Przetrenowanie organizmu
© Starstuff/Adobe Stock
Styl życia

Przetrenowanie organizmu – jak się objawia?

Co świadczy o przetrenowaniu i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy i zapobiegać przykrym dolegliwościom.

Co świadczy o przetrenowaniu i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy i zapobiegać przykrym dolegliwościom.

 

Przetrenowanie to dość częsty stan, który, choć bywa mylony z przemęczeniem treningowym, jest znacznie poważniejszym problemem. To drugie charakteryzuje się krótkotrwałym spadkiem formy, która potem się znacząco poprawia. To zjawisko, które dotyka dużą część biegaczy.

Na czym polega przetrenowanie?

Przetrenowanie to stan, który może przytrafić się zarówno zawodowym sportowcom, jak i amatorom. Zbyt szybka próba osiągnięcia ambitnych celów lub trudnego rekordu, nieumiejętność dostosowania treningu do swoich możliwości, dobór zbyt wielkiego obciążenia, źle dostosowana dieta, a także brak regeneracji czy niezważanie na mogące się przytrafić kontuzje to najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy. Dodatkowo niesprzyjającym czynnikiem jest stres. Proces przetrenowania jest dość złożony i niestety nie można sobie z nim poradzić z dnia na dzień.

Objawy przetrenowania

Zanim stwierdzimy przetrenowanie, należy wykluczyć inne możliwe powody złego samopoczucia, wliczając w to niedobory witamin, czy infekcję. Do fizycznych objawów należą:

 • brak apetytu,
 • bezsenność,
 • drżenie kończyn,
 • pocenie się,
 • wyczerpanie,
 • duszności i szybki oddech,
 • spadek wagi,
 • odwodnienie organizmu,
 • podwyższone tętno,
 • ból i zawroty głowy,
 • podwyższona temperatura,
 • problemy z koordynacją ruchową.

 

Objawy psychiczne to najczęściej:

 • rozdrażnienie,
 • otępienie,
 • spadek libido,
 • problemy z koncentracją,
 • apatia,
 • nadpobudliwość lub brak motywacji,
 • zniechęcenie i niska samoocena.

Jak zapobiegać przetrenowaniu i wrócić do formy?

Oczywiście łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. By wrócić do formy, konieczny jest okres regeneracji - odpoczynku psychicznego i zaniechania na jakiś czas treningów. Przyszłe treningi należy wówczas podzielić na partie, podczas których nie będą pracowały wszystkie mięśnie. Poprawie kondycji sprzyjać tez będą masaże i zmiana diety.

 

Profilaktycznie należy mierzyć siły na zamiary. Dla uniknięcia przetrenowania ważne jest ułożenie rozsądnego planu treningowego, ustalenie stałych godzin spożywania posiłków oraz dbałość o wystarczającą ilość i jakość snu. Istotne są też przerwy na odpoczynek.

 

W momencie zwiększonego stresu, lepiej odpuścić zbyt intensywne ćwiczenia. Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości podczas treningu, nie lekceważ ich, tylko zastanów się nad zmianą techniki wykonywania go.

Regeneracja po treningu.
© THAMRONGPAT/Adobe Stock
Styl życia
Jak regenerować organizm po treningach w upałach
Uprawianie sportu podczas upałów bywa trudne i niebezpieczne. Oprócz stosowania się do zasad wykonywania ćwiczeń w wysokich temperaturach, dobrze jest również zadbać o odpowiednią regenerację organizmu po treningu. Aby była ona możliwa, należy zwrócić uwagę na żywienie, odpoczynek oraz rozciąganie ciała. Wszystko powinno być dostosowane do rodzaju i częstotliwości ćwiczeń.

Uprawianie sportu podczas upałów bywa trudne i niebezpieczne. Oprócz stosowania się do zasad wykonywania ćwiczeń w wysokich temperaturach, dobrze jest również zadbać o odpowiednią regenerację organizmu po treningu. Aby była ona możliwa, należy zwrócić uwagę na żywienie, odpoczynek oraz rozciąganie ciała. Wszystko powinno być dostosowane do rodzaju i częstotliwości ćwiczeń.   Nieodpowiednio zregenerowany organizm wypływa na obniżenie możliwości motorycznych i wytrzymałościowych. O ile w przypadku amatorów, którzy ćwiczą typowo rekreacyjnie nie musi mieć to większego znaczenia, o tyle jest bardzo istotne w przypadku zawodników przygotowujących się to zawodów. Jak dbać o właściwą regenerację organizmu? Jednak niezależnie od tego, czy trenuje się rekreacyjnie, czy bardziej wyczynowo, wskazane jest dbanie o odpowiednią regenerację. Przemęczony organizm jest bowiem bardziej podatny na różnego rodzaju urazy i kontuzje . Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia tzw. przetrenowania , czyli stanu objawiającego się m.in. brakiem energii, motywacji i bólami mięśni. Aby do niego nie doprowadzić, warto pamiętać o: regularnym uzupełnianiu płynów (przez cały dzień, nie tylko podczas treningu), spożywaniu posiłku po każdym treningu, rozciąganiu lub rolowaniu ciała po treningu właściwym, rozgrzewce bezpośrednio przed intensywnym wysiłkiem, regularnych godzinach snu (wskazane ok 7-8 godzin snu).   Jeśli chodzi o samą dietę na czas upałów , to powinna być ona lekkostrawna i dostarczająca możliwie najwięcej wartości odżywczych. Z racji tego, że latem w Polsce nie ma problemów z kupnem świeżych owoców i warzyw, to właśnie one powinny dominować w posiłkach sportowców. Jaka forma odnowy biologicznej jest najlepsza?...

Kobieta trzyma lusterko w dłoni
©oreans/Fotoli
Styl życia
Objawy zaburzeń hormonalnych: wahania wagi, sucha skóra, brak miesiączki i spadek libido
Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.

Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.   Zaburzenia hormonalne dotyczą głównie kobiet. Wywierają one wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Mogą także utrudniać zajście w ciążę. Objawy zaburzeń hormonalnych: co powinno zwrócić twoją uwagę? Zachwiana równowaga hormonalna może objawiać się na różne sposoby, ale najczęstszymi symptomami świadczącymi o nieprawidłowej pracy hormonów są:   tycie lub utrata wagi, problemy skórne: suchość, przebarwienia, trądzik, wysypka, obniżone samopoczucie i wahania nastroju, wypadanie włosów , spadek libido , problemy ze wzrokiem, brak miesiączki lub obfite krwawienia, bóle w dolnej części brzucha, krwawienia mimo braku miesiączki.   Jeśli te objawy występują u ciebie, możesz cierpieć na zaburzenia hormonalne, takie jak nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy może powodować przyrost wagi i wysuszenie skóry Jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych to niedoczynność tarczycy . Kiedy gruczoł tarczycy wytwarza zbyt małe ilości tyroksyny i trójjodotyroniny, zostaje zaburzony metabolizm. Prowadzi to w pierwszej kolejności do przyrostu masy ciała. Twoją uwagę powinna także zwrócić sucha skóra, zwłaszcza na łokciach i kolanach. Nadczynność tarczycy skutkuje spadkiem wagi i nadmierną potliwością Przeciwieństwem niedoczynności tarczycy jest jej nadczynność . Nadmierne wytwarzanie...

gorąca kawa
©Givaga/fotolia
Styl życia
Objawy i skutki przedawkowania kofeiny
Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.   Objawy przedawkowania kofeiny: fizyczne i psychiczne Najczęściej kofeina przyjmowana jest w postaci kawy, ale należy pamiętać, że zawierają ją także inne napoje. Maksymalna dawka kofeiny dla młodego, zdrowego człowieka to 600 mg na dobę. Przedawkowanie kofeiny objawia się problemami z pamięcią i koncentracją, a także nadmiernym pobudzeniem i niepokojem. Kofeina oddziałuje na układ nerwowy i zwiększa wydzielanie adrenaliny w organizmie. Ponadto kawa pita w dużych ilościach negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Podrażnia śluzówkę żołądka i obciąża wątrobę, powodując dolegliwości bólowe i problemy z trawieniem. Nadmiernemu spożyciu kofeiny towarzyszyć mogą nudności i wymioty. Natomiast jej działanie moczopędne może skutkować odwodnieniem organizmu, jeśli pije się jej za dużo . Objawem odwodnienia jest zmiana koloru moczu na ciemniejszy. Kofeina uniemożliwia zaśnięcie, a długotrwały brak snu także bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia. Przedawkowanie kofeiny wiąże się też, paradoksalnie, z zauważalnym spadkiem energii.   Skutki przedawkowania kofeiny – rozbicie, skok ciśnienia, drgawki, a nawet śmierć Przedawkowanie kofeiny może zakończyć się nawet zgonem, jeśli nie pozwala zasnąć przez więcej niż 70 godzin. Długotrwały brak snu może wywołać halucynacje. Gdy jest jednorazowe, skutkuje rozbiciem, brakiem energii, spadkiem produktywności i silnym niepokojem. Jeśli przyjęta dawka kofeiny była bardzo duża, może powodować drgawki. Przedawkowanie tej substancji skutkuje również skokiem ciśnienia, zwiększając ryzyko udaru i zawału ....

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner