Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Zmęczony chłopiec
© dglimages/Fotolia.com
Styl życia

Główne objawy białaczki u dzieci – anemia, bóle mięśni, osłabienie i krwotoki

Białaczka u dzieci objawia się anemią, zmęczeniem, bólem kości, mięśni i stawów. Niepokojącymi symptomami są też częste krwotoki, infekcje oraz powiększenie narządów wewnętrznych.

Białaczka u dzieci objawia się anemią, zmęczeniem, bólem kości, mięśni i stawów. Niepokojącymi symptomami są też częste krwotoki, infekcje oraz powiększenie narządów wewnętrznych.

 

Białaczka jest nazywana nowotworem krwi. Objawia się nadmierną produkcją zmutowanych białych krwinek. Co roku na świecie na ten rodzaj raka zaczyna chorować blisko 20 tysięcy dzieci, najczęściej w wieku od trzech do siedmiu lat. Na szczęście dzięki nowoczesnym lekom i szybkiej diagnozie, ok. 90 procent młodych pacjentów udaje się wyleczyć.

Rodzaje białaczki dziecięcej

Białaczka może przyjmować różne formy. Obecnie wyróżnia się cztery główne rodzaje tej choroby, czyli ostrą lub przewlekłą białaczkę szpikową oraz ostrą lub przewlekłą białaczkę limfoblastyczną. Nowotwory przewlekłe trwają wiele lat i mogą dawać objawy dopiero w zaawansowanym stadium. Z kolei białaczki ostre dają o sobie znać już kilka tygodni po zachorowaniu. W 80 procentach przypadków zachorowań u dzieci występuje ostra białaczka limfoblastyczna.

Przyczyny białaczki dziecięcej

Białaczka jest uwarunkowana genetycznie. Zmiany w produkcji białych krwinek zwykle ujawniają się we wczesnym okresie życia, stąd tak liczna grupa młodych pacjentów Zakażenie niektórymi wirusami (np. Ebsteina-Barr) oraz promieniowanie jonizujące również zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór krwi.

Najczęstsze objawy białaczki u dzieci

Objawy białaczki mogą być mylące i wskazywać na inne choroby (np. grypę lub stany zapalne). Białaczki przewlekłe, w przeciwieństwie do ostrych, potrafią przez długi czas nie dawać żadnych symptomów.

 

Najczęstsze dolegliwości związane z nowotworem krwi to:

 

 • Niedokrwistość (anemia) – jest spowodowana niszczeniem czerwonych krwinek przez chorobowo zmienione komórki. Dziecko z anemią jest zmęczone, senne, blade, ma problemy z oddychaniem, szczególnie w czasie aktywności fizycznej.
 • Infekcje – stany zapalne trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy i występują jeden po drugim (np. infekcja ucha, gardła czy płuc). Trudno je wyleczyć, nawet jeśli pacjent stosuje antybiotyki.
 • Skaza krwotoczna, czyli problemy z zatamowaniem krwotoków.
 • Gorączka, która występuje bez wyraźnej przyczyny.
 • Krwotoki z nosa – mogą występować nawet kilka razy dziennie.
 • Siniaki, które pojawiają się na skórze bez powodu.
 • Bóle kości, stawów i mięśni – z tego powodu dziecko niechętnie się porusza, utyka, nie wstaje z łóżka.
 • Powiększone węzły chłonne – szczególnie na karku i w pachwinach.
 • Krwawienie dziąseł – występuje często podczas mycia zębów.
 • Ciemnoczerwone wybroczyny, które pojawiają się na ciele bez przyczyny.
 • Uczucie ucisku w klatce piersiowej.
 • Powiększenie wątroby, śledziony i jąder.
 • Bóle brzucha i głowy, jeśli w tych częściach ciała ulokował się guz.

 

W przypadku zaobserwowania powyższych objawów u dziecka, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista zbada narządy wewnętrzne pacjenta oraz zleci morfologię i badanie szpiku kostnego. Im szybsza diagnoza, tym większe szanse na skuteczną chemioterapię i wyleczenie białaczki.

 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziewczynka u lekarza
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Ostra białaczka szpikowa u dzieci zaczyna się zwykle gwałtownie
Ostra białaczka szpikowa objawia się anemią, częstymi infekcjami i zbyt dużą w stosunku do regularnej rzadkością krwi. Leczenie białaczki szpikowej polega na zwalczeniu komórek rakowych, przywróceniu prawidłowych mechanizmów tworzenia krwi i utrzymaniu efektów kuracji.

Ostra białaczka szpikowa objawia się anemią, częstymi infekcjami i zbyt dużą w stosunku do regularnej rzadkością krwi. Leczenie białaczki szpikowej polega na zwalczeniu komórek rakowych, przywróceniu prawidłowych mechanizmów tworzenia krwi i utrzymaniu efektów kuracji.   Skłonność do ostrej białaczki szpikowej mają osoby z wrodzonymi wadami genetycznymi predysponującymi do nowotworów i zaburzeń w tworzeniu krwi. Ostrą białaczkę szpikową mogą powodować też czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie jonizujące i silne substancje chemiczne. Objawy ostrej białaczki szpikowej Pierwsze objawy ostrej białaczki szpikowej u dorosłych mogą być niezauważone, ponieważ są łagodne, mało wyraziste i łatwo je pomylić z symptomami innych chorób. U dzieci natomiast ostra białaczka szpikowa pojawia się gwałtownie. Niepokój powinny wzbudzić częste stany zapalne i infekcje oraz nawracające objawy przypominające grypę.   Objawy ostrej białaczki szpikowej wiążą się z zastąpieniem komórek krwi komórkami rakowymi. Najczęstsze symptomy tej choroby to: anemia i typowe dla niej osłabienie , ciągłe uczucie zmęczenia, bladość skóry, duszność, szybka męczliwość, a niekiedy również przyspieszenie akcji serca – jako wynik niedoboru czerwonych krwinek (erytrocytów), skłonność do siniaków, wybroczyny na skórze, krwawienie z błon śluzowych, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienie z organów wewnętrznych – skaza krwotoczna na skutek zbyt małej ilości płytek krwi (trombocytów), upośledzenie odporności – częste infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, gorączka, bóle głowy , obrzęk dziąseł i ich krwawienie, powiększenie węzłów chłonnych (u jednej trzeciej chorych), powiększenie śledziony, nacieki rakowe na skórze i narządach wewnętrznych – w tym na sercu i płucach. Leczenie ostrej białaczki szpikowej...

dziecko, któremu ktoś robi zastrzyk
© goodluz/Fotolia.com
Styl życia
Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej a objawy przewlekłej białaczki limfocytowej
Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej są łatwiejsze do rozpoznania niż symptomy białaczki limfocytowej. Obie odmiany białaczki mają wiele wspólnych objawów, ale białaczka limfoblastyczna powoduje dodatkowo m.in. owrzodzenie błon śluzowych odpornych na leczenie.

Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej są łatwiejsze do rozpoznania niż symptomy białaczki limfocytowej. Obie odmiany białaczki mają wiele wspólnych objawów, ale białaczka limfoblastyczna powoduje dodatkowo m.in. owrzodzenie błon śluzowych odpornych na leczenie.   W obu odmianach białaczki różne są grupy ryzyka: na ostrą białaczkę limfoblastyczną przeważnie chorują dzieci od 2 do 4 lat, a na przewlekłą białaczkę limfocytową – osoby między 60 a 70 rokiem życia. W pierwszym przypadku ryzyko zachorowania maleje z wiekiem, a w drugim – rośnie z wiekiem. Objawy wspólne dla białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej i przewlekłej białaczki limfocytowej są w wielu punktach zbieżne. U chorych i na jedną, i na drugą odmianę białaczki występują: gorączka, osłabienie, uczucie zmęczenia, apatia, skaza krwotoczna – skłonność do siniaków, wybroczyny, krwawienie z błon śluzowych, bladość, powiększenie węzłów chłonnych , powiększenie śledziony i wątroby, częste infekcje i stany zapalne, męczliwość, brak apetytu i utrata wagi. Objawy charakterystyczne białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej Dla białaczki limfoblastycznej objawami typowymi są : bóle kostno-stawowe, owrzodzenie jamy ustnej, stany zapalne jamy ustnej, uszu, nosa i gardła odporne na leczenie, powiększenie jąder. Białaczka limfocytowa nie ma charakterystycznych symptomów, a rozpoznanie utrudnia fakt, że mogą one zostać łatwo pomylone z innymi schorzeniami dotykającymi przeważnie osoby starsze. Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej również nie są typowe, ale pojawiają się nagle i utrzymują się, co skłania do przeprowadzenia badań krwi, dzięki czemu można zauważyć...

Białaczka limfatyczna
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Objawy białaczki limfatycznej i rokowania
Ostra białaczka limfatyczna wymaga agresywnego leczenia, niekiedy z włączeniem chemioterapii i radioterapii lub usunięciem śledziony. W łagodnym przebiegu przewlekła białaczka limfatyczna potrzebuje jedynie regularnego monitorowania stanu zdrowia.

Ostra białaczka limfatyczna wymaga agresywnego leczenia, niekiedy z włączeniem chemioterapii i radioterapii lub usunięciem śledziony. W łagodnym przebiegu przewlekła białaczka limfatyczna potrzebuje jedynie regularnego monitorowania stanu zdrowia.   Białaczka limfatyczna może być dziedziczna. Powoduje ją uszkodzenie DNA, ale nie wiadomo, co może te uszkodzenia powodować. Natomiast przyczynami białaczki szpikowe są m.in. promieniowanie jonizujące i niektóre leki przeciwnowotworowe stosowane w innych przypadkach raka (podlinkuj „Przyczyny ostrej białaczki szpikowej”). Pierwsze i typowe symptomy białaczki limfatycznej Objawy ostrej białaczki limfatycznej widoczne są na całym ciele i już we wczesnym stadium, ponieważ zmieniona nowotworowo krew krąży w organizmie. Przebieg choroby może być też łagodny , a jej rozwój niekiedy trwa wiele lat, wówczas białaczkę limfatyczną określa się mianem przewlekłej.   Pierwsze objawy białaczki limfatycznej wynikają ze zmian w składzie krwi. Limfocyty, czyli białe krwinki , zostają uszkodzone, zmniejsza się liczba krwinek czerwonych, czyli erytrocytów, oraz trombocytów, czyli płytek krwi. W ostrej białaczce limfatycznej kolejne objawy pojawiają się w niewielkich odstępach czasu , a w łagodnym przebiegu choroba może rozwijać się przez wiele lat niezauważona.   Charakterystyczne objawy białaczki limfocytowej to: zmniejszanie masy ciała bez wyraźnej przyczyny (idiopatyczne), duszność podczas wysiłku i osłabienie, szybkie męczenie się, częste infekcje narządów wewnętrznych i skóry, które nawracają lub stają się przewlekłe, liczne zmiany skórne – wysypka, zmiany zapalne, świąd, wybroczyny, niedokrwistość, bladość , powiększenie węzłów chłonnych – stają się twarde, ale...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner