Płaczący podczas badania lekarskiego noworodek
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny choroby hemolitycznej noworodków: konflikt serologiczny

Choroba hemolityczna noworodków wbrew swojej nazwie może dotknąć dziecko jeszcze w czasie trwania ciąży. Jest niemal nieuchronna, jeśli występuje konflikt serologiczny. Niesie bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia naszej pociechy.

Choroba hemolityczna noworodków wbrew swojej nazwie może dotknąć dziecko jeszcze w czasie trwania ciąży. Jest niemal nieuchronna, jeśli występuje konflikt serologiczny. Niesie bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia naszej pociechy.

Niezgodność czynników Rh

Najniebezpieczniejsza dla dziecka jest sytuacja, kiedy jego czynnik Rh jest dodatni, a matki ujemny. Podczas porodu albo wcześniej, np. w wyniku urazu łożyska, dochodzi do kontaktu krwi matki i dziecka. W takiej sytuacji – jeśli występuje konflikt serologiczny – matka zaczyna wytwarzać przeciwciała, które niszczą krwinki czerwone płodu. Nienarodzone dziecko zazwyczaj umiera w następstwie wywołanej w ten sposób choroby hemolitycznej noworodków. Duży niedobór erytrocytów zwiększa bowiem przepuszczalność naczyń i prowadzi do obrzęku wielu narządów, a także do niewydolności krążeniowej, a w konsekwencji do poronienia lub śmierci dziecka tuż po porodzie. Niedokrwistość może dotknąć też noworodka i wymaga ona specjalistycznego leczenia, jednak jest o wiele łagodniejsza niż anemia w okresie prenatalnym.

Konflikt grup głównych

Ciężka żółtaczka i anemia mogą wystąpić u noworodka także wtedy, gdy matka ma grupę krwi A, B lub O, natomiast dziecko po ojcu odziedziczy grupę A lub B. Wówczas krwinki dziecka stymulują organizm matki do wytwarzania przeciwciał i niszczenia erytrocytów płodu, co wywołuje chorobę hemolityczną noworodków.

Jak może dojść do zetknięcia krwi matki i płodu?

Konflikt czynników Rh podczas pierwszego porodu sprawia, że każda kolejna ciąża niesie większe ryzyko i staje się o wiele bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem. Dzięki kontaktowi krwi matki i płodu organizm matki „uczy się” bowiem produkować przeciwciała niszczące krwinki czerwone dziecka z czynnikiem Rh+. Jednak do zetknięcia krwi może dojść znacznie wcześniej, jeszcze podczas ciąży, np. podczas poronienia, w przypadku ciąży pozamacicznej, gdy dojdzie do odklejenia się łożyska, w wyniku krwotoku, zabiegów wewnątrz macicy, a także podczas badań prenatalnych. Zagrożeniem jest także pierwszy poród odbywający się metodą cesarskiego cięcia albo poród zabiegowy, wymagający użycia narzędzi, np. kleszczy.

Dziecko w inkubatorze
© Tobilander/Fotolia.com
Styl życia
Jak objawia się choroba hemolityczna noworodków? Czy może być groźna dla dziecka?
Anemia, ciężka żółtaczka a nawet śmierć grożą dziecku, gdy występuje konflikt serologiczny. Choroba hemolityczna noworodków jest następstwem niezgodności czynnika Rh bądź grupy krwi matki i płodu. Może mieć łagodny lub ciężki przebieg, jednak zawsze stanowi zagrożenie dla dziecka, jeśli w porę nie podejmiemy środków zapobiegawczych.

Anemia, ciężka żółtaczka a nawet śmierć grożą dziecku, gdy występuje konflikt serologiczny. Choroba hemolityczna noworodków jest następstwem niezgodności czynnika Rh bądź grupy krwi matki i płodu. Może mieć łagodny lub ciężki przebieg, jednak zawsze stanowi zagrożenie dla dziecka, jeśli w porę nie podejmiemy środków zapobiegawczych. Żółtaczka – najczęstsza u noworodków 40% dzieci urodzonych w terminie i aż 100% wcześniaków przechodzi tzw. żółtaczkę fizjologiczną , która nie wymaga leczenia i z czasem ustępuje samoistnie. Inaczej jest w przypadku żółtaczki jako objawu choroby hemolitycznej noworodków – jej przebieg jest ciężki, może prowadzić do groźnych powikłań, w tym uszkodzenia mózgu lub nawet zgonu. Gdy stężenie bilirubiny we krwi jest bardzo wysokie, może dojść do żółtaczki jąder podkorowych mózgu a w konsekwencji nawet do śmierci dziecka. Jeśli spowoduje uszkodzenie mózgu, rozwój psychiczny dziecka zostanie zahamowany, mogą występować zaburzenia napięcia mięśniowego, równowagi i padaczka. Taka żółtaczka pojawia się w pierwszych 24 godzinach po porodzie , nadaje skórze dziecka i białkom oczu żółtawe zabarwienie. Anemia u noworodka Choroba hemolityczna noworodków występuje, gdy matka ma czynnik Rh ujemny, a dziecko dodatni . Kiedy dojdzie do kontaktu krwi matki i płodu, organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, które niszczą krwinki czerwone płodu, czego następstwem jest anemia. Niedokrwistość u malucha może zaburzać krążenie, a także powodować obrzęk wątroby i śledziony . Tego rodzaju anemia może wystąpić i trwać do 6 tygodni po porodzie. Obrzęk płodu Bardzo ostra niedokrwistość jest szczególnie niebezpieczna, gdy dziecko zachoruje na nią jeszcze przed porodem. Do kontaktu krwi matki i płodu może dojść między innymi w wyniku uszkodzenia łożyska czy zabiegów naruszających ściany macicy...

Próbki krwi
©angellodeco/fotolia
Styl życia
Konflikt serologiczny – na czym polega?
Konflikt serologiczny pojawia się w przypadku 2-3 kobiet na 1000 ciąż. Niezgodność serologiczna może prowadzić do niebezpiecznych powikłań i warto podjąć odpowiednią profilaktykę.

Konflikt serologiczny pojawia się w przypadku 2-3 kobiet na 1000 ciąż. Niezgodność serologiczna może prowadzić do niebezpiecznych powikłań i warto podjąć odpowiednią profilaktykę.   Przyczyny konfliktu serologicznego Konflikt serologiczny pojawia się w sytuacji, kiedy matka ma grupę krwi o czynniku Rh-, natomiast ojciec Rh+. Jeśli dziecko dziedziczy grupę krwi po matce, problem się nie pojawia.   Gorzej, gdy dziecko ma grupę krwi ojca. Wówczas może dojść do konfliktu serologicznego . W sytuacji kiedy krwinki płodu przedostają się do krwioobiegu matki, organizm kobiety zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciw antygenowi D, który znajduje się w krwinkach dziecka. Konflikt serologiczny w pierwszej ciąży – powikłania powikłania zabiegów wewnątrzmacicznych, zabiegi wykonywane podczas ciąży np. amniopunkcja, wcześniejsze poronienie zarodka o czynniku Rh+, wcześniejsze przerwanie ciąży, odklejanie się łożyska. Powyższe sytuacje należą do rzadkości, jednak w przypadku ich wystąpienia przeciwciała są groźniejsze dla kolejnego dziecka . Ma to związek z nieśmiertelnością przeciwciał, aktywują się one w kolejnej ciąży, pod warunkiem, że wystąpi konflikt serologiczny . Konflikt serologiczny – zagrożenia Kolejne dziecko w rodzinie, w której pojawia się ryzyko konfliktu serologicznego ma podwyższone zagrożenie występowania takich powikłań jak: choroby hemolityczne noworodka (uogólniony obrzęk płodu, żółtaczka hemolityczna , niedokrwistość ciężkiego stopnia), silna niedokrwistość płodu, w skrajnych przypadkach obumarcie płodu. Konflikt serologiczny - leczenie W leczeniu konfliktu serologicznego dąży się do usunięcia nadmiaru bilirubiny powstającej w procesie niszczenia erytrocytów , usunięcia krążących we krwi...

Noworodek i dłonie matki
© Marco Herrndorff/Fotolia.com
Styl życia
Konflikt serologiczny to nie wyrok! Metody leczenia choroby hemolitycznej noworodków
Współczesna medycyna sprawia, że niezgodność grupy krwi lub czynnika Rh matki i płodu już nie budzi w ciężarnych przerażenia. Niebezpiecznym objawom choroby hemolitycznej noworodków i powikłaniom po niej można w porę zapobiec, jeśli zostanie zastosowana odpowiednia terapia.

Współczesna medycyna sprawia, że niezgodność grupy krwi lub czynnika Rh matki i płodu już nie budzi w ciężarnych przerażenia. Niebezpiecznym objawom choroby hemolitycznej noworodków i powikłaniom po niej można w porę zapobiec, jeśli zostanie zastosowana odpowiednia terapia. Wykrycie konfliktu serologicznego Na początku każdej ciąży oznaczana jest grupa krwi matki wraz z czynnikiem Rh. W przypadku gdy kobieta ma grupę Rh- i występują przeciwciała anty-D, musi być ona objęta szczególną opieką lekarską. Badanie krwi należy powtarzać w 28., 32. oraz w 36. tygodniu ciąży. Dodatkowo raz na 2-3 tygodnie powinno zostać przeprowadzone badanie USG, żeby ustalić wpływ konfliktu serologicznego na nienarodzone dziecko. Konfliktowi serologicznemu można zapobiegać. Wystarczy w ciągu 72 godzin od porodu (im szybciej, tym lepiej) podać matce immunoglobulinę anty-D. Leczenie choroby hemolitycznej noworodków przed porodem Gdy liczba przeciwciał jest wysoka i przypuszczalnie zdołałaby zagrozić płodowi, lekarz może zadecydować o wywołaniu porodu i przetoczeniu krwi noworodkowi. Jest też możliwa transfuzja jeszcze przed porodem , tzw. wewnątrzmaciczna, jednak wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, w tym punkcji owodni, USG czy badania krwi płodu. Podczas zabiegu wykorzystywany jest ultrasonograf, dzięki któremu można precyzyjnie ustalić pozycję dziecka oraz worka owodniowego. Lekarz długą, cienką igłą wprowadza krew do jamy otrzewnej dziecka albo do żyły w pępowinie. Tę metodę leczenia można stosować po 20. tygodniu ciąży, a zabieg powinien być powtarzany w zależności od potrzeb. Leczenie choroby hemolitycznej noworodków po porodzie Jednym z objawów choroby hemolitycznej noworodków jest ostra żółtaczka pojawiająca się do 24 godzin po porodzie , wywołana przez bardzo wysokie stężenie bilirubiny we krwi. Żeby przyspieszyć wydalanie bilirubiny z...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner