego, stresie oksydacyjnym oraz zaburzeniom w równowadze między ilością wolnych rodników a antyoksydantami. Podobne działanie mają również witaminy: B6 (kasza gryczana, kurczak, czerwona papryka) oraz B12 (ryby, mleko, jajka). Maski antysmogowe Maski antysmogowe nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce , są jednak miejsca gdzie...

Kobieta ochładza się klimatyzacją w samochodzie.
©bertys30/stock.adobe.com
Styl życia
Czy klimatyzacja nam szkodzi? Wpływ klimatyzacji na zdrowie
Czy klimatyzacja nam szkodzi? Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Klimatyzacja w domu, pracy czy samochodzie jest bardzo wygodna i często pomaga nam przetrwać najgorsze upały. Przyjemne i proste obniżenie temperatury może jednak niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Kluczem do zmniejszenia negatywnych skutków klimatyzacji jest jej prawidłowe i rozsądne używanie. Umiar w jej używaniu pomoże zapobiec groźnym infekcjom i odwodnieniu organizmu. Jak działa klimatyzacja? Klimatyzator to urządzenie, które może działać zarówno w wersji chłodzącej, jak i chłodząco-grzewczej. W nowoczesnych klimatyzatorach znajdują się również filtry powietrza, które zatrzymują zanieczyszczenia i alergeny krążące w naszym otoczeniu. Działa on w dwóch wariantach:  automatycznej - utrzymując stałą temperaturę powietrza, inventer - sam dostosowuje chłodzenie do aktualnych warunków, zapobiegając skokom temperatur. Czy klimatyzacja jest zdrowa? Prawidłowe i sporadyczne korzystanie z klimatyzacji nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Jednak stosowana w nadmiarze lub nieumiejętnie może negatywnie wpływać na organizm człowieka. Niestety, podobnie jak większość urządzeń i elektroniki, klimatyzatory są dopasowane do organizmu mężczyzny. W badaniach zupełnie zbagatelizowano różnicę miedzy ciałem kobiety i mężczyzny. Tak więc klimatyzacja może inaczej wpływać na organizm kobiety. Pierwsze badania wykazały, że intensywne chłodzenie może m.in. zmniejszyć tempo metabolizmu.  W niektórych miejscach praca klimatyzatora jest niezbędna. Przykładem mogą być tutaj na przykład sale operacyjne. Aby jednak odpowiednio działał, musi spełniać pewne wymogi i być regularnie konserwowany. Negatywny wpływ klimatyzacji na organizm Nieumiejętnie lub zbyt często używana klimatyzacja ma negatywny wpływ na zdrowie . Najczęstsze dolegliwości to:...

Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com
Styl życia
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?

Wybór dobrego nawilżacza powietrza nie jest łatwa decyzja. Każdy rodzaj nawilżacza: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy ma swoje plusy i minusy. Jaki nawilżacz powietrza najlepiej się sprawdzi w naszym pomieszczeniu?  Jak działa nawilżacz powietrza? Nawilżacz powietrza zmienia wodą w parę wodną i rozpyla kropelki cieczy w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju nawilżacza parowanie odbywa się za pomocą ciepła, zimna lub ultradźwięków. Optymalna wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić od 40% do 60%. Poziom wilgotności powietrza w większości pomieszczeń jest zbyt niski. Wpływa to niekorzystnie na błony śluzowe, skórę i włosy. Zbyt suche powietrze spowalnia leczenie przeziębienia , bólu gardła, chrypki czy kataru.  Rodzaje nawilżaczy powietrza W sklepach można znaleźć cztery rodzaje nawilżaczy: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy. Każdy z nich różni się sposobem użytkowania i konserwacji. Nawilżacze klasyczne to naczynia ceramiczne, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Woda pod wpływem ciepła odparowuje. Z tego typu nawilżacza można korzystać tylko jesienią i zimą, kiedy kaloryfery wytwarzają ciepło. Są one mało efektywne. Nawilżacze parowe działają na zasadzie czajników elektrycznych. Wbudowana w nich grzałka podgrzewa ciecz, która zmienia się w parę wodną. Plusem jest to, że kropelki wody są oczyszczone i nie zawierają drobnoustrojów. Niestety dodatkowo podgrzewają temperaturę w pokoju i można się nimi poparzyć. Nawilżacz ewaporacyjny  również działa na zasadzie parowania wody, jednak jest ono chłodna. Działanie napędzane jest przez specjalny wiatrak, który skierowany jest na wkład nawilżający. Bywają one dość głośne, a matę nawilżającą należy zmieniać co...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner