dziewczynka u lekarza
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia

Ostra białaczka szpikowa u dzieci zaczyna się zwykle gwałtownie

Ostra białaczka szpikowa objawia się anemią, częstymi infekcjami i zbyt dużą w stosunku do regularnej rzadkością krwi. Leczenie białaczki szpikowej polega na zwalczeniu komórek rakowych, przywróceniu prawidłowych mechanizmów tworzenia krwi i utrzymaniu efektów kuracji.
Ostra białaczka szpikowa objawia się anemią, częstymi infekcjami i zbyt dużą w stosunku do regularnej rzadkością krwi. Leczenie białaczki szpikowej polega na zwalczeniu komórek rakowych, przywróceniu prawidłowych mechanizmów tworzenia krwi i utrzymaniu efektów kuracji.
 
Skłonność do ostrej białaczki szpikowej mają osoby z wrodzonymi wadami genetycznymi predysponującymi do nowotworów i zaburzeń w tworzeniu krwi. Ostrą białaczkę szpikową mogą powodować też czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie jonizujące i silne substancje chemiczne.

Objawy ostrej białaczki szpikowej

Pierwsze objawy ostrej białaczki szpikowej u dorosłych mogą być niezauważone, ponieważ są łagodne, mało wyraziste i łatwo je pomylić z symptomami innych chorób. U dzieci natomiast ostra białaczka szpikowa pojawia się gwałtownie. Niepokój powinny wzbudzić częste stany zapalne i infekcje oraz nawracające objawy przypominające grypę.
 
Objawy ostrej białaczki szpikowej wiążą się z zastąpieniem komórek krwi komórkami rakowymi. Najczęstsze symptomy tej choroby to:
  • anemia i typowe dla niej osłabienie, ciągłe uczucie zmęczenia, bladość skóry, duszność, szybka męczliwość, a niekiedy również przyspieszenie akcji serca – jako wynik niedoboru czerwonych krwinek (erytrocytów),
  • skłonność do siniaków, wybroczyny na skórze, krwawienie z błon śluzowych, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienie z organów wewnętrznych – skaza krwotoczna na skutek zbyt małej ilości płytek krwi (trombocytów),
  • upośledzenie odporności – częste infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
  • gorączka, bóle głowy,
  • obrzęk dziąseł i ich krwawienie,
  • powiększenie węzłów chłonnych (u jednej trzeciej chorych),
  • powiększenie śledziony,
  • nacieki rakowe na skórze i narządach wewnętrznych – w tym na sercu i płucach.
Leczenie ostrej białaczki szpikowej obejmuje chemioterapię i przeszczep szpiku kostnego własnego lub od dawcy. Szpik przeszczepia się dopiero po ustąpieniu objawów choroby po leczeniu „chemią”, czyli w fazie remisji.
 

dziecko, któremu ktoś robi zastrzyk
© goodluz/Fotolia.com
Styl życia
Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej a objawy przewlekłej białaczki limfocytowej
Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej są łatwiejsze do rozpoznania niż symptomy białaczki limfocytowej. Obie odmiany białaczki mają wiele wspólnych objawów, ale białaczka limfoblastyczna powoduje dodatkowo m.in. owrzodzenie błon śluzowych odpornych na leczenie.

Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej są łatwiejsze do rozpoznania niż symptomy białaczki limfocytowej. Obie odmiany białaczki mają wiele wspólnych objawów, ale białaczka limfoblastyczna powoduje dodatkowo m.in. owrzodzenie błon śluzowych odpornych na leczenie.   W obu odmianach białaczki różne są grupy ryzyka: na ostrą białaczkę limfoblastyczną przeważnie chorują dzieci od 2 do 4 lat, a na przewlekłą białaczkę limfocytową – osoby między 60 a 70 rokiem życia. W pierwszym przypadku ryzyko zachorowania maleje z wiekiem, a w drugim – rośnie z wiekiem. Objawy wspólne dla białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej i przewlekłej białaczki limfocytowej są w wielu punktach zbieżne. U chorych i na jedną, i na drugą odmianę białaczki występują: gorączka, osłabienie, uczucie zmęczenia, apatia, skaza krwotoczna – skłonność do siniaków, wybroczyny, krwawienie z błon śluzowych, bladość, powiększenie węzłów chłonnych , powiększenie śledziony i wątroby, częste infekcje i stany zapalne, męczliwość, brak apetytu i utrata wagi. Objawy charakterystyczne białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej Dla białaczki limfoblastycznej objawami typowymi są : bóle kostno-stawowe, owrzodzenie jamy ustnej, stany zapalne jamy ustnej, uszu, nosa i gardła odporne na leczenie, powiększenie jąder. Białaczka limfocytowa nie ma charakterystycznych symptomów, a rozpoznanie utrudnia fakt, że mogą one zostać łatwo pomylone z innymi schorzeniami dotykającymi przeważnie osoby starsze. Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej również nie są typowe, ale pojawiają się nagle i utrzymują się, co skłania do przeprowadzenia badań krwi, dzięki czemu można zauważyć...

dziecko z mamą u lekarza
© alotofpeople/Fotolia.com
Styl życia
Ostra białaczka limfoblastyczna a przewlekła białaczka limfocytowa: podobieństwa i różnice przyczyn i grup ryzyka
Na ostrą białaczkę limfoblastyczną chorują przeważnie dzieci do 15 lat, a szansa na zachorowanie spada wraz z wiekiem. Przewlekła białaczka limfocytowa zwykle dotyka osób po 60. roku życia i zachorowanie jest tym bardziej prawdopodobne, im bardziej zaawansowany wiek.

Na ostrą białaczkę limfoblastyczną chorują przeważnie dzieci do 15 lat, a szansa na zachorowanie spada wraz z wiekiem. Przewlekła białaczka limfocytowa zwykle dotyka osób po 60. roku życia i zachorowanie jest tym bardziej prawdopodobne, im bardziej zaawansowany wiek.   Przeszczep szpiku w leczeniu nowotworów krwi przeprowadza się u osób poniżej 60. roku życia. Dokonuje się go w fazie remisji choroby, czyli gdy jej objawy ustąpią. Dawcą może być genetyczny bliźniak i zgodne genetycznie rodzeństwo. Można przeszczepić choremu również jego własny szpik.  Białaczka limfoblastyczna a limfocytowa: przyczyny Ostra białaczka limfoblastyczna i przewlekła białaczka limfocytowa mają ten sam mechanizm działania – powodują, że w organizmie powstają duże ilości nieprawidłowych białych krwinek i zaburzają mechanizm tworzenia krwi.   Przyczyną przewlekłej białaczki limfocytowej  podobnie jak ostrej białaczki limfoblastycznej jest uszkodzenie DNA. Choroby różnią się jednak tym, że nie wiadomo, co poza promieniowaniem jonizującym wpływa na uszkodzenie DNA w białaczce limfocytowej, natomiast w białaczce limfoblastycznej lista czynników ma kilka potwierdzonych pozycji.   Białaczkę limfoblastyczną mogą powodować: promieniowanie jonizujące, środki chemiczne lub mutacje genetyczne (chromosomowe, np. zespół Downa czy niedokrwistość Fanconiego).   Kolejną różnicą jest dziedziczność białaczki . Jest mało prawdopodobne, by ostra białaczka limfoblastyczna wystąpiła u rodzeństwa osoby chorej lub jej potomków. Natomiast przewlekła białaczka limfocytowa jest w wielu przypadkach dziedziczna – dzieci rodziców cierpiących na tę chorobę mają trzykrotnie większą szansę zachorowania niż osoby, których rodzice są zdrowi. Białaczka...

Białaczka limfocytowa
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Białaczka limfocytowa a białaczka limfoblastyczna: leczenie i rokowania
Leczenie białaczki limfoblastycznej u dzieci daje niemal stuprocentowe szanse na pokonanie choroby. Terapia w przypadku białaczki limfocytowej, jeśli jest konieczna (gdy choroba daje objawy), ma gorsze rokowania ze względu na zaawansowany wiek chorych, choć remisję udaje się uzyskać u ponad 70% leczonych osób.

Leczenie białaczki limfoblastycznej u dzieci daje niemal stuprocentowe szanse na pokonanie choroby. Terapia w przypadku białaczki limfocytowej, jeśli jest konieczna (gdy choroba daje objawy), ma gorsze rokowania ze względu na zaawansowany wiek chorych, choć remisję udaje się uzyskać u ponad 70% leczonych osób.   Objawy białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej są w większości takie same: gorączka, chudnięcie, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych , wątroby i śledziony, częste infekcje i skaza krwotoczna (siniaki, wybroczyny, krwotoki ze śluzówek). W ostrej białaczce limfoblastycznej mogą pojawić się też bóle stawów, owrzodzenie błon śluzowych trudne do wyleczenia i powiększenie jąder. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej nie zawsze jest konieczne Białaczka limfocytowa nie zawsze wymaga leczenia, w przeciwieństwie do ostrej białaczki limfoblastycznej. Leczenie białaczki limfocytowej opiera się na chemioterapii, a w przypadku zajęcia przez nowotwór śledziony – także radioterapii lub leczeniu chirurgicznym. Przeszczep szpiku przeprowadza się wyłącznie u chorych poniżej 60. roku życia, którzy są w fazie remisji białaczki.   Rokowania w białaczce limfocytowej zależą od jej postaci: „tląca”, czyli przebiegająca bezobjawowo – nie wpływa na długość życia, ostra daje do 3 lat życia, jeśli zostanie podjęte leczenie. Konieczność leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej Ostra białaczka limfoblastyczna zawsze wymaga szybkiego rozpoczęcia leczenia. Terapia przeciwnowotworowa w tym wypadku bazuje na chemioterapii i pozwala już w pierwszej fazie leczenia na pełną remisję choroby u 97 do 98% dzieci. Druga faza leczenia nosi nazwę konsolidacji i polega na wyeliminowaniu pozostałych komórek rakowych z organizmu. Trzecim etapem jest profilaktyka bądź leczenie ośrodkowego układu nerwowego, jeśli został zajęty...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik